dziecko, lekarz, dentysta, ząbki
Panthermedia
Zdrowie

Bezpłatny przegląd zębów u dzieci

Bezpłatny przegląd zębów u dzieci, darmowa fluoryzacja, a do tego możliwość obejrzenia własnych zębów przy pomocy specjalnej kamery i pluszak w prezencie. Skorzystaj z okazji i uchroń dziecko przed próchnicą!

Bezpłatny przegląd zębów u dzieci obędzie się 22 marca 2014 roku w Warszawie w ramach „Soboty z Dentusiem” - cyklu akcji profilaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizowanych  w ramach kampanii  „Lekcja stomatologii”. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.

 Gdzie i kiedy można zrobić dziecku bezpłatny przegląd zębów?

22 marca od godziny 11 do 13 ponad 50 stomatologów będzie czekać na małych pacjentów w czterech warszawskich gabinetach kliniki Prima-Dent:
  • ul. Grójecka 77
  • ul. Króżańska 20
  • ul. Targowa 33 a
  • ul. Targowa 67/2
Na wizytę nie trzeba się umawiać. Organizatorzy akcji zapewniają, że lekarze zdążą przepadać wszystkich chętnych.  
Kolejne „Soboty z Dentusiem” odbędą się 31 maja, 30 sierpnia oraz 6 grudnia 2014 roku w tych samych gabinetach.
 

Jak będzie wyglądać wizyta u dentysty?

Podczas wizyty lekarz skontroluje zęby małego pacjenta i pokaże mu je przy pomocy malutkiej kamery, którą wkłada się do ust. 
Jeśli rodzice pacjenta nie będą mieli nic przeciwko temu, zostanie także przeprowadzona bezpłatna fluoryzacja, a stomatolog wytłumaczy, w jaki sposób fluor uodparnia zęby na próchnicę. 
Każdy mały pacjent otrzyma w prezencie dzienniczek przeglądów stomatologicznych oraz pluszowego Dentusia - maskotkę, która będzie mu przypominać o tym, że o ząbki trzeba dbać. 
Podczas wizyty rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak  zapobiegać próchnicy i co robić, by dziecko nie bało się dentysty.
 
Przeczytaj także: Strach przed dentystą
 

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem na bezpłatny przegląd zębów?

Gorąco namawiamy: skorzystaj z okazji a potem regularnie chodź z dzieckiem do dentysty.  Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 60 procent polskich trzylatków nigdy nie była u stomatologa. To źle, bo ponad połowa dzieci w tym wieku ma już próchnicę. Trzylatki mają średnio po 3 nieleczone dziury w zębach, pięciolatki po 5. 
 
 

Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

dziecko u dentysty
Fotolia
Pielęgnacja
4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki
Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.

1. Fluoryzacja Inaczej zwana lakierowaniem . Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą ). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne , jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem . W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić. 2. Lakowanie Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów , które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo , choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić.  Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki 3. Lapisowanie Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych . Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy , choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika...

dziecko u dentysty
Adobe Stock
Zdrowie
Polskie dzieci mają zęby w fatalnym stanie! Twoje dziecko też?
Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że stan uzębienia polskich dzieci jest fatalny! Przyczyną jest kiepska wiedza rodziców i złe nawyki. Ty też popełniasz te błędy?

Badanie przeprowadzone przez Medcover Stomatologia nie pozostawia złudzeń: wiedza rodziców i ich postępowanie są przyczyną próchnicy u dzieci. Aż 90 proc. 7-latków i 80 proc. 3-latków ma dziurawe zęby ! A można by tego uniknąć... Teoria a praktyka 47 proc. rodziców uważa, że opieka stomatologiczna powinna być roztaczana nad dziećmi przez specjalistę stomatologii dziecięcej. Jednocześnie tylko 30 proc. rodziców wie, kim jest pedodonta , a jedynie 18 proc. kojarzy tę nazwę ze stomatologią. 41 proc. rodziców nie wie, kim jest ten specjalista. Tymczasem pedodonta to właśnie stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów dzieci w wieku od niemowlęctwa do 18. roku życia. Kiedy do pedodonty? Specjaliści twierdzą: w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Tymczasem w tym czasie tylko 2 proc. rodziców odwiedziło z dzieckiem pedodontę , 8 proc. było u niego w 1. roku życia dziecka. 45 proc. rodziców było z dzieckiem u specjalisty między 1. a 3. rokiem życia pociechy, a aż 45 proc. z nich zabrało dziecko do stomatologa między 3. a 6. rokiem życia – o wiele za późno! Przyczyny wizyty z dzieckiem u dentysty 63 proc. rodziców zabiera dziecko na wizytę kontrolną. Co piąty rodzic idzie z pociechą do stomatologa dopiero wtedy, gdy wie, że dziecko ma próchnicę , a dla 12 proc. impulsem do wizyty z dzieckiem u specjalisty jest ból zęba. Zobacz także: Jak dbać o zęby mleczne – radzi specjalista [WIDEO] Fatalne nawyki psują zęby dzieciom Dlaczego aż 80 proc. trzylatków ma próchnicę? Z badania wynika, aż 76 proc. dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów , w tym 12 proc. mleko, herbatę lub sok, co sprzyja próchnicy. Na dodatek nadal wielu rodziców nie wierzy, że leczenie mleczaków jest niezbędne. Tymczasem brak takiego leczenia może skutkować w przyszłości wadami zgryzu i problemami z układem pokarmowym. Samo mycie zębów nie...

Zdrowie
Skąd się biorą zdrowe zęby?
Próchnica u dzieci pojawia się bardzo wcześnie. Ponad 50 proc. trzylatków ma w buzi przynajmniej jeden chory ząb! Sprawdź, jak dbać o higienę mlecznych zębów i zapobiegać próchnicy.

Jeśli mówimy o zdrowych zębach, nie mamy się czym chwalić. Polska jest krajem, do którego przyjeżdżają stomatolodzy, aby na własne oczy oglądać próchnicę . Tymczasem trzeba niewiele, aby ten bolesny (bo o tym, jak dokuczliwy jest chory ząb, nikogo nie trzeba przekonywać) i kosztowny (leczenie próchnicy zajmuje czwarte miejsce na liście chorób najdroższych w leczeniu) problem zniknął zupełnie. Zobacz film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? Próchnica u dziecka? Wszystko w twoich rękach Polskie dzieci mają utrudniony dostęp do stomatologów, zwłaszcza te, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsi. Według danych Ministerstwa Zdrowia brakuje pedodontów, czyli dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów dzieciom. Poza tym na wizytę u dentysty w ramach NFZ trzeba długo czekać. Nie mamy na to wpływu. Ale jest kilka spraw, które bezpośrednio zależą od nas, rodziców. I na tym polu na pewno nie powinniśmy zawieść. Wystarczy właściwie zajmować się zębami naszych maluchów. Jeśli masz jakieś grzeszki na swoim sumieniu, postaraj się szybko zrehabilitować. Zobacz, co pomoże zapewnić twojemu dziecku piękny uśmiech na całe życie. Przeczytaj: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań Przypominaj dziecku o myciu zębów Idealna sytuacja to taka, w której dziecko ma myte zęby po każdym posiłku. Warto to egzekwować i w domu, i w przedszkolu. Jeśli w przedszkolu, do którego chodzi maluch, dzieci nie myją zębów, poproś na zebraniu, żeby wprowadzić taki zwyczaj. Inni rodzice na pewno cię poprą. Nawet maluszki w najmłodszej grupie powinny myć zęby w przedszkolu. Co prawda przedszkolne wychowawczynie mogą obawiać się, że dwu-, trzylatki nie są jeszcze na to dość samodzielne . Z drugiej strony jednak, jeśli ma być konsekwentnie, warto próbować. Zawsze dokończ czyszczenie zębów dziecka Przedszkolaka należy zachęcać do jak największej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak