Najlepsze książki dla 5-latka
Adobe Stock/khmelev
Wychowanie

Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?

Jakie książki dla 5-latka sprawdzą się najlepiej? Spośród bestsellerów i nowości oraz ulubionych książek naszych 5-latków, wybraliśmy propozycje, wśród których z pewnością znajdziesz propozycję idealną. I dla chłopca, i dla dziewczynki.

W naszym rankingu książek najlepszych dla 5-latków nie mogło zabraknąć baśni, książek edukacyjnych i… detektywistycznych. A to dlatego, że wyobraźnia dzieci w wieku 5 lat wciąż pracuje na najwyższych obrotach. Chcą także poznać odpowiedzi na jak najwięcej nurtujących je pytań.

5 lat – to czas, kiedy warto sięgać też po książki, które pozwolą oswoić trudne emocje. Tak, by coraz lepiej odnajdywać się w grupie rówieśników. Jako rodzic na pewno wiesz, jakie to ważne dla twojego 5-latka...

Dobre książki dla 5-latków potrafią nie tylko uczyć, ale i bawić. Do łez. Jeśli więc nasze dzieci uwielbiają zabawne książki (lub jeszcze nie wiedzą, że książki potrafią być doskonałym źródłem dobrego humoru), warto zadbać, by w domowej biblioteczce nigdy ich nie zabrakło.

 

Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 

Bajczary i czarbaje – idealna książka edukacyjna

Tytuł: Bajczary i czarbaje

Autor: Joanna Papuzińska,

Ilustracje: Anna Łazowska

Rok wydania: 2019 (Wydawnictwo Literatura)

Jak wiadomo nie od dziś, baśnie mają cudowną moc. Przenosząc w świat pełen magii, jednocześnie zawierają wskazówki, jak warto postępować w zupełnie realnych sytuacjach. Tak właśnie jest w przypadku zbioru baśni Bajczary i czarbaje, które (od współczesnych bajarzy i bajarek!) zebrała Joanna Papuzińska i jej syn, Antoni Beksiak. Uwaga, od iście baśniowych ilustracji Anny Łazowskiej trudno oderwać wzrok. 

Nad bajczarami unosi się zapach magicznych ziół. Od ukrytych skarbów bije wielki blask. Bywa nawet, że kawałek księżyca spada na łąkę. Zwierzęta mają magiczne moce, a ludzie — jak to w życiu — bywają i dobrzy, i źli. I oczywiście, zawsze to ci dobrzy mogą liczyć na przychylność przyrody i losu...

Książka dla 5-latka
Wyd. Literatura

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Czarbaje i bajczary

BAJCZARY I CZARBAJE
CENEO

Twardziele też czują – dobra książka dla 5-letniego chłopca

Tytuł: Twardziele też czują 

Autor: Keith Negley

Ilustracje:  Keith Negley 

Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Słowne Młode)

Autor i ilustrator tej książki to artysta, który współpracuje z największymi czasopismami i wydawnictwami na świecie. Okazuje się, że Keith Negley bardzo dużo wie też na temat twardzieli. Narysował ich — silnych i potężnych — w chwilach, gdy czują emocje, które teoretycznie powinny być im obce. Stereotyp twardziela wyklucza bowiem chwile słabości, smutek i łzy... Podczas gdy prawda jest zupełnie inna, bo twardziele też czują. Wszystko. Smutek też.

To książka, która świetnie sprawdzi się nie tylko jako prezent na dzień chłopaka. Ilustracje i krótkie, przemawiające do wyobraźni (i emocji!) opisy autora, pozwolą uświadomić dzieciom, że można być rycerzem, wojownikiem ninja czy harleyowcem, a jednocześnie — nie być robotem bez serca.

 

Książka dla 5-latka
Wyd. Słowne

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Twardziele też czują

TWARDZIELE TEŻ CZUJĄ
CENEO

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi – książka edukacyjna

Tytuł: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na ziemi

Autor: Katarzyna Bajerowicz

Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz

Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo: Nasza Ksiegarnia)

Co odpowiadać, gdy dziecko pyta o początki życia na ziemi? Lub: skąd wzięli się ludzie? Albo jak to się stało, że wyginęły dinozaury i mamuty? Proponujemy sięgnąć po przepięknie napisaną i zilustrowaną edukacyjną książkę Agnieszki Bajerowicz, która z pewnością zainteresuje ciekawskich pięciolatków.

Przekonajcie się, jak prosto i rzeczowo można pisać o narodzinach Ziemi i pierwszej żywej komórce, która pojawiła się na naszej planecie. O wędrówce kontynentów i prehistorycznych stworach, które zamieszkiwały pradawne wody i lądy…

Książka dla 5-latka
wyd. Nasza Księgarnia

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

OD POCZĄTKU, CZYLI JAK POWSTAJE...
CENEO

Kury z grubej rury – książka dla dziewczynki i chłopca

Tytuł: Kury z grubej rury

Autor: Justyna Bednarek

Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska

Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Słowne Młode) 

Rodzina państwa Ogórków jest trochę szalona... Ale to, co będzie się działo, gdy z jajek ukrytych w grubej rurze wyklują się kury, przekracza ludzkie pojęcie. 

Augusta, Belka, Hildegarda i Żaneta to olbrzymie, białe kury, które wysiaduje pewna indyczka. Właśnie w grubej rurze... Przybrana mama nie zamierza jednak niańczyć kurek w nieskończoność. Dlatego przychodzi dzień, że lądują na tylnym zderzaku samochodu państwa Ogórków i... zaczyna się jazda.

Każdy, kto zna i lubi błyskotliwy humor Justyny Bednarek (autorki Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek) i charakterystyczną kreskę Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej (ilustratorki m.in. Czarnego Kapturka) z pewnością nie zawiedzie się na Kurach.

Książki dla 5-latka
Wyd. Słowne Młode

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Kury z grubej rury

KURY Z GRUBEJ RURY
CENEO

Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi – propozycja detektywistyczna i dobra książka do nauki czytania

Tytuł: Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Autor: Agata Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Agora)

W Cieszynie, tuż przed przyjęciem w urzędzie miasta, ze sklepu pani Macurowej znikają śledzie. Kto stoi za tą zbrodnią? Sklepowa? Rezolutny Karolek? Alojzy Ochabek? Dozorczyni Piwkula? A może zupełnie ktoś inny? Tę detektywistyczną zagadkę rozwiąże Kocia Szajka… Wyjątkowe koty, których życiowym mottem jest hasło: „Grunt to draka!”.

Podczas lektury tej książki wybuchy śmiechu gwarantowanie nie tylko u 5-latków. Kolorowe ilustracje znakomicie podkreślają nie tylko jej komizm, ale i emocje towarzyszące śledztwu. Do tego, wielkość liter sprawia, że książka świetnie sprawdzi się do nauki samodzielnego czytania.

Uwaga, wszyscy zachwyceni Kocią Szajką śmiało mogą czytać o jej detektywistycznych przygodach w książkach: Kocia szajka i napad na moście, Kocia szajka i ucho różowego jelenia, Kocia szajka i duchy w teatrze.

Książka dla 5-latka
Wyd. Agora

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

KOCIA SZAJKA I ZAGADKA ZNIKNIĘCIA ŚLEDZI
CENEO

Jaszczurunia – książka o emocjach

Tytuł: Jaszczurunia

Autor: Marta Guśniowska

Ilustracje: Jola Richter Magnuszewska

Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Wilga)

Nowość, która od wiosny 2022 roku podbija serca dzieci i ich rodziców. To opowieść o krokodylu, który pewnego dnia z ważnych powodów czuje, że musi opuścić swój rodzinny dom… Towarzyszy mu absolutnie urocza Jaszczurunia, która zawsze wie, co zrobić, by ktoś poczuł się szczęśliwy. Jak np. myszka, która jeszcze nigdy nie dostała urodzinowego prezentu (i nigdy nie miała urodzinowych gości). Uwaga, lektura tej książki wiele wyjaśnia jeśli chodzi o takie sprawy jak:

  • rodzina zastępcza,
  • rodzice biologiczni a rodzice prawni (czy też: prawdziwi),
  • poszukiwanie swych korzeni,
  • znaczenie dzielenia się z innymi, tym, co ma się najlepszego,
  • bezgraniczna miłość rodzica do dziecka.

Owoc pracy doskonałego duetu (Richter-Magnuszewka i Guśniewska) to również gwarancja porcji soczystego humoru i inspiracji do arcyciekawych rozmów.

Książka dla 5-latka
Wyd. Wilga

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Jaszczurunia

JASZCZURNIA
CENEO

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt – książka edukacyjna dla 5-latka

Tytuł: Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt

Autor: Jola Richter-Magnuszewska, Agnieszka Frączek

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska

Rok wydania: 2019 (Wydanictwo Papillon)

Ci, co znają i lubią książki Joli Richter-Magnuszewskiej (autorkę Dzikiej książki o dzikach oraz Dzikich przewodników), z pewnością pokochają również Zwierzakopedię. Za co? A za:

  • piękne ilustracje (zwierząt, ich tropów, ubranek, a nawet… kup),
  • rymowanki, które na długo zapadają w pamięć (np. „Leje czy mży, wieje czy grzmi – w dzień się bryka, nocą śpi”),
  • moc niesamowitych faktów na temat zwierząt z całego świata.

Jakie są super moce pszczół, żuków lub niedźwiedzi polarnych czy kocich mam? Jak myje zęby aligator? Jak gimnastykuje się kura a jak puszczyk uralski? Ile godzin na dobę śpi lis, a ile kaszalot i inne zwierzęta? Tego, oraz wielu, wielu innych rzeczy (jak np. jaki w tobie siedzi zwierz) można dowiedzieć się w bardzo przyjemny sposób, właśnie dzięki Zwierzakopedii. Zdobyta wiedza przyda się podczas propozycji zabaw w części książki poświęconej zagadkom.

Książki dla 5-latków
Wydawnictwo Papillon

Sprawdź, gdzie kupić najtaniej

Zwierzakopedia

ZWIERZAKOPEDIA
CENEO

 Zobacz także:

 

Małe dziecko
Zalety czytania. Czy znasz je wszystkie?
O tym, że czytanie maluchom jest ogólnie ważne i dobrze wpływa na ich rozwój, wie wielu rodziców. A dlaczego konkretnie warto codziennie sięgać po książkę i wspólnie odkrywać nowe przygody bohaterów? Poznaj 10 zalet wspólnego czytania z dzieckiem!

Często rodzice zastanawiają się, jakie jeszcze aktywności wprowadzić do planu dnia dziecka, by zadbać o jego wszechstronny rozwój. Szukają nietypowych sposobów, gdy proste i idealne rozwiązanie tej zagadki jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy codzienne i wspólne czytanie z dzieckiem! Dlatego, jeśli po raz kolejny twój maluch zawoła „Mamo, tato, nudzę się”, zaproponuj czytanie książek, które jest świetną i wartościową formą spędzania czasu. Ciekawą pozycją dla najmłodszych są książeczki dostępne w restauracjach McDonald’s w zestawach Happy Meal, które możemy wybrać zamiast zabawki. Nowa seria Detektywów Malusińskich to nie tylko angażujące nowości dla dzieci, ale także ciekawe porady dla dorosłych czytających swoim pociechom. Poznaj 10 zalet czytania książek! 1. Wzmacnia rodzinne relacje Wspólne czytanie buduje najważniejszą z nich – relację dziecka z rodzicem. Jak to możliwe? Właśnie wtedy tulicie się, słuchacie się wzajemnie, a poprzez wspólne przygody z bohaterami… stajecie sobie BARDZO BLISCY.  2. Poszerza wiedzę  Bez względu na to, o czym będzie książka, z każdej z nich maluch będzie zyskiwał nowe informacje, w tym m.in. o ludziach, relacjach, świecie itd. Dlatego też ważne jest, by książkowe wybory były przemyślane i sprawdzone – przed wspólnym czytaniem rodzic powinien dokładnie przejrzeć książkę i upewnić się, czy jest odpowiednia dla dziecka. I co ważne – niektóre książki mogą być tylko zabawne, takie też są istotne dla rozwoju dziecka. 3. Wspiera kreatywność i pobudza wyobraźnię Podczas wspólnego czytania w głowie dziecka dzieje się magia! To właśnie wtedy rozwija się wyobraźnia, bohaterowie książek przyjmują tam realne kształty i kolory, tworząc bajkowy świat widziany oczami najmłodszych. Książka, w przeciwieństwie np. do bajek oglądanych na smartfonach, pozwala...

bajki na dobranoc
Fotolia
Wychowanie
Co by tu poczytać dziecku? Sprawdź podpowiedzi Doroty Zawadzkiej
Jakie książki dla dzieci poleca doświadczona psycholożka? Co sama czyta sobie przed snem? I czy audiobooki to to samo, co lektura czytana przez mamę, tatę lub babcię? Sprawdźcie!

Co ostatnio przeczytała Dorota Zawadzka kobieta i psycholożka, a co Dorota Zawadzka – babcia? Jestem czytaczką. Tak. Nie czytelniczką, bo to banalne. Ja jestem czytaczką, tak jak się jest badaczką. Czytam by wiedzieć więcej, zrozumieć więcej i poczuć więcej. Czytam więc w zasadzie wszystko, co wpadnie mi w ręce. Lubię wierzyć, że nie ma złych książek, one po prostu nie trafiają w swój czas w naszej przestrzeni. Jeśli to nie ich czas, to mają u mnie półkę „drugiej szansy”. Zwykle już po dwóch rozdziałach (po około 50 stronach) wiem, czy książkę przeczytam, czy trafi do poczekalni. Wracam do niej za jakiś – bliżej nieokreślony - czas. A co ostatnio czytałam? W grudniu Sarah McCoy „Córkę piekarza”, Kristin Hannah „Odległe brzegi” i „Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante. Wszystkie trzy autorki mają u mnie swoje półki i przeczytałam już wszystko, co do tej pory wydano w Polsce. Równolegle mam za sobą lekturę, najgłośniejszego chyba reportażu śledczego ostatnich lat, czyli „Wojnę o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Briana Deera. A że bycie babcią zobowiązuje, to przeczytałam wnuczce wszystkie Kicie Kocie Anity Głowińskiej oraz sobie biografię Marii Montessori. „Historia aktualna”. Zapytałam, co przeczytałaś, bo co napisałaś, to wiem…:) „Tata Amelki” to dowcipna, ciepła książka z opowiadaniami dla przedszkolaków, która bardzo spodobała się mojej córeczce! Bardzo mi miło to słyszeć, że „Tata Amelki” ci się spodobał. Napisałam i wydałam sama swoją pierwszą, ale obiecuję już, że nie ostatnią książkę dla dzieci. To prawdziwe historie z mojego życia, opowiadające o różnych pomysłach mojego synka Andrzeja. Obecnie taty mojej wnuczki Amelki. Nie ma tam moralizatorstwa i pouczania, jest tylko i aż przygoda. Te wspomnienia...

Zielona Sowa
mat. prasowe
Gry i zabawy
Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania?
Czytanie książek to także wspaniała przygoda - rozwijająca w sposób wszechstronny, pobudzająca wyobraźnię i przenosząca czytelnika w każdy zakątek świata. Są to jednak argumenty niezbyt nieprzekonujące dla kilkuletniego dziecka, a tym bardziej nastolatka, przyzwyczajonych najczęściej do przekazu obrazkowego. Jak zatem zachęcić nasze pociechy do lektury?

Dziesięć złotych rad! 1. CZYTAJMY WSPÓLNIE. Czytając maluchom różne opowieści starajmy się zmieniać ton naszego głosu, w zależności od bohaterów, naśladujmy odgłosy zwierząt bądź inne dźwięki pojawiające się w prezentowanej historii – to wszystko z pewnością przyciągnie uwagę naszego dziecka. Dla rodziców czytanie to szansa na stanie się aktorem we własnym domu, a dla dziecka to dodatkowe kilka minut uwagi, które poświęci książce rozwijając własną wyobraźnię, ale także dzięki którym miło spędzi czas z mamą lub tatą. 2. KSIĄŻKA POWINNA BYĆ UŻYWANA. Dziecko potrzebuje dotyku kartek, czasem może je zgiąć czy coś na nich narysować. Może także zabrać ulubioną opowieść ze sobą do łóżka czy otworzyć przy jedzeniu. Starajmy się z wiekiem uczyć dziecko szacunku do książek, ale nie przesadzajmy w drugą stronę i nie wymagajmy od kilkuletniego malucha, by sięgał po książkę tylko w sterylnych warunkach. Dlatego też, na początek, nie wybierajmy najpiękniejszych wydań czy kolekcjonerskich serii, aby później nie ograniczać do nich dostępu. 3. CZYTANIE TO TEŻ ZABAWA. Aby w ten sposób identyfikować książki, powinny one mieć swoje miejsce wśród dziecięcych zabawek. Dzięki temu maluch potraktuje je w podobny sposób, co ulubionego misia, lalkę czy samochodzik. Dziecko, które może obcować z książką w każdych warunkach, oswaja się z jej obecnością. Staje się ona dla niego równie ważna i atrakcyjna jak inne przedmioty. 4. WAŻNE SĄ INTERAKCJE. Czytając opowieść znajdującą się w książce pełnej obrazków, pytajmy dziecko, co widzi na ilustracjach, prośmy o wskazanie wymienionych w treści bohaterów, zwracajmy uwagę na kolory oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci. Dzięki takim rozmowom, maluch jeszcze bardziej wciągnie się w poznawaną historię, lepiej ją zrozumie i zapamięta. 5. WSZYSTKO MA SWÓJ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj