mama, tata, dziecko, łóżko, leżeć
Wychowanie

6 niewychowawczych zachowań, które wywołują w nas wyrzuty sumienia

Pozwalasz dziecku spać w waszej sypialni? Godzisz się na smoczek, telewizję i słodkie śniadania? Zanim zjedzą cię wyrzuty sumienia, sprawdź, co na to eksperci.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

1. Pozwalam trzyletniemu synkowi grać w gry komputerowe przez mniej więcej godzinę dziennie

Twoje wytłumaczenie: Mały świetnie się bawi, a ja mam trochę czasu, by zająć się domem.
Co na to ekspert? Moim zdaniem trzylatek w ogóle nie powinien korzystać jeszcze z komputera. A jeśli już to robi, na pewno nie powinien siedzieć przed nim tak długo. Sześćdziesiąt minut siedzenia na pupie to bardzo dużo czasu. U dzieci w tym wieku intensywnie rozwija się mózg, powstają w nim nowe szlaki. Ale te szlaki tworzą się na bazie ruchów całego ciała, a nie tylko ruchów ręki trzymającej myszkę. W dodatku jeśli gra jest emocjonująca, dziecko spina całe ciało. Co ma zrobić z tym napięciem, jak się od niego uwolnić, skoro się niemal nie porusza?
Proponujemy 23 pomysły na wspólne zabawy ruchowe!

2. Zgadzam się na to, by moja dwuletnia córka nadal ssała smoczek

Twoje wytłumaczenie: Daję go jej, żeby nie ssała paluszka.
Co na to ekspert? Jeśli już dziecko musi coś ssać, lepiej, żeby był to smoczek niż paluszek czy cokolwiek innego, np. róg poduszki – mówi dr n. med. Barbara Warych, ortodonta.  Trzeba jednak zwrócić uwagę na kształt „pocieszyciela”: powinien mieć końcówkę z wysklepioną górną częścią (ta wypukłość wpasowuje się w wysklepienie podniebienia) i skośną część dolną. Taki smoczek pozwala dziecku wysuwać żuchwę do przodu. Z korzystającym ze smoczka dwulatkiem warto się wybrać do ortodonty po specjalną płytkę przedsionkową dla małych dzieci (mogą z niej korzystać maluszki od mniej więcej drugiego roku życia) – mięciutką, z kółeczkiem i wałkami bocznymi do nagryzania. Taka płytka pozwoli dziecku bezboleśnie odzwyczaić się od smoczka i zapobiegnie wadzie zgryzu. Warto też uważnie przyjrzeć się dziecku. Zdarza się, że przywiązuje się do smoczka nie dlatego, że lubi ssać, ale dlatego, że smoczek pomaga mu rozładować napięcie (dziecko sięga po niego, by się uspokoić).

3. Pozwalam dzieciom jeść codziennie słodkie płatki na śniadanie

Twoje wytłumaczenie: To jedyna rzecz, jaką chcą rano jeść.
Co na to ekspert? Płatki, także słodkie, nie są trucizną i jak najbardziej można podawać je dzieciom, ale nie powinno się ich karmić (nawet jeśli dotyczy to tylko śniadań) wyłącznie nimi – mówi dr inż. Anna Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka. – Takie płatki mogą być dodatkiem, ale nie podstawą codziennych śniadań. Dzieci potrzebują rozmaitego pożywienia, bo tylko w ten sposób ich organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Monotonna dieta nie może tego zapewnić. W dodatku takie płatki, choć robi się je ze zboża, nie są tak wartościowe jak kasza manna, kukurydziana czy zwykłe płatki owsiane, bo tracą cenne właściwości w procesie obróbki. Kolejny problem to nadmiar cukru, który, jak wiadomo, nie służy ani dzieciom, ani dorosłym. Uważam, że śniadania powinny się zmienić, nawet jeśli na początku dzieci nie będą z tego zadowolone. Zawsze powtarzam rodzicom, by uczyli swoje pociechy jedzenia różnorodnych potraw i nie ograniczali się do tych, które uwielbiają.

Wypróbuj nasze przepisy na pyszne i kolorowe śniadania dla kilkulatka

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

screen/facebook/Child Seat Safety Limited
Aktualności
Używanie takich "fotelików samochodowych" – to brak wyobraźni!
Eksperci: ostrzegamy, takie rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa dziecku!

Wybór właściwego fotelika jest ogromnie ważny i każdy odpowiedzialny rodzic wie, że w tej kwestii trzeba zasięgnąć wiedzy specjalistów. Nie można podejmować tej decyzji myśląc o tym, by ułatwić sobie życie, nie bacząc na zdrowie dziecka. Eksperci z Child Seat Safety Limited ostrzegają przed pseudo fotelikami, które owszem, może i są wygodne dla dorosłych, gdyż są lekkie, łatwo się mocują do fotela i nie zabierają dużo miejsca, ale też nie dają dziecku żadnej ochrony. Równie dobrze można dziecko posadzić na zwykłym fotelu samochodowym, gdyż będzie on pełnił podobną rolę. Tak jest i w tym przypadku, gdy niektórzy rodzice zamiast fotelika mocują w samochodzie siedzisko ze spacerówki! Jak zamontować fotelik w samochodzie - film Ten,  trudno to nawet nazwać "fotelik" zauważono w czasie kontroli, w samochodzie przewożącym... 9 miesięczne dziecko! Trudno sobie wyobrazić takiego maluszka w takim foteliku i to zamocowanym na przednim siedzeniu tuż obok kierowcy. Mało tego, że sam pomysł na wykorzystanie siedziska z wózka jest niedopuszczalny, to jeszcze jest to po prostu niezgodne z przepisami, które wyraźnie wskazują, że tylko dzieci powyżej 12. roku życia, lub o wzroście powyżej 135 cm mogą jeździć na przednich siedzeniach bez fotelika.  Opinie internautów pod zamieszczoną ilustracją fotelika, dają nadzieję, że wiele osób wie, czym się kierować przy wyborze bezpiecznego siedzenia dla dzieci .  "O mój Boże, jak ktokolwiek mógł pomyśleć, że ten fotelik jest bezpieczny dla małego dziecka? Przy wypadku na pewno nie zabezpieczy dziecka, ma zbyt cienki stelaż i w ogóle nie chroni malucha przy uderzeniu bocznym" - napisała "przerażona mama". Czy Wy wiecie czym się sugerować przy wyborze fotelika? Przypominamy kilka najważniejszych zasad! 1. Fotelik musi być dopasowany do wagi i wieku dziecka. 2 ....

Mama zapina córeczkę w bezpiecznym foteliku samochodowym
Fotolia
Aktualności
Sprawdź, jak bezpłatnie wymienić fotelik samochodowy na nowy!
Od maja trwa akcja norweskiej firmy BeSafe, polegająca na wymianie powypadkowych fotelików na nowe. Co zrobić, żeby otrzymać fotelik?

Firma BeSafe od maja tego roku prowadzi akcję polegającą na wymianie powypadkowych fotelików samochodowych na nowe. Wystarczy niewielka stłuczka, żeby podzespoły fotelika uległy osłabieniu, zmniejszając tym samym bezpieczeństwo dziecka. Zmniejsz liczbę ofiar To dorośli odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Według statystyk policji za rok 2015, w Polsce miało miejsce aż 820 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W wypadkach zginęło 70 z nich, a 3078 doznało obrażeń. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany fotelik to podstawa bezpiecznego podróżowania samochodem! Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo malucha w samochodzie, wybieraj wyłącznie foteliki skierowane tyłem do kierunku jazdy.  Dzięki przeprowadzonym crash testom wiadomo, że podczas zderzenia czołowego samochodu jadącego z prędkością 50 km/h szyja dziecka, podróżującego przodem do kierunku jazdy, jest poddawana obciążeniu ok. 300 kg. Kręgi szyjne mogą się złamać już przy obciążeniu 130 kg! W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy , obciążenie nie przekracza 80 kg. Jak dostać fotelik? Na szczęście od początku akcji wymieniliśmy tylko dwa foteliki. W przypadku 15-miesięcznego Jasia Kulczyckiego doszło do poważnej kolizji, w wyniku której samochód nadawał się wyłącznie do kasacji, ale dzięki fotelikowi dziecku nic się nie stało. Od maja podróżuje w nowym foteliku – mówi Janusz Musioł, właściciel firmy MARKO, dystrybutora produktów BeSafe. A by wymienić fotelik, wystarczy dostarczyć zdjęcia dokumentujące kolizję wraz ze zdjęciem fotelika oraz potwierdzenie zdarzenia wydane przez policję. Wymiana dotyczy nawet stłuczki – dodaje. Jeśli twoje dziecko jeździ w powypadkowym foteliku, weź udział w akcji! Czytaj także: Nie sadzaj dziecka w foteliku przodem do kierunku jazdy! źródło: materiały prasowe MARKO/Be Safe

11-miesięczny Cameron po wypadku samochodowym
Holly Wagner
Aktualności
Niedobrany fotelik i źle zapięte pasy doprowadziły do tragedii
Mama 11-miesięcznego chłopca nie zauważyła, że maluch siedzi w za dużym foteliku, a jego pasy są źle zapięte. Tego można było uniknąć!

Gdy doszło do tragedii, Holly Wagner, mama 2 chłopców, była w pracy. 11-miesięcznym Cameronem i 3-letnim Connorem opiekował się jej narzeczony, Rhett. Rhett zabrał chłopców do parku. Gdy wracali, mężczyzna nie zauważył znaku "stop" i zderzył się z innym samochodem. Wszyscy doznali obrażeń, jednak Cameron wypadł przez przednią szybę samochodu. Mimo kilku operacji, obrażenia mózgu były na tyle poważne, że chłopiec nie miał szans na przeżycie. Holly podjęła trudną decyzję o odłączeniu go od aparatury. Dwa tygodnie po wypadku, Cameron zmarł w ramionach swojej mamy.     Odpowiedni fotelik i dobrze zapięte pasy Po  śmierci Camerona, Holly znalazła zdjęcie synka, gdy śpi w foteliku. Od razu zauważyła, że fotelik jest o wiele za duży, a pasy nie są prawidłowo zapięte. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, by ostrzec innych rodziców i pokazać, jak ważny jest wybór odpowiedniego fotelika. "Powiedzieli mi, że gdyby Cameron jechał tyłem do kierunku jazdy i był prawidłowo zapięty, byłby tu teraz z nami" – wyznała Holly. Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku? 7 rad Holly Nie kupuj używanego fotelika. Znajdź fotelik dostosowany do twojego samochodu i przeczytaj instrukcję. Znajdź osobę przeszkoloną w montowaniu fotelików i poproś, aby pokazała ci, jak prawidłowo używać fotelika. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo takiego w swojej okolicy, poszukaj informacji na stronie cert.safekids.org . Do 2. roku życia przewoź dziecko wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Dołączony do pasów klips powinien znajdować się na wysokości klatki piersiowej, przy pachach. Nie umieszczaj go na brzuchu. Upewnij się, ze pasy są proste i naciągnięte. Choć od tragicznego wypadku minęły już 3 lata, Holly wciąż prowadzi stronę na Facebooku o bezpieczeństwie dzieci podczas jazdy samochodem. O ilu podobnych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak