dziecko, dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie

Jak wygląda wizyta dziecka u psychologa?

Psycholog dziecięcy nie rozwiąże wszystkich problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale może bardzo pomóc. Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa? I jak wygląda wizyta? Sprawdź!
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Mama dwuletniej Ani zastanawia się, dlaczego jej córeczka nie może usiedzieć w miejscu i szybko się nudzi. Bartek nie radzi sobie z liczeniem, więc tata niepokoi się o jego umiejętności. Rodzice Kuby ciągle słyszą skargi na synka, że ten dokucza innym. Który rodzic nie martwi się zachowaniem swojego dziecka? Jeśli jednak mimo starań problem dziecka nie znika albo to my sami nie przestajemy o nim myśleć, to znak, że trzeba poszukać kogoś, kto nam pomoże.
 

Nie sądź, że pójście do psychologa jest jednoznaczne z przyznaniem się do porażki wychowawczej. Przeciwnie: oznacza, że w trosce o samopoczucie i zdrowie dziecka zrobisz wszystko, co dla niego najlepsze. A czasem najlepsza jest właśnie wizyta u psychologa. Oto co powinnaś o niej wiedzieć.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Nie każde złe zachowanie dziecka oznacza, że trzeba pójść z nim do psychologa. Są jednak sytuacje, w których lepiej zasięgnąć porady specjalisty.

  • ​Odczuwasz niepokój o rozwój czy zachowanie dziecka. Czujesz się bezradna, bo nie wiesz, czy sama poradzisz sobie z trudnościami wychowawczymi.
  • Wychowawczyni dziecka lub jego opiekunka (albo dziadkowie) zwracają ci uwagę na pewne problemy dziecka. Mimo że sama ich nie dostrzegasz, koniecznie sprawdź, czy jednak nie dzieje się nic niepokojącego.
  • Wydaje Ci się, że twoje dziecko jest bardzo zdolne. Dzięki wizycie u specjalisty przekonasz się, czy masz rację, i będziesz mogła tak pokierować wychowaniem dziecka, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje umiejętności.

Czytaj też: Jak uzdolnione jest twoje dziecko – test

Co musisz zrobić przed wizytą u psychologa

Umawiając się na spotkanie, zapytaj, czy powinnaś przyjść sama, czy od razu z dzieckiem – niektórzy psychologowie na pierwszym spotkaniu chcą porozmawiać jedynie z rodzicem, inni również z dzieckiem.

  • Zrób notatki. Dzień przed wizytą zapisz sobie, jaki widzisz problem. Zastanów się, co w zachowaniu dziecka niepokoi cię najbardziej, a które cechy odbierasz pozytywnie. Takie zapiski są gwarancją, że nie zapomnisz o niczym ważnym.
  • Przypomnij sobie wydarzenia z życia dziecka. Takie jak pobyty w szpitalu, poważne choroby czy upadki, ale też pogrzeby, śluby w rodzinie. Czyli wszystko to, co w jakiś sposób odbiegało od normalnego trybu życia kilkulatka. Zastanów się też, kiedy zaobserwowałaś zmiany w zachowaniu dziecka.
  • Przyszykuj książeczkę zdrowia dziecka. Tu znajdują się zapiski o rozwoju dziecka w jego pierwszym roku życia, a także informacje z okresu ciąży. Potrzebuje ich psycholog.

Czytaj też: Rozwój czterolatka - 4 dowody, że przebiega prawidłowo
 

Zobacz także
jak wychować szczęśliwe dziecko

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]

psycholog dziecięcy

W czym pomoże Superniania, czyli kiedy iść do psychologa dziecięcego?

4505941-720x583.jpg

Czy ze zbuntowanym dwulatkiem iść do psychologa?

High Need Baby

Na jakie dziecko mówimy high need baby? Psycholog wyjaśnia [WIDEO]

 

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego

Masz prawo się denerwować przed wizytą u psychologa. Rozmowa o problemach nigdy nie należy do łatwych. Przeczytaj, co czeka cię w gabinecie.

  • Rozmowa o problemie. Na początku psycholog poprosi cię o wyjaśnienie, z jakiego powodu zdecydowałaś się na konsultację.
  • Dziecko sam na sam z psychologiem. Po rozmowie psycholog zapewne poprosi cię, żebyś zostawiła go samego z dzieckiem. To potrzebne, bo dzieci często przy rodzicach nie mówią o wszystkim, co je dotyka, np. że nie lubią pani w przedszkolu. Jeśli dziecko nie będzie chciało zostać samo, psycholog umówi się na następną wizytę.
  • Rodzic u psychologa dziecięcego. Teraz ty zostaniesz poproszona do gabinetu, a dziecko będzie czekało na korytarzu (przyda się ktoś, kto się nim zaopiekuje). Psycholog może stwierdzić, że rozwój dziecka nie odbiega od normy i to, co tobie wydaje się problematycznym zachowaniem, jest charakterystyczne dla etapu rozwoju dziecka. Może jednak także potwierdzić twoje przypuszczenia. W tej sytuacji otrzymasz wskazówki postępowania z dzieckiem w domu, np. kiedy masz je chwalić, jak reagować na wybuchy gniewu. Jeśli będzie taka potrzeba, psycholog poprosi cię o zapisanie dziecka na zajęcia terapeutyczne.

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

Smutny chłopiec, dziecko
Fotolia
Zdrowie
Jak zdiagnozować zespół Aspergera?
Twoje dziecko zachowuje się w sposób, który Cię niepokoi? Martwisz się, że nie potrafi znaleźć sobie przyjaciół? Nie potrafi zrozumieć żartów, przenośni, ironii? Być może ma zespół Aspergera. Sprawdź, jak diagnozuje się to zaburzenie.

Diagnozę zespołu Aspergera stawia zespół specjalistów - psycholog, psychiatra, neurolog, czasem pedagog z poradni psychologiczno-pedagogicznej . Zaburzenie diagnozuje się na podstawie rozmów z rodzicem, obserwacji i rozmowy z dzieckiem. Rodzice i nauczyciele wypełniają także testy na zespół Aspergera. Przygotowania do diagnozy zespołu Aspergera Dziecko z zespołem Aspergera nie potrafi we właściwy sposób odbierać informacji za pomocą zmysłów - może być nadwrażliwe lub podwrażliwe sensorycznie . Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu dziecka, koniecznie wybierz się do specjalisty, wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu jest bardzo ważna dla dobrego rozwoju dziecka. Do wizyty u specjalisty lepiej się przygotować: przypomnij sobie, jak zachowywało się dziecko od najmłodszych lat; pomocne w odświeżeniu pamięci z pewnością będą domowe zbiory zdjęć , nagrania z uroczystości rodzinnych, wspólnych wakacji, przedstawień szkolnych; wspomnienia dotyczące dziecka spisz na kartce , by podczas wizyty u specjalisty nic ważnego ci nie umknęło. Warto wiedzieć: Dlaczego przedszkolak może być milczący? Diagnozowanie zespołu Aspergera - jakie badania? Diagnozowanie zespołu Aspergera jest procesem żmudnym i długotrwałym - może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Czasami zdarza się, że prawidłowa diagnoza zostaje postawiona dopiero po kilku latach odwiedzania różnych specjalistów. Podczas tego procesu powinny zostać wykonane testy na zespół Aspergera : badania słuchu i wzroku, badanie neurologiczne (EEG, ewentualnie tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), badanie genetyczne, morfologia krwi , testy psychologiczne , ankiety, na które odpowiadają zarówno rodzice lub opiekunowie dziecka, jaki i jego nauczyciele. Jak rozpoznać zespół Aspergera?), Objawy zespołu Aspergera to m.in.: trudności w...

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

psycholog dziecięcy
fotolia.com
Wychowanie
W czym pomoże Superniania, czyli kiedy iść do psychologa dziecięcego?
Dziecięcy psycholog jest w każdym mieście. Ty też możesz skorzystać z jej pomocy. Zobacz, kiedy warto umówić się na wizytę i jakie zachowania dziecka powinny cię zaniepokoić.

Pomocy psychologicznej potrzebują dzieci, które przeżyły bardzo silny wstrząs psychiczny, np. wypadek samochodowy, pożar, śmierć kogoś bliskiego. Również takie, które były krzywdzone lub wychowują się w rodzinach z problemem alkoholowym. To jasne. Kiedy jeszcze? Kiedy iść z dzieckiem do psychologa Zgłoś się z dzieckiem do psychologa, jeżeli twoje dziecko: przeżywa rozwód rodziców; należy do grupy dzieci z tzw. ryzyka okołoporodowego: nieprawidłowy przebieg ciąży, powikłany poród, występowanie niepokojących objawów neurologicznych; przez dłuższy czas wykazuje niepokojące objawy, np. zaczęło się moczyć , ma tiki; sprawia ci duże trudności wychowawcze; rozwija się dużo wolniej niż jego rówieśnicy (np. dużo słabiej mówi) unika kontaktu z ludźmi, również bliskimi; niepokoi cię innym, nietypowym zachowaniem. A z jakimi problemami rodzice pukają najczęściej? Oto 5 bardzo typowych: Gdy dziecko słabo mówi Ten kłopot może dotyczyć już niemowlęcia, które np. nie gaworzy; dwulatka, który jeszcze nie zaczął mówić; trzylatka, który mówi tylko pojedyncze wyrazy. W takich sytuacjach rodzice zwracają się zwykle po pomoc do logopedy , który zajmuje się m.in. wczesnym stymulowaniem rozwoju mowy. Bywa jednak, że dziecko „nie mówi” z powodów, które tkwią w jego psychice, a wtedy logopeda jest na ogół bezsilny i potrzebna jest pomoc psychologa. Psycholog ocenia tempo rozwoju dziecka i szuka przyczyn kłopotów z mówieniem. Bywa, że opóźnienie lub brak mowy jest przejawem poważnego zaburzenia, częściej jednak maluch jest zbyt słabo zachęcany przez otoczenie do posługiwania się mową, z czego rodzice nie zdają sobie sprawy. W takiej sytuacji psycholog radzi, jak wzmocnić motywację dziecka do mówienia. Gdy dziecko dziwnie się zachowuje Wyrywanie sobie włosów, walenie głową w podłogę, jąkanie, obgryzanie paznokci ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj