jak kolejność narodzin wpływa na życie
Fotolia
Wychowanie

Rodzeństwo – kolejność narodzin ma wpływ na całe życie

Czy wiedziałaś, że posiadanie rodzeństwa wpływa na nasze życie? Może nawet przesądzić o naszych losach! Przeczytaj, jak to możliwe.

Rodzeństwo wpływa na to, jak będzie wyglądało nasze całe życie. Pozycja wśród rodzeństwa przesądza o naszych dalszych losach, charakterze i pozycji w społeczeństwie. Dzieci często marzą o nieistniejącym rodzeństwie albo przeciwnie – pragnęłyby być jedynakami. Model rodziny 2+2 przestaje być w Polsce popularny. Od kilku lat większość kobiet poprzestaje na urodzeniu jednego dziecka. Rodzice z trójką dzieci to w dzisiejszych czasach rodzina wielodzietna.

Rodzeństwo: kolejność urodzenia ma wpływ na życie

Kolejność narodzin rodzeństwa, płeć i dzieląca je różnica wieku decydują o zajmowanej pozycji i doświadczeniach społecznych. To, co przeżyjemy w rodzinie, przesądza o naszych dalszych losach, o pozycji w grupie (czy będziemy kierowali innymi albo prowadzili negocjacje), o oczekiwaniach wobec najbliższych osób (potrzebie partnerstwa lub opiekuńczości). Na wiele wydarzeń życiowych zareagujemy podobnie jak w dzieciństwie. Dlaczego?

Hierarchia w rodzinie

W rodzinie, podobnie jak w każdej społeczności, powstają związki pomiędzy jej członkami i szybko ustala się hierarchia ważności. Jedynak, który jest ulubieńcem taty, rozpieszczanym przez babcie, rozwija się inaczej niż najstarsza siostra, opiekująca się młodszym bratem na prośbę zapracowanej mamy. Rodzice także w różny sposób traktują swoje dzieci – jedne faworyzują, bardziej im współczują, ochraniają je, od innych więcej wymagają, uczą niezależności, traktują po partnersku niemal od dnia narodzin.

Każda rodzina jest inna

Każda rodzina ma też swój własny charakter, który wpływa na postawy i zachowanie. Najstarsze dziecko z optymistycznie nastawionej do życia rodziny będzie najpoważniejsze i najbardziej odpowiedzialne spośród rodzeństwa, ale też bardziej zrelaksowane i szczęśliwe niż to, które również było najstarsze, ale zostało wychowane przez rodziców o surowych zasadach. Najmłodsze dziecko w każdej z tych rodzin najprawdopodobniej wyrośnie na mniej odpowiedzialne i mniej zaradne.

Kolejność narodzin w rodzinie a rozwój dziecka

Zmiany w rodzinie powoduje sam fakt narodzin, bo wpływa na dotychczasowe układy pomiędzy jej członkami. Dlatego kolejne dzieci rodzą się w odmiennych okolicznościach. Noworodek, który pojawia się jako pierwszy, i jego młodszy brat urodzony w rodzinie z jednym dzieckiem, będą mieli zupełnie inne warunki do rozwoju i inną pozycję w rodzinie.

Na pierwszym dziecku rodzice uczą się nie tylko zasad pielęgnacji, ale też podstaw wychowywania: czego wymagać, jak stawiać ograniczenia, kiedy i jak je egzekwować. Kolejne dziecko wprowadza równowagę, szczególnie potrzebną, gdy rodzice są nadmiernie skupieni na pierworodnym. Kiedy przybywa doświadczeń, zmienia się stosunek do macierzyństwa i ojcostwa. Rodzice przestają tyle wymagać od dzieci, inaczej myślą o własnej karierze zawodowej. To wszystko tworzy odmienny klimat wychowawczy dla każdego malucha.

Pozycja w rodzinie wg wieku dziecka

Pozycja wśród rodzeństwa może stać się nieco inna, jeśli zmieni się sytuacja rodziny (np. po powrocie mamy do pracy czy przeprowadzce) lub kiedy powstaną nowe układy w rodzinie: do grona domowników dołączą dziadkowie albo nowe dziecko. Mniej więcej do 5-6. roku życia każdy z nas próbuje określić, kim jest na tle pozostałych członków rodziny. Jesteśmy z nimi blisko związani, a jednocześnie zaczynamy rozumieć i podkreślać własną odrębność. Gdy w rodzinie są inne dzieci, jest więcej możliwości do porównań.

W wieku 2,5-3 lat najciekawsze staje się poznawanie różnic pomiędzy dziewczynkami a chłopcami, więc ogromną ciekawość zaczyna wzbudzać dziecko płci przeciwnej. Rodzeństwo tej samej płci przyciąga, bo można je obserwować i naśladować. Maluchy, które "małpują” starsze siostry i braci, wzbudzają tym ich niechęć. Bo kto, mając 10 lat, chce być podobny do przedszkolaka?

W kolejnym roku córeczki zaczynają adorować tatusiów, a synkowie zakochują się w mamusiach. Bywają romantyczni, a czasem zaborczy lub zazdrośni, szczególnie gdy konkurują o względy rodzica z innymi dziećmi (np. tej samej płci bliźniakiem albo rodzeństwem starszym o rok, półtora czy noworodkiem). Rodzic przeciwnej płci wpływa na nasz obraz własnej osoby, podczas gdy rodzic tej samej płci daje przykład, jak postępuje kobieta czy mężczyzna.

Zazdrość o rodzeństwo - film

Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie
Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?
Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.

Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym?  Dlaczego dziecko faworyzuje mamę? Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej . Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju.  Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy? Jeśli dziecko ci się oświadcza –  spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie. Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty. Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka.  Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go,...

Troje rodzeństwa
StockAdobe
Aktualności
Pierwsze ambitne, drugie zbuntowane, trzecie kreatywne - czy wasze dzieci potwierdzają tę regułę?
Badania naukowe wykazują, że kolejność urodzenia wpływa na charakter. Dlaczego?

Badania przeprowadzane przez psychologów dowodzą, że to, którym z kolei dzieckiem jest się w rodzinie, ma decydujące znaczenie w kształtowaniu się charakteru. Dużą rolę odgrywamy w tym my – rodzice – ponieważ traktujemy każde z dzieci inaczej . Wiedzieliście o tym? Pierworodne – ambitne, ale samolubne Jak się okazuje, niemal 43 proc. stanowisk kierowniczych w firmach obsadzanych jest przez dzieci pierworodne . Dlaczego? W pierwszych latach życia takie dzieci są przyzwyczajone, że uwaga najbliższych skupiona jest tylko na nich i otrzymują całą miłość rodziców. Kiedy na świecie pojawia się rodzeństwo, rozpoczynają walkę o zainteresowanie swoją osobą, żeby utrzymać poprzedni status. Ponieważ rodzice traktują je jak „małych dorosłych” , którzy powinni dawać dobry przykład młodszemu rodzeństwu , wykazują się dużą dojrzałością. W późniejszym życiu chęć do rywalizacji przekłada się na większy rozwój osobisty. Pierwsze dzieci są bardzo ambitne, odpowiedzialne i mają dużą potrzebę dominacji. Z drugiej strony jednak ta ciągła rywalizacja sprawia, że nie lubią się dzielić, nie są skore do pomocy i trudno im zaufać innym ludziom. Środkowe – zbuntowane, ale bardzo kontaktowe Drugie dzieci nie mają łatwo – już w chwili narodzin muszą dzielić się miłością rodziców ze starszym (i cwańszym!) rodzeństwem. W dodatku nikt nie traktuje ich zbyt poważnie, co jedynie potęguje ich bunt. W efekcie jeszcze usilniej zabiegają o uwagę i wyrastają na indywidualistów. Co ciekawe – posiadanie starszego i młodszego rodzeństwa jak nic uczy technik negocjacyjnych, dlatego środkowe dzieci to prawdziwi dyplomaci . Z reguły są też osobami bardziej kontaktowymi niż pierworodni. Najmłodsze – kreatywne, ale leniwe Najmłodsze dzieci nie są zainteresowane rywalizacją – i tak wszyscy uznają je słodkie i...

Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?
Adobe Stock
Wychowanie
Różnica wieku między rodzeństwem: jaka jest najlepsza – duża czy mała?
Mała czy duża – jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza? Wraz z psycholożką Julitą Wojciechowską wyjaśniamy, że choć posiadanie brata lub siostry ma z punktu widzenia maluchów mnóstwo zalet, wad również nie brakuje – niezależnie od tego, ile lat dzieli rodzeństwo.

Kolejność, w jakiej dzieci pojawiają się w rodzinie, ma wpływ na ich charakter. Mimo że rodzicom wydaje się, iż traktują pociechy jednakowo, zmienia się przecież układ rodzinny. W tej kwestii nie bez znaczenia jest także różnica wieku między starszym a młodszym dzieckiem. Dużo starsze, nieco starsze, tylko o rok starsze – to wszystko nie jest bez znaczenia i dla dzieci, i dla wychowujących je rodziców. Zanim zaplanujesz braciszka lub siostrzyczkę dla swojego jedynaka, sprawdź, jakie konsekwencje wynikają z różnicy wieku. A może mając dwie pociechy, dzięki naszym radom lepiej zrozumiesz ich wieczne wojny? Jedno jest pewne: idealna różnica wieku między rodzeństwem nie istnieje! Mała różnica wieku między rodzeństwem: rok, 2 lata „Moja półtoraroczna córka Kasia często krzyczy, kiedy zajmuję się jej dwumiesięczną siostrzyczką. Ma smutną minkę, gdy biorę Anię na ręce. Czasem bywa smutna i z zazdrością patrzy, jak karmię malutką. Mnie też to smuci, bo nie wiem, jak postąpić” – martwi się Dorota, mama dwóch dziewczynek z niewielką różnicą wieku. Z punktu widzenia dziecka Roczne i niewiele starsze dziecko przyjmuje narodziny rodzeństwa w sposób naturalny. Bywa ono jednak bardzo zazdrosne, gdy mama lub tata zajmują się maleństwem, więc zwraca na siebie uwagę płaczem lub krzykiem. Dwulatek często naśladuje młodszego brata albo siostrę. Niechętnie dzieli się zabawkami, bo jeszcze nie umie bawić się z innymi dziećmi. Wkrótce jednak podczas wspólnej zabawy odkrywa korzyści z posiadania rodzeństwa. Nawiązuje się pierwsza nić porozumienia. Mała różnica wieku ułatwia dzieciom dogadywanie się ze sobą, wspólne spędzanie czasu. Sprzeczki są nieuniknione i burzliwe, ale pozwalają dzieciom bardziej realistycznie oceniać swoje możliwości. Z punktu widzenia rodziców Rodzicom jest z jednej strony łatwiej, bo dzieci w zbliżonym wieku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj