Joga dla dzieci
AdobeStock
Wychowanie

Czy joga jest dla dzieci? Wyjaśnia joginka i psycholog

To nieprawda, że joga jest tylko dla dorosłych. Już kilkulatki mogą ją praktykować! I mieć z niej mnóstwo korzyści. Zajęcia dla dzieci różnią się jednak od tych dla dorosłych. Na czym polegają? Ilonę Pawluk, trenerkę jogi i psycholożkę, pyta Tatiana Audycka.

Joga niesie wiele korzyści także dzieci (nie tylko dla dorosłych) i na szczęście jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Na zajęcia jogi mogą chodzić już całkiem małe dzieci. Co trzeba o niej wiedzieć i jak zorganizować zajęcia? Wyjaśnia Ilona Pawluk, trenerka jogi i psycholożka.

Czy joga jest dla dzieci? 

Ilona Pawluk: – Zdecydowanie tak! Joga zwykle kojarzy się z ćwiczeniami fizycznymi, czyli asanami, jednak to również medytacja czy praktyka technik oddechowych. Joga wprowadza harmonię na poziomie ciała, ale też umysłu i relacji ze światem. Brzmi poważnie, ale na naszych zajęciach najmłodsi poznają jogę poprzez zabawę, taniec czy dramę. Poziom trudności ćwiczeń dostosowujemy do wieku, uwzględniając temperament dzieci. Gdy w zajęciach uczestniczą maluchy, sprawdzają się głównie asany i niektóre proste, krótkie ćwiczenia oddechowe.

Od jakiego wieku maluchy mogą chodzić na jogę?

– Dzieci są urodzonymi joginami. Już niemowlęta naturalnie przyjmują pozycje jogi, np. sięgają stopą do buzi. Małe dzieci zakładają nogi za głowę, bez trudu siadają w kwiecie lotosu czy wyginają kręgosłup w koci grzbiet. Dzięki elastycznym stawom mogą przyjmować pozycje, które są prawie niemożliwe dla dorosłych. Dzieci są naturalnie radosne, spontaniczne, nieobciążone stresem. Lubią zdobywać nowe umiejętności, cieszą się, że ćwiczą jogę. Prowadząc zajęcia z dziećmi, obserwuję, jak szybko wkręcają się w ćwiczenia. Na pewno warto zaproponować zajęcia z jogi dzieciom, które zaczynają edukację. Problemem jest wtedy brak ruchu, siedzenie przy komputerze, niewłaściwa dieta, otyłość, wady postawy. Przez to dzieci tracą spontaniczność i gibkość. 
 

Zobacz także
joga, dziecko, sport, mama, ćwiczenia, gimnastyka

Joga z dzieckiem – sposób na zaśnięcie

kobieta, joga, ćwiczenia

Joga po porodzie

dziecko, dziewczynka, sport, rolki

Najlepszy sport dla dziecka, czyli jaki?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jak je wybrać, ile kosztują? Podpowiada psycholog

Zapisać dziecko na zajęcia czy ćwiczyć w domu?

– Ćwiczenia asan i inne elementy jogi z dziećmi powinny być prowadzone przez profesjonalnych nauczycieli, którzy wiedzą, co jest najlepsze dla danej grupy wiekowej. Później poznane asany można już ćwiczyć z dzieckiem w domu.  

Na czym polegają zajęcia jogi dla dzieci?

– Joga dla dzieci to głównie zabawa i spontaniczność. Na zajęciach wykonuje się m.in. asany zwierzęce, gdzie dzieci naśladują zwierzęta. Wywołuje to dużo śmiechu, pobudza kreatywność i wyobraźnię dziecka, zachęca do radosnej komunikacji z rówieśnikami. Często rezygnuję z założonego planu i idę za potrzebą grupy, aby dzieci dobrze się bawiły, ale też mogły poznane metody zastosować potem w codziennym życiu. 

Co praktyka jogi daje dziecku?

– Asany jogi pozwalają dziecku utrzymać prawidłową postawę ciała, stabilność, elastyczność stawów, wzmacniają ciało, poprawiają jego zręczność i świadomość. Wpływają na poprawę kondycji psychoruchowej. Joga oddechowa pomaga radzić sobie ze stresem, lękami i negatywnymi emocjami. Poprawia koncentrację i pamięć. Wzmacnia system odpornościowy. Badania naukowe nad jogicznymi technikami oddechowymi pokazują, że stosowanie ich wpływa m.in. na wzrost wydzielania oksytocyny (tzw. hormon szczęścia), spadek wydzielania kortyzolu (hormonu stresu), wpływa na stabilizację autonomicznego systemu nerwowego i wzrost aktywności fal beta w mózgu. Praktyka poprawia więc samopoczucie, pomaga dzieciom nadpobudliwym wyciszyć się, a nieśmiałym wzmocnić pewność siebie. Wzmacnia poczucie własnej wartości, wpływa na jakość podejmowanych decyzji (co ważne w świecie nastolatków), pomaga w radzeniu sobie w relacjach z innymi.

A jeśli dziecko nie umie usiedzieć w miejscu, to odnajdzie się na jodze? 

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

– Propozycje jogi dla dzieci dostosowane są do wieku i temperamentu. Kilkulatki lubią ruch, dynamikę, spontaniczność i różnorodność asan. To wulkany energii. W jodze chodzi też o to, by tę energię odpowiednio ukierunkować. Rozbrykane dziecko odnajdzie się na jodze. Ćwiczenia połączone z oddechami pomagają w skupieniu uwagi. Rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach jogi donoszą nam, że stały się one spokojniejsze.  

Medytacja to element jogi, wspiera uważność. Co zyska dziecko, które medytuje?

– Medytacja to naturalny powrót do obecności „tu i teraz”, to kontakt z samym sobą. Medytacja dla dzieci różni się od tej dla dorosłych. Im młodsze dziecko, tym krócej usiedzi w jednej pozycji z zamkniętymi oczami. Dlatego zwykle są to raczej krótkie, parominutowe wprawki medytacyjne, w czasie których dzieci mogą na moment przenieść uwagę z zewnątrz do wewnątrz siebie. Medytacja wspiera naturalną spontaniczność dzieci, ich umiejętność bycia „tu i teraz”. Dla mnie oznacza to docenienie każdej chwili, akceptację rzeczywistości – „uznanie faktu”, jak mówią psycholodzy. Bycie w tym, co jest.
 

Ilona Pawluk jest psychologiem, od ponad 28 lat jest też trenerką jogi oddechowej w Fundacji Art Of Living oraz trenerką programów dla dzieci Art. Excel i programów dla młodzieży YES!. Mama trójki dzieci.


 

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

dziewczynka śpi z ulubioną maskotką
AdobeStock
Zakupy
Chcesz, by twoje dziecko łatwiej zasypiało i dłużej spało? Ten sposób nie jest drogi i bardzo skuteczny!
Czy twój kilkulatek ma co wieczór problem z wyciszeniem się, zasypianiem i ciągle wybudza się w nocy? Warto spróbować tej prostej metody, która zrelaksuje i dziecko, i ciebie!

Co można zrobić, by po kąpieli, bajce i zgaszeniu światła nastąpiła błoga cisza i regenerujący sen najlepiej do rana? Możesz dziecko wyciszyć i pomóc mu szybko zasnąć. Jak? Ćwicz z nim... jogę! To wcale nie jest trudne. Jeśli sama jeszcze nie ćwiczyłaś, warto zapisać się na zajęcia, są też takie specjalne dla dzieci. Możesz też kupić książki, które krok po kroku wyjaśniają jak zrobić to dobrze. By zachęcić malucha wystarczy fajna mata w kolorowe wzorki (i to wcale nie taka za 300 zł!) i proste asany lub ćwiczenia oddechowe. To pomoże zrelaksować się także tobie po całym dniu.   Co jeszcze warto wiedzieć? Takie proste ćwiczenia z elementami jogi świetnie wpływają na dzieci, które przeżywają bunty kilkulatków, ciężkie chwile w przedszkolu lub są nadwrażliwe i emocjonalne. Jeśli zapiszesz malucha na zajęcia dla dzieci, tam zostaną dostosowane ćwiczenia także do temperamentu dziecka. Nawet ruchliwy maluch, który nie usiedzi w miejscu, będzie czerpał z nich radość. Dzieci mogą naśladować zwierzątka i świetnie się przy tym bawić. Joga jest też idealna dla kobiet w ciąży!   Książki o jodze dla dzieci Warto też zaopatrzyć się w książki do jogi dla najmłodszych . Nasz numer 1 to "Ja, joga" , która może zainspirować do ćwiczenia jogi czytelników w każdym wieku. Znajdziecie w nim dostosowane do dzieci instrukcje praktykowania jogi, tak by wzmocnić ciało, uspokoić umysł i rozbudzić wyobraźnię.   Książka "Joga dla najmłodszych. Baw się i rośnij zdrowo" to pozycja, którą napisała wieloletnia instruktorka jogi i prezentuje krok po kroku 20 prostych ćwiczeń, które pomagają najmłodszym skojarzyć je z zachowaniem dobrze im znanych zwierząt. Dziecko może poczuć się odważne jak lew, szybkie jak zając, bystre jak orzeł, radosne jak delfin i mądrze niespieszne jak żółw! Pogoda ducha, spokój...

Patronaty
Joga z dziećmi
Z wielką przyjemnością zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na ekscytującą podróż w radosny świat opowieści o jodze.

Mini Thaper, Neesha Singh ISBN 83-88872-48-6 Format B5, 64 strony, oprawa twarda, 29,90 zł Oficyna Wydawnicza ABA Z wielką przyjemnością zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na ekscytującą podróż w radosny świat opowieści o jodze. Natura obdarzyła dzieci ciekawością, podwyższonym stanem świadomości, bujną wyobraźnią, która automatycznie reaguje na magię opowieści i zabawę w „udawanie”, nieprzemijającą radością czerpaną z nowych różnorodnych doświadczeń. Dzieci mają instynktowną skłonność do aktywności fizycznej. Sprawia im ona dużo radości. Joga rozciąga ciało dzięki pozycjom i ruchom pochodzącym z otaczającego nas środowiska. Dążąc do jednoczesnej pracy nad ciałem i umysłem, łączy pozycje i ruchy z technikami relaksacyjnymi oraz kontrolą oddechu. Cały proces przyczynia się do poprawy sylwetki, zwiększenia siły poczucia równowagi, poprawienia koncentracji oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości i siły woli. Liczne badania wykazały powiązania pomiędzy aktywnością fizyczną a rozwojem ciała i umysłu. W jodze nie ma współzawodnictwa, presji – nie ma też zwycięzców ani przegranych. Pozycje jogi oparte są na ruchach zwierząt, owadów i ptaków oraz kształtach mostów, drzew i kół. Większość pozycji nazwano zwyczajnie, poprzez przetłumaczenie oryginalnych terminów z sanskrytu, a niektóre z nich tak, by odpowiadały one poziomowi zaawansowania i wiekowi dzieci. Część pozycji i ruchów zostało wplecionych w różnego rodzaju opowieści, tak by połączyć naturalne dziecięce upodobanie do różnych historyjek z potrzebą aktywności fizycznej. Obie autorki są matkami zaangażowanymi zarówno w wychowanie dzieci, jak i w jogę. Połączenie ich doświadczeń z nauki jogi dorosłych wraz z opowiadaniem historii i bajek dzieciom zaowocowało stworzeniem zajęć jogi dla dzieci oraz napisaniem tej książki. Zauważono, że dzieci, kiedy...

ciąża, ćwiczenia
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Aktywność fizyczna w ciąży: co ćwiczyć?
Jesteś w ciąży? Rosnący brzuszek nie oznacza, że masz przestać ćwiczyć. Przeciwnie! Aby być w ciąży w formie, powinnaś być aktywna fizycznie. Pływanie? Fitness? Bieganie? Podpowiadamy, jaki sport ci teraz najbardziej służy.

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport , pewnie nie chcesz z niego rezygnować? I nie musisz. Powinnaś tylko dostosować ćwiczenia do obecnych możliwości i samopoczucia. Do tej pory nie ćwiczyłaś? Tym bardziej warto teraz o to zadbać. Dzięki ćwiczeniom zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy. Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś wtedy o odpowiednie ćwiczenia). Upewnij się też u swojego lekarza, czy dany sport jest dla ciebie wskazany. Masz do wyboru kilka rodzajów. Aqua fitness w ciąży Ćwiczenia w wodzie w ciąży są jedną z najbezpieczniejszych form ruchu. Taki trening nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje poczucie lekkości, utęsknione w zaawansowanej ciąży. To fantastyczny sposób na usprawnienie ciała. Jak wygląda trening: Zajęcia odbywają się na pływalni, pod okiem instruktora, który stoi na brzegu lub w wodzie i pokazuje kolejne ruchy. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) lub głębokiej (stopy nie dotykają dna), wtedy korzysta się ze specjalnych pasów zwiększających wyporność. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów, które zwiększają opór: rurek piankowych, pasów i rękawic. Czasem przydają się deski do nauki pływania. Dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Trening trwa około 30 minut. Co daje: Odciąża stawy i kręgosłup , wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność (podobnie ze ścięgnami i więzadłami). Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują. Dla kogo: Dla wszystkich – kobiet we wczesnej ciąży i zaawansowanej . Mam wysportowanych i początkujących. Nie trzeba umieć pływać.   Gimnastyka ciążowa Niektóre kluby sportowe prowadzą specjalne zajęcia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz