Jak wybrać rolki dla dziecka?
Kupując rolki dla dziecka warto sprawdzić, czym powinnyśmy się kierować, aby nasz maluch mógł aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.
Co zrobić, kiedy twoje dziecko wpadnie na pomysł, że chciałoby się nauczyć jeździć na rolkach i poprosi o ich zakup? Stworzyliśmy we współpracy z ekspertem sklepu internetowego agito.pl mini przewodnik, na co zwracać uwagę kupując pierwsze rolki dla dziecka.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rolkach?
Zanim twoja pociecha opanuje jazdę na rolkach, na pewno zaliczy pierwsze upadki, dlatego kupując rolki od razu zakup kask na głowę i ochraniacze na kolana i łokcie. W sklepach dostępne są ochraniacze i kaski w różnych wzorach i kolorach, które z pewnością spodobają się twojemu małemu rolkarzowi.
- Pierwszą rzeczą, o jakiej powinni pomyśleć rodzice w momencie zakupu rolek, to wyposażenie w zestaw ochraniaczy oraz kask – mówi Agnieszka Grzeszczak-Kupnicka ze sklepu Agito.pl. Ochraniacze kupujemy parami lub od razu cały komplet. Dostępne są w różnych rozmiarach. Możemy zabezpieczyć łokcie, dłonie i nadgarstki, kolana oraz oczywiście głowę.- dodaje.
Polecamy: Jak wybrać kask rowerowy? - FILM
Jak dobrać rozmiar rolek do stopy dziecka?
Prawidłowo dobrane buty muszą stabilizować stopę, staw skokowy i kostkę. Noga nie powinna przesuwać się wewnątrz buta. Nie kupujmy rolek na wyrost, szczególnie w przypadku małych dzieci, ponieważ „latająca” w bucie noga jest podatna na kontuzje. Jeśli chcesz zakupić rolki na więcej niż jeden sezon wybierz rolki z regulacją rozmiarów.
Jak dobrać ten odpowiedni rozmiar? Najłatwiej użyć do tego kartki papieru i długopisu. Odrysujmy kontur stopy i zmierzmy odległość między piętą a dużym palcem. Lepiej posługiwać się długością stopy, a nie rozmiarem, gdyż te mogą się różnić w zależności od producenta.
Jaki model rolek wybrać?
Warto sięgnąć po modele rolek z miękkimi butami, zwanymi też skarpetami, które są umiejscowione w kompozytowej cholewie. Miękki but jest wygodny, ściśle przylega do nogi i wpływa na kontrolę jazdy. - Sztywna konstrukcja to szkielet całej rolki, który chroni przed urazem najbardziej newralgiczne miejsca – śródstopie i kostkę. Producenci stosują różne zapięcia, najczęściej spotykanym jest sznurowanie. Pozwala ono utrzymać nogę w bezpiecznej pozycji i precyzyjnie zabezpieczyć kostkę. Często, jego uzupełnieniem jest klamra lub rzep – dodatkowy pas bezpieczeństwa dla rolkarzy – podpowiada Agnieszka Grzeszczak-Kupnicka z Agito.pl. Miękki but nie tylko chroni przed urazami, ale też zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie potu.
Jak dobrać rozmiar kółek w rolkach do wieku dziecka?
Kółka, zaraz po bucie też powinny być dopasowane do wieku i umiejętności jazdy dziecka. Mogą mieć średnicę od 47 do 110 mm oraz twardość od 74A do 101A. Im większe kółka oraz im większa twardość, tym gorsza przyczepność, ale większa prędkość jazdy. Dla dzieci polecane są więc mniejsze i bardziej miękkie, tak by jeździło się wygodnie i niezbyt szybko. Do jazdy rekreacyjnej wybierzmy takie o parametrach pośrednich - średnicy około 70 - 72 mm oraz twardości około 80A - 82A.
Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na łożyska i płozę. Łożyska znajdują się wewnątrz kółek i są oznaczone symbolami ABEC, ILQ lub SG wraz z nieparzystymi liczbami. Im wyższa liczba, tym szybsze kółka. Płozy mogą być natomiast kompozytowe, aluminiowe lub karbonowe. Dwa pierwsze typy są najczęściej spotykane i polecane. Kompozytowe dobrze amortyzują drgania, a aluminiowe są lżejsze i lepiej absorbują energię wprawiając koła w ruch. Oprócz materiału, na komfort jazdy wpływa tez wysokość, na jakiej znajdują się płozy. Im bliżej ziemi, tym pewniej i stabilniej będzie się czuć nasze dziecko.
Zobacz także: Wybieramy rower dla dziecka - FILM
[CMS_PAGE_BREAK]
Jak nauczyć się hamować na rolkach?
Kolejna, ważna zasada. Zanim nauczymy dziecko szybko i pewnie jeździć, zadbajmy o umiejętność hamowania i bezpiecznego wytracania prędkości. Zdecydowanie łatwiej nauczyć się jeździć na rolkach, niż hamować. Na samym początku niezastąpiony będzie hamulec, zamontowany na prawej rolce. Ścierający się materiał ułatwia zmniejszanie prędkości i dodaje pewności siebie początkującym rolkarzom. Później można uczyć dziecko hamowania rolkami, ustawiając stopy w kształcie litery „T” lub nagłym skrętem. To jednak bardziej zaawansowane techniki, które powinniśmy wprowadzać dopiero wtedy, gdy dziecko bardzo pewnie i rozsądnie korzysta z łyżworolek.
Agnieszka Grzesczak-Kupnicka z Agito.pl poleca sprzęt dla młodych rolkarzy:
- Przy wyborze rolek dla dzieci, warto zaufać sprawdzonym markom. Dużą popularnością cieszą się rolki Laubr, Spokey, Broyx i Rollerblade z regulacją rozmiaru. Wybierając pierwsze rolki dla malucha nie warto oszczędzać. Warto pamiętać, że sprzęt dobrej jakości jest bardziej bezpieczny i będzie służył przez kilka sezonów – u dzieci aż do wyrośnięcia.
Łyżworolki Spokey Silverado Junior, 30-33 pomarańczowe
Łyżworolki dla najmłodszych z możliwością regulacji rozmiaru między 30, a 33 cm. Zostały wyposażone w niewielkie, wolniejsze kółka o średnicy 64 mm i twardości 82A. Płozy ABEC1 są także dość wolne, dzięki czemu początkujący rolkarz nie będzie się mógł bardzo mocno rozpędzić. Spokey Silverado Junior to idealne rolki do nauki jazdy dla najmłodszych. Wyróżniają się kolorowym.
Cena w Agito.pl ok. 131 zł.
Łyżworolki Broyx Delta X-RR692-RO, M 36-39 szaro-fioletowe
Nowocześnie wyglądające łyżworolki z regulacją rozmiaru między 22,4, a 24,2 cm i miękkim butem. Rolki zostały wyposażone w kółka 72 mm, szybkie łożyska ABEC5 oraz aluminiową płozę wykonaną w systemie 3D. Rolki posiadają dodatkowy system High-Protection, zabezpieczający staw skokowy. Do stabilizacji nogi w bucie służy wiązanie, klamra oraz rzep.
Cena w Agito.pl ok. 129 zł.