Wychowanie

Wielkie wojny w małej szafie

Szykujesz rano ciuszki dla córeczki, a twoja panna ma na dziś inne plany. Wybrała sukienkę na ramiączkach (a na dworze mróz). Czy kolejny poranek skończy się awanturą?

 

Różowa wyjściowa bluzeczka, spódniczka z cekinami, cienkie rajstopki... Twoja mała strojnisia najczęściej, ku twojej rozpaczy, wybiera to, czego akurat byś jej nie wkładała. Bo nie pasuje, jest nie na tę porę roku, służy tylko na specjalne okazje.
Do przedszkola i na co dzień najwygodniejsze są przecież spodenki z gumką w pasie, legginsy, łatwe w zakładaniu i proste sukienki w „kryjących” barwach. Wiesz o tym dobrze i chcesz, by było jej wygodnie. Ale twoja córcia ma swój gust i swoje zdanie. To może być denerwujące, zwłaszcza gdy minuty biegną, pora wychodzić, a wy wciąż debatujecie (to mało powiedziane, raczej walczycie) o bluzce i spodniach. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy pięć prostych kroków do „ubrankowego” sukcesu.

Po pierwsze: nie zabraniaj, jeżeli nie musisz
Najpierw szybko oceń, czy rzeczywiście nie możesz się zgodzić na ubranko, przy którym mała się upiera. Może drażni cię tylko zestawienie kolorów? Albo po prostu sama zaplanowałaś coś innego i nie chcesz ulegać? Lepiej zakazywać tylko wtedy, gdy ubranie absolutnie nie odpowiada okolicznościom. Gdy więc twoja mała dama już coś sobie wybrała, dobrze się zastanów, czy jest o co wszczynać spór. Może pod sukienkę na ramiączkach da się włożyć bluzkę z długim rękawem i ciepłe rajstopki? Twoja córeczka nie zmarznie, więc będziesz o nią spokojna, a i ona się ucieszy, że przystałaś na jej wybór.

Po drugie: pytaj o zdanie
Zawsze warto zapytać dziecko, dlaczego chce właśnie to ubranko, które sobie wybrało. Takie podejście uczy malucha klarownego przedstawiania swoich opinii, pokazuje, na czym polega sztuka dyskutowania. Oczywiście nie możesz się spodziewać, że twoja kilkulatka od razu zacznie jasno przedstawiać swoje racje! Zapewne długo jeszcze głównym jej argumentem będzie: „Bo ja tak chcę!”. Ale nie od razu Kraków zbudowano... Ważne jest także i to, że pozwalając od czasu do czasu samodzielnie decydować i słuchając racji oraz zdania swojej córki np. na temat ubioru, pomagasz jej budować mocne poczucie własnej wartości. Pokazujesz jej bowiem w ten sposób, że liczysz się z jej zdaniem i że może mieć wpływ na pewne dotyczące jej sprawy. To naprawdę bardzo ważne dla rozwoju emocjonalnego małego dziecka!

Po trzecie: pozwól bawić się barwami, stylami
Aż cię zęby bolą od różowo-amarantowych zestawień, które wybiera twoja córeczka? Większość dziewczynek przechodzi fazę różowego, która zaczyna się około czwartego roku życia. Nie kupuj wtedy na siłę ciuszków tylko w „dorosłych” i modnych kolorach: szarym, granatowym itp. Jeśli będziecie mieć w szafie więcej różowych, ubieranie stanie się prostsze. „Różowa faza” minie. Gust małego człowieka kształtuje się poprzez obserwację otoczenia, w którym dziecko przebywa i któremu się przygląda, również poprzez sposób ubierania rodziców. Potrzeba lat, by się wyrobił. Pozwól na to. Możecie też kupować lub szyć ubranka dla lalek. Córeczka będzie tu miała pole do popisu! Bo każda sukienka dla lalki jest dobra, niezależnie od pogody, żadna nie jest zbyt strojna.

Po czwarte: ucz ponoszenia konsekwencji
Spróbuj, w sposób rozsądny, pokazywać dziecku konsekwencje jego wyborów. Na przykład przekonujesz, że elegancka bluzka powinna poczekać do jutra, do przyjęcia urodzinowego koleżanki, na które będzie odpowiednia. Jeśli mała założy tę bluzkę dziś, może się pobrudzić i na jutro bluzka nie będzie się nadawała. Ale córeczka się upiera, więc ulegasz. W przedszkolu bluzka oczywiście się brudzi (zupą, farbami) i nie można jej włożyć na urodziny. To przykra sytuacja dla kilkulatki, ale czasem warto na takie samodzielne doświadczanie skutków własnego postępowania od czasu do czasu pozwolić.

Po piąte: nie bój się słowa „nie”
A gdy ubranie wybrane przez małą absolutnie się nie nadaje? Czasem trzeba powiedzieć „nie”. Tak bywa, choć to może być dla ciebie trudne. Postaraj się nie denerwować – nawet jeśli się spieszycie. Gdy będziesz krzyczeć, córeczka też się zdenerwuje, zacznie się awantura i wszystko potrwa jeszcze dłużej!  Spokojnie powiedz, że mała w wybranym przez nią ubraniu pójść do przedszkola nie może. Wyjaśnij prosto dlaczego. Zaproponuj, by wybrała coś innego, i wtedy razem zdecydujecie, czy może to włożyć. Albo wskaż kilka odpowiednich ubranek i pozwól jej wziąć to, które jej pasuje. Powinnaś być ugodowa, iść na kompromis – ale w granicach rozsądku. Czasem zabranianie kończy się łzami i złością małej strojnisi. Ale sama wiesz, że niekiedy nie można ustąpić, bo ciuszki po prostu się nie nadają. Jeśli dziecko widzi, iż nie zabraniasz dla samego zabraniania i pokazania kto tu rządzi, łatwiej jest mu z czasem przyjąć twoje zakazy. n

Do wyboru, do koloru
Nie przejmuj się, że np. wybrana przez córeczkę bluzka nie pasuje do spodenek – dla twojej kilkulatki pasuje!
Małe dziecko powinno móc eksperymentować,, zestawiać kolory po swojemu. To jedna
z form zdobywania nowych umiejętności, wiedzy o świecie, wyrabiania swego stylu.
Możesz podpowiadać pewne rzeczy, np. wskazać, że różowa spódniczka nijak się ma do pomarańczowych rajstop. I delikatnie zasugerować lepszy wybór.
Zgódź się, jeśli się upiera przy niepasującym zestawieniu barw. Nic złego się nie stanie. Twoja panna w końcu dojdzie do pewnych rzeczy samodzielnie, nie martw się na zapas.

 

 

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Pielęgnacja
Odparzona pupa
Odparzenie może bardzo szybko przejść na pachwiny, podbrzusze i narządy płciowe. Oto plan, dzięki któremu szybko pomożesz dziecku.

Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie skóry na pośladkach, od razu zacznij działać. Używaj kremów ochronnych Po każdej zmianie pieluchy zastosuj krem ochronny, np. Sudocrem, Linomag. To zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem. Nie sięgaj po oliwkę, bo może bardziej odparzyć skórę. Nie używaj też Tormentiolu, bo ma w składzie szkodliwy dla dziecka kwas borny! Weź pod uwagę, że każdy malec inaczej reaguje na kosmetyki. Znajdź krem dobry dla maluszka, ale nie zmieniaj go co chwilę (poczekaj 1–2 dni, po tym czasie stan skóry powinien się wyraźnie poprawić). Częściej zmieniaj pieluszkę Rób to także w nocy – śpiący malec również może zrobić kupkę. Kupując pieluszki, wybieraj te z funkcją „air”, bo zapewniają pupie dostęp powietrza. Z tego powodu nie zapinaj ich też zbyt ciasno. Pozwól skórze oddychać Wietrzenie to skuteczne „lekarstwo” na odparzenie. Parę razy dziennie rozbierz maluszka, zdejmij mu też pieluszkę. Niech poleży tak sobie przez kilka minut. Pamiętaj jednak, by w pokoju było ciepło! Myj pupkę wodą z mydłem To konieczne podczas każdego przewijania. Użyj mydełka dla niemowląt, a potem dokładnie spłucz skórę wodą. Nie używaj myjek – łatwo nimi przenieść zakażenie. Zrezygnuj też na razie ze stosowania chusteczek pielęgnacyjnych. Przygotuj różową kąpiel Czyli dolej do wody roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece). Kilka kryształków rozpuść w szklance wody i wlej do wanienki – woda powinna stać się bladoróżowa. Nadmanganian potasu działa na skórę wysuszająco, antyseptycznie. Objawy złagodzi również posmarowanie pupy roztworem wodnym pyoctaniny (gotowy fioletowy roztwór kupisz w aptece). Wypróbuj babcine sposoby Jeśli zapalenie nie jest silne, możesz przy zmianie pieluszki zasypać pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną, która dobrze pochłania wilgoć i pot oraz nie...

Pielęgnacja
Wszystko na nie!
Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom. Zobacz jak postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny?

Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom i z upodobaniem mówi „nie”. Pokazuje w ten sposób, że ma własne zdanie. Jak się z nim dogadać? W jaki sposób mądrze postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny? Kiedy z malucha zaczyna wychodzić diabełek? Zwykle pod koniec pierwszego roku życia. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie wymawia słówka „nie”, to coraz wyraziściej zaznacza swój sprzeciw. Przeczytaj, co robić, by sobie z nim poradzić. Buntownik z powodami Dlaczego słodki do tej pory maluch nagle zdaje się robić wszystko na opak? I zupełnie, ale to zupełnie, nie chce Cię słuchać? Odpowiedź jest prosta: bo wyrasta z niego świadoma swej odrębności osoba. A jak najlepiej zaznaczyć swoją odrębność? Poprzez zdecydowane wyrażanie własnego zdania! „Zrobię nie tak, jak mama mówi, ale po swojemu, czyli – pokażę, że trzeba się ze mną liczyć”. Małe dziecko po prostu musi ćwiczyć niezależność. I zwykle robi to w niezbyt dla Ciebie wygodny sposób. Ale dobra wiadomość jest taka, że jednak można się z nim dogadać. Przede wszystkim, zanim się zdenerwujesz, bo znowu mówi „nie” i wędruje na spacerze w przeciwną stronę, uświadom sobie, że... to dobrze! To znaczy, że rozwija się prawidłowo. Trenuje umiejętności, które tak cenimy u starszych dzieci i dorosłych: asertywność, poczucie własnej wartości, pewność siebie, odwagę. Troszkę się teraz pomęczysz, ale warto. Znajomość mechanizmów kierujących rozwojem emocjonalnym Twojej pociechy pozwoli Ci spojrzeć na Wasze codzienne przeprawy z większym dystansem. Pomoże również zrozumieć malucha i nauczyć się mądrze z nim postępować. Plan działania Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko Cię słuchało, nie możesz wyłącznie nakazywać i wymagać. O tym pamiętaj: – Pomyśl, czy musisz zabronić. Zawsze najpierw zastanów się, czy...

Wychowanie
Córeczko, bądź niegrzeczna!
Czy rzeczywiście pielęgnujemy w dziewczynkach cechy, które uczynią z nich nowoczesne, odważne kobiety?

Czy rzeczywiście pielęgnujemy w nich dziewczynkach cechy, które uczynią z nich nowoczesne, potrafiące stawić czoła rzeczywistości kobiety? Wydaje się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż pragnienie, by dziewczynka wyrosła na mądrą i niezależną osobę. A jednak przestaje to być oczywiste, gdy zastanowimy się, jak wychowujemy córki. Czy rzeczywiście pielęgnujemy w nich cechy, które uczynią z nich nowoczesne, potrafiące stawić czoła rzeczywistości kobiety? Niezależna, więc… Często zdarza się, że małe dziewczynki, które od pierwszych lat życia wyraziście demonstrują swoje zdanie, które upierają się przy własnych decyzjach (nawet jeśli chodzi tylko o włożenie czerwonej bluzki zamiast kłującego swetra), które bronią swojej własności, które przejawiają niezależność i upór – są określane mianem niegrzecznych. A niegrzeczna znaczy zła, trudna, krnąbrna. Wciąż pokutuje pewien ideał wychowawczy, z którego trudno wyzwolić się nawet mądrym rodzicom: mała dziewczynka powinna być posłuszna i milutka. A przecież kiedy nasza córka stanie się nastolatką, a potem wkroczy w dorosłość, będziemy chcieli, by odważnie podejmowała decyzje dotyczące nauki, pracy, by osiągała sukcesy zawodowe, radziła sobie w rywalizacji z mężczyznami, nie czuła się od nich gorsza czy słabsza. Tylko jak ma się to udać komuś, kogo od pierwszych lat życia chwali się za grzeczność i posłuszeństwo? Z uległej panienki nie wyrośnie niezależna kobieta! Co powiedzą inni Od chłopca większość z nas, czasem nieświadomie, bardziej oczekuje buntu i jest skłonna pobłażliwiej traktować jego nieposłuszeństwo. Bo to przecież chłopak! Dziewczynkę nakłaniamy do uległości (żeby nie była taką buntowniczą chłopaczarą) – często w imię niesprawiania innym przykrości. „Zjedz jeszcze jedną łyżeczkę, inaczej mamusi będzie przykro”,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak