Kreatywne dziecko wierzy we wlasne możliwości, lepiej się uczy i mniej choruje.
Fotolia
Wychowanie

Kreatywne, czyli jakie?

Wierzy we własne możliwości. Jest lubiane. Lepiej się uczy. Rzadko wchodzi w konflikt, bo rozumie, że ludzie są różni. I najważniejsze - mniej choruje. Kto? Dziecko kreatywne. Jak wychować takie dziecko? Spytaliśmy Ewę Nowak, pedagoga-terapeutkę.

Kreatywne dziecko potrafi wytworzyć nowe idee, czyli umie zrobić coś po swojemu, nawet bez wskazania sposobu – Ewa Nowak odpowiada na nasze pytanie. – Umie samo coś zorganizować. Rozwiązać problem. Wymyślić zabawę. Takie dziecko wie też, że do celu może dojść różnymi drogami, ale wybiera najlepszą w danej chwili.

I dodaje: – Kiedyś wychowanie dziecka było prostsze, bo wystarczyło je dobrze wyedukować, by mieć gwarancję, że w ten sposób zapewnimy mu sukces. Dzisiaj to nie wystarczy, bo trzeba wykazać się odpowiednimi cechami osobowościowymi.

 

Od czego zacząć, chcąc wychować kreatywne dziecko?

Najpierw mama musi zastanowić się, kogo chce wychować, jakie są jej cele. Czy chodzi jej o to, by mieć grzeczne dziecko, które jest czyste, regularnie śpi, robi kupy i nie ma z nim żadnych kłopotów? Świetnie, tylko wtedy nie wychowa dziecka kreatywnego. Bo takie kreatywne dziecko jest:

 

  • głośne,
  • gadatliwe,
  • nieprzewidywalne,
  • ruchliwe,
  • robi bałagan,
  • brudzi i jest brudne,
  • jest niepunktualne,
  • odzywający się bezczelnie.


Czy mama znajdzie w sobie zgodę, by jej dziecko było właśnie taki (co pozwoli mu być sobą, iść swoją ścieżką, a nie po cudzych śladach)? Mama, która chce, by jej dziecko było kreatywne, musi się liczyć z tym, że będzie ono inne, to znaczy będzie inaczej rysować, pisać wiersze, co nie zawsze będzie podobać się w przedszkolu czy w szkole.

Będzie słyszała: "Wszystkie przedszkolaki narysowały fioletowego motyla, a pani córka żółtego. Niech pani to przemyśli". Jeśli to budzi w mamie strach, to być może nie nadaje się na mamę kreatywnego dziecka. Bo taki rodzic powinien stawać w obronie kreatywności swojego dziecka, toczyć walkę z polską edukacją, która daleka jest od promowania takich cech i która dąży do tego, by byśmy byli jednakowi.

I jeszcze jedno. Dom, gdzie jest kreatywne dziecko, jest oblepiony jego pracami, ma ściany pomalowane przez malucha, wszędzie widać ślady aktywności całej rodziny. Kreatywna rodzina nie robi problemu z bałaganu, nie jest niewolnikiem czystości, pozwólmy, aby dziecko pobawiło się butami, jeśli ma ochotę. Zarazki? Przecież zaraz umyje ręce.

 

Zapadła decyzja, że chcemy mieć w domu kreatywne dziecko. Co dalej?

W domu kreatywnego dziecka powinno być jak najmniej zabawek, a zwłaszcza takich, które na opakowaniu mają napisane, że są edukacyjne. Pokazujemy dziecku, że bawić się możemy wszystkim. Że królewną można być równie dobrze w prześcieradle, jak i w sukience z wypożyczalni. Że ziemniaki są tak samo dobre do zabawy w lwy jak figurki lwów. Dzieci toną w zabawkach, którymi się nie bawią, bo zwyczajnie je one nudzą. Często są nieudane albo zbyt głupie dla dziecka.

Obejrzyj 6 najfajniejszych zabawek z kartonu i tektury.

Taki przykład. Dziecko ma nauczyć się wiązania butów. Czy lepiej dać mu planszę z makietą butów ze sznurowadłami, czy zaprosić go do zabawy np. w tatę, podczas której dziecko włoży na siebie jego spodnie, bluzkę i będzie próbować wiązać sznurowadła za dużych butów? Siła oddziaływania tych sytuacji jest inna, ładunek emocjonalny tej drugiej jest o wiele większy (czytaj o: rozwój zdolności manualnych dziecka). Dlatego apeluję, by zabawki robić samemu.

To nie wszystko. Ważne jest to, by nagradzać spontaniczność dziecka. Namawiać do rysowania, malowania, śpiewania, ale tak jak samo chce. Pytajmy dziecko, np. "A co byś zrobił, gdyby do pokoju wszedł teraz dinozaur? A co byś zrobiła, gdyby teraz zasypało nas śniegiem do czwartego piętra?". Spytajmy malca, co trzeba zrobić, by pojawił się w pokoju np. zając. Jedno dziecko zacznie kicać, inny zrobi uszy z palców... To pokazuje, że nie ma jednej odpowiedzi, że są różne rozwiązania, bo są różni ludzie.

 

 

Na wychowanie kreatywnego dziecka trzeba mieć czas!

Noooo, nie ma nic za darmo. Wychowanie radosnego, wierzącego w siebie człowieka, z wysoką samooceną, bo nikt z niską oceną nie jest kreatywny, bo zwyczajnie boi się nowych rozwiązań, wymaga zwyczajnie czasu. Musimy dawać dziecku czas. To jest jego fundamentalna potrzeba. Dlatego im rodzice mają mniej czasu, to powinni mieć więcej dzieci. I to nie jest żart! Bo dzieci w swoim towarzystwie są bardziej kreatywne, wpływają na siebie, nakręcając się do działania.

 

 

Czytaj, co zrobić, gdy dziecko nie lubi rysować  – 12 sposobów

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Dysleksji można zapobiec
Fotolia
Psychologia
Zapobiec dysleksji
Twoje dziecko nie lubi rysować ani bawić się klockami? Mało mówi? Nie lekceważ tego, a... uchronisz je przed kłopotami w szkole!

Dysleksja nie jest wcale rzadka. Jak twierdzą specjaliści, w każdej klasie jest trzech lub czterech uczniów, którzy mają spowodowane dysleksją trudności z czytaniem albo pisaniem. Podpowiadamy, na czym polega dysleksja, kto jest nią zagrożony i co robić, by uchronić dziecko przed kłopotami w szkole.   Skąd się bierze dysleksja? Problemy dziecka, które ma dysleksję zaczynają się już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dyslektykowi trudno nauczyć się czytać i pisać . Rodzice myślą, że z tego wyrośnie, tymczasem w starszych klasach problemy jeszcze się pogłębiają . Dziecko bazgrze tak, że  nie potrafi odczytać własnego pisma, nieustannie myli litery, robi błędy . Pisanie je męczy, a czytanie sprawia mu kłopoty. Chociaż stara się i ciężko pracuje nad swoim pismem, ortografią i czytaniem, rezultaty są mizerne... Prof. Marta Bogdanowicz, która od lat zajmuje się dysleksją i napisała wiele książek na ten temat, twierdzi, że większości kłopotów można uniknąć, ale trzeba na nie zwrócić uwagę wcześniej, gdy dziecko chodzi jeszcze do przedszkola. Przeczytaj także:  Rozwój trzylatka - 5 dowodów na to, że przebiega prawidłowo     Kto jest narażony na dysleksję? Dzieci po tzw. ciąży trudnej, powikłanej czy  po skomplikowanym, długim porodzie to dzieci tzw. ryzyka dysleksji.  To właśnie na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogło u nich dojść do niewielkich urazów układu nerwowego. W rezultacie dziecko rozwija się prawidłowo, jednak nieco wolniej niż koledzy lub nieharmonijnie. Na przykład w wieku niemowlęcym nie raczkuje, mało gaworzy , a pod koniec pierwszego roku nie wypowiada jeszcze pierwszych słów. A gdy zaczyna wstawać i chodzić, długo ma kłopoty z utrzymaniem równowagi . W wieku przedszkolnym zaś nie lubi rysować, malować, lepić z plasteliny, bawić się...

kiedy do szkoły rodzenia
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia i czy warto to zrobić?
Zastanawiasz się, kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Najlepiej zrobić to już po ukończeniu 20. tygodnia ciąży. Samopoczucie ciężarnej jest wtedy dobre i jest jeszcze sporo czasu, aby nauczyć się ważnych umiejętności przed porodem.

Do szkoły rodzenia warto zacząć chodzić w drugim trymestrze ciąży i namówić na udział w zajęciach także partnera. Zdobywana tam wiedza i umiejętności przydają się w czasie porodu oraz podczas opieki nad noworodkiem, zwiększają pewność siebie przyszłych rodziców i zmniejszają ich strach przed porodem. Nasza ekspertka Beata Szol, położna, która prowadzi szkołę rodzenia, mówi, że „kobiety wiedzą, jak się rodzi, tylko trzeba im to... przypomnieć ” . Dowiedz  się, kiedy zapisać się do szkoły rodzenia  i jaką wybrać. Spis treści: Kiedy najlepiej zapisać się do szkoły rodzenia? Program szkoły rodzenia Czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Do szkoły rodzenia najlepiej trafić po 20. tygodniu ciąży . Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, aby przeszkadzać w ćwiczeniach. Warto sprawdzić, ile trwa kurs w szkole rodzenia i tak zaplanować czas, aby zajęcia ukończyć nie później niż na 4 tygodnie przed porodem. To daje margines bezpieczeństwa, który pozwoli wziąć udział we wszystkich zajęciach nawet wtedy, jeśli dziecko postanowi przyjść na świat 2-3 tygodnie wcześniej. „Nie zawsze jest możliwość, aby w tym czasie rozpocząć zajęcia. Dlatego radzę, żeby zapisać się wtedy, kiedy ma się czas, ale najpóźniej jakieś pięć tygodni przed terminem porodu”, tłumaczy Beata Szol, położna z wieloletnim doświadczeniem. Zwykle kurs w szkole rodzenia trwa pięć tygodni. Spotkania trwają około 90 minut i odbywają się 1-3 razy w tygodniu, czasem w weekend. Jak szukać szkoły rodzenia? Najlepiej wpisać do przeglądarki internetowej „szkoła rodzenia” i nazwę miejscowości. Pokaże się lista szkół prywatnych i publicznych. Można też spytać w szpitalu, w którym planuje się...

ranking kreatywnych zabawek dla dzieci
Fotolia
Zakupy
Przegląd zabawek kreatywnych: nasze TOP 10
Twoje dziecko lubi tworzyć, ma bujną wyobraźnię i uwielbia jej używać? Te kreatywne zabawki na pewno je zachwycą!

Kreatywne zabawki mają wiele zalet – nie tylko taką, że potrafią zająć dziecko przez długi czas. Tworząc, dziecko: ćwiczy koordynację ręka-oko, nabiera większej sprawności manualnej , co przyda mu się m.in. do nauki pisania, tworzy nowe połączenia nerwowe w mózgu, ćwiczy i wzbogaca wyobraźnię. Czy trzeba więcej powodów, żeby zachęcić rodziców do stawiania na kreatywną zabawę? Jeśli masz twórcze dziecko, nasz przegląd zabawek kreatywnych na pewno mu się spodoba, a jeśli twoje dziecko nie za bardzo lubi pracować dłońmi – te zestawy na pewno to zmienią! Jakie zabawki dla dzieci polecają rodzice - sprawdź opinie! Ranking zabawek kreatywnych dla dzieci Oto nasze TOP 10 zabawek kreatywnych dla dzieci: 10. Origami, Russel 4M     Origami to nie tylko wspaniała zabawa dla dziecka, ale też świetna okazja do rozwijania sprawności manualnej.  W tym zestawie znajdziecie ponad 30 kartek ozdobnego papieru i instrukcje jak wykonać dinozaury.   9. CzuCzu - zestaw do rysowania ze suchościeralnym mazakiem     Zestawów CzuCzu nikomu chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Są tu tekturowe kartki, po których można rysować suchościeralnym mazakiem (załączony), a potem ścierać specjalną szmatką, którą też dołączono do zestawu. Dzieci uwielbiają rysować i ścierać swoje dzieła – zajmuje je to przez naprawdę długi czas i w ogóle się nie nudzi!      8. Mój Fantastyczny Ogród, Clementoni   Super edukacyjna zabawka dla dzieci, pozwalająca nie tylko wykazać się kreatywnością, ale i opiekuńczością. W zestawie są nasionka koniczyny, trawy, bazylii, nasturcji – dziecko może założyć swój własny ogródek, w którym będzie uprawiać roślinki. Poza tym może też wykonać własne figurki i ozdobić je naklejkami. W...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak