dzieci, przedszkolaki
Wychowanie

O czym marzą przedszkolaki na Dzień Dziecka? - film

Przedszkolaki zdradzają nam swoje marzenia. Sprawdź, o jakich prezentach marzą dzieci.

Dzień Dziecka

Czekają na niego cały rok, marzą o zabawkach, ale przede wszystkim o czasie wspólnie spędzonym z rodzicami niezależnie od miejsca, atrakcji czy pogody. Sprawmy, by ten dzień był wyjątkowym dla naszych dzieci. By pamiętały go nie dlatego, że dostały supernową, nowoczesną zabawkę, lecz naszą uwagę, czas i miłość.

Skąd się wziął Dzień Dziecka?

Historia Dnia Dziecka sięga 1924 roku, kiedy to w Genewie na wniosek ponad 50 krajów Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów przyjęło uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka (inaczej Deklaracją Genewską), która uznała:
"1. Dziecku powinno się dać możność normalnego rozwoju fizycznego i duchowego.
2. Dziecko głodne powinno być nakarmione, dziecko chore powinno być pielęgnowane, dziecko wykolejone wrócone na właściwą drogę, sierota i dziecko opuszczone - wzięte w opiekę i wspomagane.
3. Dziecko powinno przed innymi otrzymać pomoc w czasie klęski...".

Po upływie 35 lat - 20 listopada 1959r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklaracja Praw Dziecka według której:
"Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki".
Gwarantowała ona dzieciom między innymi prawo do harmonijnego rozwoju swej osobowości, prawo do nauki, pierwszeństwo do ochrony i pomocy, gwarancję zapewnienia mu wszelkich środków do stworzenia możliwości i ułatwienia zdrowego i normalnego rozwoju fizycznego.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?

W Polsce (jak również w krajach dawnego bloku socjalistycznego) Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1950 w dniu 1 czerwca. Nie jest tak jednak na całym świecie. W wielu krajach dziecięce święto przypada na 20 listopada i nazywane jest Powszechnym Dniem Dziecka (upamiętniając Deklarację Praw Dziecka z 1959r.).

Zobacz też: Ściąga z prezentami na Dzień Dziecka

Rola Dnia Dziecka

Obecnie to radosne dziecięce święto mające na celu głównie zabawę z dziećmi i ofiarowanie im prezentów.
Patrząc na historię Dnia Dziecka warto pamiętać, że nie zawsze kojarzył się on wyłącznie z wesołą zabawą. Zaledwie pół wieku temu dzień ten nadawał dzieciom ich status społeczny i określał człowieczeństwo. Mimo upływu lat, wielu zmian, uchwaleniu dziecięcych praw, na świecie wciąż wiele dzieci żyje w ubóstwie, zmuszanych jest do  ciężkich prac, porywanych, dyskryminowanych ze względów religijnych czy rasowych. Wspaniale byłoby, gdybyśmy my dorośli mogli w tym dniu spełnić wszystkie dziecięce marzenia, te duże, jak i te małe, przyziemne. Zobaczcie, o czym marzą przedszkolaki.

Oto Dzień Dziecka oczami dzieci i ich mam.


Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
AdobeStock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto przypadające 20 listopada. Tego samego dnia obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. O prawach najmłodszych powinniśmy jednak pamiętać każdego dnia.

Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dokładnie 20 listopada 1989 r. Dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W 2014 roku na wniosek ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten dzień Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia. To, że dziecko ma swoje prawa, podkreślał już Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog i działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”. Spis treści: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Jak się obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka? Lista praw dziecka Prawa dziecka zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli dokument określający ogólnoświatowy system ochrony praw najmłodszych. Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu i przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Konwencja o Prawach Dziecka powstała po to, by objąć dzieci dodatkową ochroną, także instytucjonalną. Konwencja jest najpowszechniej ratyfikowanym dokumentem międzynarodowym. 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – ustanowiono Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Święto to zostało uchwalone przez Sejm 7 listopada 2014 r., by przypomnieć wszystkim, że „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”....

laurka dla taty
StockAdobe
Święta i uroczystości
Laurka dla taty – 9 wzorów do druku i kolorowania
Najpiękniejsza laurka dla taty to ta zrobiona własnoręcznie przez dziecko. Wydrukuj wybrany wzór i daj dziecku do pokolorowania. Powstanie nie tylko piękna laurka dla taty, lecz także pamiątka na lata!

Laurka dla taty to świetny prezent na Dzień Ojca lub jego urodziny. Nie zawsze trzeba kupować prezent, aby uczcić takie święto. Zamiast drogiego podarunku, możesz z dzieckiem przygotować wierszyk, piosenkę lub laurkę w formie kolorowanki. Najważniejszy jest gest i pamięć, a przecież prawdziwy tata wie, że dziecko nie jest w stanie wydać fortuny na prezent i najbardziej pragnie prezentów od serca: dziecięce rękodzieło, namalowana własnoręcznie laurka dla taty, zaśpiewana piosenka, wyrecytowane wierszyki dla taty , ciasto na Dzień Ojca to największy wyraz miłości.  Laurka dla taty: Laurka dla taty z napisem Laurka dla córeczki tatusia Laurka dla taty z życzeniami i motocyklem Laurka ze smokiem dla najlepszego taty Śmieszna laurka dla taty Laurka dla najlepszego taty z żaglówką Laurka z superbohaterem Laurka dla taty z samochodem Laurka serce dla taty 9 pomysłów na laurkę dla taty Wydrukuj laurkę dla taty i poproś dziecko, by ją dla niego pokolorowało. Na koniec możecie z boku napisać też życzenia na Dzień Ojca i wręczyć z uśmiechem tacie. Z twoją niewielką pomocą, której dziecko może potrzebować, sprawicie, że ten dzień będzie dla taty naprawdę wyjątkowy.  Laurka dla taty z napisem Najważniejsze jest na tej laurce: wyraz miłości dziecka do taty . Czy trzeba czegoś więcej? Starsze dziecko z pewnością to zrozumie, młodszemu lepiej podsunąć jedną z pozostałych laurek, na których są obrazki, które będą dla niego większą atrakcją.     Laurka dla taty od córeczki tatusia Który tata nie chciałby dostać tak uroczej kartki od swojej małej dziewczynki? Jeśli twoją córkę łączy silna więź z ojcem i jest typową córusią tatusia , z pewnością chętnie podaruje tacie poniższy obrazek w dniu jego święta.   ...

zabawy na dzień dziecka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka – pomysły na atrakcje, gry i konkurencje
Poza prezentem warto zorganizować zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka. Oto nasze propozycje-hity, które zawsze się sprawdzą, a do tego nie kosztują wiele. Na dodatek udowodniono, że przeżycia są cenniejsze niż najdroższe przedmioty. Może więc tym razem sprezentujesz maluchowi jedną z niezapomnianych atrakcji na Dzień Dziecka zamiast kosztownej zabawki?

Maluchy uwielbiają Dzień Dziecka i zabawy, ale atrakcje dla dzieci na  Dzień Dziecka muszą być wyjątkowe. To dzień, kiedy każde dziecko jest absolutnym numerem 1 i znajduje się w centrum zainteresowania całej rodziny. To też moment, kiedy możemy, a wręcz musimy dać dziecku rzecz, której na co dzień najbardziej mu brakuje, czyli czas tylko dla niego – bardzo deficytowy towar we współczesnym świecie. Spędźcie więc razem Dzień Dziecka na fajnej zabawie, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możecie podarować swojemu dziecku. Zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka: jakie atrakcje przygotować? Podstawą udanego Dnia Dziecka jest, oprócz wymarzonego prezentu, czas poświęcony dziecku. Bez pośpiechu, ciągłego strofowania czy poprawiania malucha. Warto przygotować się do tego z wyprzedzeniem, tak aby to święto było naprawdę niezwykłe i niezapomniane. Z pewnością twój maluch będzie przeszczęśliwy, kiedy rankiem na śniadanie dostanie do łóżka swoje ukochane naleśniki z owocami i bitą śmietaną, a kiedy wyjdzie z pokoiku, zobaczy wasz dom udekorowany balonikami i serpentynami. Od razu poczuje wyjątkową atmosferę tego dnia. A to dopiero początek... Pomysły na Dzień Dziecka na powietrzu 1. Piknik. Pierwszy czerwca to doskonała data na przedwakacyjny piknik. Jeżeli pogoda na to pozwala, najlepiej wybrać jakieś miejsce za miastem, np. na leśnej polanie lub łące (to idealne miejsce na zabawy ruchowe dla dzieci !). Spakuj: kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków; koc; piłkę; ulubioną zabawkę dziecka; zapasowe dziecięce ubranko (w razie zmiany pogody). Na pikniku baw się z malcem, rozmawiaj z nim, turlaj się po kocu, róbcie zapasy, grajcie w piłkę, śmiejcie się i wygłupiajcie. Maluch na pewno będzie zachwycony, a i ty sama poczujesz się jak dziecko. 2. Wyprawa do ZOO . Dzieci uwielbiają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj