Kupno butów dla dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. To ważny zakup, ponieważ stopa dziecka ciągle się rozwija i potrzebuje do tego dobrego obuwia by rozwijała się prawidłowo. Przy kupnie butów dla dziecka na jesień i zimę ważny jest nie tylko rozmiar (buty powinny być o 1,5 cm większe niż dziecko nosi normalnie), ale także: materiały, z których buty są wykonane, ich fason oraz ogólny typ buta. Nie wiesz, jakie są trendy w butach dla dzieci na obecny sezon jesienno-zimowy? W tym sezonie bez dwóch zdań królują tradycyjne trzewiki – wiązane na sznurówki z przodu i czasem posiadające z boku wszyty suwak – dla większej wygody zakładania buta. Wśród butów dla maluszków, najbardziej popularne są śniegowce oraz trzewiki zapinane na kilka rzepów.

Reklama

Typy butów jesienno-zimowych dla dziecka:

  • Kozaki – to buty w sam raz dla przedszkolaka. Muszą być elastyczne, najlepiej z bocznym zamkiem, który można rozpiąć na całej długości buta. Sprawdź przy zakupie czy zamek jest dobrze wszyty – nie może uwierać, gdy but jest zapięty na nodze. W trendach z tego sezonu możemy zauważyć kozaki ozdabiane futerkiem - najlepiej dobrze widocznym i w jakimś rzucającym się w oczy kolorze.
  • Śniegowce – idealne na śnieg i mróz. Jeśli je wybierasz, pamiętaj, że muszą być odpowiedniej długości – tak, by śnieg nie wsypywał się malcowi do środka. Śniegowce muszą być elastyczne i łatwe w zakładaniu, by dziecko mogło robić to samodzielnie. By ułatwić mu zakładanie, dobrze by było gdyby posiadały zapięcie albo rzep. Na jesień odpowiednikiem śniegowców będą kalosze – jedne z najbardziej lubianych przez dzieci buty.
  • Trzewiki jesienno-zimowe wykonane z Gore-Texu. Mogą być wiązane tradycyjnie na sznurówki i w środku posiadać dodatkową wkładkę ocieplającą stopę dziecka. A mogą być też na rzep lub zapinane z boku na suwak, co ułatwi dziecku naukę samodzielnego ubierania butów. Innym modelem są trzewiki, które wykonane są z oddychającego materiału z nieprzemakalną membraną. Ten system zapobiega marznięciu i przemakaniu stóp dziecka, gdy pada deszcz lub śnieg.

Zasady wyboru obuwia dla dziecka

Kiedy już wybierzesz model, sprawdź, czy spełnia on wszystkie wymogi, którymi powinnaś się kierować przy kupnie butów dziecięcych, szczególnie w przypadku obuwia jesienno-zimowego.

Reklama
  • Rozmiar butów zimowych - zachowaj 1,5 cm wolnej przestrzeni między czubkiem buta a końcami palców. Pomocne przy wyborze odpowiedniego rozmiaru butów dla dziecka może być obrysowanie stopy, a następnie wycięcie wzoru, który przyłożymy do wkładki z buta. Dobrym sposobem jest także postawienie stopy bezpośrednio na wkładce z buta. Dzięki temu będziesz mogła precyzyjnie określić, jak dużo miejsca zajmie dziecięca stopa.
  • Podeszwa buta – powinna nie ślizgać się, a jej wysokość zapewnić musi odpowiednie rozłożenie stopy. Nacisk podczas chodzenia musi być równomierny na całej powierzchni.
  • Materiały zimowe buty dla dziecka powinny być lekkie i elastyczne, ocieplone. Musi posiadać odpowiednią wentylację, która jest ważna ze względów zdrowotnych, jak i ze względu na zachowanie ciepła.
Reklama
Reklama
Reklama