obowiązki przedszkolaka
fotolia.com
Wychowanie

Obowiązki dla przedszkolaka? A po co?

Obowiązki domowe mogą mieć już nawet 4-latki. Dzięki nim dziecko czuje się ważne, potrzebne i... jest z siebie bardzo dumne. Zobacz, jak je wprowadzać z głową!

Czy potrafisz wymienić choć 3 domowe obowiązki swojego kilkulatka? Nie? No cóż, nie ty jedna. Jak się okazuje, tak bardzo dbamy o to, by naszym dzieciom niczego nie zabrakło, że zapominamy o tym, iż one także czasem powinny coś „musieć”.

Kilka dni temu wypełniałam w przedszkolu ankietę na temat mojej córeczki Zuzi. Gdy opisałam zainteresowania i umiejętności mojego dziecka, przeszłam do części „obowiązki”. O ile wypełnienie wcześniejszych pozycji zajęło mi kilka minut, o tyle niepozorna rubryka „obowiązki” po prostu mnie przerosła! Na początku pomyślałam oburzona: „Jak to? Przecież to dopiero czterolatka, co ona może, taka malutka, sama zrobić? Czego oni ode mnie w ogóle chcą?”. A potem zaczęłam się nad tym zastanawiać głębiej i...

Dziecko zbyt zajęte na domowe obowiązki?

My, rodzice, mnóstwo czytamy o wychowaniu dzieci, dbamy o nie, uczymy je dobrego zachowania, zapisujemy w przedszkolu na dodatkowe zajęcia... Jednym słowem, jesteśmy świadomi, jaki wpływ mamy na rozwój dziecka i, co ważniejsze, potrafimy to dobrze wykorzystać. Kilkulatki są ponad swój wiek mądre, szybko i chętnie się uczą (kiedy ja byłam przedszkolakiem, nie miałam pojęcia o angielskim), zdobywają mnóstwo doświadczeń (pierwszy raz w kinie byłam w zerówce).

A z drugiej strony mamy świadomość, że każde dziecko potrzebuje zabawy. Zatem, kiedy maluch wraca z przedszkola, bawimy się z nim. No i kiedy to dziecko ma znaleźć czas na domowe obowiązki?

Jakie obowiązki dla małego dziecka

Moja sąsiadka mawia: „Jeszcze zdąży się w życiu napracować” i zbiera po swoim 10-letnim (!) synu talerze ze stołu. „Rety!” – myślę. „10-latek, a ma dwie lewe ręce”. Tyle tylko, że mądra jestem w teorii, bo w praktyce moja córcia też nie sprząta po jedzeniu. Ma co prawda 4 lata, ale właściwie czemu nie miałaby tego robić już teraz? W końcu ani to trudne, ani ciężkie zajęcie.

Tylko czy maluchom takie właśnie stałe obowiązki są do czegoś potrzebne? Czy czegoś się przez to uczą? No pewnie, że tak!

Dziecko, które po skończonej zabawie zawsze sprząta, wie, że konkretne sytuacje rodzą konkretne konsekwencje. Bałagan nie znika sam, więc może nie warto wysypywać wszystkich zabawek z koszów, bo potem trzeba będzie je poukładać. Smyk uczy się też systematyczności, gdy widzi, że góra brudnych talerzyków sama się nie zmniejszy. Dzięki obowiązkom ma szansę przekonać się również, jak żyje się w grupie: że ma się prawa i przywileje, ale jednocześnie każdy na miarę swoich możliwości wykonuje pewne zadania i jest za coś odpowiedzialny. Bo tak funkcjonuje rodzina, tak bywa w przyjaźni, w przedszkolu, szkole i w pracy.

Nie tylko fajne obowiązki dla dziecka

Ale co ta moja Zuzia może robić? Do zlewu nie sięga, żelazkiem się poparzy... Zamiast szukać obowiązków na siłę, postanowiłam to przemyśleć. A wtedy weszła do kuchni córeczka i poprosiła o posmarowanie naleśnika dżemem. Zazwyczaj w takich momentach rzucałam się do lodówki, żeby tylko coś zjadła. A teraz... Pokazałam Zuzi, gdzie jest dżem i jak zwinąć naleśnika. I wiecie co? Była tym zachwycona! Bo maluchy bardzo lubią być samodzielne. Mają wówczas poczucie, że robią coś ważnego.

Gorzej było, kiedy córcia miała posprzątać zabawki. Była śpiąca, a ja... nieugięta. Pomogłam jej, ale wyjątkowo. Tak to już jest, że jedne obowiązki wypełniamy bez mrugnięcia okiem, a od innych chętnie uciekamy.

Wprowadzasz dziecku obowiązki? Cierpliwości!

Następnego dnia rano córka nie złożyła piżamki, bo się spieszyła, zapomniała zabrać do przedszkola worka z kapciami, choć jej o nim przypominałam, po południu nie powiesiła kurtki na wieszaku, bo za wysoko...

Drobnostki – pomyślałabym kiedyś, ale teraz miałam mocne postanowienie, że nauczę Zuzię obowiązkowości. Obiecałam sobie, że będę ją budzić wcześniej, by ze wszystkim zdążyła, wieszak dla niej umocuję niżej, a jeśli chodzi o worek z kapciami – poproszę, by przygotowywała go wieczorem.

No i tak minął tydzień nowych Zuzankowych obowiązków? Córeczka nawet nie protestowała, gdy po raz kolejny przypominałam jej o sprzątaniu czy dbaniu o swoje rzeczy. Przyzwyczajenie się do nowych zadań na pewno ułatwiło to, że byłam wyjątkowo cierpliwa i spokojna. Ale dzięki temu mam mniej pracy z utrzymaniem porządku w domu, a Zuzia poczucie, że za coś jest odpowiedzialna. I wiecie co? Wcale nie sprawia wrażenia przepracowanej i umęczonej. Wręcz przeciwnie: wygląda na to, że jest jej z tym całkiem dobrze.

Zasady wprowadzania obowiązków dla dziecka

Jeśli chcesz przyzwyczaić swoje dziecko do jakichś czynności, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • Dostosuj je do wieku. Dziecięce obowiązki muszą być przede wszystkim bezpieczne dla malca. Odpada więc robienie herbaty czy prasowanie ubrań.
  • Bądź konsekwentna i cierpliwa. Co to za obowiązek, jeśli maluch będzie go wypełniać w kratkę, w zależności od własnego widzimisię? Z kolei twoja cierpliwość jest niezbędna, aby smyk nie uznał swoich zadań za karę.
  • Zachęcaj, nie odmawiaj. Nawet jeśli dziecko wykona coś nieporadnie, pozwól mu na to (chyba że jest to niebezpieczne zadanie). Jeśli smyk kilka razy odejdzie z kwitkiem, przestanie się upominać o nowe obowiązki, np. możliwość nakrywania stołu, a jeszcze później w ogóle odechce mu się tego robić.
  • Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Częste pochwały są najlepszym sposobem na to, by twoje dziecko polubiło czynności, którymi musi czy też powinno się zająć.
Czytaj też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

dziewczynka, dziecko, obowiązki, zmywanie
Wychowanie
Nauka domowych obowiązków
Nikt ich nie lubi, ale malec przecież nie musi o tym wiedzieć. Możesz już teraz zrobić naprawdę wiele, by dla smyka obowiązki były zabawą (na początku), a w przyszłości czymś zupełnie naturalnym.

Choć wszyscy marzymy o tym, by było ich jak najmniej, dobrze wiemy, że się od nich nie uwolnimy. Smutne? Pewnie tak, ale z drugiej strony... Po co zatruwać się myślami w stylu: „Jak ja nienawidzę mycia naczyń”. Przyznaj się, ile razy usłyszał to twój maluch? A może lepiej powiedzieć: „OK, zrobię to i to, ale później czekają mnie same przyjemności” albo „Sprzątanie jest beee, ale później jest czysto w domu”? Wszystko, co powiesz czy zrobisz, dla smyka jest najważniejsze na świecie. Więc jeśli ty narzekasz na obowiązki, to i on zapamięta je jako coś, co lepiej omijać duuużym łukiem. Pamiętaj, póki malec jest wpatrzony w ciebie jak w obrazek, możesz pokazać mu, że o to, by wasz dom wyglądał jak najlepiej, starają się wszyscy – i mali, i duzi. Dlaczego są potrzebne? Tak, dzieciństwo powinno być beztroskie i wypełnione zabawą. Ale czy powinno być pozbawione obowiązków? Nie! Dzięki nim maluch uczy się odpowiedzialności („Poukładam książki na półce, bo na podłodze mogą się zniszczyć”), samodzielności i niezależności (co wpływa na ocenę własnej wartości). Dziecko uczy się też systematyczności, bo jeśli czegoś nie zrobi dzisiaj, jutro będzie miał dwa razy więcej. A do tego czuje się potrzebne i ważne. Bo w rodzinie każdy jest za coś odpowiedzialny: mama, tata, starsze rodzeństwo, nawet maluszek. To świetna nauka, dzięki której smyk dowie się, jak żyć w grupie i jak współdziałać z innymi. Od czego zacząć? Zastanów się, jakie obowiązki może mieć twój szkrab, a potem: • Powiedz smykowi, czego od niego oczekujesz. Konkretnie! Nie mów: „Sprzątaj codziennie pokój”, tylko: „Odstaw samochodziki/lalki na półkę”, „Odłóż koszulkę na tę półkę, a spódnicę na tę”. Maluch powinien dokładnie wiedzieć, jakie są jego zadania. Dla ułatwienia możesz...

mama w kuchni
fotolia.com
Aktualności
Jak spędziłam dzień kobiet: pracowałam, zajmowałam się dziećmi, gotowałam
Aha, dostałam jeszcze kwiatek. Jeśli mogłabym dostać prezent marzeń, byłaby to posprzątana łazienka.

Dzień kobiet, też mi święto! Po pracy wróciłam szybciutko do domu. Po drodze zgarnęłam syna ze szkoły, zrobiłam zakupy i zabrałam się za gotowanie zupy. Mój mąż w tym czasie wyszedł na godzinkę. Powiedział, że wróci z niespodzianką. W czasie, gdy go nie było, wykąpałam dzieci, zmyłam podłogę po podwieczorku córki, pomogłam synowi odrobić pracę domową, ugotowałam obiad. O 20 byłam już naprawdę zmęczona. Wtedy zjawił się mąż z niespodzianką. Nie, nie była to diamentowa kolia, tylko dwie porcje sushi. W połowie swojej demonstracyjnie wstałam od stołu. Zdałam sobie sprawę, że gdyby naprawdę chciał uczcić mój dzień, sam zająłby się domem i dziećmi, a jedzenie zamówił online.  Notatki nie tylko z dnia kobiet Podobno kobiety w związkach poświęcają na prace domowe znacznie więcej czasu niż singielki. A kobiety w związkach, które mają dzieci? Lepiej nie mówić! Co w tym czasie robi tatuś, chciałyby zapytać miliony kobiet. To pytam: tatusiu, czym ty się zajmujesz? Mężu, wybacz, ale muszę to napisać. Nasze grafiki są jakby z innych bajek. W moim jest mnóstwo pozycji typu: kupić pieluchy, umówić córkę na szczepienie, wstawić pranie, ugotować zupę, zaszyć dziurę w spodenkach gimnastycznych syna, posprzątać łazienkę. Twój grafik to dla mnie zagadka.  Tak, oboje żyjemy w XXI wieku. Tak, oboje mamy partnerski podział obowiązków , ale jakimś cudem mój podział jest mniej partnerski od twojego. Moja babcia, która wychowała 3 dzieci, jest zachwycona moim mężem. Bo przecież odwozi syna do szkoły, bo w sobotę przynosi zakupy z bazarku, ba, nawet weźmie zwolnienie lekarskie na dziecko, jeśli trzeba. Tylko, kurczę, wciąż mi się ten rachunek nie zgadza. Tatusiu, skąd ty masz tyle czasu? Jakim cudem on ma czas, żeby codziennie przeczytać cały internet, a ja nie jestem w stanie doczytać jednego artykułu z zeszłego tygodnia? Jakim cudem...

obowiązki domowe dziecka wg wieku
Fotolia
Aktualności
Odkurzanie, pranie, gotowanie? Obowiązki domowe – przewodnik wg wieku
Wiesz, dlaczego dzieci powinny pomagać w domu? Przeczytaj. I zobacz, jakie obowiązki domowe mogą mieć w zależności od wieku.

Kiedy my byliśmy dziećmi, posiadanie obowiązków domowych było czymś naturalnym, ale teraz – jako rodzice – czujemy często, że wymaganie od dzieci udziału w pracach domowych jest wykorzystywaniem i nie jest na miejscu. Niepotrzebnie! Obowiązki domowe dziecka są ważne z kilku powodów: jak wykazały badania, dziecko, które wykonuje drobne prace w domu, lepiej się uczy i ma lepsze kontakty z rówieśnikami. Poza tym dzieci, które mają swój wkład w dbanie o dom, uczą się odpowiedzialności i współpracy. Jeśli więc czujesz, że wszystko jest na twojej głowie, a jednocześnie, że sama wszystko zrobisz szybciej i lepiej, zastanów się: może jednak warto podzielić się obowiązkami zresztą rodziny ? Nie mówimy tu o zlecaniu małym dzieciom ciężkich pracach domowych , ale spójrzcie na tę listę zadań, z którymi powinno sobie poradzić dziecko w zależności od wieku. Potraktujcie to jako inspirację, nie musicie kurczowo trzymać się tej listy.   Dziecko 2-3-letnie Już przed 3 urodzinami dziecka, warto zachęcić je do pomocy i nie robić wszystkiego za nie. Będzie to cenną nauką samodzielności i zaprocentuje w przyszłości. 2- i 3-latek może wykonywać następujące zadania w domu: Wrzucać brudne ubrania do kosza na bieliznę Odkładać na miejsce zabawki Odkładać książeczki na półkę Pomagać w karmieniu zwierzątka domowego Wyrzucać zużyte pieluszki do kosza Dziecko 4-7-letnie Dziecko w tym przedziale wiekowym może zrobić jeszcze więcej rzeczy samodzielnie. Nie spodziewajmy się idealnych rezultatów, chwalmy dziecko za wysiłek ! Do jego obowiązków domowych może należeć: Pomoc w nakrywaniu do stołu (i w sprzątnięciu po posiłku) Ścielenie łóżka Podlewanie kwiatków Pomoc w rozpakowaniu zakupów Zamiatanie Ścieranie kurzu  Wybieranie ubrania na następny dzień (pod nadzorem rodzica) Sprzątanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz