mama, niemowlę
Wychowanie

6 najczęstszych rodzicielskich kłamstw

Kłamiąc, nie czujesz się winna, bo sądzisz, że małe oszustwa nie zrobią żadnej krzywdy dziecku. Czy aby na pewno? Sprawdź koniecznie!
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

Z jednej strony chciałabyś, aby dziecko ci ufało. Z drugiej: nie raz i nie dwa sama ryzykujesz, że kilkulatek przyłapie cię na kłamstwie. Poznaj najczęstsze rodzicielskie oszustwa i zobacz, jak ich uniknąć.

Brawo! Znowu zbudowałeś wspaniałą wieżę z klocków!

Zastanawiasz się, jak takie małe kłamstwo może komuś zaszkodzić? Przecież nie tylko sprawiłaś dziecku przyjemność, ale w dodatku wzmocniłaś jego poczucie własnej wartości. Czy to źle?

Psycholog radzi: Szafuj oszczędnie takimi motywującymi kłamstewkami, bo w nadmiarze przestają działać. Jeśli będziesz zachwycać się każdą wieżą z klocków, wkrótce dziecko wyczuje twoją nieszczerość. W dodatku chwalone non stop dziecko może też stracić motywację do podejmowania wysiłków na zasadzie: „Po co się starać, skoro mama i tak pochwali?”. Dlatego zamiast oceniać, spróbuj poprzestać tylko na opisie tego, co widzisz: „Widzę, że na samym szczycie wieży stoi zielony klocek w kształcie trójkąta.”

Czytaj też: Pochwała – ściągawka dla rodziców

Wypuściłam dziś króliczka do ogrodu, a on spotkał panią króliczkową i z nią zamieszkał. Dlatego nie wrócił...

Wiesz dobrze, gdzie jest króliczek. Dokładnie tam, gdzie go zakopałaś, po tym jak rankiem znalazłaś go nieżywego w klatce. Wolisz jednak nie mówić tego dziecku, bo nie chcesz, aby płakało po śmierci pupila. Zresztą jest jeszcze za małe, aby rozmawiać z nim na takie trudne tematy.

Psycholog radzi: Jeśli nie powiesz prawdy, dziecko może jeszcze przez długie tygodnie nie tracić nadziei na powrót ukochanego zwierzaka. Smutek – zamiast powoli cichnąć, wciąż będzie powracał. Lepiej więc delikatnie oswoić kilkulatka ze stratą i pozwolić mu przeżyć cierpienie i tęsknotę. Tych uczuć dziecko także musi się nauczyć.

Sprawdź też: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Nie bój się strzykawki, ukłucie nie boli

Dziecko boi się zastrzyku czy pobierania krwi, a ty chcesz je uspokoić przed spotkaniem z pielęgniarką. Dlatego mówisz pierwsze, co przyjdzie ci do głowy, nie myśląc o tym, że za chwilę kłamstwo wyjdzie na jaw.

Psycholog radzi: Skoro wiesz, że ukłucie igłą boli, to nie udawaj, że jest inaczej. Wytłumacz dziecku, że choć zabieg nie będzie przyjemny, to jest konieczny dla zdrowia. Zapewnij też, że ból potrwa tylko chwilę. Jeśli skłamiesz, być może zyskasz kilka minut spokoju w poczekalni, ale za to stracisz zaufanie dziecka. Mówiąc: „Wcale nie bolało, prawda?”, uczysz dziecko, że należy lekceważyć sygnały płynące z wewnątrz, zaś takie doświadczenia przekładają się na nawyki zdrowotne i kontakt z własnym ciałem.

Moje czerwone oczy? To od kataru, ty głuptasku

Płaczesz, ale udajesz, że wszystko jest w porządku. Nie chcesz, aby dziecko martwiło się sprawami dorosłych, dlatego starasz się je odsunąć od nich jak najdalej.

Psycholog radzi: Trzymając dzieci z dala od rodzinnych problemów, czynimy więcej szkody niż pożytku. Dziecko i tak wyczuje twój nastrój, a brak wyjaśnienia spotęguje jego strach. Lepiej więc powiedzieć: „To prawda, płaczę, bo jest mi smutno. Czasem ty czujesz to samo, prawda?”. Spokojne wytłumaczenie powinno uspokoić kilkulatka.

Czytaj: Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Edipresse
Mama
Macierzyńskie rozterki - jak zrozumieć siebie?
Niezależnie od tego, jak bardzo chciałaś zostać mamą i jak wspaniale wyobrażałaś sobie pierwsze kroki w nowej roli, na początku może nie być różowo. Ale pomyśl, ile już wiesz, ile potrafisz. I nie denerwuj się, nikt nas przecież nie uczył jak być dobrym rodzicem.

Już nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś wcześniej. Przekonałaś się, jakie to piękne: być mamą , ale też czasami bardzo trudne, zwłaszcza gdy chcąc pomóc dziecku, szukasz wskazówek w natłoku różnych, nierzadko sprzecznych informacji. Pomożemy ci poruszać w zawiłym gąszczu zaleceń . Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie. Instynkt kontra instrukcja Odkąd zostałaś mamą, wiele razy próbowałaś kierować się głosem serca, jednak brakowało ci pomysłów i doświadczenia. Nie wiedziałaś, jak szybko zbić gorączkę , poradzić sobie z kolką malucha, sprawić, że spokojnie zaśnie... Gdy uporałaś się z jednym problemem, pojawiał się następny. W dodatku pediatra podkreśla, że masz być odpowiedzialna, zasypuje cię zaleceniami. Trochę dużo, jak na twoją głowę. A chciałabyś jeszcze mieć czas, by bawić się z dzieckiem i pomóc mu wyrosnąć na mądrego człowieka. Jak to zrobić, skoro każdy podpowiada inne rozwiązanie? Dawniej mamy bardziej ufały swojej intuicji, ale to nie ona była najważniejszym źródłem wiedzy o dzieciach. Przede wszystkim korzystały z doświadczenia starszych kobiet. Dziś, mimo kłopotów mieszkaniowych, większość młodych rodzin mieszka osobno, więc wiedzę czerpią z poradników. Od nadmiaru głowa boli Gazety, książki, portale internetowe to wygodne źródło informacji – możesz je przeglądać o każdej porze dnia i nocy. Jednak gdy szukasz wskazówek, trudno ci się w tym połapać. Masz mętlik w głowie, wszystko wydaje ci się równie istotne i nadal nie wiesz, jak postępować. Nie chodzi o to, by stosować się ściśle do książkowych rad . Jeśli coś się nie sprawdza w twoim przypadku lub po prostu ci nie odpowiada (bo np. masz inne poglądy na daną sprawę), odwagi – nie stosuj się do tego. Poszukaj innego sposobu lub po prostu sama go wymyśl. To, co zostało napisane, to nie wyrocznia. To rada. Przecież tak...

samotna mama i randka
Fotolia
Mama
Randki samotnej mamy: kilka trudności do pokonania, potem z górki?
W erze Tindera randkowanie może i jest łatwiejsze niż kiedyś, ale nic nie zmieni tego, że chodzenie na randki, kiedy jest się samotną mamą oznacza pokonanie toru przeszkód. Z czym mamy-singielki muszą się zmierzyć?

Kiedy już pokonasz wszystkie pułapki, przeszkody i podrzucone ci pod nogi kłody, zamkniesz za sobą drzwi mieszkania i dotrzesz na miejsce spotkania , lepiej, żeby randka była udana! Rozczarowanie, kiedy on okazuje się nudny, nieciekawy lub nieprzyjemny, po tym, jak ty musiałaś włożyć tyle wysiłku, żeby móc się z nim w ogóle spotkać, jest nieporównywalnie większe od tego, którego doświadcza kobieta, która przed wyjściem z domu musi tylko nałożyć szminkę i przekręcić klucz w zamku, prawda? Oto czego ty musiałaś doświadczyć zanim obdarzyłaś go promiennym uśmiechem na powitanie i co wydarzyło się później: 1. Oszukanie dziecka Jeśli będzie wiedzieć, że wychodzisz to będzie chciało pójść z tobą, prawda? Ewentualnie będziesz wychodzić z domu do wtóru wycia "Maaamooo, nie wyyychooodź! Ja chcę się przytulać!". To na pewno pomoże ci być w odpowiednio randkowym nastroju... Dlatego, jak już położysz dziecko spać , masz serce na ramieniu i poruszasz się bezszelestnie, żeby tylko się nie obudziło przed twoim wyjściem (w 89 proc. przypadków i tak się obudzi albo nagle dostanie gorączki, zauważyłyście?). 2. Znalezienie opieki Pół biedy, jeśli pod ręką jest chętna do pomocy babcia, gorzej, jeśli musisz liczyć na pomoc obcych osób. Jeśli na co dzień nie zatrudniasz opiekunki , znalezienie takiej na wyjątkowe okazje nie należy do najprostszych zadań. Niektóre samotne mamy mogą liczyć na pomoc ojców dzieci, ale nie wszyscy zawsze mogą zająć się dzieckiem. Nie oszukujmy się: znalezienie opieki dla dziecka to sprawa pierwszorzędna i najczęściej nieoczywista. 3. Przegląd szafy W co się ubrać? Szansa, że akurat nie masz zbędnych 200 złotych na skompletowanie nowej kreacji jest spora, przeglądasz więc szafę i wpadasz w coraz większego doła , bo twoje ciuchy pamiętają czasy sprzed ciąży, a czegoś odpowiedniego na randkę nie kupiłaś...

leżące 22 miesięczne dziecko
Wychowanie
Jak przetrwać ze zbuntowanym dwulatkiem?
Bunt dwulatka to kolejny etap w rozwoju dziecka. Łatwo powiedzieć, gorzej przeżyć. Bo co zrobić, gdy w słodkie maleństwo wstąpi nagle diabeł? Jak sobie poradzić z humorami malucha?

Ataki histerii i krzyki w sklepie, bo mama nie chce kupić czekoladowego batonika albo zdalnie sterowanego samochodu (takiego dla nastolatków). Napady złości , że trzeba już wracać z placu zabaw do domu. Rozpaczliwy płacz, gdy tata postanawia założyć dziecku czapkę w mroźny dzień. Znasz to? Jeśli jeszcze nie, to – niestety – poznasz. Mamę dwulatka czeka bowiem trudny okres. Ale nie martw się, przecież ten czas nie będzie trwał wiecznie. Spójrz na rodziców trzylatków . Uśmiechają się, prawda? Znaczy: da się przeżyć. A z naszymi radami stanie się to o wiele prostsze. Z jednej strony dla ciebie, z drugiej – dla twojego małego buntownika . Popatrz z pozycji dziecka Usiądź na podłodze, pozwiedzaj na kolanach mieszkanie… Prawda, że tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej? Niełatwo dosięgnąć misia umieszczonego wysoko na półce, szklanka wydaje się taaaka wielka. Aby powiedzieć coś do dorosłych, trzeba zadrzeć głowę do góry, a później czasem boli od tego szyja. Tu na dole nawet pachnie trochę inaczej, bo np. w misce kota leży od kilku godzin kawałek surowej ryby albo na podłodze wysycha plama po rozlanym mleku. Ciekawemu wszystkiego dwulatkowi niewiele brakuje do rozdrażnienia czy rozzłoszczenia się – wystarczy, że nie dosięgnie zabawki z półki lub czuje nieprzyjemny zapach. Ale nie znaczy to, że nastał czas na to, by chodzić przed dzieckiem na paluszkach i robić wszystko, by nie wyprowadzić go z równowagi ? Nie! Tego akurat nie proponujemy. Bo w ten sposób można co najwyżej wychować małego tyrana , a nie dziecko (a później dorosłego), które radzi sobie ze swoimi emocjami. Jednak ułatwienie kilkulatkowi życia, np. poprzez postawienie ulubionych zabawek na wyciągnięcie ręki czy sprzątnięcie resztek posiłku zwierzaka, pomoże, a to przecież nic wielkiego. Stały rytm dnia sposobem na bunt dwulatka To oczywiste, że w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak