sala zabaw dla dzieci, basen z piłeczkami
Fotolia
Wychowanie

A ja w sklepie... bawię się

W trakcie zakupów – jak w czasie deszczu – dzieci się nudzą. Może więc zamiast skazywać kilkulatka na wędrówkę między sklepowymi półkami, lepiej zostawić go w sali zabaw? Zapytaliśmy o to psychologa dziecięcego, Małgorzatę Zalewską.

Najlepiej na zakupy wybierać się bez dziecka. Tyle teoria. W praktyce często trudno znaleźć dla kilkulatka opiekę na kilka godzin (nie każdy ma możliwość skorzystania z pomocy dziadków, sąsiadki czy płatnej opiekunki). Jak wtedy sobie radzić? Biegać po centrum handlowym z marudzącym dzieckiem (ma do tego prawo!) czy skorzystać z sali zabaw? Rozstrzygnij sama.

Sala zabaw to pomysł dla odważnego starszaka

W sali zabaw bez opieki rodziców najczęściej można pozostawić dopiero trzylatka. Młodsze dzieci zazwyczaj nie chcą zostać bez mamy i taty, poza tym nie potrafią samodzielnie pokonać tunelu z rur czy wdrapać się na wysokie drabinki. Czasem wizyta w sali zabaw jest pierwszym tak poważnym oddaleniem się dziecka od rodziców. Dlatego dziecka absolutnie nie można do tego zmuszać i trzeba po niego przyjść, gdy tylko wyrazi takie życzenie. Jeśli dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, lepiej by pierwsze zabawy odbyły się w twoim towarzystwie. Da mu to poczucie bezpieczeństwa i ośmieli je. Następnym razem możesz zostawić dziecko na kilka minut, przy kolejnych wizytach stopniowo wydłużając czas samodzielnej zabawy (oczywiście wszystko musi się odbywać za zgodą dziecka). W sali zabaw dziecko ma szansę przekonać się, że opiekunki – choć nieznane – są miłe i pomocne, organizują wiele ciekawych gier i zajęć, a skoki do basenu z piłeczkami są wielką frajdą. Dzięki temu dowiaduje się, że bez rodziców zabawa też może być atrakcyjna, a mama zawsze wraca.

Czytaj też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Sala zabaw to szkoła kontaktów społecznych

Jeśli nawet twoje dziecko nie chodzi do przedszkola, czasem spotyka się z synem koleżanki lub bawi z dziećmi w piaskownicy, ale wtedy przez cały czas jest przy nim ktoś bliski, kto pomaga w nawiązaniu zabawy z innymi, a w razie potrzeby w rozwiązaniu konfliktów. Gdy dziecko zostaje w sali zabaw, polega przede wszystkim na sobie: uczy się sygnalizować swoje potrzeby, organizować sobie czas i opanowuje trudną sztukę pójścia na kompromis (ja oddaję ci lalkę, ale ty mi kredki). Szybciej też zapoznaje się z dziewczynką, która rysuje królewnę i chłopczykiem, zjeżdżającym w ogromnych rurach. Dziecko zaczyna nawiązywać znajomości i chcąc się dobrze bawić, próbuje współpracy z innymi.

Czytaj też: Zabawa, kłótnia, współpraca – co robić, by dziecko odnalazło się w grupie

Jeśli do sali zabaw trafia już przedszkolak, zadanie masz ułatwione. Prawdopodobnie chętnie pozostanie w towarzystwie opiekunek, bo już doskonale ma takie sytuacje przetrenowane. Nowością będą nieznane twarze (w przedszkolu ma już przecież swoje koleżanki i kolegów). Ale i to pewnie nie będzie dla niego problemem, bowiem kilkulatek chętnie nawiązuje nowe znajomości i robi to bardzo szybko. Potrafi też już podporządkować się zasadom i regułom, staje się więc dobrym towarzyszem w zabawie. Jeśli jednak nie chce pozostać w sali bez ciebie, nie zmuszaj go do tego. Ma prawo nie mieć na to ochoty.

Czytaj też: Maluch samotnik

Sala zabaw – tak, ale nie za długo

Choć centra zabaw oferują moc atrakcji, nie pozostawiaj tam dziecka dłużej niż na dwie godziny. Dziecko może zacząć się niepokoić i chcieć znów uściskać tatę i mamę. Poza tym, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, chętnych do odwiedzenia sali jest więcej i dziecko prawdopodobnie będzie mogło się bawić tylko przez określony czas (np. godzinę lub dwie).

Sala zabaw musi być odpowiednia

Dobrze, by sala zabaw była duża, przewiewna i wyposażona jak najbardziej różnorodnie. Dzięki temu zmęczone zjeżdżaniem dziecko będzie mogło wypocząć w małym domku czy w kąciku z klockami. Czasem centra zabaw oferują dodatkowe atrakcje, jak malowanie twarzy, oglądanie bajek animowanych czy konkursy rysunkowe, w których można wygrać symboliczne nagrody. W wielu z nich za opłatą dziecko może także otrzymać coś do zjedzenia lub picia (musisz wcześniej wyrazić na to zgodę, a także poinformować personel o ewentualnej alergii dziecka).
Przede wszystkim jednak sala zabaw musi być bezpieczna, by było w niej bezpieczne twoje dziecko!

  1. Sprzęty z atestem. Miękkie materace, ochraniacze na stelaże i konstrukcje dają gwarancję, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Jeśli w sali nie ma tablicy z informacją o wykonawcy urządzeń, zapytaj o odpowiednie atesty. Warto też wiedzieć, że przeglądy sprzętu odbywają się cyklicznie, a pracownik sali zabaw codziennie ma obowiązek sprawdzić, czy nie doszło do jakiegoś uszkodzenia.
  2. Zasady zabawy. Urządzenia są przeznaczone dla określonej grupy wiekowej, dlatego nie nakłaniaj opiekunki, by koniecznie wpuściła syna, choć jest już wysoki i znacznie starszy od biegających po sali dzieci. Jeśli twoja córeczka ma przypiętą do sukienki broszkę, zostanie poproszona o jej zdjęcie. Podobnie rzecz się ma z łańcuszkami, pierścionkami i przedmiotami, którymi łatwo się skaleczyć. Dzieci wchodzą do sali bez butów – zapewnia to higienę i bezpieczeństwo. Nie powinny też być zbyt ciepło ubrane, by nie spocić się w trakcie zabawy. 
  3. Ważny formularz. Zanim dziecko wejdzie do sali, zostaniesz poproszona o wypełnienie zaświadczenia, w którym określisz wiek dziecka, podasz jego imię i swoje dane, a pod spodem złożysz podpis. Zostanie ci wtedy wydany numerek (lub opiekunka zrobi na ręce dziecka i twojej pieczątkę widoczną tylko w świetle ultrafioletowym). Gdy zechcesz już odebrać dziecko, będziesz musiała okazać numerek lub pokazać swoją rękę. Jeśli z jakichś powodów numer będzie nieczytelny lub go zgubisz, podstawową weryfikacją stanie się reakcja dziecka. Personel poprosi cię także o podanie informacji, które wcześniej umieściłaś w oświadczeniu, a także o okazanie dowodu osobistego.
  4. Numer twojego telefonu. Dzięki temu jeśli dziecko nie będzie chciało już się bawić albo zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności (np. nie zdąży do ubikacji), opiekunka do ciebie zatelefonuje. Często stosuje się także metodę wzywania rodziców przez megafony rozmieszczone w całym centrum handlowym, więc musisz słuchać komunikatów.
  5. Wykwalifikowana opieka. Do pracy w centach zabaw powinny być zatrudniane osoby po ukończeniu studiów pedagogicznych lub wychowaniu przedszkolnym (ewentualnie studentki). Wówczas masz gwarancję ich kompetencji. Warto także przyjrzeć się pracy opiekunki. Jeśli łatwo nawiązuje z dziećmi kontakt, organizuje im zabawę, dba o te młodsze lub bardziej nieporadne, zyskujesz pewność, że twoje dziecko znajduje się w dobrych rękach.

Czytaj też: Jak pokonać nieśmiałość

konsultacja: Małgorzata Zalewska, psycholog dziecięcy

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Sale zabaw to siedliska zarazków
AdobeStock
Gry i zabawy
Sale zabaw to nie miejsca dla małych dzieci. Sama się o tym przekonałam!
Lubisz zabierać dziecko do różnego rodzaju miejsc rozrywki w zamkniętych pomieszczeniach? Zobacz, na co je narażasz!

Gdy jest zimno, deszczowo lub wręcz przeciwnie, zbyt upalnie, dla wielu rodziców wybawieniem wydaje się sala zabaw. Dziecko może tam się wyszaleć, wybiegać i na pewno uniknie nudy. Miejsce idealne? Tylko pozornie! Sale zabaw to prawdziwe siedliska zarazków. Niestety swego czasu sama się o tym przekonałam, a właściwie moja 1,5 roczna wówczas córka. To nie było miłe przeżycie! Jak czysto jest w salach zabaw? Możecie być zaskoczeni, ale odpowiedź brzmi: tak, jak to odpowiada właścicielowi danego lokalu. Jeśli ma dobrą wolę, będzie dbał o porządek i higienę w sali zabaw bardziej, a jeśli nie, to nie. Miejsca takie jak sale zabaw nie podlegają kontrolom Państwowej Inspekcji Sanitarnej z urzędu, co powoduje, że wiele z nich nie przeszłoby testu białej rękawiczki, a już na pewno testów laboratoryjnych na obecność bakterii na znajdujących się tam zabawkach i urządzeniach. Co można znaleźć w basenie z kulkami? Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Georgii postanowili zbadać sześć basenów z piłeczkami, znajdujących się w dziecięcych ośrodkach zdrowia. Z każdego z nich wzięli do analizy po kilkanaście piłek. Wyniki były zatrważające. Okazało się, że na kulkach znajdowały się np.: bakterie paciorkowca kałowego Enterococcus faecalis (wywołują zakażenie dróg moczowych , posocznicę, zapalenie opon mózgowych, bakteryjną infekcję serca), bakterie Staphylococcus hominis (odpowiedzialne za zakażenie krwi), bakterie Acinetobacter lwofii (powodują posocznicę, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych , dróg moczowych i zakażenia skóry), patogenne grzyby, cząsteczki wymiocin, cząsteczki moczu i kału. Szokujące jest nie tylko to, co naukowcy znaleźli na plastikowych piłeczkach, lecz także to, jakie było stężenie tych wszystkich zarazków. Na jednej kuleczce było nawet tysiąc komórek bakteryjnych! W Polsce co prawda nie mamy w przychodniach sal...

Opiekunka zapomniała o dziecku i zostawiła je w autobusie
Fotolia
Aktualności
Szokujące zachowanie opiekunki – jak można zapomnieć o dziecku?!
Dobra niania powinna dbać o bezpieczeństwo dziecka w każdej sytuacji. Co myśleć o opiekunce, która zapomina o dziecku i je zostawia na kilka godzin?!

Jak podaje TVN 24, w piątek, w Legnicy na Dolnym Śląsku, opiekunka zostawiła 6-letnią dziewczynkę w autobusie. Kierowca nie zauważył dziewczynki i zamknął autobus. Opiekunka zapomniała o dziecku Opiekunka wracała z basenu z kilkorgiem podopiecznych. Przy wysiadaniu zapomniała o jednej z dziewczynek, która prawdopodobnie zasnęła. Kierowca nie zauważył śpiącej dziewczynki i po dojechaniu na pętlę zamknął autobus. W poszukiwania dziewczynki zaangażowali się rodzice i policja. Po kilku godzinach udało im się dotrzeć do kierowcy autobusu i uwolnić 6-latkę z pojazdu. Dziewczynce nic się nie stało, jednak sprawę bada policja. Funkcjonariusze muszą sprawdzić, czy opiekunka nie naraziła życia lub zdrowia dziewczynki. Jak wybrać dobrą opiekunkę? Rodzice, którzy zostawiają dzieci pod opieką niani, chcą mieć pewność, że ich dzieci są bezpieczne i otoczone troskliwą opieką. Pisaliśmy, że czasem warto zainstalować w domu kamerę i zobaczyć, do czego zdolne są opiekunki . Na szczęście ta historia nie jest tak dramatyczna, bo dziewczynka została odnaleziona i nic jej się nie stało, jednak takie sytuacje zmuszają do zadania pytania, jak wybrać dobrą nianię dla dziecka? Przy wyborze opiekunki kieruj się uczuciami dziecka. Jeśli po dniu próbnym maluch jest markotny lub mówi wprost, że nie lubi nowej niani, zastanów się, czy nie lepiej szukać dalej. Opiekunka powinna interesować się dzieckiem, nie pieniędzmi czy zasadami panującymi w domu. Jeśli podczas rozmowy najpierw padają pytania o wysokość wynagrodzenia i zakres obowiązków, dopiero później o dziecko, być może ta niania nie jest najlepszą kandydatką. Dobra niania powinna interesować się dzieckiem, nie sobą.  Warto szukać opiekunki wśród rodziny lub znajomych. Nie zawsze, jednak zatrudnienie z polecenia zaufanej koleżanki czy kuzyna może być lepszym wyborem niż zatrudnienie opiekunki z...

Pielęgnacja
Pierwszy raz w hotelu
Skończył się czas beztroskich wyjazdów w ciemno i szukania kwatery na miejscu. Jesteś mamą, więc dokładnie musisz wiedzieć, co czeka twoje dziecko.

  Kwatery prywatne, pensjonaty albo luksusowe hotele – wybór miejsc noclegowych jest bardzo duży. Sprawdź, jak znaleźć takie, w którym będzie dobrze i tobie, i twojemu dziecku. Zorganizuj próbę generalną Masz szansę zobaczyć, jak maluch reaguje na nowe otoczenie. Nieznane łóżeczko, pokój – to wszystko może budzić niepokój, a nawet strach. Zanim wybierzesz się na dłuższy urlop, zaplanuj wyjazd do dziadków lub znajomych nawet na jedną noc. Posłuchaj opinii znajomych ...albo sprawdź, co o miejscu, do którego chcesz się wybrać, sądzą internauci. Dla dziecka nie ma znaczenia hotelowy standard, ważniejszy jest łatwy dojazd, by nie narażać malucha na przedłużanie podróży. Hotel powinien znajdować się z dala od hałaśliwych ulic, ale jednocześnie w takim miejscu, by dojście np. na saneczkową górkę nie okazało się kilkugodzinną wyprawą. Liczba gwiazdek to nie wszystko Szukaj hotelu przyjaznego rodzinom z dziećmi – w otoczeniu innych rodziców będziesz czuła się pewniej. W takim miejscu płacz albo gorszy nastrój malucha nie spotka się z oburzeniem gości, np. samotnych par, które oczekują ciszy i spokoju. Kup przewodnik po wybranym regionie, by zaplanować atrakcje odpowiednie do wieku malca. Dawkuj atrakcje z umiarem Przez pierwsze dni maluch ma prawo być rozdrażniony, marudny, odmawiać jedzenia. Nowe otoczenie, ale też nadmiar wrażeń mogą wywołać u niego kłopoty ze snem. Jeśli płacz powtarza się co noc, postaraj się szczególnie dopieścić dziecko. Pozwól mu spać w waszym łóżku. A może potrzeba mu więcej odpoczynku, a mniej nowych bodźców? W przypadku poważniejszej choroby hotel powinien udzielić informacji o najbliższej przychodni lub szpitalu, zazwyczaj jednak objawy aklimatyzacji są przejściowe i już po kilku dniach malec czuje się w nowym otoczeniu jak ryba w wodzie. Zachowaj rytm dnia i zwyczaje Do hotelu warto zabrać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj