Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać?
Adobe Stock
Wychowanie

Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać? [PRZYKŁADY]

Zainteresowania dziecka mogą się zmieniać na każdym etapie życia i jest to naturalny proces. W końcu co innego będzie interesowało przedszkolaka, a co innego nastolatka. Istnieją jednak pewne predyspozycje, które nie zmieniają się mimo upływu czasu. I te warto pielęgnować. Dowiedz się, jak je prawidłowo rozpoznać.

Każde dziecko jest inne, dlatego tak ważne jest rozpoznanie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji i uzdolnień już na wczesnym etapie życia każdego malucha. Zdaniem ekspertów już u 5- lub 6-letnich dzieci można określić ich zainteresowania i zdolności. Sprawdź, jakie zainteresowania może mieć twoje dziecko i jak je wspierać.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Jak rozpoznać zainteresowania dziecka?

Każde dziecko ma indywidualną osobowość oraz predyspozycje. Czasem zainteresowania są łatwe do określenia już w wieku przeszklonym, np. dziecko lubi śpiewać, jest aktywne fizycznie, a niektóre pojawiają się nieco później wraz z rozwojem dziecka. W jaki sposób rozpoznać zainteresowania dziecka?

 • Słuchaj, co mówi do ciebie twoje dziecko.
 • Obserwuj je podczas zabawy.
 • Zwróć uwagę na to, jakie aktywności preferuje, jak się zachowuje w grupie rówieśników.

Postaraj się nie porównywać swojego dziecka do innych, lecz zwróć uwagę na to, co je wyróżnia.

Zainteresowania dziecka + przykłady

Najprawdopodobniej twoje dziecko jest utalentowane w kilku kierunkach, np. technicznym i matematycznym, czy plastycznym i literackim. Jeśli nie masz pewności, jakie zainteresowania posiada twoje dziecko, zapoznaj się z naszą listą.

 • Zainteresowania plastyczne: dziecko lubi rysować, malować, lepić z plasteliny, rozróżnia wiele barw i eksperymentuje z kolorami, dostrzega szczegóły w przedmiotach, potrafi oddać emocje za pomocą obrazu, który rysuje, a prace, które wykonuje, łączą w sobie kilka technik.
 • Zainteresowania muzyczne: dziecko ma dobre wyczucie rytmu, lubi śpiewać i zna wiele piosenek, potrafi odtworzyć proste melodie z pamięci i wyrażać emocje głosem, a muzyka towarzyszy mu każdego dnia.
 • Zainteresowania twórcze: dziecko z łatwością odtwarza scenki, posiada dużą inwencję twórczą: samo wymyśla historie, opowiada wymyślone przez siebie bajki, piosenki, wierszyki czy opowiadania, zadaje dużo pytań i szuka rozwiązań na wymyślone przez siebie pytania.
 • Zainteresowania kulinarne: dziecko lubi poznawać nowe smaki, jest otwarte na nowości, chętnie eksperymentuje, lubi bawić się w gotowanie, chętnie pomaga w kuchni lub samo gotuje, piecze.
 • Zainteresowania matematyczne: dziecko z łatwością liczy, potrafi dość skomplikowane równania obliczyć w pamięci, wyraża się precyzyjnie i logicznie, nie zadowala się prostymi odpowiedziami oraz oczekuje racjonalnych wyjaśnień na zadane lub nurtujące je pytania (hipotezy).
 • Zainteresowania sportowe: dziecko jest aktywne ruchowo, lubi zabawy wymagające wysiłku, ma dobrą koordynację ruchową i motoryczną, lubi rywalizować z osobami lepszymi od niego.
 • Zainteresowania literackie: dziecko lubi czytać książki, potrafi skupić się na fabule, zwraca uwagę na szczegóły, szybko opanowało naukę czytania, łatwo wyraża swoje myśli, jest dobrym obserwatorem i łatwo umie wyciągać wnioski na podstawie obserwacji, jest empatyczne i wrażliwe na emocje innych osób.
 • Zainteresowania naukowe: dziecko lubi czytać, chętnie sięga po pozycje popularnonaukowe, jest dociekliwe i nie zadowalają go proste, powierzchowne odpowiedzi na interesujące zagadnienia, stawia pytania, lubi wykonywać doświadczenia i eksperymenty, dostrzega związki przyczynowo-skutkowe i z łatwością wyciąga poprawne wnioski.
 • Zainteresowania przyrodnicze: dziecko interesuje się otaczającym światem, nie zadowala się prostymi odpowiedziami, sięga po literaturę popularnonaukową lub oczekuje rzeczowych odpowiedzi, lubi eksperymentować, ale jest również cierpliwe i potrafi obserwować, potrafi nazwać i przeanalizować procesy zachodzące w przyrodzie, ma łatwość wyciągania wniosków.
 • Zainteresowania techniczne: dziecko lubi konstruować, budować z klocków, ma dobrą wyobraźnię przestrzenną, lubi rysować schematy i projekty, interesują go urządzenia mechaniczne i chce wiedzieć, jak działają „od środka”.
 • Zainteresowania aktorskie: dziecko lubi występować publicznie, śpiewa, tańczy, wciela się w postaci z bajek, potrafi modulować głos, wyraża emocje gestem i słowem, ma dużą wyobraźnię, jest empatyczne i dobrze odczytuje emocje innych ludzi i potrafi je odtworzyć.

Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Określenie zainteresowań dziecka to połowa sukcesu. Kolejnym etapem, jak i rolą rodzica jest motywowanie, wspieranie i utrzymywanie zainteresowań. Jak to zrobić? Można zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe. To jednak nie wystarczy.

Jak rozwijać i wspierać zainteresowania dziecka?

 • Uczestnicz w życiu dziecka: idź na występ, konkurs, wystawę, zajęcia otwarte dla rodziców,
 • pokaż rozwiązania, np. idź z dzieckiem do biblioteki,
 • bądź blisko, ale nie wyręczaj,
 • chwal za sukcesy,
 • pocieszaj, gdy coś nie pójdzie po myśli dziecka,
 • pozwól przeżyć kryzys,
 • zaakceptuj wybory,
 • dziel pasje ze swoim dzieckiem, np. wspólnie budujcie z klocków, zróbcie przedstawienie dla innych członków rodziny.

Co równie ważne:

 • nie krytykuj,
 • nie wyśmiewaj,
 • nie hamuj kreatywności,
 • nie zmuszaj,
 • nie narzucaj własnych zainteresowań.

I  przede wszystkim: daj dziecku dobry przykład i znajdź czas na własne pasje.

Zobacz także:

zajęcia sportowe dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko i kiedy, radzi psycholog sportu
Zastanawiasz się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, a jeśli tak, to jaką dyscyplinę sportową wybrać? Pytamy eksperta o odpowiedni sport dla dziecka, wyjaśniamy, jakie cechy powinien posiadać trener pracujący z dziećmi i co robić, żeby mały sportowiec nie zniechęcił się już po kilku treningach.

Zajęcia sportowe mogą być dla dziecka świetną formą spędzania wolnego czasu, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy ich rodzaj. O tym, kiedy kilkulatek może zacząć sportowe treningi i w jakiej konkurencji sportowej, rozmawiamy z dr Martyną Tadzik, psychologiem sportu i mamą. Spis treści: Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? Jaki sport wybrać dla dziecka na początek? Czym się kierować, wybierając dla dziecka sport? Jakie cechy powinien mieć trener, który pracuje z dziećmi? Sport zespołowy czy indywidualny dla dziecka? Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe? Jak zachęcać dziecko do treningów? Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? – Wielu trenerów odpowie, że jak najszybciej, bo często myślą przez pryzmat wyniku sportowego. Ja doradzałabym jednak w tej kwestii rozważność. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko , wie, czy jest gotowe na regularne zajęcia sportowe, na funkcjonowanie w nowej grupie, na kontakt z trenerem, a w związku z tym na podporządkowanie się określonym zasadom i obowiązkom. Od jakiego sportu zacząć? – Najzdrowiej zacząć od zajęć ogólnorozwojowych, opartych o zabawy ruchowe . To świetna baza do wyboru dyscypliny sportowej . Dopiero początek szkoły podstawowej jest momentem, kiedy możemy pomyśleć o zapisaniu dziecka do konkretnej sekcji sportowej. Ale też nie każdej, np. treningi wioślarskie zaczyna się później. Czym się kierować, wybierając dyscyplinę sportu?  Brać pod uwagę to, co się podoba dziecku, czy to, co naszym zdaniem będzie dla niego dobre?  – Pozwólmy dziecku na eksperymentowanie! Im więcej dyscyplin sportowych pozna, tym lepiej . Zyskamy szansę obserwowania, co sprawia mu frajdę, do czego ma predyspozycje, co je ciekawi. A dziecko będzie mogło uczestniczyć w podjęciu decyzji, na jakie zajęcia się zapisać lub...

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia plastyczne?
AdobeStock
Edukacja
Czy zajęcia plastyczne dla dziecka to dobry pomysł?
Bez względu na to, kim twój maluch zostanie w przyszłości, warto wiedzieć, że kreatywność ułatwi mu życie. W jej rozwijaniu bez wątpienia pomogą zajęcia artystyczne.

„Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy”. - powiedział kiedyś Pablo Picasso i jest w tym wiele prawdy. Każde dziecko rodzi się z naturalną ciekawością świata, chce doświadczać, eksperymentować i tworzyć, jednak tę naturalną skłonność niezwykle łatwo zatracić. Dla pełnego rozwoju kreatywności niezbędna jest swoboda, której często odmawiamy naszym dzieciom. Rozwój przez sztukę Maluch, który sam wpada na jakiś pomysł, jest w stanie sprawdzić doświadczalnie, czy się da on zrealizować. To niezwykle cenna lekcja! Zajęcia plastyczne, na których daje się dziecku pełną swobodę, możesz więc potraktować jako inwestycję w rozwój kreatywności twojej pociechy. Oprócz tego to wspaniały trening umiejętności motorycznych, które przydadzą mu się, gdy będzie uczyć się np. pisać, a także korzystnie wpływa na rozwój  wrażliwości artystycznej dziecka .   W internecie nie brakuje ciekawych inspiracji, na rynku jest także wiele ciekawych propozycji książkowych. Wielką popularnością cieszy się także program dla dzieci Pan Robótka. Można go oglądać w stacji CBeebies. prowadzący w niezwykle interesujący sposób pokazuje, jak przygotować ciekawe prace plastyczne krok po kroku. Jeśli nie czujesz się na siłach, by sama organizować dziecku zajęcia plastyczne w domowym zaciszu, poszukaj czy w twojej okolicy nie ma lekcji dla maluszków. Takie zajęcia to także dobra okazja do obcowania z innymi dziećmi i możliwość doświadczania swobody, o którą ciężko w domu. Gdzie szukać zajęć dla dzieci? W dużych miastach jak Warszawa, Poznań czy Kraków, bez problemu znajdziesz kawiarnie dla dzieci, gdzie często organizowane są takie spotkania. Będą one się kryły pod tajemniczą nazwą sensopastyką. Najprościej mówiąc, są to zajęcia plastyczne, w których biorą udział wszystkie zmysły  (nawet...

sensoplastyka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Sensoplastyka – na czym polega, pomysły na zabawy sensoplastyczne
Sensoplastyka jest metodą i marką, której autorem jest Izabela Stefańska. To także nowatorskie zajęcia przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które właściwie nadają się dla każdego – od niemowląt po ludzi w podeszłym wieku. Sprawdź, co daje sensoplastyka i jak zorganizować dziecku podobne zajęcia w domu.

Na zajęciach sensoplastyki dziecko angażuje wszystkie zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch i smak. Z jednej strony to zajęcia bardzo atrakcyjne i kreatywne, a z drugiej –  intensywnie stymulujące rozwój dziecka . Celem sensoplastyki jest wspieranie rozwoju umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami oraz zdolności do współpracy, porozumiewania się z innymi i działania w grupie. Służy temu specjalnie przygotowana przestrzeń, uruchamianie procesów twórczych i wykorzystanie technik coachingowych. Na zajęciach używa się wyłącznie bezpiecznych produktów spożywczych. Twórczyni sensoplastyki organizuje szkolenia dla osób, które chcą prowadzić zajęcia według jej metody. W Polsce można już zapisać dziecko na takie zajęcia prowadzone w profesjonalny sposób. Można też zorganizować maluszkowi samodzielnie namiastkę sensoplastyki w domu. Cele sensoplastyki Jest ich całe mnóstwo, bo sensoplastyka ma wiele zalet i działa w szerokim zakresie. Wpływ zajęć sensoplastycznych na ciało dziecka obejmuje: usprawnianie ruchowe wspomaganie budowania świadomości ciała i przestrzeni stymulację rozwoju zmysłów ułatwianie rozwoju mowy. Sensoplastyka wpływa również na  inne aspekty rozwoju dziecka: pozwala nawiązać kontakt emocjonalny z dzieckiem i budować jego poczucie bezpieczeństwa uwolnia ekspresję twórczą  uczy czerpania satysfakcji z twórczego działania stymuluje kreatywność kształtuje elastyczne podejście do świata uczy współdziałania w dążeniu do wspólnego celu pobudza innowacyjne pomysły i działania wzmacnia wiarę we własne możliwości i umiejętności.   Sensoplastyka jest przeznaczona  także dla niemowląt . Choć trudno w przypadku tak małych dzieci mówić o wyraźnym twórczym działaniu, podczas zabaw sensoplastycznych maluchy mają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj