Przygody Kleo.jpg
mat. prasowe
Wychowanie

Psi przyjaciel Twojego dziecka – co trzeba wiedzieć?

Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad.

"Pies to najlepszy przyjaciel człowieka"  – chyba wszyscy znają to powiedzenie. Psi domownik może stać się także idealnym kompanem dla dziecka – nie tylko jako towarzysz zabaw, ale również nauczyciel wielu pozytywnych zachowań. Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad. 

Dobrze przemyślana decyzja

Zanim zdecydujemy się na psa, warto poczytać o tym, czym cechuje się dana rasa. Ponadto powinniśmy zapoznać się z zasadami odpowiedniego wychowania zwierzaka. Dużym ułatwieniem będzie, jeśli najpierw nauczymy psa podstawowych komend i przestrzegania reguł, które obowiązują w domu, a dopiero potem zaczniemy go oswajać z obecnością dziecka.

Zanim zyskamy pewność, że nic złego się nie przydarzy dziecko i pies, muszą się dobrze poznać. Pamiętajmy, że ich pierwsze wspólne chwile powinny odbywać się pod nadzorem dorosłego. Dziecko bada otaczającą rzeczywistość poprzez dotyk i wzrok, a zadaniem rodzica jest nauczenie  go, że pies to żywa istota, która także odczuwa ból czy strach. Malec powinien wiedzieć, że nie można czworonoga ciągnąć za sierść, ogon lub łapę czy przeszkadzać w trakcie jedzenia. Nie należy również pozwalać dziecku na noszenie czy podnoszenie zwierzaka – żaden pies nie będzie się czuł w takiej sytuacji komfortowo, a zagrożenie upadkiem może wywołać w nim niechęć do małego sprawcy zamieszania.

Zadaniem dorosłych opiekunów jest także nauczenie psiego domownika, że w kontakcie z dzieckiem nie może okazywać agresji, bez względu na sytuację. Można to osiągnąć poprzez stanowcze werbalne karcenie wszelkich przejawów niewłaściwego zachowania. 

Pozytywny wpływ psów na dzieci

Specjaliści współpracujący z najmłodszymi świetnie zdają sobie sprawę z pozytywnego wpływu psich towarzyszy na osoby dotknięte autyzmem, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym. Zajęcia nazywane dogoterapią służą wspomaganiu ich rozwoju psychicznego oraz fizycznego.

Obecność czworonoga pozytywnie oddziałuje także na zdrowe dzieci, które nie mają problemów z prawidłowym rozwojem. Zostało udowodnione, że maluchy dorastające z psami szybciej zaczynają raczkować, są spokojniejsze oraz bardziej kontaktowe. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku fakt, że czworonogi okazują bezwarunkowe przywiązanie, sympatię i są pełne pozytywnych emocji. Ogromną wartość ma również dotyk i wzajemne okazywanie uczuć – pomaga to rozwinąć w dziecku empatię i wrażliwość.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie psa to również duża odpowiedzialność i obowiązek. Ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat miało tego świadomość. Konieczność dbania o psa, regularnych spacerów i przestrzegania godzin posiłków nauczą je systematyczności i odpowiedzialności. 

Świat z psiej perspektywy

Przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem od lat inspiruje twórców książek, filmów i bajek dla najmłodszych. Twórcy animowanego serialu "Przygody Kleo" pokazują, że warto czasem spojrzeć na świat z psiej perspektywy, zwłaszcza gdy jest się właścicielem czworonoga.

cleo 2.jpg
mat. promocyjne


Produkcja została doceniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie w 2015 roku, zdobywając nagrodę dla najlepszego serialu animowanego dla dzieci. Serial przedstawia losy Kleo od momentu narodzin aż do adopcji przez kochającą rodzinę i przeprowadzki do nowego domu.

Oprócz zabawnych przygód wesołego szczeniaka, serial pokazuje również, czym jest odpowiedzialność – Irma, mimo młodego wieku, wywiązuje się ze wszystkich obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem i świetnie sprawdza się w roli opiekunki Kleo.

Na "Przygody Kleo" zapraszamy w styczniu od poniedziałku do piątku o godz. 6:20 i 17:00, tylko w POLSAT JimJam!

Przygody Kleo2.jpg
mat. promocyjne


***

POLSAT JimJam to kanał przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Telewizja prezentuje bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które wspomagają emocjonalny, intelektualny oraz społeczny rozwój dziecka. Oglądając POLSAT JimJam, mali widzowie uczą się poprzez zabawę z sympatycznymi bohaterami emitowanych na nim programów.

Więcej o POLSAT JimJam: 
Jimjam.tv
Facebook.com/jimjampolsat
 

18-25 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% na okulary korekcyjne
-30% na okulary korekcyjne
Rabat 30% na kompletną parę ok... więcej»
Kod rabatowy:200270
Zobacz
+
-30% na okulary korekcyjne
Online
Stacjonarnie

Rabat 30% na kompletną parę okularów korekcyjnych. Szczegóły i regulamin akcji dostępne w Salonach i na visionexpress.pl. Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym. Więcej pod: https://visionexpress.pl/promocje/prodmed005.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:200270
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA