Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie

Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?

Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.
Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym? 

Dlaczego dziecko faworyzuje mamę?

Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej. Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju. 

Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć

Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy?

  • Jeśli dziecko ci się oświadcza – spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie.
  • Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych.
  • Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty.
  • Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka. 
  • Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go, nie odpychaj, ale gdy dziecko tego nie widzi, zachęć jego tatę, by spędzał z chłopcem więcej czasu. Wspólne wycieczki, gra w piłkę sprawią, że stosunki między mężczyznami staną się bardziej zażyłe i relacje rodzinne wrócą do normy.
Tu możesz poczytać więcej o męskim wychowaniu

 

Dzieci potrafią naprawdę wzruszyć: zobacz, czym doprowadziły mamy do łez

Związki i seks
7 rad dla mamy singielki
Choć dla dziecka ważni są oboje rodzice, twoja pociecha wcale nie musi czuć się skrzywdzona przez los. Maluch wychowywany bez ojca może być w pełni szczęśliwy i wyrosnąć na wspaniałego człowieka!

Często będzie ci trudniej niż mamom z partnerem u boku, jednak bądź pewna – miłość, jaką darzysz dziecko, doda ci sił, by sprostać wyzwaniu. A poniższe wskazówki psychologów jeszcze ci w tym dopomogą. Uwierz w siebie O większości spraw związanych z malcem decydujesz sama – od kupna nowych butów począwszy, na wyborze kółka zainteresowań kończąc. To duża odpowiedzialność, a jednak dajesz sobie z tym radę. Możesz naprawdę być z siebie dumna. Nie pozwól nikomu (sobie też!) kwestionować swojej dzielności. Daj sobie prawo do błędu. Przecież fakt, że ojciec dziecka jest nieobecny nie oznacza, że musisz być mamą ideałem. Pamiętaj, dla malucha najważniejsza jest twoja miłość. Jeżeli dajesz szkrabowi czułość i wsparcie – jesteś mamą najcudowniejszą na świecie! Nie obwiniaj się o to, że syn czy córka wychowuje się bez ojca. Tak po prostu ułożyło ci się życie i nie ma co robić sobie wyrzutów. Poza tym, jeżeli malec miałby dorastać np. w atmosferze nieustających kłótni między rodzicami, to lepiej, że mieszka tylko z tobą. Szukaj wsparcia Samotne mamy często chcą sobie udowodnić, że są samowystarczalne. To źle pojęta ambicja, bo okupiona ciągłym brakiem czasu i zmęczeniem. Nie rób wszystkiego sama. Może babcia czasem coś wam upichci lub brat zrobi większe zakupy? Proś też o pomoc przyjaciół, sąsiadów. To żaden wstyd. Zresztą zawsze możesz zaproponować, że się zrewanżujesz i np. odbierzesz dziecko sąsiadki z przedszkola. Czasem odpuść sobie! Podłoga w domu naprawdę nie musi lśnić, a od wypucowanej wanny ważniejszy jest spacer lub zabawa z dzieckiem.  Ładuj akumulatory Nie musisz być na okrągło do dyspozycji pociechy. Masz prawo do swoich przyjemności. Dzieci uśmiechniętych matek są szczęśliwsze! Poproś czasem siostrę lub mamę, by zajęła się malcem. A sama wybierz się...

tata, noworodek
Tata
Jak być dobrym tatą od samego początku?
Nie piersi pełne mleka, ale entuzjazm, poczucie humoru, upór i oddanie są potrzebne, żeby zostać dobrym tatą. Podpowiadamy, jak od samego początku być świetnym ojcem.

Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą . I możesz to robić naprawdę dobrze. Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz. Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję . Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać. Śmiało przewiń noworodka , obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem. Tata pomaga w karmieniu piersią! Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej . Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania....

więź matki z dzieckiem.jpg
Fotolia
Pielęgnacja
4 typy więzi dziecko-rodzic: Zobacz, jaka jest Wasza więź!
Naukowcy są pewni: od tego, jaką więź dziecko wypracuje z mamą czy tatą na samym początku życia, będzie zależeć to, czy w dorosłości będzie umiało kochać, ufać i cieszyć się bliskością.

Kiedy uśmiechasz się do swojego dziecka, kiedy patrzysz mu w oczy i kiedy podchodzisz do niego, gdy zapłacze w łóżeczku – uczysz je, że je kochasz i że jest dla ciebie ważne. Poprzez te wszystkie codzienne czynności: czułe słowa, przytulanie, wieczorny masaż itd., kształtujesz w dziecku poczucie własnej wartości i pokazujesz mu, na czym polega miłość.  Ta nauka jest ważniejsza niż myślisz. Według znanego psychiatry, Johna Bowlby'ego, twórcy teorii przywiązania , relacja z mamą jest dla dziecka relacją wzorcową (dzisiaj już wiemy, że nie musi to być mama, lecz także inny dorosły opiekun). To, czego się w tej relacji nauczy, będzie przenosić na wszystkie relacje z innymi ludźmi, także w dorosłym życiu.  Co to dokładnie znaczy? Najogólniej mówiąc, że jeżeli mama (lub inny główny opiekun: tata, babcia, rodzic zastępczy itd.) jest wrażliwa na potrzeby dziecka, ono uczy się, że bliskość idzie w parze z zaufaniem, życzliwością i bezpieczeństwem. Jeżeli jednak dziecko nie dostaje od swojego głównego opiekuna dostatecznej ilości uwagi i czułości – albo np. poza czułością styka się też z przemocą – wtedy jest duże ryzyko, że będzie wyrastać w przekonaniu, że nie jest warte miłości, czułości i uwagi. Takie poczucie to bagaż, który będzie musiało dźwigać przez całe życie! Jak kształtować bezpieczną więź z dzieckiem? Bądź otwarta/y na potrzeby dziecka – tylko tyle i aż tyle. Nie wierz w przestarzałe teorie, że dziecko poprzez płacz, złość czy swój upór próbuje tobą manipulować. Każde zachowanie niemowlęcia, rocznego dziecka, a nawet dwu- i trzylatka wypływa z jego potrzeb: bliskości, akceptacji, uwagi itd.  Nawiązuj z dzieckiem kontakt wzrokowy Pamiętasz swoje pierwsze randki z pierwszą miłością? Nie musieliście do siebie nic mówić, wystarczało, że na siebie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak