światowy dzień mycia rąk
Wychowanie

O Jasiu, co nie lubił mydła

Taką bajeczkę mogłabyś ułożyć o swoim maluchu? Nic dziwnego, mnóstwo kilkulatków czystość ma w nosie. W końcu szczęśliwe dziecko to zwykle... dziecko brudne.

Spójrzmy prawdzie w oczy, czystość to nie jest mocna strona małych dzieci. Bo i niby czemu miałaby być? Fajnie jest się bawić, biegać po kałużach, malować rączkami, kruszyć ciastka po całym stole, mieć wąsy z kakao – słowem, cieszyć się światem i poznawać możliwości swojego ciała, a nie pamiętać, by było ono wypucowane, wymyte, wykąpane. To zadanie dla mamy! Jak w takim razie sprawić, by przedszkolak zaprzyjaźnił się z codzienną higieną?

Wymyślaj historyjki

Trzy- lub czterolatek z zainteresowaniem wysłucha opowieści o złośliwych zarazkach, które uwielbiają brud i siedzą na skórze, dopóki ich nie pogonimy. A najbardziej boją się mydła! To jest nasza superbroń do walki z tą zgrają łobuzów. Oprócz mydła mamy płyny do kąpieli, szampon, dorośli używają też środków czystości do sprzątania... Pięcio- lub sześciolatka można powoli wprowadzać w świat „wiedzy tajemnej” o organizmie człowieka: opowiadać mu o krwi, systemie obronnym, dobrych i złych bakteriach. Śpiewajcie piosenki („Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję...”), wymyślajcie własne. O myciu rączek po powrocie z dworu może przypominać ustalone zaklęcie (zamiast: „Umyj ręce, znów zapomniałaś!”, mówisz np.: „Woda czeka na człowieka”).
UWAGA. Nie strasz przesadnie zarazkami. Mrożąca krew w żyłach historia o okrutnych bakteriach, które kryją się w zakamarkach ciała i czyhają na nasze zdrowie, jeśli tylko raz zapomnimy umyć rąk, może porządnie przerazić wrażliwego kilkulatka!

Ucz dobrych manier

Na niektóre dzieci działa dość prosty sposób. Wystarczy, jeśli mama tłumaczy, że: „Prawdziwa dama zawsze myje ręce po skorzystaniu z toalety”, albo: „Dzielny rycerz (dżentelmen, piłkarz, nawet pirat!) nie zapomina, do czego służy mydło”.
UWAGA. Można troszkę pozawstydzać („Taki mądry chłopczyk i nie myje rąk!”), ale tylko trochę. Lepiej uczyć i wyjaśniać, niż wzbudzać poczucie winy – a o to przy zawstydzaniu nietrudno.

Świeć przykładem

Jasne, że ty przestrzegasz zasad higieny. Tyle że czasem robisz to mimochodem, w biegu, byle szybciej. A maluch powinien widzieć ciebie „w akcji”, bo najlepiej uczy się wtedy, gdy obserwuje rodziców. Więc po powrocie do domu do łazienki wchodźcie razem i razem z dzieckiem porządnie, mydłem w ciepłej wodzie myj swoje ręce. A wieczorem wspólnie szorujcie zęby (brzdąc może potrzebować twojej pomocy).
UWAGA. Poproś nianię lub babcię, by tak postępowała, jeśli to ona zajmuje się dzieckiem.

Z kąpieli uczyń atrakcję

„Pora się myć!” – wołasz i wiesz, co zaraz usłyszysz: „Nieee, mamo, dzisiaj nie, dziś się nie zabrudziłem”... A jednak trzeba. Bo na dzień bez kąpieli można sobie pozwolić kilka razy w roku – to maluch musi wiedzieć. Pozwól się chlapać, kup gąbkowe zwierzaki do przyklejania na wannę, statki, daj do zabawy puste pojemniczki, buteleczki (do przelewania, napełniania), aparat do baniek mydlanych. Kilkulatek ucieszy się też z własnego płynu do kąpieli, szamponu, mydełka o fikuśnym kształcie.
UWAGA. Niektóre trzylatki nie znoszą brać prysznica. Przeraża je szum wody, strumień zalewający buzię. Nie warto do tego zmuszać – niech maluszek w takim razie lepiej posiedzi w wannie, a do prysznica... dorośnie.

Uszanuj intymność

Niektóre sześciolatki (chociaż częściej nieco starsze dzieci) zaczynają krępować się swojej nagości. Zakrywają się ręcznikiem, zamykają w łazience.
UWAGA. Niechęć do kąpieli może być sygnałem, że rodzice tego nie zauważyli i nadal traktują dziecko jak słodkiego golaska, wchodzą do łazienki, gdy się kąpie lub przebiera.

Oswajaj z publiczną toaletą

Nie znosisz wizyt z maluchem w publicznych WC? W przypadku trzylatka na dłuższych trasach samochodem sprawdza się podróżny nocniczek i wilgotne chusteczki. Starszego przedszkolaka trzeba uczyć prawidłowych zachowań: staramy się niczego nie dotykać, używamy podkładek higienicznych, myjemy po skorzystaniu z toalety ręce mydłem. Aby dać dobry przykład, możesz mieć zawsze w torebce zestaw niezbędnik: mydełko, miniręcznik, butelkę wody i nawilżane chusteczki.
UWAGA. Przypominaj maluszkowi o stosowaniu podobnych zasad w przedszkolu (a przy okazji warto się upewnić u pani, czy każdy przedszkolak w grupie ma swój własny ręczniczek).

Przypominaj, przypominaj...

Brzdąc nie zostanie czyściochem z dnia na dzień. Zwykle trzeba wielu przypomnień. Cierpliwych, ale stanowczych. Spokojnych, ale konsekwentnych. Łagodnych, ale systematycznych. To potrwa, ale tak to z dzieciakami bywa... Inna sprawa, że wiele mam także starszych dzieci w wieku od 8 do 11 lat nadal narzeka, że ich maluchy z myciem są na bakier. Jedyna, ale za to dobra pociecha jest taka, że w domu, gdzie higieny się przestrzega, na pewno nie wyrośnie brudasek. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość.

Alergik pod ochroną

Wrażliwa skóra łatwiej się odparza tam, gdzie długo pozostaje pot i kurz. Maluch ze skłonnością do alergii powinien więc szczególnie przestrzegać higieny. Ale nie można przesadzić i kazać mu myć łapki co chwila, bo mydło podrażni delikatną skórę. Kupuj łagodne hipoalergiczne płyny do mycia. Pamiętaj także, by ciuszki malca prać w specjalnym delikatnym proszku.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

Pam 087-011.jpg
Pielęgnacja
Dermatolog o pielęgnacji dziecka
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

1. Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience? Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze nie zagojonego pępuszka. 2. Jak często trzeba kąpać noworodka? Najlepiej codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona tylko trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu. 3. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 4. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy:...

światowy dzień mycia rąk
Wychowanie
O Jasiu, co nie lubił mydła
Twoje dziecko ucieka na widok mydła? Nic dziwnego, mnóstwo kilkulatków ma czystość w nosie. W końcu szczęśliwe dziecko to zwykle... dziecko brudne.

Dziecko nie chce się myć? Spójrzmy prawdzie w oczy: czystość to nie jest mocna strona małych dzieci. Bo i niby czemu miałaby być? Fajnie jest się bawić, biegać po kałużach, malować rączkami, kruszyć ciastka po całym stole, mieć wąsy z kakao – słowem, cieszyć się światem i poznawać możliwości swojego ciała, a nie pamiętać, by było ono wypucowane, wymyte, wykąpane. To zadanie dla mamy! Jak w takim razie sprawić, by przedszkolak zaprzyjaźnił się z codzienną higieną? Sprawdź także: Wychowanie czyścioszka   To łatwiejsze niż myślisz! Wymyślaj historyjki o zaletach czystości Trzy- lub czterolatek z zainteresowaniem wysłucha opowieści o złośliwych zarazkach, które uwielbiają brud i siedzą na skórze, dopóki ich nie pogonimy. A najbardziej boją się mydła! To jest nasza superbroń do walki z tą zgrają łobuzów. Oprócz mydła mamy płyny do kąpieli, szampon, dorośli używają też środków czystości do sprzątania... Pięcio- lub sześciolatka można powoli wprowadzać w świat „wiedzy tajemnej” o organizmie człowieka: opowiadać mu o krwi, systemie obronnym, dobrych i złych bakteriach.   Śpiewajcie piosenki o myciu i kąpieli Śpiewajcie piosenki znane np. „Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję...” i wymyślajcie własne. O myciu rączek po powrocie z dworu może przypominać ustalone zaklęcie (zamiast: „Umyj ręce, znów zapomniałaś!”, mówisz np.: „Woda czeka na człowieka”). UWAGA!   Nie strasz przesadnie zarazkami. Mrożąca krew w żyłach historia o okrutnych bakteriach, które kryją się w zakamarkach ciała i czyhają na nasze zdrowie, jeśli tylko raz zapomnimy umyć rąk, może porządnie przerazić wrażliwego kilkulatka!     Ucz dobrych manier Na niektóre dzieci działa dość prosty sposób. Wystarczy, jeśli mama tłumaczy, że: „Prawdziwa dama...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak