Ulubione dziecko
AdobeStock
Wychowanie

Równo i sprawiedliwie? Każdy rodzic, by tego chciał, ale czy tak się da?

Ulubione dziecko to nie mit! Jeśli chcesz, by twoje pociechy były zżyte, koniecznie zwróć uwagę na to, jak traktujesz każdą z nich. 

„Mamo, kochasz mnie? A bardziej kochasz mnie czy mojego brata?” Pytania dziecięce potrafią być takie urocze i wydawałoby się, że odpowiedź, może być tylko jedna - „Jasne, że kocham was tak samo mocno...” - ale czy oby na pewno? Często kobiety w kolejnej ciąży obawiają się, czy drugie dziecko pokochają tak samo... Więc może jednak coś w tym jest, że dzieci nie kocha się tak samo, a może zupełnie nie o miłość chodzi? Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Jak ja nie lubię brata!

Każdy rodzic będzie zapewniał, że traktuje dzieci tak samo lub przynajmniej próbuje, chcąc wychować zgodne i zżyte rodzeństwo. Czasem jednak się nie udaje. Aby zrozumieć pewne mechanizmy, badacze zapytali dorosłych respondentów o ich odczucia z dzieciństwa. Okazało się, że blisko 85 procent uznało, że ich rodzice faworyzowali jedno ze swoich dzieci. Co więcej, okazuje się, że uczucie niesprawiedliwości nie minęło razem z okresem dzieciństwa.

Warto zaznaczyć, że badanie to opierało się tylko na odczuciach samych dzieci. Pytanie więc, czy rzeczywiście rodzice mają pupila, którego inaczej traktują, a to prowadzi do nieporozumień między dziećmi? Zapytano więc nie tylko o odczucia i emocje ale i o rzeczywisty spędzany czas na danych czynnościach. Następnie porównano odpowiedzi udzielone przez rodzeństwa, by ocenić, czy któreś z dzieci nie otrzymało więcej pozytywnej lub negatywnej energii. Okazało się, że jeśli różnice w traktowaniu i odczuciach są niewielkie, są w zasadzie bez znaczenia dla każdego z dzieci. Natomiast jeśli różnice są bardzo wyraźne, można zauważyć, jak duży ma to wpływ na ich relacje. Skąd się więc bierze to uczucie niesprawiedliwości? Powodów może być kilka:

Ulubione dziecko

Mogłoby się wydawać, że każdy rodzic kocha swoje dzieci tak samo, a także traktuje i pielęgnuje z jednakową uwagą. Badacze zauważają jednak, że ulubione dziecko to nie mit. Może się okazać, że jedno z dzieci pasuje ci bardziej, bo po prostu jesteście do siebie podobni i lepiej się rozumiecie. Podświadomie możesz dążyć do tego, by częściej przebywać z tym dzieckiem, bo jego towarzystwo sprawia ci więcej przyjemności, a unikać towarzystwa drugiego dziecka, którego zachowanie cię męczy. Nie załamuj się jednak, bo większość takich zachowań nie jest celowa, a wynika z genetyki. Czy wiesz, że rodzice traktują identycznie bliźnięta w bardziej zbliżony sposób niż te dwujajowe? Im dzieci bardziej różnią się od siebie, tym rodzice bardziej odmiennie je traktują. Nie oznacza to, że jesteś złą mamą! (Zawsze można nad tym pracować, ale o tym później.)

Różne dzieci, różne traktowanie

Równe traktowanie dzieci nie jest łatwym zadaniem. Nie da się przecież tak samo wychowywać nastolatka i kilkulatka. Na każdym etapie rozwoju podchodzisz do dziecka inaczej, a także pozwalasz lub zakazujesz innych rzeczy. Jednak warto wiedzieć, że mimo iż jest to dla ciebie logiczne, w odczuciu dzieci może być bardzo niesprawiedliwe. Pamiętam, jak mama bardzo długo nie pozwalała mi malować paznokci, gdy w końcu się zgodziła, okazało się, że moja, o siedem lat młodsza, siostra także może. Byłam zła i rozgoryczona, że ja musiałam tak długo czekać, a ona nie. Moja siostra za to niejednokrotnie nie mogła zrozumieć, że ja mogę iść na imprezę a ona nie. Choć mama starała się podejmować sprawiedliwe decyzje, my jednak miałyśmy poczucie krzywdy. 

Stres też ma znacznie

Badacze zauważyli, że mimo iż wiek i osobowość dziecka odgrywają ogromną rolę w tym, jak są traktowane przez rodziców, to jeszcze jednym bardzo ważnym czynnikiem jest stres, jakiego doświadczają rodzice. Naukowcy zauważyli, że gdy dorosły jest zestresowany, częściej faworyzuje jedno ze swoich dzieci. Np. gdy rodzice mają kłopoty finansowe, stresowe sytuacje w pracy czy nie układa im się z partnerem, znacznie częściej dochodzi do nierównego traktowania.

Jak być bardziej sprawiedliwym?

Niestety fakt, że brat czy siostra mają lepiej, wpływa silnie na relacje między rodzeństwem i nie tyczy się tylko dzieciństwa, ale i relacji w dorosłym życiu. Bez względu czy dziecko jest faktycznie faworyzowane, czy jest to odczucie jednego z nich, może wpływać na samopoczucie psychiczne, a nawet fizyczne "gorszego" dziecka. Więc jak wychowywać bez faworyzowania? Oto kilka podpowiedzi:

  • Być świadomym - pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że faktycznie dzieci traktuje się inaczej. Warto zastanowić, dlaczego tak się dzieje lub poszukać wsparcia u rodziny, przyjaciół lub specjalisty, by zrozumieć sytuację.
  • Uważne słuchać - jedno z dzieci często narzeka lub widzisz, że pociechy bardzo ze sobą rywalizują, a może nawet wspominają same o niesprawiedliwości? Nie odbieraj tego jako atak. Bądź otwarta na dziecięce uczucia i zastanów się, skąd się biorą.
  • Wyjaśniać różnice - czasem dzieci muszą być traktowe inaczej np. gdy dziecko jest chore. Ale warto zawsze to wyjaśnić, żeby uniknąć niedomówień i nieporozumień. 
Do uczucia niesprawiedliwości dochodzi często, gdy w domu pojawia się małe dziecko. Nie wymagaj, by starszak zawsze ustępował, tylko dlatego, że brat lub siostra jest mały. Niektóre dzieci nawet dziecinnieją z potrzeby uwagi. Poświęć dużo czasu na tłumaczenie, dokładnie poszczególnych różnic, np. karmię maluszka, bo jeszcze nie umie siedzieć i trzymać łyżeczki. Ale nie skupiaj się tylko na usprawiedliwianiu malucha. Podkreślaj również plusy bycia starszym, pokazując, że starszak może robić coś, czego maluszek nie może.
  • Unikać porównywania - choć czasem może cisnąć ci się na usta - „Czy nie możesz być taka jak siostra?”  Postaraj się skupić na tym, co każde z dzieci robi dobrze. Nie porównuj ich względem siebie.
  • Zaplanować indywidualny czas - staraj się znieść każdego dnia choćby 10 minut, które poświęcisz tylko jednemu z dzieci. Róbcie to, co to dziecko lubi robić najbardziej, sam na sam, bez rozpraszaczy.

 


Powodzenia!

Źródło: theconversation.com

Zobacz także
niemowlę, maluch, rodzeństwo, tulić

Jak brat z siostrą – czyli jak sprawić, by starszak pokochał młodsze rodzeństwo

Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?

Różnica wieku między rodzeństwem: jaka jest najlepsza – duża czy mała?

rywalizacja rodzeństwa, bójka dzieci

7 sposobów na kłótliwe rodzeństwo

Koniec kłótni między rodzeństwem - to da się osiągnąć

 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

mama, rodzeństwo, niemowlę
Wychowanie
Czy kochasz swoje dzieci tak samo?
Faworyzowanie kojarzy się z czymś, czego każdy rodzic chce za wszelką cenę uniknąć. Większość z rodziców zarzeka się, że tak samo kocha swoje dzieci. Ale zaraz... czy odmienne traktowanie jest w ogóle czymś złym?

Choć kochasz swoje dzieci , nie musisz ich traktować dokładnie tak samo. Zobacz, jakie wątpliwości miewa większość rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko. Dzieci jak jabłka na jabłoni Wraz z pojawieniem się na świecie drugiego dziecka twój pierworodny przestaje być już jedynakiem, więc jego pozycja w rodzinie zmienia się. Kolejne rodzinne przemeblowania następują, gdy rodzą się następne maluchy. A ty za każdym razem starasz się, aby twoje pociechy wiedziały, że są dla ciebie tak samo ważne. Przecież kochasz je równie mocno – to twoje dzieci. Jednak każde z twoich dzieci jest inne, każde, chociażby ze względu na wiek, ma inne potrzeby. Dzieci różnią się również charakterem, tak samo jak nie ma dwóch identycznych jabłek na jabłoni. I tak jest dobrze. Nie stresuj się, że maluchy nie mają takich samych i tylko dobrych cech, nie wszyscy muszą być np. przebojowi – i mały nieśmiałek znajdzie w życiu swoje miejsce. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby akceptować dzieci z ich cechami. I choć czasem bywa to trudne, bo niektóre przymioty wzbudzają w nas większą sympatię (możesz np. bardziej cenić zainteresowanie książkami, a mniej dokonania sportowe), okazuj dzieciom, że cenisz ich dokonania. To dla nich niezwykle ważne. Właśnie ze względu na te różnice wcale nie powinnaś postępować ze swoimi dziećmi tak samo. Zobacz też: Jak wychować jedynaka? Każde dziecko potrzebuje uwagi Maluchy oczywiście będą zabiegać o twoją miłość i uwagę , każdy z nich będzie chciał dostać jej jak najwięcej. I niezależnie od twojego postępowania rywalizacji między nimi trudno uniknąć – każdy chce być wyjątkowy, jedyny i kochany najbardziej i każdy może uważać, że jego rodzeństwo jest traktowane lepiej i dostaje więcej miłości. Wynika to najczęściej (choć nie zawsze) ze złej oceny sytuacji przez dziecko, ale ty możesz...

bliźniaki, bliźnięta
fotolia
Niemowlę
Różne bliźniaki
Co robić, gdy inni traktują nasze bliźnięta tak samo?

Jestem mamą bliźniąt. Przez pierwszy rok życia córeczek byłam tak zapracowana i zmęczona, że nie miałam zbyt dużo czasu, by zastanawiać się, jak je z mężem będziemy wychowywać. Najważniejsze było karmienie, przewijanie, kąpanie i tak niemal przez całą dobę. Teraz dziewczynki mają prawie półtora roczku i mimo że są bardzo podobne, odkrywamy wyraźne różnice w ich zachowaniu. Tymczasem krewni i znajomi traktują je jak jedno „podwójne” dziecko, mylą imiona, przynoszą w prezencie identyczne zabawki, ubranka itp. Czy należy tak podchodzić do bliźniąt, czy lepiej jest, gdy będziemy każdą z nich traktowali odrębnie? Zżymam się, gdy widzę dorosłe bliźnięta ubrane w jednakowe ubrania. Ale może tak trzeba, bo podobno takie dzieci są ze sobą szczególnie związane. Maria z Wrocławia Każda z Pani córeczek jest odrębną istotą, niepowtarzalną i pełną indywidualnych cech mimo zewnętrznego podobieństwa. Dlatego właśnie nie należy ulegać presji otoczenia. Traktowanie dzieci tak samo odbywa się ich kosztem. Warto, by każda z dziewczynek miała inne ubranka, zabawki, fryzurę itp. Dobrze też, by z upływem czasu miały osobny kącik na zabawki, ubranka i skarby – wtedy każda z Pani córeczek będzie odpowiadała za swoje rzeczy. Powoli będzie Pani również uwzględniała indywidualne upodobania i oczekiwania każdej z nich. Warto podkreślać pozytywne różnice między dziećmi, a nie porównywać je ze sobą. W przyszłości radzę też starać się, by każde z rodzeństwa mogło indywidualnie dobierać sobie przyjaciół, rodzaje zajęć, ulubione potrawy itp. To większe obciążenie dla rodziców, gdy np. jedną z córek trzeba będzie odwieźć na tańce, a drugą do pracowni plastycznej. Jednak tylko w taki sposób można wzmocnić indywidualność każdego dziecka. Jednocześnie dziewczynki zawsze będą dla siebie najbliższymi osobami: poznały się przecież jeszcze...

Płacz dziecka
AdobeStock
Aktualności
Dziewczynki przesadzają, gdy je boli? Nic bardziej mylnego!
Choć coraz częściej walczymy ze stereotypami, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo im ulegamy. Sprawdź, do jakich zasmucających wniosków doszli naukowcy.

Niestety często nie mamy świadomości, jak stereotypy rządzą naszym podejściem do wychowywania. Ubranka dopasowane do płci to tylko wierzchołek góry lodowej. Naukowcy z Yale University wykazali, że dorośli oceniają natężenie bólu, którego doświadcza dziecko, inaczej u dziewczynek niż u chłopców.  Urocza dziewczynka i duży chłopiec Badacze już jakiś czas temu zauważyli, że socjalizacja do ról płciowych zaczyna się, zanim dziecko jest w ogóle świadome tożsamości płciowej. Kulturowe przypuszczenia dotyczące tego, co jest naturalne dla chłopca czy dziewczynki są tak głęboko ugruntowane, że rodzice mogą traktować dzieci różnie , nie będąc nawet tego świadomymi. Badacze zauważyli np. że rodzice dziewczynek określają nowonarodzone córki przymiotnikami takimi jak: ładna, urocza, czarująca, delikatna, a rodzice synków : duży, silny, mocny, o wyraźnych rysach. Co ciekawe, rodzice delikatną nazywali nawet bardzo dużą i silną dziewczynkę, a drobniutkiego chłopczyka określali jako bardzo wyrazistego. Badanie to pokazuje, że od pierwszych dni życia dzieciom już się daje sygnały, jakie być powinny. Najnowsze badania wykazały, że płeć dziecka ma także znaczenie, dla tego jak odbieramy dyskomfort odczuwany przez dziecko. Wygląda na to, że ból odczuwany przez dziewczynki jest bardziej znośny niż ten, który czują chłopcy. Czy oby na pewno? Płec bólu Psychologowie z uniwersytetu w Yale przeprowadzili ciekawy eksperyment, którego wyniki opublikowano na łamach The Journal of Pediatric Psychology. Grupie 254 kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym 18-75 zaprezentowano wideo, w którym pediatra nakłuwa palec niemowlęcia. Część grupy poinformowano, że na filmie jest chłopiec, a druga grupa otrzymała informację, że to dziewczynka. Następnie wszyscy mieli określić w skali od 0 (brak bólu) do 100 (bardzo mocny ból), jaki dyskomfort odczuwa dziecko podczas zabiegu....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz