
Mamo, kup mi telefon
Ile razy wiedziałaś niemowlaka bawiącego się telefonem komórkowym rodziców? Widok kilkulatka bezbłędnie obsługującego smartfony nikogo już chyba nie dziwi. Skoro dziecko tak świetnie radzi sobie z obsługą urządzenia (przeważnie poznaje w nim świat gier), zaczyna chcieć posiadać własny telefon komórkowy. Nie zdziw się więc, gdy pewnego dnia usłyszysz od swojego przedszkolaka: "Mamo, kup mi telefon!". Co wtedy zrobić?
Po co dziecku telefon?
Zanim kupisz dziecku telefon komórkowy, odpowiedz sobie na pytanie: "Po co mu takie urządzenie?". Jeśli rozważasz zakup telefonu, ponieważ dziecko się tym interesuje i chciałabyś kupić mu prezent, o który cię prosi, zastanów się, czym telefon właściwie będzie dla twojego dziecka. Ten rodzaj motywacji pokazuje, że telefon jest czymś więcej niż urządzeniem do komunikacji, staje się on zabawką. Czy funkcja rozrywkowa telefonu to dobra motywacja do zakupu tego urządzenia dziecku? Czy wiesz, jakie ryzyko dla dziecka niesie za sobą takie podejście do urządzeń komórkowych?
Fonoholizm u dzieci
Z badań twórców kampanii społecznej "Uwaga! Fonoholizm" wynika, że o fonoholiźnie, czyli uzależnieniu od telefonów komórkowych możemy mówić już w przypadku dzieci. Skutki uzależnienia mogą być poważne, począwszy od osłabienia kontaktów z rówieśnikami oraz rodzicami, poprzez zanikanie pasji i zainteresowań dziecka po zaburzenia funkcji biologicznych (sen, odżywianie). Dlatego warto pamiętać, że telefon w ręku kilkulatka nie powinien pełnić funkcji gadżetu, a jedynie być urządzeniem do komunikacji z rodzicami.
Czy kupować dziecku telefon?
Jeśli istnieje realna potrzeba wynikająca z przebywania dziecka poza domem, warto rozważyć zakup telefonu komórkowego dla dziecka. Dobrym momentem na rozważenie sprawienia takiego prezentu jest sytuacja, gdy twoje dziecko coraz częściej przebywa u kolegów/koleżanek lub wychodzi samo na plac zabaw, a ty chcesz mieć z nim kontakt. Warto pamiętać, że kiedyś telefonów komórkowych nie było. Nie znaczy to, że mamy nie korzystać z dób rozwoju techniki, tylko pamiętajmy, aby robić to rozsądnie. Dobrze, jeśli telefon komórkowy jest wsparciem dla naszego poczucia bezpieczeństwa, a nie jego stałym i niezbędnym elementem.
Sprawdź: Jak nauczyć dziecko wzywać przez telefon pogotowie?
W jakim wieku kupić dziecku telefon?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Rozwój dzieci przebiega bardzo indywidualnie i ciężko jednoznacznie określić, jaki wiek jest najlepszy na zakup telefonu komórkowego. Poniższe pytania pomogą wam sprawdzić, czy jesteście gotowi na kupienie dziecku telefonu komórkowego. Warto odpowiedzieć sobie na nie przed zakupem tego typu urządzeń.
- Jak samodzielne jest twoje dziecko ?
- Czy twoje dziecko musi być z wami w kontakcie ze względów bezpieczeństwa?
- Jak odpowiedzialne jest twoje dziecko?
- Czy może korzystać z telefonu bez ustalenia limitów minut na rozmowy i braku zabezpieczeń/ograniczeń na możliwość pobierania aplikacji?
- Można mu zaufać na tyle, że nie będzie korzystał z telefonu np. podczas zajęć przedszkolnych?
- Czy jest mu naprawdę potrzebny "inteligentny telefon", który jest również urządzeniem muzycznym, przenośnym odtwarzaczem filmów i gier itp.?
- Czy potrzebujesz czegoś, co da ci informacje o lokalizacji swojego dziecka – niektóre aplikacje pozwalają na to?
- Przekalkulowałaś wszystkie koszty zawiązane z posiadaniem przez dziecko telefonu (Czy utrzymasz nerwy na wodzy, gdy twoje dziecko zakomunikuje ci, że jego nowy telefon wpadł właśnie do toalety)