Zdrowie

Badanie specjalistyczne

Badanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać.


2badania214.jpgBadanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać.

Wykryte jeszcze w łonie mamy nieprawidłowości, przedwczesne przyjście na świat czy komplikacje podczas porodu to najczęstsze powody, dla których w pierwszych trzech latach życia dziecko jest kierowane na specjalistyczne badania.

Istnieją jednak i inne do nich wskazania. Poddaje się im np. dzieci, które doznały urazów, a wyniki przeprowadzonych wcześniej rutynowych badań nie są jednoznaczne. Spora grupa tych maluchów to ciekawskie i ruchliwe szkraby, które połknęły drobny przedmiot, i trzeba go szybko... zlokalizować. U dzieci trudniej niż u dorosłych ustalić wszystkie objawy, np. skąd pochodzi ból, jaki jest jego rodzaj, czy występują zawroty głowy. Malec zwykle po prostu płacze.

Badanie USG
Czyli ultrasonograficzne. To najpopularniejsza metoda diagnostyczna. Służy do badania tkanek miękkich, za pomocą fal ultradźwiękowych. Doświadczony lekarz zbada dziecko, nawet jeśli się porusza. Kontrolowaną część ciała smaruje bezbarwnym żelem, potem przesuwa po skórze głowicą aparatu. Zwykle takiemu badaniu poddawane są:
- stawy biodrowe. Lekarz może je obejrzeć z każdej strony i w różnych pozycjach. Stwierdzi, czy panewki kości udowych malca są dobrze ukształtowane, a w przypadku nieprawidłowości dobierze metodę leczenia. Zanim dziecko stanie na nogach, warto badanie wykonać dwukrotnie.
- układ moczowy. Badanie powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę w budowie tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie – najpierw przy wypełnionym pęcherzu, potem, gdy dziecko, robiąc siusiu, opróżni pęcherz.
- głowa. USG mózgu jest możliwe, dopóki nie zarosną ciemiączka, czyli w pierwszych miesiącach życia (kości nie przepuszczają fal ultradźwiękowych). To tzw. USG przezciemiączkowe. Wskazania do wykonania u noworodków i niemowląt to: podejrzenie wady wrodzonej, wystąpienie drgawek, nadmierny przyrost obwodu głowy, zapalenie opon mózgowych i mózgu lub opóźnienia rozwoju psychoruchowego u wcześniaków.

EKG i Echo serca
EKG to podstawowe i bardzo proste, trwające kilka minut badanie serca. Jest bardzo przydatne w diagnozowaniu najmłodszych. Malca nie trzeba do niego specjalnie przygotowywać, nie musi też być na czczo. Wynik zawiera wiele informacji o budowie i pracy mięśnia serca. Pomaga także ustalić przyczynę zaburzeń jego rytmu u dzieci w każdym wieku. Równie proste i nieinwazyjne jest badanie o nazwie echo serca. Podczas niego lekarz kontroluje pracę serduszka i przepływ krwi za pomocą aparatu USG.

Rezonans magnetyczny
Malec dostaje skierowanie na badanie rezonansem, gdy pediatra podejrzewa choroby układu nerwowego (np. u dzieci, które urodziły się o wiele za wcześnie) lub schorzenia kości, mięśni i stawów. Maluch poddawany badaniu musi być zdrowy, bez gorączki (podwyższona temperatura zaburza pracę aparatu) i mieć aktualne (z ostatnich kilku dni) wyniki badań laboratoryjnych.
Samo badanie nie boli i nie ma skutków ubocznych. Ale pacjentom zakłada się wenflon, czyli wykonuje się wkłucie dożylne, bo czasem w trakcie badania trzeba podać środek kontrastowy. Mały pacjent w pozycji leżącej jest wsuwany do specjalnej komory. Może być ubrany, pod warunkiem że w jego odzieży nie ma elementów metalowych.

Tomografia komputerowa
W ten sposób bada się głównie mózg dzieci, którym zarosło ciemiączko. Ale tomografia bywa też badaniem uzupełniającym USG, zwłaszcza narządów jamy brzusznej.
Często na badanie tomografem komputerowym są kierowane dzieci po urazach. Gdy malec stracił przytomność na dłużej niż kilka sekund, jest senny, wymiotuje albo ma drgawki, skarży się na bóle głowy, wtedy badanie trzeba zrobić jak najszybciej. Tomograf pomaga również zdiagnozować choroby zatok, gardła oraz krtani.

Rentgen
Kierowane są na niego dzieci, u których pediatra podejrzewa zapalenie płuc. Dawka promieniowania jest bardzo mała, w przeciwieństwie do tej, jakiej potrzeba do prześwietlenia kości. Dlatego badanie może być powtarzane kilka razy bez szkody dla malucha. Na podstawie zdjęcia klatki piersiowej można wstępnie ocenić położenie, kształt i wielkość serca, dużych naczyń, naczyń płucnych i układu oddechowego.
Coraz częściej tradycyjne aparaty rentgenowskie zastępowane są cyfrowymi, które emitują kilkakrotnie mniejszą dawkę promieni. Obraz badania zapisywany jest w komputerze, a nie na kliszy.
Tekst: Joanna Zielewska

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kobieta na badaniu USG narządów rodnych
Fotolia
Starania o dziecko
5 pytań o USG narządów rodnych
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna raz na dwa lata zgłaszać się na USG narządu rodnego. To bezbolesne, nieinwazyjne badanie pozwala wykryć wiele poważnych chorób, pomaga też ustalić przyczynę niepłodności. Dla kobiet w ciąży jest okazją do tego, by zobaczyć maluszka w brzuchu.

Badanie USG narządów rodnych jest uzupełnieniem badania ginekologicznego. Dzięki niemu lekarz ma dodatkowe informacje na temat budowy i położenia macicy oraz jajników. U kobiet, które spodziewają się dziecka, ciążowe USG wykonuje się aż trzy razy. Dowiedz się, co ginekolog może ustalić dzięki badaniu USG narządu rodnego i jak się do niego przygotować. 1. Jakie są rodzaje USG narządów rodnych? Są 3 rodzaje USG narządów rodnych. To lekarz decyduje, która z metod będzie najlepsza i najbardziej pomocna w danym przypadku.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą przezbrzuszną (TA - transabdominal). Na brzuch nakłada się żel, który ułatwia przesuwanie głowicy i rozchodzenie się fal dźwiękowych. Ginekolog przesuwa głowicę w dole brzucha i ocenia obraz widoczny na monitorze.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą transwaginalną (TV - transvaginal), sondę wprowadza się do pochwy . Do badania należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę ). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę płodu.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą doodbytniczą (TR - transrectal). Tę metodę stosuje się u pacjentek, które jeszcze nie współżyły. 2. Co lekarz widzi na monitorze podczas USG narządów rodnych? Dzięki USG lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów (np. macicy, jajników), jak również wykryć nieprawidłowości w ich budowie. Przy badaniu USG narządów rodnych ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków ,...

Zdrowie
Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Badania noworodka Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar . Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka ). Badanie USG u dziecka Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie ( Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen ). Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka. Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat. Badania...

badanie, lekarz, niemowlę
Zdrowie
Ważne badania dziecka
Czasami lekarz opiekujący się dzieckiem wypisuje skierowanie na badania. Przeczytaj, jak przygotować do nich dziecko.

  ANALIZA KRWI O tym, czy maluszkowi trzeba pobrać krew, decyduje lekarz. Nawet jeśli trzeba to robić kilka razy w krótkim czasie, jest to zabieg bezpieczny i nie grozi osłabieniem czy anemią. • Co się ocenia? U dzieci najczęściej wykonuje się morfologię, by określić ilość oraz „jakość” komórek krwi. Jeśli lekarz nie potrafi ustalić, czy choroba dziecka ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, może zlecić zrobienie rozmazu krwi. Laborantka ocenia pod mikroskopem wygląd białych krwinek i ich liczbę. Wyniki podaje się w procentach. • Kiedy zrobić? Jednym z najczęstszych powodów są nawracające infekcje, brak apetytu, podejrzenie anemii, chorób pasożytniczych, gdy dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i rośnie. Zbadanie krwi lekarz zaleci również przy podejrzeniu cukrzycy, alergii, chorób nerek, wątroby.  • Jak często? Bywa, że konieczne jest pobieranie krwi kilkakrotnie w krótkim czasie, co niepokoi mamy. Niepotrzebnie. Pobiera się bardzo mało krwi, więc nie ma obaw, że powtórzenie badań nawet w odstępie kilkunastu godzin doprowadzi np. do osłabienia czy anemii. • Jak przygotować dziecko? Przed „zwykłą” morfologią krwi powinno być na czczo (najlepiej idź do laboratorium między 6 a 9 rano). O to trudno w wypadku niemowlęcia. Dlatego zapytaj lekarza, co zrobić, by badanie wypadło miarodajnie. • Z paluszka czy żyły? Krew do badania pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia, czasem z żyły na przedniej powierzchni dłoni, ale także z palca. Po wszystkim warto uciskać miejsce ukłucia przez chwilę (nie zginać rączki), by nie pojawił się krwiak. Aby mniej bolało. Miejsce pobrania krwi można wcześniej znieczulić specjalnym kremem Emla (na receptę). BADANIA MOCZU Wraz z moczem usuwane są z organizmu produkty przemiany materii. Dlatego barwa, woń, skład wiele powiedzą lekarzowi nie tylko o zaburzeniach...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak