Fotolia
Wychowanie

„Kocham Cię i będę blisko tak długo, jak mi na to pozwolisz...” – list mamy do dziecka

To tekst, który powinni przeczytać wszyscy rodzice! Jest jak zimny prysznic, po którym nic nie smakuje lepiej, niż kubek gorącego kakao...

"Pojadę z nim jutro", "Wybierzemy się w któryś weekend", "Może będzie więcej czasu w następne wakacje", "Nie teraz", "Teraz nie mamy na to czasu"... Znacie to? 

Jesteśmy bardzo zajętymi ludźmi, bezustannie walczymy o lepszy byt. Jeszcze jeden projekt, jeszcze jedna zmiana na kasie, jeszcze fucha u kolegi na budowie, a może zdążę napisać więcej artykułów... Ciągle coś, ciągle chcemy więcej. Pytanie tylko – czy to się przekłada na nasze życie, czy to ma realny wpływ na rozwój naszego dziecka. Czy ono jest szczęśliwsze? Przecież mówimy, że to wszystko dla niego, a czy naprawdę dziecko chce widywać rodziców tylko wieczorami? Czy zdążymy zrealizować wszystkie nasze plany – te, które odkładamy ciągle na potem?

Posłuchajcie tego:

"Czasem patrzę  na moje dziecko samodzielnie bawiące się zabawkami i myślę sobie, że już mnie nie potrzebuje. Wtedy ono podnosi wzrok i parząc na mnie mówi- mamo chodź, musisz mi pomóc... Kocham Cię maleństwo!

Kiedy moje dziecko słyszy muzykę, zaczyna tańczyć. Chce żebym mu towarzyszyła, więc robię to, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Będę to robić tak długo, jak on będzie chciał...

Mamo zrobimy sobie śmieszne zdjęcie? Tak kochanie, będę je robić tak długo jak będziesz chciał...


Czytaj też: Ile może zdziałać śmiech dziecka - zobacz film!

Kiedy jest smutny, nadal mam dar poprawiania mu humoru. Nadal wiem jak to robić i jak rozpędzać czarne chmury znad jego głowy. Będę to robić tak długo, jak będzie chciał przyjąć moją pomoc...

Będę kradła Ci słodkie buziaki tak długo, jak tylko mi na to pozwolisz i nie powiesz: >>Mamo, proszę Cię, jestem już na to zbyt duży<<..."


Polecamy: Całuję swoje dziecko w usta - czy to źle?

Kiedyś nie będziesz już taka potrzebna...

Dzieci dorastają szybko. Nudzi cię bawienie się samochodzikami, lalkami? Kiedyś za tym zatęsknisz i będziesz bardzo chciała, tylko Twoje dziecko już nie będzie tego potrzebować. Wspólne spanie i przytulanie - nie miałaś często na to czasu, bo przecież trzeba jeszcze posprzątać, pranie zrobić... Za kilka lat, Twoje dziecko wyśmieje Cię, gdy będziesz próbowała wejść do jego łóżka by utulić go do snu. Szkoda Ci było czasu na czytanie wspólnie bajeczek ciągle tych samych? Gdy Twoje dziecko pójdzie do szkoły, nauczy się czytać i samo sobie będzie wybierać lektury. Będziesz potrzebna? – nie.

Ciężko się pogodzić z upływem czasu i tym, że dzieci dorastają. Ale też łatwo jest nie docenić chwili i przegapić czas, kiedy dziecko chce z nami być, kiedy tego bardzo potrzebuje. Spróbuj choć raz w tygodniu zrobić z dzieckiem jedną rzecz, o którą Cię prosi. Nawet jeżeli jest zbyt zwariowana, albo zbyt trudna w realizacji, albo jej wykonanie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Naprawdę warto, a wspomnienia tych cudownych chwil będą wam towarzyszyć do końca życia. 


Czytaj także: Jak się bawić z dzieckiem bez zabawek?

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

babcia, córka i wnuczka
Fotolia
Mama
Mama, babcia czy teściowa? Kto ma rację?
Każda z was czuje się odpowiedzialna za maleństwo i każda po swojemu chce dla niego jak najlepiej. Nieuchronnie rodzi to nieporozumienia, czasem prowadzi do konfliktów. I tak jest od pokoleń. Sporów można uniknąć. Jak? Podpowiada Anna Sołtys, psycholożka.

Po urodzeniu dziecka zarówno mama, jak i teściowa aktywizują się, są pierwsze do pomocy. Nie zawsze jednak ta pomoc odpowiada młodej mamie. Jak sobie radzić w trudnych rodzinnych sytuacjach – podpowiada psycholożka. Mamo, ja też jestem mamą Moja teściowa wciąż jest z czegoś niezadowolona. Gdy przychodzi do nas, od razu: zagania mnie do kuchni, do prasowania. Kiedy mąż chce mi pomóc, mówi, by... sobie odpoczął.     Mama rocznej Kamilki Co się dzieje? Mama twojego męża jest przekonana, że zajmowanie się dzieckiem to sprawa wyłącznie kobiet. Nie zauważa, że jej syn też chętnie by się do tego włączył. Bo odebrałaby to jako zamach na tę niewielką część władzy, jaką kobieta ma w domu. Może uznałaby też, że skoro ty potrzebujesz pomocy męża przy dziecku, nie radzisz sobie w tej tak naturalnej roli, jaką jest macierzyństwo. A wtedy okazałoby się, że jej syn wybrał sobie „niewłaściwą” żonę. Dlaczego? Teściowa może zgadzać się, że skoro oboje pracujecie zawodowo, to dzielenie się obowiązkami jest uzasadnione. Ale jej emocje „mówią” swoje: o wartości kobiety nie świadczy to, jak świetną jest pracownicą, ale jaką jest matką. A pomoc mężczyzny przy dziecku pomniejsza tę wartość. Choć deklaruje zrozumienie dla waszego partnerskiego układu, mimo woli daje wyraz, że go nie pochwala. Opowiada np. o kuzynce, która stara się przywrócić tradycyjny podział ról, wyręczając syna. Czyja miłość większa Jeszcze w ciąży postanowiłam, że nie będę korzystać z pomocy. Chciałam tylko z mężem zajmować się dzieckiem. Ale teściowa ciągle dzwoni, a gdy przyjdzie do nas, nie odstępuje małego na krok. Ja w ogóle się nie liczę.    Mama ośmiomiesięcznego Mikołaja Co się dzieje? Czujesz ukłucie w sercu, słysząc, gdy twoja teściowa z entuzjazmem deklaruje swoją miłość do wnuczka....

24762494.jpg
Edipresse
Wychowanie
O czym marzą nasze dzieci
O gwiazdce z nieba, byciu dorosłym, a także pozostaniu na zawsze dzieckiem. O ciepłym mleczku mamusi, zabawkach i tysiącach ważnych rzeczy.

O gwiazdce z nieba, pieniążkach w skarbonce, byciu dorosłym, a także pozostaniu na zawsze dzieckiem. A poza tym o ciepłym mleczku mamusi, zabawkach, wycieczce do wesołego miasteczka i tysiącach bardzo ważnych rzeczy. Dzień Dziecka to doskonały moment, by spełnić choć jedno marzeń malucha. Z marzeniami jest trochę tak, jak z modą. Wiele z nich wraz z upływem czasu zmienia się, ale są i takie, które pozostają uniwersalne na zawsze. I jedne, i drugie są bardzo ważne. Bo dzięki nim każdy człowiek, nie tylko ten zupełnie mały, ma ochotę rozwijać się, działać, jednym słowem: iść do przodu. A skoro są tak ważne już od najmłodszych lat, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Życzenia dzieci - te całkiem malutkie... Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, o czym marzą maluszki, które nie potrafią jeszcze mówić. Możemy się tego jedynie domyślać. Pewnie przede wszystkim myślą o ciepłym mleczku, czułym dotyku mamusi i tatusia, troskliwym przytulaniu czy delikatnym kołysaniu. Te marzenia dorosłym mogą się wydawać łatwe do spełnienia. Tylko że dziecko nie może ich zrealizować samo (a jedynie nakłaniać do tego błyszczącymi jak gwiazdy oczami, anielskim uśmiechem albo łzami wielkimi jak grochy). Aby marzenia spełniły się, niemowlę potrzebuje rodziców, którzy okażą mu mnóstwo miłości. Warto jak najczęściej zaspokajać pragnienia swojego maleństwa. Dzięki temu mały człowieczek uczy się, że świat jest mu przyjazny, że może na was liczyć i że marzenia się spełniają. Najmłodsze dzieci marzą o bardzo prostych rzeczach. I właściwie nie powinno nas to dziwić: trudno, by kilkumiesięczny smyk pragnął bajeranckiego zestawu klocków czy mówiącej lalki, skoro nie ma nawet pojęcia, że takie rzeczy w ogóle istnieją. Jednak wraz z biegiem czasu i postępem w rozwoju dziecko zaczyna poznawać świat coraz dokładniej. A wtedy jego...

babcia, mama, noworodek
Fotolia
Babcia i Dziadek
Mama i babcia – zgrana para
Babcia gotuje najlepszy na świecie krupnik, zna magiczne sposoby na katar i kocha wnuka tak, jak tylko babcie potrafią, ale… Pytamy Beatę Płażewską, psycholożkę, jak ułożyć relacje z babcią.

Bywa i tak, że pomagając, babcia próbuje wcielić w życie własne przekonania i powtórzyć scenariusz, który sprawdził się, gdy wychowywała swoje dzieci. Buntujesz się, bo przecież chcesz zajmować się maluchem po swojemu, tak jak podpowiada ci rozum i serce. Jak ułożyć relacje z babcią , by nie dochodziło do konfliktów? Pamiętaj, że to ty jesteś mamą Nawet jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w nowej roli, to właśnie ty (oraz oczywiście debiutujący tata malca ) decydujesz o sprawach swojego dziecka i ty jesteś za nie odpowiedzialna. A więc jeżeli np. lekarz uważa, że maluchowi potrzebna jest specjalna dieta lub rehabilitacja, to ty, a nie babcia, odpowiadasz za przestrzeganie tych zaleceń. Wiedząc, co i po co robisz, będziesz spokojniejsza i szybciej dojdziecie do porozumienia. A ona, widząc, że mocno trzymasz ster, będzie mniej skłonna do tego, by za nim stanąć. Bądź konkretna Babcia nie czyta w twoich myślach i nie wie, jakiej dokładnie pomocy potrzebujesz, próbuje więc wspierać cię na różne sposoby, co nie zawsze ci się podoba. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, mów konkretnie: „Mamo, mogłabyś mi pomóc w tym i w tamtym?”. Mówiąc o konkretach, nie tylko nie skazujesz jej na domysły, ale także dajesz do zrozumienia, że panujesz nad sytuacją i wiesz, czego ci potrzeba. Słowem: nie jesteś dzieckiem we mgle, które trzeba wziąć za rękę i prowadzić.   Uwierz w jej dobre intencje Ona nie robi ci na złość, nie atakuje cię ani się nie mądrzy, gdy zakłada dziecku trzeci sweterek albo radzi, byś go nie nosiła, bo je rozpuścisz. Nawet jeśli nie ma racji, chce dla swojego wnuka jak najlepiej, co oczywiście nie oznacza, że musisz się na wszystko godzić. Zawsze jednak warto spokojnie wysłuchać jej zdania.     Spróbuj zrozumieć Gdy wychowywała własne dzieci, wbijano matkom do głowy, że niemowlęta karmi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj