Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja?
„Nie wciskam dziecku tego kitu z Mikołajem, bo co dalej? Będzie wierzył, a tu nagle okaże się, że on wcale nie istnieje i co takie dziecko sobie pomyśli? No tak, rodzice kłamali”.
Doskonale pamiętam moment, gdy ciągnąc za brodę Mikołaja, zrobiłam to na tyle mocno, że odpadła i zamiast Mikołaja pojawił się mój tata. Równie dobrze przypominam sobie rozczarowanie, które wtedy poczułam. Chciałam wybiec z domu i uciec jak najdalej przed siebie boso po śniegu zalewając się łzami. Jako grzeczna dziewczynka, nie zrobiłam tego. Przełknęłam ślinę z goryczą, a z policzków popłynęły mi pojedyncze łzy.
Święty Mikołaj nie istnieje – pomyślałam.
W życiu każdego małego człowieka przychodzi moment, w którym wiara w Mikołaja zostaje zachwiana. Czasem sprawcami tego zdarzenia są sami rodzice. Najczęściej jednak brutalną prawdę wyjawiają inne dzieci (koledzy z przedszkola, szkoły czy starsze rodzeństwo).
Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja?
Wiara w Mikołaja jest kwestią bardzo indywidualną, bo zależy od wielu czynników (charakteru dziecka, wychowania rodziców, rówieśników itp.). Najczęściej dzieci zaczynają poddawać w wątpliwość istnienie Mikołaja ok. 7-8 roku życia. Oczywiście zdarza się też, że sporo starsze dzieci (a nawet dorośli :)) nie tracą wiary.
Jeśli twoje dziecko ma starsze rodzeństwo prawdopodobnie wiara w Mikołaja zostanie zachwiana wcześniej. Starszaki lubią brutalnie uświadamiać młodsze rodzeństwo. Tak również było w przypadku moich dzieci.
Czy wierząc w Mikołaja, okłamujesz dziecko?
"Mój synek ma 4 lata i nie wierzy w Św. Mikołaja. Nie wciskam dziecku tego kitu z Mikołajem, bo co dalej? Będzie wierzył, a tu nagle okaże się, że on wcale nie istnieje i co takie dziecko sobie pomyśli? No tak, rodzice kłamali."
To wypowiedź znaleziona na forum i co ciekawe zyskała ona poparcie innych mam.
Czy więc mówiąc dziecku, że Mikołaj istnieje, okłamujemy je? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy każde kłamstwo jest złe? Jeśli dostajemy od męża prezent, który nie do końca nam się podoba, ale mimo to mówimy, że jest śliczny, czy jest to złe kłamstwo? Wszystko zależy od intencji. Czyż nie dlatego zaszczepiamy w dziecku wiarę w Mikołaja, bo sami pamiętamy, jak wspaniale było w niego wierzyć? W ten sposób chcemy wprowadzić w jego życie odrobinę magii i wiarę w dobro, którą często tracimy wraz z wiekiem.
Nie wierzę w Mikołaja – jak reagować?
Nadszedł moment, gdy twoje dziecko poznało prawdę i nie da się już dłużej utrzymać w nim wiary w Mikołaja, co wtedy robić? Porozmawiaj z nim szczerze. Opowiedz o tradycji, która wprowadza w dziecięce życie magię, o tym, jak sama wierzyłaś w Mikołaja. To dobry moment, by zaangażować dziecko w przygotowywanie prezentów. Teraz i ono może stać się Mikołajem i sprawić babci czy siostrze wymarzony prezent. Pamiętajmy też, że dzieci często mówią "nie wierzę", by sprawdzić naszą reakcje, a tak naprawdę w głębi serca wciąż pragną pozostawać w świecie magii, którego częścią jest straszy pan z białą brodą.
Poznaj 10 powodów, dla których warto wierzyć w św. Mikołaja