Współpraca Reklamowa

Po co dziecku inteligencja emocjonalna? Pytamy Dorotę Zawadzką [WIDEO]

Inteligencja emocjonalna to znajomość swoich emocji i umiejętność sterowania nimi - tłumaczy psycholożka Dorota Zawadzka. Ułatwia relacje z innymi ludźmi, czyni nas czulszymi, bardziej empatycznymi. Zobacz nasz film i posłuchaj, dlaczego jest tak ważna właśnie dla twojego dziecka.

– Inteligencja emocjonalna to znajomość swoich emocji, umiejętność radzenia sobie z nimi, odczytywanie ich u innych ludzi – tłumaczy psycholożka, Dorota Zawadzka, ekspertka akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem.

Dzięki inteligencji emocjonalnej (EQ) dziecko wie, co dzieje się z nim i jego emocjami w danej sytuacji. Wie też, jak sobie z tym radzić. Wysoka EQ bardzo pomaga również w relacjach z innymi. Dziecko z rozwiniętą inteligencją emocjonalną m.in. łatwiej odnajduje się w grupie.

 

Jak korzyści płyną z wysokiej inteligencji emocjonalnej?

Dziecko o wysokiej inteligencji emocjonalnej jest:

  • asertywne
  • empatyczne
  • czulsze
  • wrażliwsze
  • bardziej lubiane przez rówieśników

Przedszkolak o wysokiej EQ nie boi się emocji ani u siebie, ani u innych. To właśnie dzięki emocjom świat wydaje mu się ciekawy i bogaty, a nie zagrażający. Brak lęku i umiejętność odnalezienia własnego, bezpiecznego miejsca w grupie to rzecz niezwykle cenna. 

Inteligencja emocjonalna kształtuje relacje

Inteligencja emocjonalna dotyczy naszych relacji z innymi ludźmi i relacji z samym sobą. Praktyczna, racjonalna inteligencja (ta mierzona w punktach IQ) jest właściwie stała przez całe życie. Inteligencja emocjonalna może być niska albo wysoka, ale możemy rozwijać ją w każdym momencie. Warto to zrobić, ponieważ to dzięki EQ wiemy, kim jesteśmy, co czujemy, co wiemy i jak możemy wykorzystać swoje emocje i emocje drugiego człowieka w naszej wzajemnej relacji.
 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka