
Nie można przyjmować ich z byle powodu. Mają sporo skutków ubocznych (te naprawdę niebezpieczne i groźne jednak na szczęście zdarzają się bardzo rzadko). Ich nadużywanie poza tym może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa. Czasami jednak po prostu nie da się bez nich obejść, ponieważ kurowanie domowymi sposobami dziecka np. z zapaleniem płuc może się skończyć jedynie poważnymi powikłaniami, na pewno nie szybkim powrotem do zdrowia.
Czy dać antybiotyk? Decyzja należy do lekarza
Antybiotykami nie wolno leczyć się na własną rękę, nawet jeśli kiedyś okazały się skuteczne przy podobnej okazji. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni antybiotyk, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno trzeba go w danej sytuacji zastosować. Warto pamiętać, że za większość infekcji u małych dzieci odpowiedzialne są wirusy, na których te lekarstwa tak naprawdę nie robią żadnego wrażenia!
Jak dobrać antybiotyk?
Najlepiej by było, gdyby pediatra dobierał lek na podstawie antybiogramu, czyli badania pozwalającego stwierdzić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. Ale to jest sytuacja idealna. W praktyce często nie ma na to czasu, bo na wyniki posiewu czeka się od trzech do siedmiu dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Lekarz bierze zawsze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, jakie jej towarzyszą, poprzednio stosowane leki i to, jak reagowało na nie dziecko. Często kurację rozpoczyna się od leków z grupy penicylin (są one najmniej toksyczne i skutecznie zwalczają wiele infekcji).
Ulotka antybiotyku wszystko ci powie
Zanim podasz swojemu maluchowi przepisany przez pediatrę lek, koniecznie przeczytaj ulotkę. Niektóre zawarte w niej informacje są bardzo ważne dla zdrowia malucha. Musisz wiedzieć m.in., czy dany antybiotyk podaje się przed czy po posiłku oraz jakie niepokojące lub nie objawy u dziecka wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem. Znajdziesz tam również instrukcję przyrządzania zawiesiny. Trzeba jej ściśle przestrzegać, bo jeśli wlejesz do pojemnika zbyt dużo albo zbyt mało wody, stężenie lekarstwa będzie niewłaściwe i… antybiotyk nie zadziała tak, jak powinien.
Nie zapomnij przed każdym użyciem potrząsnąć energicznie butelką z antybiotykiem, ponieważ proszek lubi się osadzać na dnie, a więc płyn, który jest wyżej, zawiera w sobie zbyt mało leku. Gotową zawiesinę przechowuj zgodnie z zaleceniami, jakie znajdziesz na opakowaniu, ponieważ inaczej może ona stracić swoje właściwości. Niektóre leki trzeba przechowywać w lodówce, a inne zaś wystarczy trzymać w temperaturze pokojowej.
Uwaga! Naukowcy odkryli kolejny skutek uboczny antybiotyków