komputer, Internet, dziecko
Fotolia
Wychowanie

Nie hejtuj, dodaj znajomego

„Dodaj znajomego” - tak nazywa się nowa akcja, która ma przeciwdziałać hejtowaniu w Internecie. Choć kampania jest skierowana głównie do starszych dzieci, przeciwdziałać agresji słownej trzeba zacząć jak najwcześniej.

Większość rodziców wie, że Internet nie jest bezpiecznym miejscem dla dzieci i stara się chronić swoje pociechy przed szkodliwym wpływem sieci, zakładając blokady rodzicielskie na strony nieodpowiednie dla nieletnich. Jednak zagrożeń w Internecie pojawia się coraz więcej. Poza seksem i przemocą epatującymi niemal z każdej witryny internetowej oraz zagrożeniem ze strony pedofilów, niebezpieczeństwem dla dziecka w Internecie są… inne dzieci.

Hejtowanie jest modne

Jak to możliwe, że dzieci zagrażają swoim rówieśnikom w sieci? Dzieje się tak przez coraz bardziej modne hejtowanie, czyli zamieszczanie negatywnych komentarzy dotyczących innych osób. Warto podkreślić, że hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu, a wypowiadane słowa nie są powiązane z poglądami danej osoby. W hejtowaniu chodzi wyłącznie o wyładowanie negatywnych emocji i agresji, a obiektem, na który skierowana jest ta fala nienawiści, jest zazwyczaj inna osoba. To zjawisko można zaobserwować głównie na forach internetowych oraz portalach społecznościowych, takich jak Facebook. Wystarczy, że ktoś wrzuci jakieś zdjęcie czy doda komentarz, by za chwilę pojawiły się jadowite wypowiedzi, najczęściej niemające żadnej merytorycznej treści. Co ciekawe, hejterzy obrażają nie tylko osoby, które znają. Obrywają wszyscy – zarówno celebryci i osoby publiczne, jak i znajomi czy całkiem obcy ludzie. Hejtowanie stało się po prostu modne, internauci prześcigają się w tym, kto bardziej obrazi innych użytkowników Internetu. Najbardziej niepokoi chyba fakt, że to niebezpieczne zjawisko dotyczy coraz młodszej grupy wiekowej. Z badań przeprowadzanych przez Fundację Dzieci Niczyje wynika, że aż 40% młodzieży w wieku 14–17 lat spotkało się w Internecie z obraźliwymi komentarzami, a ich ofiarą padło 21,5% nastolatków. Obraźliwe komentarze destrukcyjnie wpływają na samoocenę hejtowanej osoby i mogą prowadzić nawet do tak drastycznych kroków jak samobójstwo.

Powiedz „nie” hejtowaniu

Akcja „Dodaj znajomego” została stworzona przez Disney Channel i Disney XD oraz Fundację Dzieci Niczyje, a jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczne, choć wciąż bagatelizowane, zjawisko hejtu internetowego i zapobieganie eskalacji nienawiści w sieci. Motywem przewodnim kampanii jest spot emitowany zarówno w telewizji, Internecie, jak i kinach, zostanie uruchomiona także strona internetowa poświęcona temu tematowi, a w szkołach odbędą się warsztaty, podczas których uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak przeciwdziałać hejtowaniu i co zrobić, jeśli spotkają się z tym zjawiskiem. Zostanie uruchomiony także specjalny numer telefonu, pod którym będzie można dowiedzieć się, jak radzić sobie z przejawami nienawiści w sieci.

Hejtowanie dotyczy nie tylko nastolatków

Wprawdzie kampania „Dodaj znajomego” jest skierowana głównie do starszych dzieci i nastolatków, jednak o tym, by nauczyć dziecko korzystania z Internetu i radzenia sobie z przemocą w sieci, warto pomyśleć wcześniej, nie zaś dopiero wtedy, kiedy nasza pociecha stanie się jej ofiarą lub – o zgrozo – sprawcą. Organizatorzy kampanii przekonują, że zjawisko hejtowania nie wynika wyłącznie z natury Internetu. Zachowań komunikacyjnych dzieci uczą się w domu, od najbliższych, dlatego tak ważną rolę odgrywają tu rodzice i opiekunowie. To my, dorośli, powinniśmy nauczyć nasze pociechy tego, że po drugiej stronie ekranu komputerowego jest żywa osoba, nie zaś nic nie czująca maszyna, i że tak naprawdę w sieci nikt nie jest całkowicie anonimowy. To naszą rolą jest wpojenie najmłodszym, że każdemu człowiekowi – niezależnie od jego wyglądu, wyznawanej religii, poglądów czy upodobań – należy się szacunek. To my, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, powinniśmy uświadomić dzieciom, że agresja słowna niejednokrotnie jest gorsza od przemocy fizycznej i potrafi wywołać nieodwracalne skutki. To, że twój maluch jest dopiero w przedszkolu lub szkole podstawowej, wcale nie oznacza, że masz na takie rozmowy jeszcze mnóstwo czasu.  Wiek, w którym dzieci samodzielnie zaczynają korzystać z Internetu, stale się obniża (nawet kilkulatki mają własny profil na Facebooku założony im przez rodziców), dlatego tym bardziej ważne jest, by lekcji dobrych manier nie odkładać w nieskończoność. Nie chodzi oczywiście o to, byś z przedszkolakiem rozmawiała o hejtowaniu i używała niezrozumiałych dla niego słów. Wystarczy, że zwrócisz mu uwagę, jak należy odzywać się do rówieśników na podwórku czy osób starszych i że takie same zasady obowiązują nawet wtedy, gdy nie widzimy rozmówcy, np. podczas rozmowy telefonicznej czy właśnie w Internecie. Powiedz też, że reakcją na obraźliwe komentarze nie powinna być agresja słowna, naucz dziecko, jak radzić sobie z takimi sytuacjami, gdzie skierować się po pomoc. Bo zaczyna się zazwyczaj niepozornie, od niewinnego: „Jesteś brzydka” czy „Nikt cię przecież nie lubi”, kończy – niestety często tragicznie.

Zobacz także: Życie bez sieci? Niemożliwe!

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziewczynka-z-laptopem-czyta
Fotolia
Aktualności
Twoje dziecko może być narażone na cyberprzemoc
Najnowszy raport NIK nie pozostawia złudzeń. Jak walczyć z przemocą w sieci?

Dzieci coraz częściej narażone są na cyberprzemoc , która nie jest niczym innym jak nękaniem, zastraszaniem lub wyśmiewaniem za pomocą treści zamieszczonych w sieci. Może oczywiście przybierać różną formę: przesyłanie kompromitujących zdjęć, ośmieszanie w kanałach społecznościowych lub psychiczne znęcanie się poprzez wysyłanie obraźliwych wiadomości. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, do którego zbierała dane przez trzy lata (2013-2016). Wyniki są alarmujące nie tyle ze względu na ilość zgłoszonych ataków w cyberprzestrzeni (było ich łącznie 89), ile z powodu dodatkowych danych, podważających rolę rodziców jako tych, którzy w takiej sytuacji powinni być pierwszymi osobami, do których zgłosi się dziecko. Dzieci rozmawiają tylko z zaufanymi osobami Tylko 20% badanych nastolatków poprosiło o pomoc rodziców. Tyle samo (18%) zwróciło się ze swoim problemem do rówieśników. Na równym poziomie, jeśli chodzi o zaufanie, znajdują się także administratorzy sieci. Nauczyciele znaleźli się na końcu tej listy i tylko 3% nastolatków poprosiłoby ich o interwencję. Wniosek nasuwa się jeden. Rodzice są przez dostającą młodzież traktowani na równi z kolegami oraz zupełnie obcymi osobami, którzy zarządzają siecią wirtualnie. Budowanie w domu atmosfery zaufania do momentu, w którym dzieci samodzielnie zaczynają korzystać z Internetu, jest procesem wieloletnim, ale jak widać nie wszyscy potrafią dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa na tyle, aby dom był dla nastolatka pierwszym miejscem, w którym rozwiązuje się trudne problemy i w którym można zwierzyć się ze wszystkiego.   Zobacz także: Czy nowe unijne prawo zagraża bezpieczeństwu dziecka w sieci? Skala cyberprzemocy przeraża Ankieta NIK przeprowadzona wśród 737 uczniów udowodniła, że skala cyberprzemocy jest większa niż by się wydawało. Aż 40% uczniów przyznało, że doświadczyło...

hejt w internecie
Adobe Stock
Aktualności
Hejt nasz powszedni: "Patrz, synu, ale ciota!". Takiego świata chcemy dla dzieci?
Nienawiść. Wrogość. Agresja. Pogarda. Wszystkie twarze hejtu. Nie stosuję, nie przekazuję dzieciom. Ty też tego nie rób. Sprawmy, żeby mowa nienawiści stała się martwym językiem!

„Zobacz, synku, ale cwel!" - mówię do mojego trzecioklasisty, pokazując mu zdjęcie jakiegoś kolesia na fejsie. „Totalna ciota!" - zgadza się ze mną syn. Zamieszczam stosowny komentarz pod fotą tego człowieka, a moje dziecko śmieje się do rozpuku. Następnego dnia dzwoni do mnie matka jego kolegi z klasy, skarżąc się, że mój syn nazwał jej dziecko pedałem. „No i dobrze zrobił" — myślę sobie, — „skoro zakładasz mu takie pedalskie ciuchy". Czego życzysz swojemu dziecku? Opisana sytuacja nigdy nie miała miejsca w moim domu. Nie mogłaby się wydarzyć i to z wielu powodów. Dlatego, że nie hejtuję w internecie i stawiam znak równości między internautą a człowiekiem w realnym świecie. Także dlatego, że nigdy nie używam takich słów w odniesieniu do innych ludzi. Oraz dlatego, że jestem w pełni tolerancyjna i takiej otwartości na innych uczę dzieci. Bez żadnego wysiłku mogę jednak wyobrazić sobie taką scenkę w domach internetowych hejterów. A ty? W facebookowej grupie dla rodziców czytam pełne żalu posty o tym, że dzieci są w szkole dręczone przez rówieśników. Zwierzeniom towarzyszą pełne niedowierzania reakcje: „Co się dzieje z tymi dziećmi?" . To się dzieje, że uczą się nienawiści i agresji od nas. Wszystkich piszących w internecie. Dorosłych ludzi. Swoich rodziców także. Przemoc rodzi przemoc Czym jest hejt? Według definicji „Słownika języka polskiego PWN" jest to „ obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie" . Słowo to pochodzi od angielskiego wyrazu „hate", czyli „nienawiść". Tyle definicji, ale hejt to dużo więcej. Hejterskie komentarze to mowa nienawiści . Sieją nasiona agresji w naszych umysłach, a te — dokarmiane brakiem życzliwości — kiełkują i rosną w siłę. Zasiewają się w umysłach naszych bliskich. W...

Wychowanie
Sieć pod kontrolą
Wprowadzając dziecko w świat Internetu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przeczytaj koniecznie!

Wprowadzając dziecko w świat Internetu, pamiętaj o kilku zasadach. Oto one: – Załóż filtr rodzinny – dzięki niemu syn lub córka nie wejdzie na strony o treści pornograficznej, rasistowskiej czy promującej przemoc. – Siadaj z dzieckiem do komputera – nie po to, by je kontrolować, lecz żeby pomóc mu w poruszaniu się po sieci: wypisywaniu komend, korzystaniu z wyszukiwarek. – Zachęcaj do odwiedzania przyjaznych stron – na przykład www.sieciaki.pl, to portal stworzony m.in. przez Fundację Dzieci Niczyje, który uczy bezpiecznego poruszania się po Internecie. Zawiera też odsyłacze (tzw. linki) do stron uznanych za odpowiednie dla kilkulatków. – Rozmawiaj o internecie – pytaj dziecko, jakie strony odwiedziło, czy czegoś się z nich dowiedziało, w co grało.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak