Mięso w diecie dziecka
Dziecko potrzebuje mięsa, by się dobrze rozwijać. Oto, jakie jest dla niego najzdrowsze.
1. Królik – dobry na początek rozszerzania diety
Mięso królicze podawaj od 6-7. miesiąca życia dziecka. Jest delikatne, wartościowe i bardzo rzadko uczula, dlatego doskonale sprawdza się jako pierwsze mięso w diecie niemowlaka (w przeciwieństwie do cielęciny i wołowiny, która może uczulać dzieci mające alergię na mleko ).
2. Wołowina pomoże w anemii
Podawaj ją od 7. miesiąca życia dziecka. Wołowina jest prawdziwą skarbnicą żelaza. Pierwiastek ten jest z mięsa lepiej przyswajalny (wchłania się w 15–20%) niż żelazo, które można znaleźć w roślinach (organizm ludzki wykorzystuje je tylko w 3–5%).
Niedobór żelaza może prowadzić do anemii , zahamowania wzrostu, notorycznego zmęczenia i osłabienia odporności. Najwięcej żelaza oprócz wołowiny zawiera cielęcina i mięso królika.
3. Drób jest pełen białka
Im więcej w mięsie tłuszczu, tym mniej białka. Dlatego dzieciom najlepiej służy mięso chude, a więc drób – możesz go podawać od 6-7. miesiąca życia dziecka (poza kaczką i gęsią – możesz je podać od 2. roku życia). Białko jest materiałem budulcowym: to cegiełki, z których zbudowane są wszystkie nasze tkanki. Organizm dziecka rośnie, a więc potrzebuje ich wyjątkowo dużo. Proteiny (to inna nazwa białek) zużywane są nie tylko do budowy nowych, ale także do odbudowywania starych komórek. Białko zawarte w mięsie (a także w jajkach i mleku) jest pełnowartościowe, tzn. w przeciwieństwie do białka roślinnego (które można znaleźć np. w soi, grochu, fasoli, soczewicy albo w bobie) zawiera komplet tzw. aminokwasów niezbędnych, to znaczy takie, których ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować sam. Białko z mięsa jest także znacznie lepiej strawne.
Niedobór protein może prowadzić m.in. do zahamowania wzrostu i powstania niedowagi, opóźnienia w rozwoju umysłowym, a że białka wchodzą też w skład krwi, enzymów,...