dzieci, dziewczynki, lato
Wychowanie

Dzień z dziecięcych marzeń

Zastanawiałaś się kiedyś, jak twój przedszkolak spędziłby urodziny albo inny wyjątkowy dzień, gdyby sam mógł wszystko zaplanować? Zapytaj, co chciałby robić. Być może cię zaskoczy!
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Urodziny, Dzień Dziecka czy wyjątkowo piękna, słoneczna niedziela to świetne okazje, by sprawić dziecku frajdę. Co może mu się spodobać?

Jak wygląda udany Dzień Dziecka oczami przedszkolaków

  • Hania (4 lata) - Najbardziej chciałabym założyć sukienkę królewny i upiec z tatą ciasto. A mama zrobiłaby dla mnie różyczki z lukru i ja bym je zjadła.
  • Bartek (4 lata) - Skakałbym i biegał na spacerze ze Scooby Doo, moim psem. Rzucałbym mu patyk, a on by mi go przynosił. Mama i tata razem ze mną głośno by śpiewali. A potem miałbym występ z gitarą i 10 bisów.
  • Daria (5,5 roku) -  Chciałabym bawić się z dużym białym misiem, ale nie takim w zoo, tylko takim, który mieszka na krze. Chciałabym, żeby ten niedźwiedź był dziewczynką i żeby mi pokazał swoich krewnych i swoje mieszkanie.
  • Karol (5 lat) - Chciałbym bardzo długo spać, a potem patrzeć przez taką lupę, jaką ma Mateusz. Ona pokazuje świat do góry nogami. I jeszcze chciałbym robić zdjęcia.
  • Janek (5 lat) Chciałbym, żebyśmy z tatą rąbali drzewo w ogrodzie, to znaczy tata rąbie, ja patrzę i podaję, i rozmawiamy o piłkarzach. I żebyśmy z tatą i mamą długo siedzieli w domu i bawili się. I żeby nigdzie się nie trzeba było spieszyć.

Proste przyjemności - najlepsze prezenty dla dziecka

Nam, dorosłym, pieczenie ciasta (nawet w stroju królewny),  spacer z psem czy robienie zdjęć może kojarzyć się czymś zwyczajnym i banalnym. Dzieci widzą to inaczej.  –  Wbrew temu, co nam się czasem wydaje, dzieci wcale nie pragną Bóg wie jakich fajerwerków. Często wolą proste przyjemności: wyprawę na lody, rodzinny spacer. Dlatego zawsze warto rozmawiać z nimi o tym, jak chciałyby spędzić ważny dla nich dzień.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego marzeniach

Nie zapożyczaj się na wyjazd do Disneylandu i nie kombinuj „co by tu jeszcze wymyślić” na Dzień Dziecka czy urodziny. 
Posłuchaj rady psychologa i najzwyczajniej w świecie pogadaj z dzieckiem. Kto wie, może da się spełnić jego marzenie bez czarodziejskiej różdżki i obrotnej złotej rybki? A nawet jeśli nie jest to możliwe (tak jak w przypadku cytowanej wyżej Darii, która chciałaby bawić się z białym misiem), zawsze warto porozmawiać o nim z maluchem i wraz z nim przeżywać przygody w wyobraźni.  

Przeczytaj także: Wyobraźnia też jest ważna

Prezent dla dziecka, nie dla siebie

Kilkulatek nie zawsze potrafi powiedzieć, co chciałby robić. Choćby dlatego, że niewiele jeszcze wie o świecie i tym, co świat oferuje. Ale można go obserwować, słuchać i pomyśleć, co mogłoby być dlań frajdą. 
– Zawsze warto dobrze się zastanowić, żeby nie realizować własnych wyobrażeń o tym, co jest lub powinno być dla naszego dziecka przyjemne – radzi psycholog. 
To wcale nie takie łatwe, jak może się wydawać. Jeśli zawsze marzyliśmy o nocy spędzonej w namiocie albo o przejażdżce konno, może nam się wydawać, że nasze dziecko także tego pragnie. A wcale nie musi tak być.
I jeszcze jedno: czasem mimo najszczerszych chęci można trafić jak kulą w płot. Co wtedy? No cóż, najważniejsze, by nie okazywać rozczarowania, że przygotowana przez nas niespodzianka wcale nie zachwyciła malca.

Czas i uwaga - najlepszy prezent dla dziecka

Jest jedna rzecz, która zawsze sprawia dzieciom radość: twoja obecność, uwaga i wspólna zabawa. Dlatego, staraj się być z nim naprawdę, a nie na pół gwizdka. Nie zerkaj w gazetę czy w telewizor, nie wysyłaj ukradkiem SMS-ów, staraj się nie myśleć o pracy, terminach, kredycie, sprzeczce z mężem czy z koleżanką.
Ciesz się czasem spędzanym razem ze swoją pociechą, słuchaj, co do ciebie mówi, patrz na nią, baw się z nią. Bądź z nią całą sobą! To najlepszy prezent, jaki możesz swojemu dziecku podarować. Nie tylko na Dzień Dziecka.

Przyjemności dla kilkulatka

Trudno o gotowy przepis na wspaniałe chwile, bo każdy maluch ma inne upodobania. Być może twojemu kilkulatkowi frajdę sprawi: 

  1. Zamiana ról. Dziecko udaje rodzica, a rodzic – dziecko. Super jest być dorosłym.
  2. Piknik. Zwłaszcza jeśli dziecko samo wybierze miejsce, pomoże szykować jedzonko, wymyśli zabawy.
  3. Wycieczka. Pakowanie plecaka, ustalanie trasy, oglądanie mapy i wędrówka w świat to świetna zabawa.
  4. Poważne, dorosłe zajęcie. Łowienie ryb, „naprawianie” samochodu, rozbijanie namiotu, lepienie pierogów... Dzieci uwielbiają robić coś naprawdę serio.
  5. Coś nowego. Np. pieczenie kiełbasek, przejażdżka na koniu, pływanie łódką, wizyta w nowym aquaparku.
  6. Przebieranki, pokazy mody i domowe przedstawienia. Udają się zwłaszcza w większym gronie. Można zaprosić znajome dzieciaki i bawić się w teatr, bal i popisy taneczne, rycerzy, piratów.


Przeczytaj także: 6 zabaw na Dzień Dziecka

1 zasada rodzicielstwa bliskości: bądź blisko dziecka – wyjaśnia Agnieszka Stein

Ilustracja bajki - przyjęcie w ogrodzie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajka laureatki konkursu Mamy piszą: „Tajemnicza Paczka”
Przeczytaj opowiadanie naszego czytelnika, który wziął udział w konkursie „Mamy piszą” i wygrał publikację w Mamotoja.pl

Do zwyciężczyni październikowej edycji trafił zestaw kosmetyków z ekskluzywnej linii BIOVAX AKTYWNY WĘGIEL & ACAI AMAZOŃSKIE.   Opowiadanie dedykuję mojemu synkowi Dawidowi, który jest moją radością i inspiracją.  Przyjęcie w ogródku Opowiem wam, co mi się przydarzyło pewnego słonecznego dnia. Był to dzień niby zwykły, a jednak inny niż wszystkie. Ale zacznijmy od początku. Mam na imię Dawid i mam dziesięć miesięcy. Mieszkam w małym domku razem z Mamą, Tatą i kotem Trzpiotem. Lubię spędzać czas w ogródku, bo wszystko mnie tam ciekawi - kwiatki na rabatce, ptaki na drzewach i owady w krzakach. Nie umiem jeszcze chodzić. Chociaż właściwie umiem, ale tylko z Mamą lub Tatą za rękę. Albo na czworakach jak kot Trzpiot. Ta pani w zielonym sweterku to właśnie moja Mama. Mama ze wszystkich rzeczy na świecie najbardziej lubi się ze mną bawić. Czasem jestem zmęczony i chciałbym już spać, ale Mama ciągle chce się bawić, a ja nie potrafię jej odmówić. Wiem, że dużo pracuje, więc trochę zabawy zawsze jej się przyda. A ten wysoki pan z brodą to mój Tata. Tata z kolei najbardziej lubi mnie karmić. Bierze mnie wtedy na kolana i mówi “smacznego, chłopie”. Nie wiem dokładnie co to znaczy, ale zapewne coś miłego, bo Tata bardzo mnie kocha. Jak będę duży i będę już mówił, to też powiem do niego “chłopie”. Na pewno się ucieszy. A ta kula futra turlająca się pod drzwiami to kot Trzpiot. Bardzo lubię Trzpiota i biegam za nim na czworakach, a on ucieka. Tata mówi, że Trzpiot się boi, że złapię go za ogon i że będzie go to bolało. To prawda, kiedyś chciałem złapać Trzpiota za ogon - jest taki puszysty i milutki. Ale nie zrobię tego, bo nie chcę, żeby go bolało. Zresztą i tak za szybko ucieka. Dzisiaj do rodziców przyszli goście - ciocia Lola i wujek Stefan. -       ...

mama, dziecko, chłopiec, uśmiech
Wychowanie
Prezenty dla dziecka za 0 zł – pomysły na Dzień Dziecka 2017!
Oglądając telewizyjne reklamy, można dojść do wniosku, że nie da się sprawić dziecku przyjemności, nie wydając na to fortuny. Nieprawda! Najpiękniejsze prezenty mogą nie kosztować ani grosza!

Nie pamiętam już, jaki prezent dostałam na drugie, 2 czy 5 urodziny, pod choinkę albo z okazji Dnia Dziecka. Ale doskonale pamiętam swój zachwyt, gdy któregoś ranka obudziłam się i zobaczyłam na firance ogromne maki. Moja mama zrobiła je z bibuły (miała tylko czerwoną, więc tuszem kreślarskim malowała im na czarno środki i pręciki). Nie zapomnę także sernika, który upiekła specjalnie po to, bym mogła wyjeść z niego same rodzynki (uwielbiałam je, więc wsypała ich o wiele więcej  niż zwykle), jej wyszywanej „ludowej”  bluzki (podarowała mi ją, żebym poczuła się jak dorosła dama) i wielu innych cudownych prezentów tego rodzaju. Nie kosztowały wiele (albo były za darmo) ale dla mnie były najważniejsze. Mam nadzieję, że mój syn zapamięta Wielką Księgę Wynalazków Bartka (opatrzone komentarzem zdjęcia dziwacznych przedmiotów jego autorstwa), auto z pudła (światła domalował osobiście, a fotel kierowcy zrobiliśmy ze sterty książeczek) czy krowie łaty , które nakleiłam na nudnym białym regale (wycięłam je z folii samoprzylepnej).A nawet jeśli nie zapamięta, ja na pewno będę pamiętać, jaką frajdę sprawiły mu te groszowe prezenty.   Jak można sprawić dziecku radość, nie wydając na to ani grosza? Oto propozycje (moje i zaprzyjaźnionych mam) – dla starszaków, maluszków, a także dla tych całkiem malutkich brzdąców. To nie musi być koniecznie prezent , ale po prostu fajny  dodatek do prezentu. 1. Dzień bez „Nie teraz”, „Poczekaj…” Najcenniejszym prezentem, jaki możemy dać dzieciom, jest nasz czas i uwaga. Na co dzień mało kto zajmuje się malcem tak, jak on by chciał, bo trzeba zrobić pranie, ugotować, dokończyć raport, odebrać pilny telefon… Chcesz dać malcowi coś wyjątkowego? Weź wolny dzień, wyłącz telefon i odłóż na kiedy indziej wszystkie...

prezenty dla dzieci, dzień dziecka
Panthermedia
Wychowanie
11 prezentów dla dzieci za 0 zł
Oglądając reklamy, można dojść do wniosku, że nie da się sprawić dziecku przyjemności, nie wydając na to fortuny. Nieprawda! Najpiękniejsze prezenty mogą nie kosztować ani grosza!

Nie pamiętam już, jaką lalkę dostałam na drugie, trzecie czy piąte urodziny albo z okazji Dnia Dziecka. Doskonale za to pamiętam swój zachwyt, gdy któregoś ranka obudziłam się i zobaczyłam na firance ogromne maki. Moja mama zrobiła je z bibuły (miała tylko czerwoną, więc tuszem kreślarskim pomalowała im na czarno środki i pręciki). Nie zapomnę także sernika, który upiekła specjalnie po to, bym mogła wyjeść z niego same rodzynki (uwielbiałam je, więc wsypała ich o wiele więcej niż zwykle), jej wyszywanej „ludowej” bluzki (podarowała mi ją, żebym poczuła się jak dorosła dama) i wielu innych cudownych prezentów tego rodzaju. Mam nadzieję, że mój synek zapamięta Wielką Księgę Wynalazków Bartka (opatrzone komentarzem zdjęcia dziwacznych przedmiotów jego autorstwa), auto z pudła (światła domalował osobiście, a fotel kierowcy zrobiliśmy ze sterty książeczek) czy krowie łaty, które nakleiłam na nudnym białym regale (wycięłam je z folii samoprzylepnej). A nawet jeśli nie zapamięta, ja na pewno będę pamiętać, jaką frajdę sprawiły mu te groszowe prezenty. Jak jeszcze można sprawić dziecku radość, nie wydając na to ani grosza? Oto propozycje (nasze i zaprzyjaźnionych mam) – dla starszaków, maluszków, a także całkiem malutkich brzdąców. Pomysł nr 1 na prezent dla dziecka: dzień bez „Nie teraz” Na co dzień mało kto zajmuje się malcem tak, jak on by chciał, bo trzeba zrobić pranie, ugotować, dokończyć raport, odebrać pilny telefon… Chcesz dać malcowi coś wyjątkowego? Weź wolny dzień, wyłącz telefon i odłóż na kiedy indziej wszystkie ważne sprawy. Skup się tylko na malcu, słuchaj, co do ciebie mówi, patrz na niego, baw się z nim w to, na co ma ochotę (nawet jeśli będzie to po prostu wchodzenie pod górkę, schodzenie z niej i wchodzenie z powrotem – i tak w kółko, mniej więcej 150 razy). Bądź z nim...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz