jakie są dzieci?
Fotolia
Wychowanie

Kim będą nasze dzieci? Czy dadzą sobie radę?

Popełniamy te same błędy w wychowywaniu dzieci. Przeczytajcie koniecznie!

Wychowujemy dzieci bezstresowo, bo chcemy by miały lepiej niż my. Tylko, czy na pewno robimy im w ten sposób przysługę?

Kiedyś dzieci miały więcej wolności, przestrzeni i na więcej im się pozwalało. Dziś trwoga o dziecko czasem jest tak wielka, że przesłania racjonalne myślenie i pozbawia maluchy beztroskiego biegania po łąkach, wyjeżdżania na kolonie i samodzielnego działania. Nie zaprzeczaj, każda z nas tak robi!

Dzieci a wyjazdy

Mało kto jest na tyle odważny, by wysłać dziecko na obóz przetrwania. Myśl, że nasz synek, czy córka nie będzie miało dostępu do bieżącej wody, spać będzie w namiocie, a jeść mrożonki, jest zbyt przerażająca. Do tego komary przenoszące choroby, kleszcze, które są straszakiem poważnym, oraz inne pajęczaki, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, dają taki efekt, że dzieci w wakacje zamiast się integrować wśród rówieśników, przesiadują w domu przed komputerem.

Dzieci  a choroby

Kiedyś stawiało się bańki, dawało dziecku sok z cytryny i czosnku,a dziś każde przeziębienie kończy się wizytą w aptece i nierzadko antybiotykiem. Większość dzieciaków ma alergie, uczulenia i diety eliminujące różne potrawy, które wykluczają je z biegania po podwórkach i zdobywania nowych doświadczeń. Dzieci często są przez rodziców odseparowywane na wszelki wypadek, by nic się nie stało, choć nie ma ku temu wskazań.

Dzieci a zaradność

Jak nasze dzieci mają być zaradne, gdy większość rzeczy robimy za nie? Nie mają obowiązków domowych, nie muszą prać, gotować, sprzątać. Gdy coś się popsuje przyjdą do nas, gdy trzeba podjąć jakąś decyzję, mama to za nich załatwi. Nawet wymyślenie zabawy jest trudne, gdy rodzic nie pomoże, zresztą po co męczyć się, gdy pomoc jest zawsze blisko?

Dzieci a oczekiwania

Dziś nie robimy nic dla siebie, tylko na pokaz. Dziecko gra w piłkę, informujemy o tym cały świat. Taniec – nie ma sensu, jeżeli nie wrzucimy zdjęć do sieci. Każde działanie musi być ocenione,a my oczekujemy, że nasze dziecko będzie najlepsze.

Dzieci a wiara, że można wszystko

Może nie jest to najgorszy pomysł, bo lepiej nie podcinać dziecku skrzydeł i pozwalać mu wierzyć, że wszystko można osiągnąć. Co jednak gdy okaże się, że nie wszystko jest możliwe? Że pewnych rzeczy się po prostu nie przeskoczy? Czy dziecko będzie to w stanie racjonalnie przyjąć do wiadomości, że czasem trzeba odpuścić, czy będzie żyło w poczuciu przegranej i straci poczucie własnej wartości?

Dzieci a pasje

Dobry pracownik to ten, kto ma pasje, kto wie, co chce robić w życiu i ma odwagę to robić. Dziś dzieci uczą się wszystkiego, ale często niestety, choć kończą dobre szkoły, brakuje im umiejętności praktycznych, bo nie wypróbowują ich w codziennym życiu, osaczeni książkami w zaciszu domowym.

Dzieci a rozumienie konsekwencji czynów

Chronimy dzieci tak bardzo, że same nie wiedzą, co by było gdyby… „Jak się nie przewróci, to się nie nauczy” –tak brzmiało to kiedyś. Dziś dziecko w kasku, nakolannikach i z rodzicem biegnącym przy rowerku nie ma szans nauczyć się czym jest brak rozwagi.

Chcemy dla dzieci jak najlepiej, ale zapominamy, że mniej, często znaczy lepiej. Nie dajemy naszym maluchom szans na podejmowanie decyzji, na przyjmowanie porażek, na ból i smutek, na walkę z własnymi słabościami i podejmowanie wyzwań. Co wyrośnie z naszych dzieci?

Czy zgadzasz się z powyższymi opiniami?

10 umiejętności, których bezwzględnie musisz nauczyć dziecko!
 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

nauka
fotolia.com
Wychowanie
Chwalisz dziecko za wszystko? Błąd! Nowości w psychologii
Chwalisz dzieci za wszystko, co zrobią? Psycholog mówi, że to błąd. Pokaż im cel, do którego mają dążyć, a wtedy osiągną sukces! Czytaj o wynikach najnowszych badań z dziedziny psychologii!

Nie chwal dziecka za wszystko! Carol Dweck - znana psycholog i rzeczniczka chwalenia dzieci wraca z nową teorią. Dotąd przekonywała rodziców, że dzieci chwalone za sam fakt, że są mądre, nie podejmują wyzwań. Boją się porażki. Za to dzieci, które były chwalone za podejmowanie wysiłku, bardziej się starają i dłużej potrafią wytrwać przy swoim zadaniu. Te dzieci są nastawione na rozwój i chętniej dążą do celu. Z kolei "mądre" dzieci blokują się na myśl o zadaniu, które nie wychodzi im od razu i nie podejmują prób. Na poparcie tych tez Dweck przytaczała wyniki dziesiątek badań. Spróbowałem? To już wystarczy! Dzisiaj Dweck przyznaje, że trend chwalenia za podejmowany wysiłek lekko wymknął się spod kontroli. Rodzice sypią pochwałami na lewo i prawo, za cokolwiek. Wysiłek dziecka stał się dla rodziców cenniejszy niż cel, do którego maluch powinien dążyć. Tym celem jest nauka nowych umiejętności. Rodzice w rozmowach z psycholog przyznawali, że często wycofywali się, gdy dziecku coś nie szło. Dweck przekonuje, że wystarczy inteligentna zachęta z ich strony, aby dziecko nie nauczyło się postępować według schematu: spróbowałem? No to wystarczy! Wyznacz dziecku jasny cel Rodzice i nauczyciele powinni jasno wyznaczać dzieciom cel, np. zachęcając: “spróbowałeś? To co robimy dalej? Co jeszcze możesz zrobić, żeby się tego nauczyć?". Dweck przekonuje, że aby skutecznie wzmacniać w dzieciach chęć rozwoju , trzeba je nauczyć, że ich umysł jest jak mięsień. A mięsień można ćwiczyć pracą i wytrwałością. Radzi rodzicom i wychowawcom, żeby przekonywać dzieci np. w taki sposób “gdy nauczysz się rozwiązywać to zadanie, rozwiniesz swój mózg". Dziecko może się zniechęcić, jeśli powiemy mu coś takiego: "nie każdy jest w tym dobry, ale spróbuj najlepiej jak potrafisz". Warto też wtrącać słówko...

czytanie dziecku, książki dla dziecka, Irena Koźmińska, Cała Polska czyta dzieciom, głośne czytanie dziecku, 20 minut czytania
Fotolia
Pielęgnacja
Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
Czytanie dziecku to najprostszy sposób, by nauczyć je mówić i sprawić, aby lepiej się rozwijało, nawet jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, przekonuje pomysłodawczyni akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wyjaśnia, jak czytać dzieciom, by nie zniechęcić ich do książek.

Uważa Pani, że czytanie dzieciom jest czymś więcej niż sposobem na wychowanie czytelnika. – To sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Choć wielu ludziom czytanie wydaje się czymś banalnym, jest w nim niezwykła moc. Dzięki niemu budujemy więź z dzieckiem, uczymy je języka, poszerzamy wiedzę, przekazujemy system wartości, rozwijamy wyobraźnię. To prowadzony w miłej atmosferze wszechstronny trening – mniej kosztowny niż lekcje języków czy karate i lepiej przygotowujący do szkoły i życia. Dlaczego warto czytać dziecku już od urodzenia? – Bo zanim niemowlę zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem, a język literacki jest bogatszy i bardziej poprawny od mówionego. Dzieci mają dziś ogromne problemy z mową . Rodzice często postępują tak, jakby umiejętności językowe ich pociech rozwijały się same, jakby myśleli, że w pewnym momencie włącza się jakiś przycisk i dziecko samo zaczyna mówić. Maluch nie nauczy się dobrze języka, jeżeli nie mówimy do niego dużo i wyraźnie, nie czytamy mu i nie zachęcamy do rozmów. Rodzicom może się wydawać, że takie małe dzieci jeszcze nic nie rozumieją? – Dziecko, osłuchując się z nowymi słowami, szybko zaczyna je kojarzyć, bo z kontekstu domyśla się ich znaczenia. Maluchy potrafią pięknie mówić. Moja córka w wieku 18 miesięcy powiedziała zdanie: „Dzidzia sama nie umie suszyć główki suszarką”. To się nie mieści w podręcznikach, ale mieści się w możliwościach malucha, z którym się dużo rozmawia i któremu się czyta. A jeśli zaczynamy przygodę z czytaniem dziecku później niż w niemowlęctwie? – Dzieci, które nie miały wcześniej doświadczeń czytelniczych, potrzebują czasu, by nauczyć się skupiać i wyobrażać sobie. Część nauczycieli twierdzi, że uczniowie nie chcą słuchać czytania. Na Ursynowie jest szkoła, do której chodzi córka...

Fotolia
Aktualności
9 rzeczy, które zrobimy tylko dla dziecka!
Nie da się ukryć, że tylko dla dziecka jesteśmy gotowe zrobić pewne rzeczy. Zgadniecie jakie?

Choć czasem narzekamy na zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, to dzieci stanowią jednak nasz najcenniejszy skarb. Jesteśmy w stanie zrobić dla nich naprawdę wszystko, poświęcić się w każdy możliwy sposób. Budzisz się zmęczona? - sprawdź dlaczego! Gdyby ktoś nam kiedyś powiedział, że będziemy wstawać często w nocy , będziemy robić głupie miny wydając przerażające dźwięki i będziemy to powtarzać przez kilka, czasem kilkanaście miesięcy, noc w noc, pewnie byśmy nie uwierzyły. Takie męczarnie wydawały nam się nieprawdopodobne. Gdy jednak nadszedł czas narodzin naszych dzieci i zaczęłyśmy robić wszystkie te nieprawdopodobne rzeczy, wiedziałyśmy już, że dla maluszków jesteśmy w stanie zrobić więcej niż myślałyśmy. 11 rzeczy, które robimy tylko dla dzieci 1. Wycieranie pup – czasem robimy to kilkanaście razy na dobę. Nie zawsze zapach jest przyjemny ;-) 2. Wstawanie w nocy – czasem dwa razy, a czasem sześć. Trudno przewidzieć, jaki tej nocy sen będzie miało nasze maleństwo, czy będzie głodne, a może będzie mu przeszkadzać mokra pieluszka. 3. Brak snu – to dla wielu osób najtrudniejszy scenariusz macierzyństwa. Zdanie "mamy nie śpią, tylko zamartwiają się  z zamkniętymi oczami " jest sednem problemu. Budzimy się często nawet wtedy, gdy dziecko nie płacze, bo... martwimy się, że nie płacze i coś mu dolega. Potrafimy tak funkcjonować do czasu, aż dzieci będą starsze i będą przesypiać całe noce. 4. Wycieranie nosa i pozbywanie się "kóz, glutów i smarków". 5. Wygłupy – by rozweselić dziecko potrafimy zrobić z siebie ptaszki, kangury, koniki i to nawet  w miejscach publicznych. Czy dla kogokolwiek innego stanęlibyśmy na środku parku i skakali jak żaby narażając się nie ośmieszenie? Raczej nie :-) 6. Rezygnujemy z wieczornych wyjść by być z dzieckiem (i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj