dziecko, pokój
fotolia
Wychowanie

Mamo, daj mi szansę wyrosnąć na szczęśliwego człowieka

Tato, mamo sprawcie, by moje życie było lepsze, wprowadźcie do domu te zasady!

Są banalnie proste, ale bardzo ważne dla mojego rozwoju. To dzięki nim zyskam poczucie bezpieczeństwa, nauczę się szacunku i miłości. To one pozwolą mi na lepsze życie.

W naszym domu okazujemy sobie miłość

Chcę czuć się kochany bez względu na moje histerie czy wpadki. Kochajcie mnie za to, że jestem, a nie jaki jestem.

W naszym domu nie okłamujemy nikogo

Mówcie prawdę nie tylko mi, ale i sobie nawzajem, bo to wasze zachowanie jest dla mnie najlepszym przykładem. Nie mówcie o prawdomówności, tylko zastosujcie się do tej zasady. Ja, gdy nie chcę się bawić z kolegą, to mówię mu to. Ile razy prosicie o szczerość, a chwilę potem kazaliście mi powiedzieć cioci do słuchawki, że was nie ma, a przecież stoicie obok!

Zobacz też: 10 mądrych zdań o wychowaniu dzieci – uwaga, chwytają za serce!

W naszym domu bawimy się

Uwielbiam się bawić, a najlepsza zabawa jest wtedy, gdy ty bawisz się ze mną. Przestań na chwilę sprzątać i gotować. Czysta podłoga nie zapewni mi szczęśliwego dzieciństwa. Wspólna zabawa z tobą wzmacnia nasze uczucia, rozładowuje moje emocje, rozwija wyobraźnię. Wtedy jestem naprawdę szczęśliwy! Baw się za mną!

W naszym domu jesteśmy cierpliwi

Wiem, że masz dużo na głowie i często jesteś zmęczona, ale to nie moja wina, że ubieranie się zajmuje mi tak dużo czasu, bo dopiero się uczę. Pamiętaj, że jestem tylko dzieckiem i gdy np. myję zęby, to zamiast wody lecącej z kranu widzę wodospad, który zaprasza mnie do zabawy. Gdy więc po raz kolejny zaleję łazienkę, proszę bądź cierpliwa. Bądź cierpliwa również, gdy kolejną noc nie mogę zasnąć, gdy uczysz mnie chodzenia, pisania, dodawania, gdy płaczę i wtedy, kiedy rozrabiam.

W naszym domu popełniamy błędy

Nie próbuj być za wszelką cenę idealną mamą. Mi wystarczysz taka, jaką jesteś. I nie oczekuj, bym ja był idealnym dzieckiem. Pozwól mi popełniać błędy, bo to na nich uczę się najbardziej.

W naszym domu mówimy „przepraszam ”

Czasem krzyczysz na mnie lub mówisz niemiłe rzeczy. Pamiętaj, że mimo że jestem dzieckiem, trzeba mnie przeprosić. Pokazujesz mi w ten sposób, jak przyznać się do błędu i go naprawić.

W naszym domu wybaczamy i dajemy drugą szansę

Słyszałam, jak mówisz, że każdy zasługuje na drugą szansę. Jeśli to prawda daj mi ją, gdy znowu coś spsocę.

W naszym domu mówimy dobrze o ludziach

Chcę wierzyć, że ludzie są dobrzy, pomóżcie mi w tym. Nie obgadujcie, nie krytykujcie, nie krzyczcie na sąsiadów. Pokażcie mi, jak budować dobre relacje z ludźmi.

W naszym domu dotrzymujemy obietnic

Dzięki temu będę słownym człowiekiem. Będę też wierzył w ludzi, jeśli pokażecie mi, że dotrzymujecie słowa.

W naszym domu nie mamy wszystkiego, co byśmy chcieli, ale ...

... mamy za to siebie – pokażcie mi, że to najważniejsze!

Zobacz też: wychowanie bezstresowe - ślepa uliczka nowoczesności

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

dziecko, droga
fotolia
Wychowanie
Mamo, tato proszę, wysłuchajcie mnie, bym miał szczęśliwe dzieciństwo
Słyszycie, lecz nie słuchacie, gdy mówię do was. A przecież to takie proste, gdybyście tylko naprawdę rozumieli sens moich słów. Zobaczcie świat z mojej perspektywy - okiem dziecka, by móc mnie uszczęśliwiać na co dzień.

Nie każcie mi być cicho, gdy chcę z wami rozmawiać Mam wam tyle do opowiedzenia, chcę dzielić się z wami moimi sukcesami , radościami i smutkami. Jeśli obiecujecie, że porozmawiacie ze mną później, zróbcie to! Choć nie wiem, czy później będę jeszcze chciał. Zamiast uczyć mnie rozsądku, pobawcie się ze mną Zabawa jest dla mnie kluczem do nauki, rozwoju, zdobywania doświadczeń. Nie chcę bawić się sam ze sobą. To wy pokazujecie mi świat , nie tylko tłumacząc, ale również bawiąc się ze mną. Pobaw się ze mną, znaczy, odłóż telefon Co to za zabawa, gdy ty co chwila zerkasz w telefon. Niby bawisz się ze mną, ale twoje myśli są zupełnie gdzie indziej. Chcę całej twojej uwagi , a nie tylko skrawka. Sprawdź , co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia!   Zostaw pracę w pracy, nie przynoś jej do domu Czekam cały dzień na twój powrót. Skoro jestem dla ciebie ważny , dlaczego poświęcasz mi tak mało uwagi. I nie zasypiaj w fotelu, gdy chce się z tobą bawić. Nie módl się za mój dobry zawód, wspaniałą przyszłość Na razie nie zamierzam dorosnąć . Bądź tu i teraz , zamiast ciągle martwić się o to, co będzie. To jakim człowiekiem będę i co osiągnę, zależy od tego, jak teraz mnie wychowujesz. Urodziny są moim świętem, nie gości... więc poświęć mi czas, zamiast martwić się ciągle o gości. Dlaczego nikt nie pyta mnie, co chcę dostać, tylko ciebie? Nie każ mi być dzielnym, gdy chce płakać Gdy jestem wesoły, to się śmieję. Gdy jest mi źle - płaczę. Nie zabraniaj mi tego . Gdy się uderzę – płaczę, dlaczego to takie dziwne, że ktoś płacze, gdy go boli? Nie szukaj mojego talentu na siłę - pozwól mi samemu go odkryć Nie każ mi występować przed ciocią i babcią, gdy nie mam na to ochoty. Nie każ mi chodzić na lekcje tenisa, gdy wolę piłkę nożną. Pozwól robić...

Cezary Pazura, samotny tata, Radosław Pazura, jak być ojcem, samotne ojcostwo, dzieci Cezarego Pazury
AKPA
Tata
W roli ojca – Cezary Pazura jakiego nie znacie!
Starsza córka przeżyła z nim dość ekstremalne dzieciństwo, przy młodszej dwójce mógł zwolnić i zachwycić się ojcostwem. O byciu tatą, także samotnym, własnym dzieciństwie, wożeniu brata w wózku, opowiada Cezary Pazura, ojciec 27-letniej Anastazji, 6-letniej Amelki i 3-letniego Antosia.

Byłbyś w stanie sobie wyobrazić, że nie masz dzieci? – Nie! Ale to dla mnie nic nowego. Przypomniałem sobie ostatnio, że gdy w czasach licealnych biskup pytał mnie, czy chcę pójść do seminarium, odpowiedziałem, że wolę, tak jak moi rodzice, mieć dzieci. Nie wiedziałem wtedy tylko, kiedy to miałoby się stać. No ale los uśmiechnął się do mnie podwójnie: zostałem ojcem w młodym wieku i po raz kolejny całkiem niedawno, bo parę lat temu. Widzisz różnicę pomiędzy tymi ojcostwami? – Tak i to wielką. Młodemu człowiekowi wydaje się, że każdy dzień trzeba wypełniać po brzegi, zasuwać, wymyślać, bo jeśli tego nie zrobi, to na pewno coś straci. Moja starsza córka, Anastazja, przeżyła ze mną dzieciństwo dość ekstremalnie. Tym bardziej, że było to na przełomie lat 80 i 90, czyli w czasie, który był tylko zarabianiem na przeżycie. Broń Boże na życie. Jakie życie? Tym bardziej, że byłeś wtedy samotnym ojcem? – Nastka była ciągle ze mną, a ja przeżywałem taki szok, że nie jadłem i prawie nie spałem, bo jedno mrugnięcie córeczki stawiało mnie od razu na równe nogi. I wszystko musiało chodzić jak w zegarku. W szwajcarskim zegarku. Córka była ze mną w teatrze, na próbach, w bufecie, garderobie, ciągle gdzieś pod pachą. Chodziliśmy na spacery, czytałem jej książki, usiłowałem gotować. Pamiętam prane w kółko, gotowane, suszone i prasowane pieluchy tetrowe. I jedyną paczkę jednorazowych, które mój brat Radek przywiózł z Wiednia dla dziecka o wadze 10 kg. A Anastazja dopiero co się urodziła. No, ale kto by to wtedy rozważał. Założyłem. Weszła cała, aż po szyję (śmiech). Skoro mówisz o młodszym od ciebie o 7 lat Radku – czy jego pojawienie się na świecie było dla ciebie próbką ojcostwa? – No jasne. Od 7. roku życia nie rozstawałem się z wózkiem, w którym leżał, a potem siedział mój braciszek. Bywał ze...

pomagać dziecku czy nie?
Fotolia
Aktualności
"Odmawiam pomocy córeczce! Jestem złą mamą?" - koniecznie przeczytajcie!
Gdzie są granice miłości i odpowiedzialności za dziecko? 

Miłość matki do dziecka nie zna granic. Dla jego dobra, szczęścia i spokoju, jesteśmy gotowe na każde poświęcenie. Każde... nawet takie, którego w sumie nie musimy, a nawet nie powinnyśmy robić. Ta mama inaczej podchodzi do swoich dzieci. Posłuchajcie jej opowieści. "Dlaczego nie wstałam?" "Pewnego dnia leżałam w wannie i czytałam dobrą książkę. Nagle usłyszałam tupot stóp jednej z moich córek. Gdy weszła do łazienki, zamknęłam oczy i udawałam, że śpię. Tak bardzo chciałam mieć chwilę spokoju, chwilę dla siebie, że postanowiłam oszukać ją. Gdy wychodziła, okazało się, że nie może otworzyć drzwi. Przez kilka minut walczyła z nimi, a ja cierpliwie leżałam i czekałam, aż sobie poradzi.  Wiele osób pomyśli sobie, że jestem okropna. Dlaczego nie wstałam i nie pomogłam jej z tymi drzwiami? Bo uznałam, że to świetna lekcja, by wiedziała, co ma robić w przyszłości, gdy spotka ją to samo. Chciałam, żeby wiedziała, jak ma zareagować i co robić.  Nie pomagałam jej, bo wiedziałam, że sobie poradzi, tylko potrzebuje czasu, by rozwiązać problem. Nie chcę, by moja córka zawsze musiała być skazana na pomoc innych , by nie umiała sobie z niczym poradzić. By każda nawet najmniejsza trudność była dla niej nie do pokonania.  Wiele dzieci płacze i woła "pomóżcie mi", zanim nawet spróbują zrobić coś same. To mnie strasznie denerwuje i powoduje, że nie chcę pomagać. Gdy patrzą na mnie, bym wstała i podała im coś, choć mają taką samą drogę jak ja. Gdy proszą, by pomóc im czegoś szukać, a ja wiem, że nawet się nie rozejrzały. W 90% próśb są w stanie same sobie poradzić, a proszą o pomoc, bo tak jest łatwiej i szybciej.  "Nie chcę by czekały na księcia z bajki" Chcę, by moja córka wyrosła na kobietę, która radzi sobie w życiu. Oczywiście warto korzystać z pomocy innych, tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj