5 wartości, których musisz nauczyć dziecko, zanim pójdzie do szkoły
Wielu rodziców myśli, że kilkulatek jest jeszcze za mały, by uczyć go wartości. To błąd - właśnie predszkolaka należy uczyć, co to jest np. szczerość i uczciwość.
1 z 5
Szczerość
1. Szczerość
Czyli uczenie dziecka mówienia prawdy, od najmłodszych lat. Najlepszym sposobem, by tego nauczyć jest własny przykład. Jeśli maluch idzie do lekarza i się boi, nie okłamuj go, że idziecie na lody albo że nic nie będzie bolało - dziecko nie tylko może stracić do ciebie zaufanie, ale też uczy się złych wzorów zachowań.
Szczerość jest ważna nie tylko w kontaktach z dzieckiem - niech maluch nie widzi, a na pewno nie uczestniczy w okłamywaniu innych - nie mów, że pójdziecie na basen, ale pod warunkiem, że nic nie powie mamie.
Czytaj też: Jak być szczęśliwą mama - 10 sposobów
2 z 5
Sprawiedliwość
2. Sprawiedliwość
Wyobraź sobie taką scenę: dwójka maluchów bawi się budując zamki z klocków, dziewczynka jest zazdrosna, że zamek brata jest wyższy i niszczy jego budowlę. Wielu rodziców w tej sytuacji mówi do chłopca, by się nie mazał, bo przecież może odbudować zamek, a siostra jest mała i nie wie, co robi. Albo - jeszcze gorzej - sama odbudowuje zamek dziecku. Utwierdza tym samym oboje dzieci w przekonaniu, że jednemu wolno sobie na więcej pozwolić. To rodzi frustrację. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby rozmowa z dziewczynką, która pomogłaby jej zidentyfikować uczucia (zazdrość), a potem zachęcenie nie tylko do przeprosin, ale naprawienia szkody (odbudowania zamku).
Równie dobrym treningiem jest uczenie dzielenia się z innymi zabawkami czy słodyczami. Jeśli dziecko dostało na urodziny czekoladki, oczywiście wolałoby zjeść je samo, ale należy zachęcić je, żeby poczęstowało innych. I tutaj najważniejszy jest przykład rodziców - to w wieku przedszkolnym dziecko przejmuje wzorce takich zachowań od najbliższych mu osób.
Czytaj też: 6 rzeczy, których nie wiesz o dziecięcej histerii
3 z 5
Motywacja
3. Dążenie do celu
Determinacja, nie poddawanie się po pierwszych nieudanych próbach są w pewnym stopniu kwestią charakteru, ale też w dużej mierze wychowania. Zadbaj więc o to, by maluch nie zniechęcał się i nie poddawał - chwal go za podejmowanie wysiłku, nie za wyniki. Rozmawiaj o tym, jak ważne jest podejmowanie prób, kiedy dziecko marudzi, że "na pewno się nie uda" nie zapewniaj, że "na sto procent zbudujesz najwyższą wieżę z klocków!", ale mów, że nigdy się nie dowie, jeśli nie spróbuje. Zawsze chwal i doceniaj.
Czytaj też: 6 najczęstszych błędów wychowawczych
4 z 5
Empatia
4. Empatia
Wiele mam czuje się sfrustrowana, kiedy musi wyjść z dzieckiem na zakupy czy spacer - maluchy kłócą się, biją, próbują wymóc na rodzicach zakup słodyczy. Sytuacja nie zmienia się nawet mimo próśb i rozmów. Jak uczyć dzieci empatii i myślenia o uczuciach innych? Spróbuj porozmawiać z nimi o swoich emocjach, zapytaj, czy nie chciałyby, żeby wyjcia przebiegały w miłej atmosferze i zapytaj, jaki mają na to sposób. Po pierwsze, wtedy dzieci czują się pełnoprawnymi członkami rodziny, mającymi prawo głosu i których zdanie i pomysły liczą się dla rodziców. Po drugie, dużo chętniej przestrzegają zasad, które same wymyśliły, zawsze więc pytaj o ich sugestie.
Czytaj też: 4 zdania zakazane w wychowaniu dziecka
5 z 5
Miłość
5. Miłość
Wydaje ci się, że to oczywiste - kochasz swoje dziecko i ono na pewno to wie. Przecież dbasz o nie, karmisz je, chodzicie na spacery, czytasz mu książki. Ale czy mówisz dziecku, że je kochasz, wystarczająco często? Powinno to od ciebie słyszeć, nawet (a może zwłaszcza) w momentach, kiedy coś nabroi czy było niegrzeczne. Mów wtedy, że kochasz je bardzo mocno, ale nie podoba ci się jego zachowanie, sprawia ci przykrość. Nie wstydź się swoich uczuć dla innych, podkreślaj, jak kochasz babcię czy tatę, niech maluch widzi i czuje, że jest otoczony kochającymi ludźmi.
Czytaj też: 5 sposobów, by oduczyć dziecko bicia