Przygody Kleo.jpg
mat. prasowe
Wychowanie

Psi przyjaciel Twojego dziecka – co trzeba wiedzieć?

Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad.

"Pies to najlepszy przyjaciel człowieka"  – chyba wszyscy znają to powiedzenie. Psi domownik może stać się także idealnym kompanem dla dziecka – nie tylko jako towarzysz zabaw, ale również nauczyciel wielu pozytywnych zachowań. Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad. 

Dobrze przemyślana decyzja

Zanim zdecydujemy się na psa, warto poczytać o tym, czym cechuje się dana rasa. Ponadto powinniśmy zapoznać się z zasadami odpowiedniego wychowania zwierzaka. Dużym ułatwieniem będzie, jeśli najpierw nauczymy psa podstawowych komend i przestrzegania reguł, które obowiązują w domu, a dopiero potem zaczniemy go oswajać z obecnością dziecka.

Zanim zyskamy pewność, że nic złego się nie przydarzy dziecko i pies, muszą się dobrze poznać. Pamiętajmy, że ich pierwsze wspólne chwile powinny odbywać się pod nadzorem dorosłego. Dziecko bada otaczającą rzeczywistość poprzez dotyk i wzrok, a zadaniem rodzica jest nauczenie  go, że pies to żywa istota, która także odczuwa ból czy strach. Malec powinien wiedzieć, że nie można czworonoga ciągnąć za sierść, ogon lub łapę czy przeszkadzać w trakcie jedzenia. Nie należy również pozwalać dziecku na noszenie czy podnoszenie zwierzaka – żaden pies nie będzie się czuł w takiej sytuacji komfortowo, a zagrożenie upadkiem może wywołać w nim niechęć do małego sprawcy zamieszania.

Zadaniem dorosłych opiekunów jest także nauczenie psiego domownika, że w kontakcie z dzieckiem nie może okazywać agresji, bez względu na sytuację. Można to osiągnąć poprzez stanowcze werbalne karcenie wszelkich przejawów niewłaściwego zachowania. 

Pozytywny wpływ psów na dzieci

Specjaliści współpracujący z najmłodszymi świetnie zdają sobie sprawę z pozytywnego wpływu psich towarzyszy na osoby dotknięte autyzmem, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym. Zajęcia nazywane dogoterapią służą wspomaganiu ich rozwoju psychicznego oraz fizycznego.

Obecność czworonoga pozytywnie oddziałuje także na zdrowe dzieci, które nie mają problemów z prawidłowym rozwojem. Zostało udowodnione, że maluchy dorastające z psami szybciej zaczynają raczkować, są spokojniejsze oraz bardziej kontaktowe. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku fakt, że czworonogi okazują bezwarunkowe przywiązanie, sympatię i są pełne pozytywnych emocji. Ogromną wartość ma również dotyk i wzajemne okazywanie uczuć – pomaga to rozwinąć w dziecku empatię i wrażliwość.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie psa to również duża odpowiedzialność i obowiązek. Ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat miało tego świadomość. Konieczność dbania o psa, regularnych spacerów i przestrzegania godzin posiłków nauczą je systematyczności i odpowiedzialności. 

Świat z psiej perspektywy

Przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem od lat inspiruje twórców książek, filmów i bajek dla najmłodszych. Twórcy animowanego serialu "Przygody Kleo" pokazują, że warto czasem spojrzeć na świat z psiej perspektywy, zwłaszcza gdy jest się właścicielem czworonoga.

cleo 2.jpg
mat. promocyjne


Produkcja została doceniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie w 2015 roku, zdobywając nagrodę dla najlepszego serialu animowanego dla dzieci. Serial przedstawia losy Kleo od momentu narodzin aż do adopcji przez kochającą rodzinę i przeprowadzki do nowego domu.

Oprócz zabawnych przygód wesołego szczeniaka, serial pokazuje również, czym jest odpowiedzialność – Irma, mimo młodego wieku, wywiązuje się ze wszystkich obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem i świetnie sprawdza się w roli opiekunki Kleo.

Na "Przygody Kleo" zapraszamy w styczniu od poniedziałku do piątku o godz. 6:20 i 17:00, tylko w POLSAT JimJam!

Przygody Kleo2.jpg
mat. promocyjne


***

POLSAT JimJam to kanał przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Telewizja prezentuje bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które wspomagają emocjonalny, intelektualny oraz społeczny rozwój dziecka. Oglądając POLSAT JimJam, mali widzowie uczą się poprzez zabawę z sympatycznymi bohaterami emitowanych na nim programów.

Więcej o POLSAT JimJam: 
Jimjam.tv
Facebook.com/jimjampolsat
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, farby, malowanie, pianino
Fotolia
Rozwój dziecka
Kiedy warto dać dziecku kredki i farby do ręki?
Jak zachęcić dzieci do rysowania i twórczej kreacji, wyjaśnia Katarzyna Gruszczyńska, nauczycielka zajęć artystycznych, które prowadzi m.in. w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem? Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1. roku życia ). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi , później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek.  Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.  Koncentracja małego dziecka łatwo ulega rozproszeniu, więc starajmy się wykorzystać każdą krótką chwilę, kiedy akurat ma ochotę gryzmolić. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kącika do prac plastycznych , gdzie zawsze powinien znajdować się papier i kredki. Nigdy nie wiadomo, kiedy młody artysta będzie miał wenę. Czy w początkowym okresie warto zwracać uwagę na dobierane przez dziecko kolory? Warto wiedzieć, że przynajmniej do ukończenia 1. roku życia dziecko wybiera kolory kontrastowe , stąd często skłania się ku kolorowi czarnemu. Nie ma to nic wspólnego z jego stanem emocjonalnym. Podsuńmy mu takie barwy , jakimi lubi się posługiwać.  Polecamy: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów? Kiedy rysunki dziecka zaczną stawać się...

filmy o psach
Adobe Stock
Aktualności
Filmy o psach – najlepsze filmy fabularne i kreskówki z psami w roli głównej [GDZIE OBEJRZEĆ ONLINE?]
Filmy o psach, które nadają się na domowy seans z kinem familijnym? Zobacz nasze zestawienie filmów i bajek o psach, i sprawdź, gdzie możesz je obejrzeć online. Budzą emocje, a często mają też walory edukacyjne!

Filmy o psach to wspaniałe kino familijne , przy którym może bawić się cała rodzina. Bawią, wzruszają i chwytają za serce. Przedstawiamy zarówno filmy fabularne o psach, jak i rysunkowe bajki o psach, produkcje starsze i nowsze, ale wszystkie są naprawdę warte obejrzenia. Podpowiadamy też, gdzie aktualnie można je obejrzeć. Spis treści: Filmy o psach: - Bella i Sebastian - Benji - Niezwykła podróż - Szajbus i pingwiny - Był sobie pies – 2 części - O psie, który wrócił do domu Bajki o psach: - Zakochany kundel - 101 dalmatyńczyków - Scooby Doo - Wielka przygoda Clifforda - Psi patrol - Pan Peabody i Sherman - Lis i pies - Piorun - Wszystkie psy idą do nieba - Corgi, psiak królowej Filmy o psach Proponujemy zarówno klasyki, jak i nowe produkcje, które zdążyły już spodobać się widzom na całym świecie. Filmy o psach mają w sobie coś, co chwyta za serce i pomaga nam wczuć się w przeżycia zwierzaków. To dobra lekcja dla dzieci, które w ten sposób uczą się, że zwierzęta też czują, trzeba je szanować i o nie dbać. Przed wami siedem filmów o psach warte obejrzenia. Może skłonią was do zastanowienia się, jakiego psa wybrać dla dziecka ? Posiadanie zwierzaka to lekcja odpowiedzialności dla maluchów, ale jednak duża odpowiedzialność dla rodziców. 1. Filmy o psach: Bella i Sebastian Francuski film z 2013 roku. Opowiada o ośmiolatku i bezpańskim psie, który, aby przeżyć, poluje na owce. Rozwścieczeni stratami w stadach mieszkańcy alpejskiej wioski chcą zlikwidować szkodnika. Jak łatwo się domyślić, na zdziczałego psa trafia chłopiec, który postanawia zwierzaka ocalić. To absolutny klasyk wśród filmów o psach, który co pewien czas doczekuje się remake'u. A ten jest wyjątkowo udany. Film można zobaczyć na cineman.pl (obecnie wersja próbna za darmo), z kolei na...

klocki Cobi
Adobe Stock
Zakupy
Przegląd klocków Cobi – 10 interesujących zestawów
Klocki Cobi są polskim odpowiednikiem innych klocków znanej marki. Ich producent stawia nie tylko na kreatywną zabawę, ale i na naukę historii. Zobacz koniecznie!

Klocki Cobi właściwie nie ustępują jakością klockom Lego, są jednak tańsze , a ich producent ciągle uatrakcyjnia ofertę o nowe serie. Początkowo na rynku były "wojskowe" zestawy i komplety kreatywne. Obecnie można kupić także komplety Cobi nawiązujące do historii nie tylko wojennej, ale i historii motoryzacji, ważnych wydarzeń, a także zestawy powiązane z popularnymi dziecięcymi serialami. Spis treści: Jak wybrać odpowiedni zestaw? Niemiecki czołg Cobi, 60 zł Czołg Rudy 102, 100 zł Lotnisko i 3 ludziki, 40 zł Historyczny ambulans, 115 zł Samolot B25, 150 zł Zestaw kreatywny Cobi, 70 zł Statek piracki, 200 zł Wiejska farma, 60 zł Dizzy Frunia, 90 zł Cobi Titanic, 200 zł Jak wybrać odpowiedni zestaw? Zanim sięgniesz do portfela, poświęć chwilę, na przemyślenie kilku spraw i dowiedzenie się, na co zwracać uwagę przy zakupie. Wiek dziecka Po pierwsze i najważniejsze, trzeba go dobrać do wieku dziecka. Zestawy przeznaczone dla młodszych dzieci zawierają mniej elementów i łatwiej z nich skonstruować pojazd czy budowlę zaprojektowana przez producenta. Zobacz także: Klocki Clics dla dzieci w różnym wieku Tematyka zestawu klocków Starsze dzieci mogą bawić się wszystkimi zestawami. Wtedy należy pomyśleć, czym interesuje się pociecha . Może jest w fazie zainteresowania militariami? A może ma ulubiony serial albo kocha zwierzaki? Wybierz taki komplet klocków Cobi, który wpisze się w zainteresowania dziecka. Zobacz koniecznie: 8 typów klocków konstrukcyjnych Cel zabawy Najlepsze do stymulowania kreatywności są zestawy, które nie sugerują budowania konkretnego pojazdu czy budowli. Zwykle instrukcja podpowiada, co można zbudować z dostępnych klocków, ale są to jedynie sugestie. Cała zabawa polega na tworzeniu konstrukcji z własnej wyobraźni. Sprawdź: Czym różnią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak