chłopiec, dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie

Płeć a zachowanie dziecka

Przedszkole i plac zabaw to taki towarzyski poligon doświadczalny. Trochę inaczej zachowują się na nim panienki, inaczej chłopaki.

 

Kiedyś na placu zabaw obserwowałam taką scenę: chłopiec, na oko trzyletni, wbiegł na szczyt zjeżdżalni i obwieścił: „Ja wszedłem najwyżej! Jestem najlepszy!”. Obok na kocyku siedziały dwie dziewczynki. Przebierały lalki, kłóciły się o fryzurę Barbie. Ledwie zerknęły na małego „dominatora” ze zjeżdżalni. Mój Boże, pomyślałam, przecież to inne światy...
Geny czy wychowanie?
Natura wyposażyła nas w odpowiednie „narzędzia”, byśmy mogli funkcjonować „w stadzie”. Pewne obszary mózgu trochę inaczej wyglądają u kobiet, inaczej u mężczyzn. Jednak osobowość dziecka kształtuje się też pod wpływem doświadczeń i wychowania, które mogą utrwalać stereotypy dotyczące płci. Od dziewczynek oczekujemy subtelności, ustępowania, cierpliwości, od chłopców zaradności, aktywności, przebojowości.
Z dziewczynkami więcej rozmawiamy o emocjach. Może dlatego stają się wrażliwsze na problemy innych i więcej zajmują się swoimi doznaniami. Zabawy rodziców z chłopcami bywają bardziej aktywne, częściej są w nich elementy rywalizacji. Chłopcom pobłażamy, dziewczynki karcimy za walkę o swoje. Oba te obszary – związane z płcią mózgu oraz wychowawcze – tworzą z twojej pociechy małą kobietę lub małego mężczyznę.

Ach, te przyjaźnie
W badaniach stwierdzono, że u trzyletnich dzieci połowa ich przyjaciół jest płci odmiennej, ale już u pięciolatków – tylko 20 proc. W wieku siedmiu lat prawie żadne dziecko nie przyjaźni się z przedstawicielem płci przeciwnej! Te oddzielne światy zachodzą na siebie w niewielkim stopniu aż do czasu, gdy nastolatki zaczną umawiać się na randki.
Ale zanim to nastąpi, dzieciaki kłócą się, biją, przyjaźnią i nie znoszą. Znasz to, prawda? I tak właśnie ma być! W ten sposób twoje dziecko zdobywa umiejętności społeczne potrzebne w całym życiu, w kontaktach z ludźmi. Wprawia się w rozwiązywaniu konfliktów, zawieraniu przyjaźni. I potrzebuje z twojej strony troszkę pomocy, wsparcia, musi widzieć, że poważnie traktujesz jego towarzyskie sprawy. Nie lekceważ dziecięcych kłopotów, nawet jeśli wydają ci się błahe!

Nie tylko stereotyp
Rzecz jasna, świat nie jest czarno-biały. Bywają temperamentne dziewczynki, które walczą o swoje, szarpiąc się za włosy. I delikatni chłopcy, którzy wolą spokojne zabawy i negocjacje. Takim dzieciom nie jest łatwo. Nieraz słyszą: „Dziewczynka? I taka niegrzeczna!”, „Chłopiec? A to beksa!”. Postaraj się zaakceptować swoją pociechę taką, jaka jest, nawet jeśli nie odpowiada stereotypom. Wspieraj jej mocne strony. Niezależnie od tego, czy to chłopiec czy dziewczynka!

Zachowanie dziewczynek
Przedszkolaki płci żeńskiej z reguły są spokojniejsze, grzeczniejsze i bardziej posłuszne od chłopców. Więcej mówią, między sobą i do innych. W przedszkolu ćwiczą pierwsze kobiece przyjaźnie, w których ważną rolę pełni opowiadanie sobie o własnych przeżyciach, czyli zwierzanie się.
1. Na ogół bawią się w małych, zżytych grupkach. Współpracują i unikają wrogości. Częściej szukają kontaktu fizycznego z panią: przytulania, siadania na kolanach.
2. Wykazują się empatią, czyli potrafią wczuwać się w doznania innych. Gdy jedna przewróci się, inne będą ją pocieszać, pomagać.
3. Dobierają się w pary. Każda chce mieć przyjaciółkę. Nie są to związki bardzo trwałe, choć zdarzają się przyjaźnie na cały okres przedszkola.
4. Wcześniej niż chłopcy opanowują umiejętności językowe. Mają większą wprawę w wyrażaniu emocji. Są też zwykle lepsze
w negocjowaniu, dochodzeniu do kompromisów.
5. Rzadziej wszczynają bójki, stosują za to bardziej wyrafinowane metody agresji, jak ostracyzm czy złośliwe plotki. Chociaż popychanie i szczypanie też im się zdarza. Obrażanie się to typowy sposób na układanie sobie stosunków z koleżankami. Mimo takich zachowań utrzymanie zgodnych relacji w grupie jest dla dziewczynek niezwykle ważne. Wzajemne kontakty, przyjaźnie, dogadywanie się – to dla nich bardzo istotna sprawa. Grupa przedszkolna zapewnia im więzi emocjonalne, konieczne do tego, by mogły czuć się dobrze.

Zachowanie chłopców
Trzylatki płci męskiej to zwykle istoty mniej społeczne niż dziewczynki. Na ogół trudniej rozstać im się z mamą. Podczas gdy koleżanki lepiej radzą sobie z czynnościami wymagającymi precyzji, jak rysowanie, oni są lepsi w aktywnościach wymagających ruchu i siły, na przykład w kopaniu piłki.
1. Są bardziej impulsywni niż dziewczynki i częściej uczestniczą w konfliktach. Rozwiązują je chętniej pięścią i konfrontacją, a nie wyjaśnianiem, wczuwaniem się w doznania drugiej osoby.
2. Są mniej świadomi własnych emocji i słabiej odczytują uczucia innych. To może utrudniać zgodne funkcjonowanie w grupie. Z reguły chłopcy, podobnie jak i później mężczyźni, wykazują mniejszą orientację w zakamarkach życia emocjonalnego. Zdarza się, że gdy komuś z grupy coś się stanie, na przykład się uderzy, reszta grupy lub jej większość nie przerywa zabawy.
3. Preferują zabawy w większych grupach, „bandach”.Choć posiadanie „swojego” kolegi też jest cenne. Jednak rotacja tych „najlepszych” kolegów jest częstsza niż u dziewczynek.
4. W zabawach ważne jest współzawodnictwo. Gdy chłopcy trafiają na problem, na przykład kolega nie chce oddać zabawki, nie ma ochoty razem układać klocków, dążą do konfrontacji – po prostu się biją. Nie myślą jak dziewczynki o zakamuflowanych metodach ataku (obgadywanie, obrażanie się itp.).
5. Sympatie i antypatie, skomplikowane układy w grupie są dla nich mniej istotne niż dla koleżanek. Dla chłopców bardziej liczy się niezależność i autonomia.


Konsultacja: Joanna Rutkowska, psycholog.

 

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Wychowanie
Córeczko, bądź niegrzeczna!
Czy rzeczywiście pielęgnujemy w dziewczynkach cechy, które uczynią z nich nowoczesne, odważne kobiety?

Czy rzeczywiście pielęgnujemy w nich dziewczynkach cechy, które uczynią z nich nowoczesne, potrafiące stawić czoła rzeczywistości kobiety? Wydaje się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż pragnienie, by dziewczynka wyrosła na mądrą i niezależną osobę. A jednak przestaje to być oczywiste, gdy zastanowimy się, jak wychowujemy córki. Czy rzeczywiście pielęgnujemy w nich cechy, które uczynią z nich nowoczesne, potrafiące stawić czoła rzeczywistości kobiety? Niezależna, więc… Często zdarza się, że małe dziewczynki, które od pierwszych lat życia wyraziście demonstrują swoje zdanie, które upierają się przy własnych decyzjach (nawet jeśli chodzi tylko o włożenie czerwonej bluzki zamiast kłującego swetra), które bronią swojej własności, które przejawiają niezależność i upór – są określane mianem niegrzecznych. A niegrzeczna znaczy zła, trudna, krnąbrna. Wciąż pokutuje pewien ideał wychowawczy, z którego trudno wyzwolić się nawet mądrym rodzicom: mała dziewczynka powinna być posłuszna i milutka. A przecież kiedy nasza córka stanie się nastolatką, a potem wkroczy w dorosłość, będziemy chcieli, by odważnie podejmowała decyzje dotyczące nauki, pracy, by osiągała sukcesy zawodowe, radziła sobie w rywalizacji z mężczyznami, nie czuła się od nich gorsza czy słabsza. Tylko jak ma się to udać komuś, kogo od pierwszych lat życia chwali się za grzeczność i posłuszeństwo? Z uległej panienki nie wyrośnie niezależna kobieta! Co powiedzą inni Od chłopca większość z nas, czasem nieświadomie, bardziej oczekuje buntu i jest skłonna pobłażliwiej traktować jego nieposłuszeństwo. Bo to przecież chłopak! Dziewczynkę nakłaniamy do uległości (żeby nie była taką buntowniczą chłopaczarą) – często w imię niesprawiania innym przykrości. „Zjedz jeszcze jedną łyżeczkę, inaczej mamusi będzie przykro”,...

Patronaty
Barbie: Salon Piękności
Czy wiesz, jak sprawić, żeby Twoja córka poczuła się królową piękności? Dziś do fantastycznej zabawy dołącza Barbie!

Czy wiesz, jak sprawić, żeby Twoja córka poczuła się królową piękności? Czy wiesz, jak może się ubrać się na bal? Czy lubi stroić się z przyjaciółkami? Dziś do fantastycznej zabawy dołącza Barbie! Komputerowa gra „Barbie: Salon Piękności” to pobudzająca wyobraźnię zabawa zapraszająca do świata mody. Dziewczynki mogą tu jako stylistki wyszykować Barbie i jej przyjaciółki na specjalne okazje, jak filmowa premiera, ślub, czy zdjęciowa sesja. W salonie fryzjerskim zrobią przyjaciółkom wspaniałe, modne fryzury, dowolnie obcinając, farbując i czesząc włosy ulubienicy. W salonie manicure zadbają o paznokcie, a w salonie urody zrobią olśniewający, gustowny makijaż mając do dyspozycji szeroką gamę kolorów szminek, cieni, pudrów, różów i lakierów do paznokci. Będą też mogły Bo która dziewczynka nie lubi biegać w maminych pantoflach ze szminką na ustach. Wspaniała gra dla wszystkich dziewczynek, które uwielbiają zabawę z Barbie. Serię gier Barbie uzupełniają: „Barbie z Jeziora Łabędziego” oraz „Barbie: Przygody Syrenki”. Wydawca: CD Projekt Cena: 79,90 PLN Tytuł: Barbie: Salon piękności. Wymagania sprzętowe: Pentium II 266MHz (lub szybszy), Windows 98/ME/2000/XP, 64 MB RAM (Win 98/ME), 128 MB RAM (Win XP), 100 MB wolnego miejsca na dysku, 24x CDROM/DVD, 8 MB 3D karta graficzna kompatybilna z DirectX 8.0

Pielęgnacja
Kim ja naprawdę jestem
Dzieci stopniowo dowiadują się, co to jest płeć. Oto jak kształtuje się samoświadomość

Dzieci stopniowo dowiadują się, co to jest płeć. I uczą się postępować jak dziewczynka lub jak chłopiec. 7 miesięcy - Odróżnia głos męski od kobiecego. Woli kobiecy! Szybciej odwraca głowę w kierunku, skąd on dobiega. 12 miesięcy - Dobrze już odróżnia, kto jest kobietą, a kto mężczyną. Po głosie i po wyglądzie twarzy. 2 lata - Zaczyna bawić się stereotypowo dla płci. Dziewczynka woli lalki, a chłopiec pojazdy (choć oczywiście pomiędzy dziećmi są duże różnice indywidualne). Rodzice zwykle wybierają zabawki „stosowne” do płci. 2-3 lata - Początek rozwoju tzw. tożsamości płciowej. Dzieci zaczynają określać siebie jako chłopca lub dziewczynkę. 3-4 lata - Nadal niektórzy chłopcy lubią lalki, a dziewczynki samochody. Dobrze jednak wiedzą, że zabawa nimi należy do płci przeciwnej. 4-6 lat - Dziecko zaczyna używać stereotypów właściwych dla płci. To znaczy jeśli zobaczy kogoś, kto ma spódniczkę lub makijaż, powie, że to kobieta. Osoba, która ma wąsy lub gra w piłkę nożną – to mężczyzna. Płeć nie jest jeszcze dla dziecka sprawą stałą; dziewczynka może myśleć, że kiedyś zostanie chłopcem. I odwrotnie. 6-7 lat - Rozumie, że płeć jest rzeczą stałą i nie zmienia się przez całe życie. Większość dzieci wie, że mężczyzna jest mężczyzną, nawet jeśli przebierze się za kobietę.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak