Wychowanie

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa?

Czy zwierzęta domowe mogą być nosicielami koronawirusa i zarażać ludzi? To pytanie zadają sobie teraz właściciele czworonogów. Rozwiewamy wątpliwości!

Jeśli masz kota lub psa, być może obawiasz się, że zwierzak zarazi cię groźnym wirusem, który rozprzestrzenia się obecnie w zastraszającym tempie na całym świecie. Czy nawet jeśli ty będziesz przestrzegać wszelkich środków ostrożności i higieny, ale wypuścisz kota na dwór lub wyjdziesz z psem na spacer, możesz nie ustrzec się przed zachorowaniem na Covid-19? Wyjaśniamy, co na ten temat mówi Światowa Organizacja Zdrowia.

Zwierzęta domowe a koronawirus

Zdaniem WHO nie ma żadnych dowodów na to, by zwierzęta domowe przenosiły koronawirusa na ludzi. Czworonogi mogą co prawda same zostać zarażone, natomiast nie przenoszą wirusa SARS-CoV-2 na innych.

Zobacz też: Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i jak można się zarazić?

Fake newsy na temat psów i kotów szerzących epidemię

Jeżeli pojawiają się w sieci informacje niezgodne z tymi, jakie podaje WHO, należy traktować je jako tzw. fake newsy. Niestety przy okazji pandemii koronawirusa tego typu nieprawdziwe informacje pojawiają się niezwykle często. Cierpią na tym właśnie zwierzęta, bo spanikowane osoby mogą decydować się na porzucenie lub uśpienie zwierzaka, byleby tylko uchronić się przed zakażeniem.

Zobacz też: Koronawirus a psy, koty i kwarantanna domowa

Rozsądek przede wszystkim

Weterynarze apelują o rozsądek. Czworonogi nie zagrażają życiu i zdrowiu swoich właścicieli. Nie powinniśmy się obawiać, że staną się one źródłem naszego zarażenia. Istotne natomiast jest to, byśmy sami dbali o higienę, często myli i dezynfekowali ręce (a po przyjściu do domu zawsze robili to bezwzględnie), czyścili powierzchnie i urządzenia, które często dotykamy, np. blaty kuchenne, klamki, uchwyty, telefony oraz nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych. Im bardziej restrykcyjnie będziemy podchodzić do wytycznych polskiego rządu, tym mamy szansę na szybsze pokonanie epidemii i powrót do normalności.

Zobacz też:

maluch, pies, zwierzę, trawa
Wychowanie
8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę
Co powinien wiedzieć przedszkolak, zanim dostanie wymarzonego psa, kota, króliczka lub inne zwierzątko?

1. Żywe stworzenie to nie zabawka Zwierzę trzeba traktować z szacunkiem, dbać o nie, szczepić,  leczyć, wychowywać, pielęgnować. Nie można rzucić go w kąt, gdy się znudzi, przestanie być słodkim maleństwem, zachoruje, zbrzydnie. Jak każda istota, która czuje, potrafi cierpieć. Może też zwyczajnie nie mieć ochoty na czułości i bronić prawa do świętego spokoju na wszystkie dostępne mu sposoby: gryźć, drapać, dziobać. Polecamy także: 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka 2. Zwierzę jest z nami na dobre i na złe I potrzebuje miłości i opieki także wtedy, gdy choruje, starzeje się, ma humory albo sprawia inne problemy. 3. Nie wszystkie zabawy są dla zwierzaka są właściwe Żadnego zwierzaka nie wolno tarmosić, ciągnąć za uszy czy ogon, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos). Nawet na dużym psie nie wolno siadać jak na koniu (ma za słaby kręgosłup). Wszelkie eksperymenty w rodzaju "sprawdzę czy świnka morska potrafi pływać" są zakazane. 4. Zabawa ze zwierzęciem powinna odbywać się w obecności dorosłego  Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie . Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, bo nawet najlepiej wychowany Azor może ugryźć w zabawie, a najmilszy Mruczek może podrapać. Mały właściciel psa musi także wiedzieć, że nigdy przenigdy  nie wolno mu rozdzielać walczących czworonogów. Mogą to robić tylko dorośli, i to tylko ci, którzy wiedzą, jak się za to zabrać. 5. Zwierzakowi nie  wolno mieszać w głowie Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole” albo "Nie pozwalamy kotu spać w łóżku" przestrzegać jej powinno także dziecko. 6. Mając zwierzę, trzeba pamiętać o higienie Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce – także...

kornonawirus a psy i kwarantanna
Zdrowie
Koronawirus a psy, koty i kwarantanna domowa
Zwierzęta domowe nie zakażają koronawirusem, ale... mogą go przenosić. Sprawdź, jak to możliwe i co zrobić z psem, gdy jego właściciel trafi do kwarantanny domowej.

Jak dotąd informowano o jednym przypadku, w którym stwierdzono u psa koronawirusa COVID-19. Czy jest to powód do niepokoju? Czy koronawirusa mogą przenosić zwierzęta domowe i zakażać nimi ludzi? No i co zrobić ze zwierzęciem, gdy właściciel psa zostanie poddany kwarantannie domowej? Odpowiadamy. Koronawirus COVID-19 a zwierzęta domowe Profesor Łukasz Adaszek z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie twierdzi, że powodu do obaw nie ma . W Hongkongu stwierdzono co prawda ten szczep wirusa u psa człowieka zakażonego koronawirusem, ale u zwierzęcia nie wystąpiły objawy choroby, a ilość wirusów w jego drogach oddechowych była bardzo mała. Prawdopodobnie pies lizał powierzchnie skażone COVID-19 i tak wirus trafił do jego organizmu. Jednak na chwilę obecną nie ma mowy o tym, aby ten wirus przekroczył barierę człowiek-pies czy człowiek-kot, powodował chorobę u zwierzęcia albo zakażał ludzi, przenosząc się drogą kropelkową z psa czy kota na człowieka. Takie jest aktualne stanowisko WHO w tej sprawie. Większe zagrożenie stanową dla nas dzieci, którą mogą szerzyć koronawirusa . Jest jednak jedno "ale". Zwierzęta domowe mogą transportować koronawirusa Chodzi o to, że ponieważ COVID-19 potrafi przetrwać na różnych powierzchniach dłużej niż początkowo sądzono, teoretycznie możliwe jest, że wirus znajdzie się na sierści zwierzęcia i wyniesie go z zakażonego domu. Poza nim może trafić na ręce osoby głaszczącej zwierzaka, a stamtąd do jej organizmu. To tylko teoretyczne rozważania, gdyż jak dotąd nie stwierdzono takiego przypadku. Koronawirus COVID-19 może przetrwać na różnych powierzchniach, w zależności od warunków – temperatury i wilgotności, od 2 godzin do kilku dni. Co zrobić z psem podczas kwarantanny domowej Okazuje się, że brakuje procedur i zaleceń , które można by zastosować w takim przypadku. Jak dotąd...

koty dla alergików
Adobe Stock
Zdrowie
Koty dla alergików: rasy najmniej uczulające
Z pewnych względów za koty dla alergików uważa się: kota syberyjskiego, sfinksa, cornish rex oraz devon rex. Jednak nawet one mogą uczulić – tłumaczymy dlaczego.

Na początek fakt: nie ma kotów nieuczulających. Wynika to z tego, że nie uczula sama sierść, ale białka zawarte w ślinie i moczu zwierzęcia. Dlatego każdy kot jest potencjalnym źródłem alergenów. Jednak istnieją rasy kotów, które uważa się za mniej uczulające niż pozostałe. Warto pamiętać, że u każdej rasy mniej uczulają kotki niż kocury – ich organizmy wydzielają mniej alergizujących białek.  Koty dla alergików: sfinks Jest to kot pozbawiony futra. Jego brak sprawia, że w domu nie ma sierści tego zwierzęcia, a na której zwykle znajdują się alergeny. Utrzymanie w czystości domu ze sfinksem jest łatwiejsze – nie trzeba tak często odkurzać, prać dywanów i zasłon. Warto jednak pamiętać, że kot będzie gubił naskórek, a w nim także znajdują się alergeny naniesione tam wraz ze śliną zwierzęcia. Koty dla alergików: kot syberyjski Należy do kotów ras pół długowłosych. Ma fajny charakter (serdeczny, towarzyski, niezależny, lubi dzieci), ale jest dość żywiołowy – lubi skakać i wspinać się. Uważa się, że ich ślina zawiera mniej uczulającego białka.  Zobacz: Co to jest marsz alergiczny? Koty dla alergików: devon rex Ma niecodzienny wygląd: drobne szczupłe ciało, wydatne policzki, skośne oczy, krótki pysk i duże nietypowo osadzone uszy – pewnie dlatego ma ksywkę kosmita. Jest towarzyski, ciekawski, ruchliwy i wesoły. Nie lubi zostawać sam w domu. Ma krótką sierść i pewnie dlatego uważa się go za kota dla alergików. Koty dla alergików: cornish rex Kolejny krótkowłosy kot, który często polecany jest alergikom. Ma smukłą sylwetkę, bardzo długie nogi, duże wysoko osadzone uszy, ma dość krótką i pluszową w dotyku sierść . Uwielbia gonitwy i zabawy, jest wesoły, towarzyski i zabawny, więc będzie dobrym towarzyszem dziecięcych zabaw.  Koty dla alergika –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz