Rodzinne spędzanie czasu
AdobeStock
Wychowanie

Wolą puszczać bajki i oglądać filmy, niż spędzać czas z własnymi dziećmi

Wygląda na to, że budowanie więzi z własnym dzieckiem nie jest priorytetem dla większości dorosłych. Wnioski są okrutne, ale czy te dane są rzeczywiście tak zaskakujące?

Najnowsze analizy przeprowadzone dla Streaming Observer wykazały, że współcześni rodzice spędzają dwa razy więcej czasu na oglądaniu Netflixa niż na budowaniu więzi z własnymi dziećmi. Choć dane dotyczą czasu, jaki spędzają w sieci użytkownicy Netflixa, to te wnioski nie są tak bardzo oderwane od naszej rzeczywistości. Niemalże w każdym współczesnym domu znajduje się kilka komórek, tablet, komputer i telewizor, wszystko z dostępem do internetu. W tę sieć nietrudno się wplątać...

Najpewniej każdy rodzic zapytany o to, jak wartościowo spędzać czas z własną rodziną miałby kilka ciekawych pomysłów. Nie zawsze jednak pokrywa się to z tym, na co w rzeczywistości mamy czas i ochotę. Gry planszowe, wspólne wycieczki, uprawianie sportu, to tylko niektóre z pomysłów, które z całą pewnością korzystnie wpływają na zacieśnianie rodzinnych więzi. Jednak, ilu rodziców w ten sposób spędza czas ze swoimi dziećmi?

 

Z danych Netflixa wynika, że 117,58 milionów subskrybentów każdego dnia poświęca na oglądanie seriali, filmów, dokumentów, bajek i rozmaitych programów 140 milionów godzin. Uśredniając czas na każdego użytkownika, wychodzi aż 35,5 minut dziennie. Należy jednak zauważyć, że dane te nie uwzględniają tego, iż konta na Netflixie mogą być dzielone lub dany film może oglądać kilka osób w jednym pomieszczeniu. Dawno minęły czasy czekania na kolejny odcinek serialu przez tydzień. Kusi, by oglądać jeden odcinek za drugim. Z danych udostępnionych przez Netflix wynika, ze rodzice mają mniej czasu na oglądanie filmów, ale są jednocześnie w stanie zrobić wiele, by jednak móc odetchnąć przed ekranem. Netflix twierdzi też, że dwie trzecie przepytanych rodziców małych dzieci przynajmniej raz w tygodniu wymyka się, aby obejrzeć ulubione filmy lub odcinki seriali, traktując to jako chwilę wytchnienia od opieki nad dzieckiem (95 proc.).  Aż 33 proc. rodziców - użytkowników Netflixa streamuje nawet w toalecie. A to dane tylko od jednego dostawcy!

Rodzice na Netflixie
Netflix


Netflix jest zdecydowanie gigantem oferującym olbrzymią bibliotekę multimediów, ale na rynku nie brakuje innych, jak choćby HBO Go czy Showmax, YouTube ma także swoich fanów. Do tego dochodzą media społecznościowe. Zmusza to do refleksji nad tym, jak spędzamy nasz wolny czas.

Bajka dla dziecka, film dla mamy i taty

Oczywiście korzystanie z nowych mediów i spędzanie wolnego czasu nie muszą się wykluczać. Specjaliści sugerują, by nie zostawiać dzieci sam na sam z bajką. Wspólnie oglądanie powinno być oparte na komentowaniu treści, dzięki temu kreskówka może mieć rzeczywiście walory edukacyjne. Niestety techniczne możliwości kuszą, by maluchowi dać do ręki tablet, a samemu zająć się czymś innym... by sięgnąć po komórkę podczas posiłku, zerkać na telewizor podczas zabawy. To bardzo zły kierunek!

Zwróćcie na nas uwagę!

Problem jest olbrzymi i najbardziej ślepi są rodzice. "Odłóżcie telefony komórkowe, zwróćcie na nas uwagę" - to hasło wykrzyczane w stronę dorosłych na dziecięcej demonstracji w Hamburgu. Protest wymyślił 7-letni Emil, a jego rodzice zarejestrowali pikietę w imieniu dziecka. W ten sposób ulicami miasta przeszła ponad setka dzieci, które domagają się uwagi ze strony dorosłych. Psychologowie zauważają, że dzieci cierpią z powodu takiej "nieobecności" rodziców. Komórka to z perspektywy dziecka mur. Nawet przez niewinne zerkanie na telefon sprawiamy, że więź, która powinna się zacieśniać w rzeczywistości staje się słabsza. Może mieć to poważne konsekwencje w przyszłości.
 

Zobacz także
Bajki dla dzieci

Jak dobrze znasz bajki, które ogląda twoje dziecko? Sprawdź się! [QUIZ]

bajki dla dzieci

Gwałty, przemoc i kanibalizm. Czy te bajki są odpowiednie dla dzieci?

Zbyt częste korzystanie z telefonu zabiera cenne chwile z dzieckiem

12 rzeczy, które cię ominą, jeśli zbyt często zerkasz na telefon

Dziecko wpadło pod koła samochodu, bo mama była wpatrzona w ekran telefonu

Po zobaczeniu tego nagrania już nigdy nie spojrzysz na telefon przy dziecku!Odliczając czas spędzony w pracy, przedszkolu, czy szkole, a także ten na sen i obowiązki okazuje się, że na wspólne przebywanie ze sobą mamy go naprawdę niewiele. Warto więc spędzać go, jak najlepiej i nie chodzi o jakieś wymyślne zajęcia, a skoncentrowaniu się na byciu tu i teraz razem - bez telefonów, komórek i tabletów...

Macie w swoim domu wyznaczone strefy bez komórek i tabletów?

Źródło: moneyish.com, tvn24 

Zobacz także:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

dziewczynka i tablet
fotolia.com
Wychowanie
Nie dawaj dziecku tabletu! Specjaliści ostrzegają przed zagrożeniami!
2-latek nie powinien oglądać telewizji ani korzystać z tabletu. W ostateczności, może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie. Dłuższe korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci zubaża mowę, może skutkować nadpobudliwością i spadkiem inteligencji!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Korzystanie z tabletów, komputerów, smartfonów czy oglądanie telewizji jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeżeli jako rodzic masz wątpliwości, czy na to pozwalać, to dobrze świadczy o tobie! Zdania psychologów na temat "dzieci a nowoczesne technologie" są podzielone, ale przeważają głosy, że do 2. roku życia dziecko nie powinno mieć z nimi styczności. Dla jego dobra. 2-latek korzysta z tabletu? Max. 15 minut dziennie! Logopeda Joanna Wędrychowska ostrzega , że dłuższe korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może mieć fatalne skutki. Bezpieczny czas korzystania z tabletu czy oglądania bajek w telewizorze dla 2-latka to kwadrans dziennie: Malutkie dzieci, 2-latki nie powinny oglądać telewizji dłużej, niż 15 minut dziennie. Nie wiem, czy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli popatrzymy na bajki rzeczywiście dostosowane do wieku, to one właśnie tyle trwają. Natomiast bajki z internetu, Youtube’a trwają znacznie dłużej .  Dziecko nadpobudliwe, o ubogim słownictwie? To przez tablet! Zagrożeniem jest dla dzieci niezwykle łatwy dostęp do internetu i łatwość obsługi tabletów. Często dzieci radzą sobie z nimi lepiej, niż dorośli. Rodzic, który zostawia dziecku włączoną wybraną przez siebie bajkę nie może mieć pewności, że dziecko właśnie tę bajkę obejrzy. Przełączenie jej na coś innego to tylko jeden ruch palcem! W dodatku to tak wciąga! A skutki mogą być fatalne:  W mojej pracy bardzo łatwo mogę wyłowić dzieci komputerowe lub telewizyjne. Są to dzieci, które mają bardzo ubogie słownictwo, niechętnie się komunikują, bo są nastawione tylko na...

Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie
Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu
Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych , motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu. Cyfrowe maluszki Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki , gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych . Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych , motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Za długo przed ekranem Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed...

dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka
Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek. Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami. Spis treści: Dziecko przed komputerem – ile czasu Ile godzin przy komputerze to uzależnienie Dlaczego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranami Dziecko przed komputerem – ile czasu Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.  do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka). od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon. od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj