dziecko, droga
fotolia
Wychowanie

Mamo, tato proszę, wysłuchajcie mnie, bym miał szczęśliwe dzieciństwo

Słyszycie, lecz nie słuchacie, gdy mówię do was. A przecież to takie proste, gdybyście tylko naprawdę rozumieli sens moich słów. Zobaczcie świat z mojej perspektywy - okiem dziecka, by móc mnie uszczęśliwiać na co dzień.

Nie każcie mi być cicho, gdy chcę z wami rozmawiać

Mam wam tyle do opowiedzenia, chcę dzielić się z wami moimi sukcesami, radościami i smutkami. Jeśli obiecujecie, że porozmawiacie ze mną później, zróbcie to! Choć nie wiem, czy później będę jeszcze chciał.

Zamiast uczyć mnie rozsądku, pobawcie się ze mną

Zabawa jest dla mnie kluczem do nauki, rozwoju, zdobywania doświadczeń. Nie chcę bawić się sam ze sobą. To wy pokazujecie mi świat, nie tylko tłumacząc, ale również bawiąc się ze mną.

Pobaw się ze mną, znaczy, odłóż telefon

Co to za zabawa, gdy ty co chwila zerkasz w telefon. Niby bawisz się ze mną, ale twoje myśli są zupełnie gdzie indziej. Chcę całej twojej uwagi, a nie tylko skrawka.

Sprawdź, co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia!
 

Zostaw pracę w pracy, nie przynoś jej do domu

Czekam cały dzień na twój powrót. Skoro jestem dla ciebie ważny, dlaczego poświęcasz mi tak mało uwagi. I nie zasypiaj w fotelu, gdy chce się z tobą bawić.

Nie módl się za mój dobry zawód, wspaniałą przyszłość

Na razie nie zamierzam dorosnąć. Bądź tu i teraz, zamiast ciągle martwić się o to, co będzie. To jakim człowiekiem będę i co osiągnę, zależy od tego, jak teraz mnie wychowujesz.

Urodziny są moim świętem, nie gości...

więc poświęć mi czas, zamiast martwić się ciągle o gości. Dlaczego nikt nie pyta mnie, co chcę dostać, tylko ciebie?

Nie każ mi być dzielnym, gdy chce płakać

Gdy jestem wesoły, to się śmieję. Gdy jest mi źle - płaczę. Nie zabraniaj mi tego. Gdy się uderzę – płaczę, dlaczego to takie dziwne, że ktoś płacze, gdy go boli?

Nie szukaj mojego talentu na siłę - pozwól mi samemu go odkryć

Nie każ mi występować przed ciocią i babcią, gdy nie mam na to ochoty. Nie każ mi chodzić na lekcje tenisa, gdy wolę piłkę nożną. Pozwól robić to, co lubię.

Nie zabraniaj mi zbyt wielu rzeczy

Chcę uczyć się świata na własnych błędach. Pozwól mi wspinać się na drzewa, biegać w deszczu po kałużach, lepić babki z błota. Nie powtarzaj ciągle "nie wolno". Zamiast zakazywać, pokazuj. Zamiast rozkazywać - proś. Zamiast ograniczać, doświadczaj wraz ze mną. To moje dzieciństwo i pozwól mi cieszyć się nim jak najdłużej.

Zobacz też: wychowanie bezstresowe - ślepa uliczka nowoczesności

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]

Karmienie piersią
Fotolia
Newsy
Prawdziwe historie: setki razy wzruszam się, gdy na ciebie patrzę
Na taki przebieg porodu nie byłam przygotowana. To wszystko tak szybko się potoczyło, nie miałam siły zareagować. Na szczęście jesteś już ze mną córeczko. Przeczytaj historię Hanki.

Czwartek, godzina 10:00  Cztery dni po wyznaczonym terminie porodu wybieram się na rutynową kontrolę. Podłączają mnie do maszyny i niby jest wszystko w porządku, ale w czasie skurczu coś się u ciebie dzieje . Biorą mnie na obserwację, żeby sprawdzić, czy będzie się to powtarzać. Mąż przywozi mi rzeczy. Uspokajam się, bo wszystko jest w normie. Czuję, że niedługo sie zobaczymy.  Czwartek, godzina 23:00 Lekarz informuje mnie: "Wywołujemy poród!" . Oczy zrobiłam jak pięć złotych: "Już? Teraz?". Szybki telefon do męża, który zdążył wrócić do domu. Od 5.00 rano biedak był na nogach, a mimo to trwał przy nas. Trzymał mnie za rękę. Przy każdym skurczu, czułam jakbym łamała mu palce. Zaciskałam zęby, żeby pokazać mu, jaka jestem twarda. Mówił: "Krzycz, jak to Ci pomoże!" Nie chciałam.  Piątek, godzina  03:15 Odchodzą mi wody płodowe . Przepraszam położną, że musi po mnie sprzątać. Ta głaszcze mnie po głowie, uśmiecha się lekko. Czuję, jak pchasz się na świat, ale ciągle jest coś nie tak. Próbujemy zasnąć. Jest tak spokojnie, słyszmy, jak w sali obok inna kobieta rodzi . Spojrzeliśmy na siebie, a nasze oczy mówiły, że to już niedługo.  Piątek, godzina  8:00 Zmiana personelu. Decyzja: "Tniemy". Jestem przerażona i roztrzęsiona . Nieprzygotowana psychicznie i fizycznie. Wszystko dzieje się tak szybko. Między jednym skurczem, a drugim podpisuję zgodę na operacje. Dookoła kręcą się pielęgniarki. Jedna mnie cewnikuje, druga goli jak owce, zero wyczucie i delikatności, ale nie zwracam na to uwagi. Płaczę z nerwów , bo przecież nie tak to miało wyglądać. Zdążyłam jeszcze oddać tacie całą biżuterię, zanim wzięli mnie na salę. Leżę na stole, znieczulona od pasa w dół. Łzy zalewają mi oczy, nie mogę się uspokoić i trzęsę się jak galaretka. Zaczynam...

Cezary Pazura, samotny tata, Radosław Pazura, jak być ojcem, samotne ojcostwo, dzieci Cezarego Pazury
AKPA
Tata
W roli ojca – Cezary Pazura jakiego nie znacie!
Starsza córka przeżyła z nim dość ekstremalne dzieciństwo, przy młodszej dwójce mógł zwolnić i zachwycić się ojcostwem. O byciu tatą, także samotnym, własnym dzieciństwie, wożeniu brata w wózku, opowiada Cezary Pazura, ojciec 27-letniej Anastazji, 6-letniej Amelki i 3-letniego Antosia.

Byłbyś w stanie sobie wyobrazić, że nie masz dzieci? – Nie! Ale to dla mnie nic nowego. Przypomniałem sobie ostatnio, że gdy w czasach licealnych biskup pytał mnie, czy chcę pójść do seminarium, odpowiedziałem, że wolę, tak jak moi rodzice, mieć dzieci. Nie wiedziałem wtedy tylko, kiedy to miałoby się stać. No ale los uśmiechnął się do mnie podwójnie: zostałem ojcem w młodym wieku i po raz kolejny całkiem niedawno, bo parę lat temu. Widzisz różnicę pomiędzy tymi ojcostwami? – Tak i to wielką. Młodemu człowiekowi wydaje się, że każdy dzień trzeba wypełniać po brzegi, zasuwać, wymyślać, bo jeśli tego nie zrobi, to na pewno coś straci. Moja starsza córka, Anastazja, przeżyła ze mną dzieciństwo dość ekstremalnie. Tym bardziej, że było to na przełomie lat 80 i 90, czyli w czasie, który był tylko zarabianiem na przeżycie. Broń Boże na życie. Jakie życie? Tym bardziej, że byłeś wtedy samotnym ojcem? – Nastka była ciągle ze mną, a ja przeżywałem taki szok, że nie jadłem i prawie nie spałem, bo jedno mrugnięcie córeczki stawiało mnie od razu na równe nogi. I wszystko musiało chodzić jak w zegarku. W szwajcarskim zegarku. Córka była ze mną w teatrze, na próbach, w bufecie, garderobie, ciągle gdzieś pod pachą. Chodziliśmy na spacery, czytałem jej książki, usiłowałem gotować. Pamiętam prane w kółko, gotowane, suszone i prasowane pieluchy tetrowe. I jedyną paczkę jednorazowych, które mój brat Radek przywiózł z Wiednia dla dziecka o wadze 10 kg. A Anastazja dopiero co się urodziła. No, ale kto by to wtedy rozważał. Założyłem. Weszła cała, aż po szyję (śmiech). Skoro mówisz o młodszym od ciebie o 7 lat Radku – czy jego pojawienie się na świecie było dla ciebie próbką ojcostwa? – No jasne. Od 7. roku życia nie rozstawałem się z wózkiem, w którym leżał, a potem siedział mój braciszek. Bywał ze...

miłość małżeństwo
Fotolia
Aktualności
"Pomóż mi nie zapomnieć jaka byłam, gdy się we mnie zakochałeś" – list mamy!
To wyznanie mamy bardzo nas poruszyło. Koniecznie przeczytajcie, odnajdziecie w tym siebie...

Dzieci zmieniają nasze życie. Bez względu na to, jak sobie radzimy po ich narodzinach, to jednak robią one rewolucję w funkcjonowaniu rodziny. Najwięcej zmian zachodzi jednak w życiu kobiety, która musi podporządkować swój rytm do ich potrzeb. Czasem przychodzi smutek i nostalgia za dawnym życiem, zwłaszcza w chwilach skrajnego wyczerpania. W takich właśnie chwilach potrzebna jest pomoc partnera. Posłuchajcie tej mamy: "Po całym dniu opieki nad 5-letnimi bliźniętami i 13-latkiem, czuję się wieczorem jak worek treningowy. Dzieci potrafią złościć się o wszystko , dziś o to, że posprzątałam budowlę z klocków, której absolutnie nie powinnam była dotykać.  O to,  że praca domowa jest mniej ważna niż telewizja.  W takich chwilach myślę o moim mężu, który jest dla mnie ostoją, daje  mi poczucie bezpieczeństwa, wiarę,  że to co robię ma sens. Dlatego tak bardzo chcę, by nie pozwolił mi zapomnieć, jaką byłam kobietą, gdy się we mnie zakochał.  Proszę, pomóż mi. Jestem mamą już tak długo, że nie pamiętam już kim byłam przed urodzeniem dzieci.  Nie pamiętam już jak to jest nie musieć martwić się o kogoś i nie być odpowiedzialnym. Jak to jest być  kobietą, a nie tylko mamą. Jak możesz mi pomóc? Powiedz cześć kochanie i pocałuj mnie, nawet jeżeli dzieci od progu rzucą się na ciebie. Poświęć mi chwilę i patrząc w oczy zapytaj jak minął mi dzień. Nie patrz na mnie z wyrzutem, gdy wrócisz do domu w którym panuje chaos i bałagan, a obiad nie czeka gotowy na stole. Zabierz dzieci i daj mi chwilkę, bym mogła to ogarnąć. Powiedz mi, że doceniasz moją pracę , że jesteś ze mnie dumny. Pozwól mi się wygadać, poużalać jak przyjacielowi. Potrzebuję tego bardzo. Zabierz mnie czasem z domu, bym choć przez chwilę zapomniała o problemach wychowawczych.   Powiedz mi czasem dlaczego mnie kochasz i dlaczego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak