dziecko, humor, smutek, mina
Wychowanie

5 sprawdzonych sposobów na humory dziecka

Ty wiesz, że gorsze dni są po to, by docenić te lepsze. Ale 2-, 3-latek jest zbyt impulsywny i nie rozumie swoich emocji. Zobacz, jak pomóc mu szybko odzyskać humor. Ciebie też to rozweseli!

Dziecko złości się, gdy kolega zabiera mu ulubioną zabawkę, smuci się, kiedy znikasz za drzwiami przedszkola, denerwuje się wizytą u lekarza... Nie nauczyło się jeszcze, jak może radzić sobie ze stresem i napięciem. Ale od czego ma ciebie!
Wypróbuj nasze pomysły i pokaż dziecku, że relaksowanie się nie tylko jest przyjemne, ale i skutecznie poprawia humor.

1. Ruch na dobry humor

• w każdym wieku
• potrzebne: dobre chęci
Wybierzcie się na plac zabaw, najlepiej duży i dostosowany do wieku twojego dziecka. Pobawcie się np. w „Kto pierwszy do…”. Intensywny wysiłek fizyczny pozwala odpocząć umysłowi, więc dziecko szybko zapomni wcześniejsze napięcia. Tobie też potrzebne są takie chwile beztroski. Może na spacer weźmiesz dla siebie rolki, sprawdzą się, nawet gdy wracając z placu zabaw, prowadzisz wózek.

2. Muzyczny relaks na dobry humor

• powyżej roku
• potrzebne: płyta z muzyką relaksacyjną (odgłosy morza, ptaków lub delfinów).
Włącz muzykę i zaproś dziecko do tańca. Zacznijcie od kołysania się w rytm melodii i odgłosów przyrody – zachęć dziecko, aby naśladowało twoje ruchy. Potem oboje zamieńcie się np. w drzewa, które kiwają się na wietrze, lub rybki beztrosko pływające w morzu. Możecie na zmianę wymyślać, co będziecie naśladować. Pół godziny takiego muzycznego seansu z pewnością zrelaksuje was oboje.

3. Twórczy odpoczynek na dobry humor

• od 3 lat
• potrzebne: glina modelarska lub masa solna (200 g mąki, 200 g soli, 100 g mąki ziemniaczanej, 150 cm3 wody), patyczki, kamyczki, ziarna
Lepienie to nie tylko relaksująca forma spędzania czasu. Ćwiczy też rączki i przygotowuje je do nauki pisania. Przykryj stół ceratą (folią) i naszykuj wszystkie przybory. Wspólnie wymyślcie, co będziecie lepić. Kiedy skończycie, wysusz wasze dzieła: z masy solnej w piekarniku (przez około 20 minut), glina modelarska zwykle schnie sama. Następnego dnia możecie pomalować je farbkami plakatowymi.

4. Poduchowe dociskanie na dobry humor

• od 2 lat
• potrzebne: koc oraz duża, niezbyt miękka poduszka
Dwie godziny po posiłku poproś dziecko, by położyło się na kocu na podłodze. Weź poduszkę i z wyczuciem dociskaj ją całą powierzchnią do jego: klatki piersiowej, rączek, nóżek, plecków – każdą część ciała przez kilka sekund (licz do pięciu), najwyżej trzy razy (kilka minut na całe ciało). Ucisk ma być dość mocny, ale przyjemny. Dociśnięte mięśnie rozluźniają się i napięcie automatycznie odchodzi.

Zobacz: Film z ćwiczeniem relaksacyjnym

5. Odprężający masaż na dobry humor

• powyżej roku
• potrzebne: koc, szczotki z różnym włosiem, specjalne wałki do masażu, oliwka
Rób masaż po wieczornej kąpieli, bo rozluźnione dziecko może zasnąć. Zgaś górne światło, zapal lampkę, ewentualnie ogrzej pokój, rozłóż koc na podłodze. Rozbierz dziecko, połóż na brzuszku. Zacznij od delikatnego szczotkowania plecków: z góry na dół, potem rączki i nóżki. Zmieniaj szczotki, możesz użyć wałków do masażu. Gdy dziecko się rozluźni, weź w dłonie trochę oliwki i wymasuj całe jego ciało, opowiadając bajkę.

Dyskutuj na forum: Czy wasze dzieci często się złoszczą z jakichś powodów?

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

masaż stópek dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Relaksujący masaż nóżek metodą shantala [KROK PO KROKU]
Masaż nóżek metodą shantala pozwala nawiązać z dzieckiem bliski kontakt, relaksuje je, odpręża. Można go zrobić po stresującym dniu albo po to, by miło spędzić z maluchem czas.

Maluch leży na pleckach i cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek . Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków , bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla was są nóżki. Powodzenia! Jak się przygotować do masowania nóżek? Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować dziecko na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)! Możesz już masować nóżki   niemowlaka , który ma 6–7 tygodni. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach. Zobacz też: 12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać Jak zrobić dziecku masaż nóżek? Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej). 1. Hinduskie dojenie Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków do stópki, na przemian jedną i drugą rękę. 2. Ściśnij, skręć Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę. 3. Głaskanie od spodu Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły...

masaż niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Masaż plecków na dobry sen metodą shantala [KROK PO KROKU]
Jeśli jak co dzień lulasz swoje dziecko, a mimo to wcale nie zasypia, spróbuj innego sposobu. Pomasuj mu plecki. To je odpręży, uspokoi i wyciszy po dniu pełnym wrażeń. A wtedy zobaczysz, że zdecydowanie łatwiej zaśnie.

Namawiamy cię na masowanie dziecka , bo dotyk cudownie koi. Szybko pomaga maluszkowi się odprężyć. Możesz masować swoje dziecko codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu. Wieczorny masaż shantala pomoże maluszkowi w spokojnym zasypianiu. Kiedy najlepiej robić uspokajający masaż? Najlepszą porą na masaż jest wieczór. To czas, kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po wieczornej kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą dziecko spokojnie zaśnie . Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką. Jak się przygotować do masażu dziecka? Zanim zaczniesz masować dziecko , najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku . Pamiętaj, że także tata potrafi masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk dużych dłoni taty jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności. Jak zrobić dziecku masaż plecków? Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka, możesz lekko unieść. Znajdź wygodną pozycję – oboje musicie być rozluźnieni . Ciepło twojego ciała pomaga dziecku się odprężyć. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj