
Chcesz, żeby twoje dziecko było wyjątkowo uzdolnione i wpadasz w szał wymyślania dla niego zajęć dodatkowych? Chciałabyś, żeby umiało tańczyć, grać na instrumentach, uczyło się języków, było uzdolnione plastycznie, uprawiało sporty… STOP! Powstrzymaj się i zastanów, czy aby na pewno jest to dobre dla twojego dziecka.
Znana psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska ostrzega rodziców przed organizowaniem dzieciom zbyt wielu obowiązków w postaci zajęć dodatkowych, na które dziecko ma chodzić po powrocie z przedszkola.
– Wielu rodziców dało sobie wmówić, że jeśli nie wożą swojego dziecka na osiem różnych zajęć w tygodniu albo na więcej, to nie są wystarczająco dobrymi rodzicami. To zaniedbują rozwój swojego dziecka. Naprawdę nie o to chodzi – mówi dr Aleksandra Piotrowska.
Jak nie przesadzić z ilością zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku przedszkolnym?
Dla dziecka, które skończyło 3 lata można zacząć wybierać zajęcia dodatkowe, które odbywają się w grupie i dodatkowo pomagają zawierać nowe znajomości. Zajęcia powinny być dobrane do dziecka, na podstawie naszych obserwacji, tego co dziecko lubi robić i czym się interesuje. Warto pokazać mu kilka rodzajów zajęć i pozwolić, żeby samo wybrało te, które go interesują, a nie zapisywać na siłę, bo wtedy szybko się znudzi. I podstawowa zasada: nie mamy prawa złościć się i zmuszać dziecka do uczęszczania na zajęcia, jeśli nie ma na nie ochoty.
– Wielu współczesnych troskliwych rodziców wprawia mnie w stan przerażenia. Widzę, że powoli zamieniają dzieciństwo w coś takiego, co jest losem dzieci na przykład chińskich, koreańskich czy japońskich już od wielu lat. To są dzieci, które pracują w zdyscyplinowany sposób nad opanowaniem treści na przykład 14 godzin na dobę. Kończą zajęcia o 22, a zaczynają je o 8. Świat jakoś nie słyszy o wielu japońskich czy koreańskich noblistach. To nie daje takich rezultatów jak trzeba. Natomiast liczba depresji, liczba samobójstw wśród tych dzieciaków jest naprawdę przerażająca – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska.
Jak dziecko powinno spędzać czas po przyjściu z przedszkola?
Psycholog podkreśla olbrzymią rolę rodziców w rozwoju i edukacji dzieci. Zatem czas spędzony z rodzicami w domu, oczywiście ma na myśli aktywnie spędzony czas, więcej da naszym dzieciom niż kilka godzin dziennie na zorganizowanych zajęciach.
– To powinny być różnego rodzaju zabawy organizowane przez te osoby, dla których kontakt z dzieckiem jest bardzo ważny. Zatem po przyjściu z przedszkola dziecko powinno spędzać czas ze swoimi rodzicami. Nie tak, że rodzic robi za szofera rozwożącego dziecko na kolejne zajęcia. Tylko więcej korzyści dla rozwoju dziecka wyniknie z tego, jeśli ono razem z rodzicem spędzi pół godziny czy godzinę, stosując najrozmaitsze przedziwne techniki malarskie niż kółka plastycznego prowadzonego przez profesjonalnego artystę plastyka. Na taki profesjonalizm naprawdę przyjdzie czas potem – dodaje dr Aleksandra Piotrowska.
Jakie konsekwencje dla zdrowia dziecka ma zbyt wiele zajęć?
Czasami staramy się tak zorganizować czas dziecku, że nie ma ono chwili na zabawę i przyjemności. Po przyjściu z przedszkola wozimy go na jedne zajęcia, drugie i trzecie. Sami cieszymy się, że dajemy dziecku to co najlepsze i mamy poczucie, że w ten sposób jesteśmy dobrymi rodzicami. Jednak zbyt dużo zajęć może powodować u dziecka zmęczenie, problemy z koncentracją, apatię i niechęć do zabawy.
Psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska ostrzega rodziców przed nadmiarem zajęć dodatkowych:
Źródło: Newseria.pl
Zobacz także: Jak uzdolnione jest twoje dziecko - TEST