buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy

Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)

Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka.

Buty dla dzieci na lato:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Sandały dla dzieci to buty na spacery

Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.
 

Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw

Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by mogły się swobodnie poruszać. Wbrew obiegowym opiniom buty nie muszą jednak sięgać za kostkę – dobre usztywnienie pięty wystarczy, by stopa znajdowała się cały czas w prawidłowym położeniu.

Klapki dla dzieci na plażę

Po piasku dziecko powinno biegać jak najczęściej boso! To doskonale ćwiczy mięśnie stopy i maluchowi przestaje grozić płaskostopie. Zanim jednak maluch dojdzie do piasku, załóż mu klapki albo popularne crocsy dla dzieci. Również doskonale ćwiczą stopy, bo dziecko, chodząc, zmusza je do wysiłku (aby klapki nie spadły, musi napinać odpowiednio stopę – pracują wtedy krótkie mięśnie stóp). Dobrym sposobem na ich gimnastykę są również klapki z ciężką podeszwą (np. drewniaki) – aby utrzymać ciężar takich butów, trzeba użyć większej siły.

Buty dla dzieci do wody

Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem nad morze, w którym są rafy koralowe (albo po prostu chcesz zabezpieczyć delikatną skórę na stopach), koniecznie kup dziecku odpowiednie buty do wody. Nie jest ważne, by miały właściwe wyprofilowanie lub sztywny zapiętek. Podczas pływania nie ma to znaczenia, bo w wodzie nie odczuwa się swojego ciężaru ciała. Przy kupowaniu musisz jednak zwrócić uwagę na fakt, czy buty są odpowiednio dopasowane: inaczej będą się dziecku ześlizgiwać w wodzie. 
 

Kapcie dla dzieci na lato

Chodzenie po płaskim, twardym podłożu to wymysł człowieka. Nasze stopy nie są do niego przygotowane. Dlatego jeśli nie masz w domu miękkich dywanów, to nawet w upały dziecko powinno chodzić w kapciach (z elastyczną podeszwą i sztywnym zapiętkiem). Jeśli mocno protestuje i twierdzi, że jest mu za gorąco, załóż mu klapki albo japonki. A gdy koniecznie chce pochodzić boso, zaproponuj zabawę w chodzenie na paluszkach albo na zewnętrznych krawędziach stóp. Taka gimnastyka dla starszego dziecka doskonale wzmacnia mięśnie i zapobiega płaskostopiu.

Uwaga, chodzenie boso sprzyja zdrowiu stóp, ale tylko wtedy, gdy dziecko chodzi po nierównych powierzchniach, np. po trawie albo piasku. Dlatego na dworze jak najczęściej pozwalaj maluchowi chodzić bez butów (wcześniej upewnij się, że to bezpieczne, tzn. na ziemi nie ma kawałków szkła czy ostrych kamieni).


Zobacz też:

pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
Adobe Stock
Zakupy
Pierwsze buty do chodzenia: jak wybrać rozmiar, zapiętek i materiał? [NAJLEPSZE MARKI I MODELE]
Kiedy dziecko uczy się chodzić, pora na pierwsze buty. Trzeba wybrać takie, które nie zaburzą rozwoju stopy! Liczy się odpowiedni rodzaj materiału, dobre zapięcie, wyściółka i podeszwa. Ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru pierwszych butów. Polecamy sprawdzonych producentów butów dla dzieci do nauki chodzenia.

Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem , żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka Spis treści: Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze buty dla dziecka Cechy dobrych butów dla dziecka Czy dziecko musi mieć buty do nauki chodzenia po domu? Pierwsze buty do chodzenia na lato Pierwsze buty do chodzenia na zimę Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Pierwsze buty dla dziecka Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały: zapiętek usztywniony, do kostki nosek szeroki podeszwę  elastyczną materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk) zapięcie na rzepy rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy wyściółkę  dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt szerokość dopasowaną do kształtu stopy Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa . Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki...

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

stopa końsko-szpotawa
Adobe Stock
Zdrowie
Stopa końsko-szpotawa: przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Stopa końsko-szpotawa jest wadą wrodzoną, którą najczęściej diagnozuje się już w czasie życia płodowego lub zaraz po narodzinach dziecka. Stopa końsko-szpotawa wymaga leczenia, w przeciwnym razie uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój.

Stopa końsko-szpotawa to zniekształcenie rozwojowe – dochodzi do niego w drugim trymestrze ciąży, a nie na etapie zarodkowym czy tuż po zapłodnieniu. Budowa stopy końsko-szpotawej jest prawidłowa, a jedynie jej ustawienie jest nieprawidłowe. Ze stopą końsko-szpotawą rodzi się średnio 1-2 dzieci na każde 1000 narodzin. Stopa końsko-szpotawa: objawy przyczyny leczenie rokowania Objawy stopy końsko-szpotawej Na wadę składa się kilka elementów – nieprawidłowości, które decydują o charakterystycznym ustawieniu stopy: Skrócenie ścięgna Achillesa – co powoduje końskie ustawienie kości piętowej: stopa jest zgięta podeszwowo. Niemożliwe jest odprowadzenie stopy do kąta zgięcia 90 stopni. Szpotawe ustawienie kości piętowej. Dolna jej część przesunięta jest do środka, a górna na zewnątrz. Sprawia to, że wewnętrzna krawędź stopy jest uniesiona, a zewnętrzna opuszczona. Przywiedzenie stopy. Stopa skierowana jest do środka, co wynika ze skrócenia ścięgien i więzadeł. Zbyt duże wysklepienie łuku podłużnego stopy. Wewnętrzna krawędź stopy przyjmuje kształt bardzo wysklepionego (ku górze) łuku. Stopie końsko-szpotawej często towarzyszy szczuplejsza łydka , co wynika z zaniku masy mięśniowej – mięśnie trójgłowy łydki i piszczelowy tylni są krótsze, mniejsze i zwłókniałe. Najbardziej widoczne jest to u dzieci, które mają jednostronną stopę końsko-szpotawą. Poniżej zdjęcie dziecka ze stopami końsko-szpotawymi zaczerpnięte z FB „Stopy na opy’’, gdzie można prześledzić historię leczenia tej wady stóp u Jasia: Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej Istnieją cztery przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej. Różni je podłoże, na jakim dochodzi do wytworzenia się nieprawidłowości: Przyczyny syndromiczne. Stopa końsko-szpotawa jest jednym z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz