
Jakie programy, gry i strony www są odpowiednie dla najmłodszych? Jak sprawić, by surfowanie po internecie było bezpieczne? Radzi Marcin Sołodki z Fundacji „Dzieci Niczyje” – koordynator projektu „Sieciaki.pl”, poświęconego bezpieczeństwu dzieci w internecie.
Małe dziecko przed komputerem
Przedszkolaki w przeciwieństwie do swoich dziadków siadają do komputera bez obaw, że coś zepsują albo z czymś sobie nie poradzą. Grają, oglądają kreskówki, układają wirtualne puzzle. No i surfują po internecie. Mało tego, to właśnie one są najszybciej rosnącą grupą użytkowników sieci! Po myszkę sięgają coraz młodsze dzieci: cztero-, trzy-, nawet dwulatki. I radzą sobie zaskakująco dobrze.
– Moja dwuletnia córeczka Hania ogląda kreskówki na You Tube. A że szybko się kończą, nauczyła się uruchamiać je ponownie za pomocą klawisza spacji (to od niej dowiedziałem się, że można to zrobić i w taki sposób). Potrafi też wybrać sobie kolejną bajkę. I tu zaczyna się problem, bo obok świnki Peppy może być coś, co ze świnką nie ma nic wspólnego i czego absolutnie nie powinna oglądać – mówi koordynator „Sieciaków”.
Co w takim razie robić? Trzymać komputer pod kluczem i nie pozwalać na korzystanie z sieci do czasu, gdy dziecko podrośnie? Nie, bo po pierwsze to nic nie da (prędzej czy później dziecko i tak zetknie się z komputerem u kolegów), a po drugie – w ten sposób pozbawia się dziecko szalenie użytecznego narzędzia.
Zobacz sprawdzone gry online dla dziecka
Korzyści z komputera
Komputer jest nie tylko atrakcyjną zabawką, która daje mnóstwo frajdy i satysfakcji („Potrafię włączyć film/przejść na wyższy poziom” itd.), ale także:
- Pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzięki niemu przedszkolak z łatwością uczy się literek, cyferek, rozpoznawania i nazywania kolorów i wielu innych rzeczy.
- Rozwija – sensowne gry i programy edukacyjne uczą logicznego myślenia, rozwijają spostrzegawczość, pamięć wzrokową, koordynację ręka-oko, wyrabiają wytrwałość, cierpliwość i sztukę szybkiego podejmowania decyzji.
- Pozwala na nieograniczony dostęp do najrozmaitszych źródeł informacji i rozbudza zainteresowanie różnymi dziedzinami wiedzy i życia. Dzięki niemu można robić mnóstwo interesujących rzeczy, np. rozmawiać przez Skype’a z rozrzuconymi po świecie członkami rodziny.
Wybierz kolorowanki dla dziecka
Zagrożenia płynące z sieci
No dobrze, komputer ma wiele mniej lub bardziej oczywistych zalet, ale co z zagrożeniami? Ich oczywiście także nie brakuje. Oto tylko niektóre z nich:
- Niekontrolowany upływ czasu. Za długie korzystanie z komputera zabiera czas, który kilkulatek powinien przeznaczyć na zabawę z rówieśnikami, szaleństwa na placu zabaw itd.
- Wady postawy. Tkwienie przed komputerem może powodować wady postawy, uzależnienie lub rozdrażnienie spowodowane nadmiarem bodźców.
- Niebezpieczeństwa. Na dzieci czyha w internecie mnóstwo niebezpieczeństw. Strony zawierające treści, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na nieukształtowaną psychikę (pornografia, przemoc, witryny propagujące rasizm, narkotyki, itd.). Pedofile, tacy jak wstrętny, podający się za 12-latka typ z kampanii medialnej „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Cyberprzestępcy próbujący wyłudzić dane. Wirusy, które mogą zniszczyć wasz sprzęt. To tylko niektóre z nich. Możesz powiedzieć: zaraz, zaraz, czy one dotyczą przedszkolaków? Nawet jeśli nie albo w niewielkim stopniu, to już teraz musisz wiedzieć, jak chronić przed nimi swoje dziecko.