buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy

Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)

Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka.

Buty dla dzieci na lato:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Sandały dla dzieci to buty na spacery

Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.
 

Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw

Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by mogły się swobodnie poruszać. Wbrew obiegowym opiniom buty nie muszą jednak sięgać za kostkę – dobre usztywnienie pięty wystarczy, by stopa znajdowała się cały czas w prawidłowym położeniu.

Klapki dla dzieci na plażę

Po piasku dziecko powinno biegać jak najczęściej boso! To doskonale ćwiczy mięśnie stopy i maluchowi przestaje grozić płaskostopie. Zanim jednak maluch dojdzie do piasku, załóż mu klapki albo popularne crocsy dla dzieci. Również doskonale ćwiczą stopy, bo dziecko, chodząc, zmusza je do wysiłku (aby klapki nie spadły, musi napinać odpowiednio stopę – pracują wtedy krótkie mięśnie stóp). Dobrym sposobem na ich gimnastykę są również klapki z ciężką podeszwą (np. drewniaki) – aby utrzymać ciężar takich butów, trzeba użyć większej siły.

Buty dla dzieci do wody

Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem nad morze, w którym są rafy koralowe (albo po prostu chcesz zabezpieczyć delikatną skórę na stopach), koniecznie kup dziecku odpowiednie buty do wody. Nie jest ważne, by miały właściwe wyprofilowanie lub sztywny zapiętek. Podczas pływania nie ma to znaczenia, bo w wodzie nie odczuwa się swojego ciężaru ciała. Przy kupowaniu musisz jednak zwrócić uwagę na fakt, czy buty są odpowiednio dopasowane: inaczej będą się dziecku ześlizgiwać w wodzie. 
 

Kapcie dla dzieci na lato

Chodzenie po płaskim, twardym podłożu to wymysł człowieka. Nasze stopy nie są do niego przygotowane. Dlatego jeśli nie masz w domu miękkich dywanów, to nawet w upały dziecko powinno chodzić w kapciach (z elastyczną podeszwą i sztywnym zapiętkiem). Jeśli mocno protestuje i twierdzi, że jest mu za gorąco, załóż mu klapki albo japonki. A gdy koniecznie chce pochodzić boso, zaproponuj zabawę w chodzenie na paluszkach albo na zewnętrznych krawędziach stóp. Taka gimnastyka dla starszego dziecka doskonale wzmacnia mięśnie i zapobiega płaskostopiu.

Uwaga, chodzenie boso sprzyja zdrowiu stóp, ale tylko wtedy, gdy dziecko chodzi po nierównych powierzchniach, np. po trawie albo piasku. Dlatego na dworze jak najczęściej pozwalaj maluchowi chodzić bez butów (wcześniej upewnij się, że to bezpieczne, tzn. na ziemi nie ma kawałków szkła czy ostrych kamieni).


Zobacz też:

pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
Adobe Stock
Zakupy
Pierwsze buty do chodzenia: jak wybrać rozmiar, zapiętek i materiał? [NAJLEPSZE MARKI I MODELE]
Kiedy dziecko uczy się chodzić, pora na pierwsze buty. Trzeba wybrać takie, które nie zaburzą rozwoju stopy! Liczy się odpowiedni rodzaj materiału, dobre zapięcie, wyściółka i podeszwa. Ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru pierwszych butów. Polecamy sprawdzonych producentów butów dla dzieci do nauki chodzenia.

Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem , żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka Spis treści: Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze buty dla dziecka Cechy dobrych butów dla dziecka Czy dziecko musi mieć buty do nauki chodzenia po domu? Pierwsze buty do chodzenia na lato Pierwsze buty do chodzenia na zimę Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Pierwsze buty dla dziecka Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały: zapiętek usztywniony, do kostki nosek szeroki podeszwę  elastyczną materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk) zapięcie na rzepy rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy wyściółkę  dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt szerokość dopasowaną do kształtu stopy Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa . Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki...

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

stopa końsko-szpotawa
Adobe Stock
Zdrowie
Stopa końsko-szpotawa: przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Stopa końsko-szpotawa jest wadą wrodzoną, którą najczęściej diagnozuje się już w czasie życia płodowego lub zaraz po narodzinach dziecka. Stopa końsko-szpotawa wymaga leczenia, w przeciwnym razie uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój.

Stopa końsko-szpotawa to zniekształcenie rozwojowe – dochodzi do niego w drugim trymestrze ciąży, a nie na etapie zarodkowym czy tuż po zapłodnieniu. Budowa stopy końsko-szpotawej jest prawidłowa, a jedynie jej ustawienie jest nieprawidłowe. Ze stopą końsko-szpotawą rodzi się średnio 1-2 dzieci na każde 1000 narodzin. Stopa końsko-szpotawa: objawy przyczyny leczenie rokowania Objawy stopy końsko-szpotawej Na wadę składa się kilka elementów – nieprawidłowości, które decydują o charakterystycznym ustawieniu stopy: Skrócenie ścięgna Achillesa – co powoduje końskie ustawienie kości piętowej: stopa jest zgięta podeszwowo. Niemożliwe jest odprowadzenie stopy do kąta zgięcia 90 stopni. Szpotawe ustawienie kości piętowej. Dolna jej część przesunięta jest do środka, a górna na zewnątrz. Sprawia to, że wewnętrzna krawędź stopy jest uniesiona, a zewnętrzna opuszczona. Przywiedzenie stopy. Stopa skierowana jest do środka, co wynika ze skrócenia ścięgien i więzadeł. Zbyt duże wysklepienie łuku podłużnego stopy. Wewnętrzna krawędź stopy przyjmuje kształt bardzo wysklepionego (ku górze) łuku. Stopie końsko-szpotawej często towarzyszy szczuplejsza łydka , co wynika z zaniku masy mięśniowej – mięśnie trójgłowy łydki i piszczelowy tylni są krótsze, mniejsze i zwłókniałe. Najbardziej widoczne jest to u dzieci, które mają jednostronną stopę końsko-szpotawą. Poniżej zdjęcie dziecka ze stopami końsko-szpotawymi zaczerpnięte z FB „Stopy na opy’’, gdzie można prześledzić historię leczenia tej wady stóp u Jasia: Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej Istnieją cztery przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej. Różni je podłoże, na jakim dochodzi do wytworzenia się nieprawidłowości: Przyczyny syndromiczne. Stopa końsko-szpotawa jest jednym z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj