problemy, moczenie, nocne, dziecko
Wychowanie

Problemy z nocnym moczeniem u przedszkolaka

Twoje dziecko chodzi do przedszkola a mimo to nadal czasem moczy piżamkę. Czy to powód do niepokoju?

Problemy z niekontrolowanym siusianiem zdarzają się znacznie częściej niż z robieniem kupki w majtki, m.in. dlatego, że przyczyn tego pierwszego jest więcej. Najczęściej powodem jest niedojrzałość układu moczowego, który kształtuje się do mniej więcej szóstego roku życia. Lekarze nazywają to pierwotnym wyizolowanym moczeniem nocnym.

Moczenie nocne - nocna przykra niespodzianka

Dziecko siusia w nocy (zwykle moczy się 2-3 godziny po zaśnięciu) od urodzenia i nigdy nie miało w tym choćby półrocznej przerwy. Nie jest w stanie kontrolować nocnego oddawania moczu, ponieważ pęcherz jest zbyt mały w stosunku do ilości wytwarzanego moczu. Jeśli łóżeczko staje się mokre dopiero na ranem, może to oznaczać, że przyczyna tkwi w niedostatecznej produkcji przez mózg wazopresyny, substancji zagęszczającej mocz (prawidłowo rozwinięty pęcherz nie jest w stanie pomieścić nadmiaru wodnistego płynu). Jeśli łóżko trzeba prześcielać dwa-trzy razy w ciągu nocy, najprawdopodobniej zachodzą obie te okoliczności. Gdy majteczki są wilgotne także w dzień (dziecko popuszcza mocz), przyczyną może być wada układu moczowego, np. nieprawidłowa budowa zwieraczy. Jeśli moczenie pojawiło się po dłuższym „suchym” okresie, gdy kilkulatek świetnie sobie radził z kontrolą pęcherza, może to świadczyć o infekcji.


Kiedy z moczeniem nocnym do specjalisty

Jeśli mokrych nocy jest w tygodniu więcej niż suchych, należy skorzystać z pomocy urologa lub nefrologa (specjalisty od nerek), którzy zlecą badanie moczu i zrobienie USG, być może przepiszą leki zagęszczające mocz lub podejmą inne formy leczenia. Idąc na wizytę bądź przygotowana. Lekarz będzie chciał wiedzieć, jak często i w jakich okolicznościach maluch siusia, czy czuje wtedy pieczenie, kiedy - w dzień czy w nocy - robi to częściej, ile płynów i o jakiej porze dnia pije. Warto też zaznaczać suche i mokre noce (np. słoneczkami i chmurkami), by zorientować się w jakiej proporcji naprawdę występują.
Jeśli specjaliści nie stwierdzą nieprawidłowości, a kilkulatek nadal nie kontroluje oddawania moczu, trzeba poradzić się psychologa. Ale uwaga - on zajmie się raczej rodzicami niż samym dzieckiem, bo tylko w ten sposób ma szansę zrozumieć, na co dziecko reaguje w ten sposób. Siusianie do łóżka może być bowiem reakcją na jakieś stresujące (niekoniecznie negatywne) wydarzenie w życiu dziecka: pójście mamy do pracy, zmiana opiekunki, narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, albo... przypadkowe obejrzenie w telewizji drastycznej sceny.

Zobacz też: Czy moczenie nocne u kilkulatka można wyleczyć?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

maluch, łóżeczko, moczenie, dziewczynka, sen
Sen
Mokry problem
Myślałaś, że takie historie są już za wami. Tymczasem dziecko znowu ma mokre łóżko. Sprawdź, czy masz powody do niepokoju.

Kiedy mokre łóżko dziecka staje się problemem? Jednorazowa mokra wpadka na wakacjach u babci lub po uroczystych urodzinach nie świadczy jeszcze o większych kłopotach. Takie sytuacje mogą się zdarzać, na przykład kiedy dziecko śpi w nowym miejscu, jest zmęczone, podekscytowane. Jeśli mokre incydenty powtarzają się od kilku miesięcy, a malec co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca moczy łóżko, warto skonsultować się z pediatrą. Przyczyny moczenia nocnego u dzieci Moczenie może być m.in. objawem zakażenia dróg moczowych u dziecka , choroby nerek , wady anatomicznej układu moczowego . Aby zyskać pewność, jaki jest powód, lekarz skieruje dziecko na badania. Jednak aż w dziewięciu przypadkach na dziesięć moczenie nocne nie ma przyczyny fizjologicznej. Uważa się, że kłopoty te najczęściej mają podłoże psychologiczne . Są reakcją na stresujące wydarzenie w życiu dziecka. Warto rozmawiać z malcem o jego problemach, okazać wsparcie i czułość. Przy właściwym postępowaniu po kilku tygodniach sytuacja powinna się unormować. Jeśli epizody moczenia się trwają długo, nasilają się, poszukaj pomocy u psychologa. Do niedawna uważano, że moczenie nocne zdarza się dzieciom nerwowym, nadpobudliwym. Badania dowiodły, że jest odwrotnie. To moczenie się jest przyczyną kłopotów z emocjami. Dla dobra malca trzeba się jak najszybciej z nimi uporać. Jak postępować z dzieckiem, które się moczy? Moczenie nocne nie powinno być tematem tabu ani zdominować życia rodziny. Nie rezygnuj z wyjazdów czy wakacji poza domem, oszczędź dziecku uwag typu: „Pamiętaj, że w hotelu nie wolno sikać do łóżka”. Zawstydzisz je i zestresujesz, a to tylko spotęguje problem. Pokaż, że razem poradzicie sobie z ewentualną wpadką. Przed wyjazdem kup foliową podkładkę, zabierz dwie piżamki, dodatkowe prześcieradło i zapas bielizny. Wsparcie rodziny to najważniejsze lekarstwo na tę...

Fotolia
Aktualności
Twoje dziecko moczy się w nocy? Z tego się nie wyrasta!
Trzeba dziecku pomóc i wiedzieć jak to zrobić! – specjaliści apelują do rodziców, by nie czekali latami, aż problem sam zniknie.

To nie jest wina dziecka! Na konferencji zorganizowanej pod hasłem „Zmiany w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z moczeniem nocnym”, specjaliści wyrazili obawy, że rodzice zbyt długo zwlekają z pomocą dziecku. Wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że moczenie nocne minie wraz z wiekiem. Gdy tak się nie dzieje, szukamy winy w dziecku i w sobie samym. A to ogromny błąd! Problem moczenia nocnego dotyczy 300 tys. dzieci w Polsce. Nie jest to mała liczba. To 20% pięciolatków, u których dopuszcza się „nocne wypadki”. Niestety często te pięciolatki rosną i mają ten sam problem w wieku 15 lat. Opiekunowie, zamiast zastanowić się nad przyczyną takiego stanu, doszukują się błędów wychowawczych. Według ekspertów moczenie nocne jest przyczyną stresu, a nie skutkiem. Większość dzieci stresuje się właśnie tym, że budzi się w mokrej piżamie, a nie moczy się, dlatego, że jest zdenerwowane. Czytaj: Dlaczego dziecko moczy się w nocy - prawdy i mity Wczesna diagnostyka to podstawa! Najczęstszą przyczyną problemów są kłopoty z pęcherzem, niemożność obudzenia się na czas oraz nadprodukcja moczu. Wynika to najczęściej z zakażenia dróg moczowych oraz wad anatomicznych układu moczowego. Tylko wczesna diagnostyka może pomóc dziecku, więc oczekiwanie aż dziecko wyrośnie z problemu, rzadko kiedy się sprawdza. Eksperci postanowili ze względu na skalę problemu (nocne moczenie to drugie po problemach alergicznych schorzenie wieku dziecięcego), skrócić z 3 m-cy do 1m-ca okres wspomagająco-motywujący, poprzedzający leczenie farmakologiczne. Lek podawany dzieciom to desmopresyna, która ma pomóc wyzwolić dzieci od problemu. Dzieci, które cierpią na tę przypadłość, niestety czują się ograniczone. Wstyd przed kolegami utrudnia im wyjazdy na szkolne wycieczki, czy nawet leżakowanie w przedszkolu....

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Sen
Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym
Czy to choroba, czy po prostu dziecko jeszcze nie dorosło do przespania nocy na sucho? Wysadzać je nocą czy zakładać mu pieluchę? A może nie podawać mu wieczorem picia?

Czteroletnie dziecko nie pozwala już założyć sobie pieluszki (nie jest przecież dzidziusiem!), a potem wstydzi się, że jego łóżko znów jest mokre. Ty masz dość ciągłego zmieniania piżamy i prześcieradła, suszenia materaca… Kiedy to wreszcie się skończy? Rodzice często krępują się przyznać, że ich dziecko siusia do łóżk a. Nie wiedzą, jak mu pomóc. Czy iść do lekarza? A może do psychologa, bo podobno winny jest stres i kłopoty rodzinne? Wokół nocnego moczenia narosło wiele mitów. Co jest prawdą? Trzylatek powinien przespać noc lub obudzić się, gdy chce siusiu. Nieprawda. Kontrolowanie oddawania moczu jest dla malca trudnym zadaniem. Najpierw uczy się tego w dzień, dopiero potem w nocy. W przypadku dziewczynek o moczeniu nocnym można mówić, jeśli siusiają do łóżka po skończeniu pięciu lat, w przypadku chłopców – sześciu (opanowują tę umiejętność później).   Do lekarza z moczącym się dzieckiem trzeba pójść dopiero wówczas, gdy skończy pięć lat. Nieprawda. To zdecydowanie za późno. Czekając tak długo, możesz opóźnić zdiagnozowanie wad układu moczowego (ich jedynym objawem bywa siusianie w nocy) i skuteczne leczenie. Do pediatry warto iść już z czterolatkiem , który ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych) – powodem może być ukryta wada układu moczowego albo jego zakażenie.     Badania są nieprzyjemne, lepiej malca na to nie narażać. Nieprawda. Pediatra zaleci wykonanie badania moczu (ogólne plus posiew) oraz USG jamy brzusznej. Są bezbolesne. Jeśli wyniki będą prawidłowe, oznacza to, że dziecko nie ma wady anatomicznej układu moczowego ani zakażenia. Przyczyną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak