bielacwto nabyte
Adobe Stock
Zdrowie

Skóra w łatki? To może być bielactwo nabyte

W różnych miejscach na ciele pojawiają się białe, nieregularne łatki? Sprawdź, czy to nie rzadka choroba – bielactwo nabyte. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba skóry, która dotyka 1-2% ludzi na całej Ziemi. Prowadzi do powstawania na ciele białych plam pozbawionych pigmentu. Do chodzi do tego, gdy w skórze wymierają melanocyty – komórki barwnikowe. U połowy chorych pierwsze objawy obserwuje się przed ukończeniem 21. roku życia.

Spis treści:

Przyczyny bielactwa nabytego

Przyczyny tej choroby nie zostały jednoznacznie ustalone. Podejrzewa się, że może być ona dziedziczona, gdyż często występuje rodzinnie. Winowajcy szuka się także wśród zaburzeń autoimmunologicznych – organizm sam niszczy melanocyty. Jeszcze inną przyczyną być może są zaburzenia neurochemiczne czy wynikające z kontaktu organizmu z toksynami.


W powstawaniu odbarwionych plam na skórze pewną rolę może także odgrywać stres, silne przeżycia emocjonalne, np. wstrząs psychiczny oraz oparzenia słoneczne.


Plamy bielacze mogą pojawiać się u osób, które cierpią na:

 • cukrzycę,
 • chorobę Hashimoto,
 • chorobę Addisona,
 • toczeń rumieniowaty
 • niedokrwistość złośliwą,
 • łysienie plackowate,
 • twardzinę,
 • miastenię.
   

Zobacz także: Dzieci też chorują na Hashimoto! Na co uważać?

Przebieg choroby

Czy szczepisz dziecko w terminie? Sprawdź!
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Na początku na ciele pojawiają się małe nieliczne i jasne plamki wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Z upływem czasu plamek przybywa, aż zaczynają się ze sobą zlewać, tworząc duże odbarwione łaty na ciele. Najczęściej występują one na grzbietach dłoni i stóp, w pachach i pachwinach, na genitaliach, twarzy i szyi.

U części chorych na bielactwo nabyte dochodzi także do depigmentacji włosów (siwienie nabyte), 40% chorych ma bezobjawowe wady barwnikowe siatkówki, a 15% zaburzenia słuchu. U niektórych pojawia się także świąd skóry

Poniżej widać plamy bielacze zlokalizowane na dłoniach chorego;

bielacwto nabyte
Adobe Stock

Typy i rodzaje bielactwa nabytego

Wyróżnia się dwa typy choroby, które różnią się występowaniem plam na ciele oraz przebiegiem choroby:

Bielactwo uogólnione

Zwane jest też zwykłym lub mieszanym. Charakteryzuje się ono tym, że zmiany pojawiają się symetrycznie po obu stronach ciała, często na palcach, nadgarstkach, dłoniach, w okolicy ust i oczu. Często chory też siwieje. Z czasem zmiany obejmują coraz większą powierzchnię ciała i stają się bardzo widoczne. Jest to najczęstszy typ bielactwa nabytego.

Bielactwo segmentowe

Zwane też ograniczonym – zmiany występują tylko w na jednej partii ciała, np. na rękach albo twarzy. U połowy chorych także włosy tracą kolor. Choroba rozwija się około roku, a następnie zatrzymuje się.

Typy bielactwa nabytego

 • Bielactwo uogólnione – bardzo częste, objawiające się depigmentacją wielu różnych części ciała
 • Bielactwo ograniczone, skupione – nieliczne plamy powstają na jednej lub kilku częściach ciała.
 • Bielactwo całkowite – brak pigmentu dotyczy całego lub niemal całego ciała.

Jak się diagnozuje bielactwo nabyte?

Podczas wizyty dermatolog ogląda zmiany skórne. Przeprowadza też szczegółowy wywiad z pacjentem. Konieczne może być wykonanie badania tarczycy (analiza hormonów tarczycowych wykonywana z krwi), gdyż u części chorych stwierdza się autoimmunologiczne choroby tego narządu.

Zobacz także: Objawy bielactwa wrodzonego

Leczenie zmian depigmentacyjnych

Jego celem jest przywrócenie pigmentu w skórze. Terapie dobiera się do wieku pacjenta, nasilenia zmian oraz obszarów ciała, na jakich wystąpiły plamy. Do najczęściej stosowanych zabiegów zalicza się:

 • terapię farmakologiczną,
 • stosowanie specjalnych kosmetyków,
 • terapie PUVA (naświetlanie promieniowaniem UVA oraz uwrażliwienie skóry na ich działanie za pomocą doustnych leków),
 • mikroprzeszczepy własnych melanocytów.

Zalecenia dla chorych

Osobom, u których stwierdzono bielactwo nabyte, zaleca się następujące działania, które należy wdrożyć w codzienne życie:

 • stosowanie na co dzień filtrów UV,
 • zakaz korzystania z solarium,
 • zakaz wykonywania tatuaży,
 • stosowanie kosmetyków maskujących zmiany: samoopalaczy, barwnego makijażu,
 • ochrona skóry przed słońcem za pomocą ubrań.

Zobacz także
bostonka u dzieci

Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania, zdjecia

dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka

Rumień zakaźny - objawy i leczenie

Wysypka na ciele dziecka: to mogą być kleszcze

To nie jest zwykła wysypka! Uważaj na swoje dziecko, zwłaszcza latem!

 

Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film

bielactwo u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Bielactwo u dzieci – białe plamki na skórze, które trzeba chronić przed słońcem [FOTO]
Bielactwo u dzieci to choroba polegająca na niedoborze lub braku pigmentu w organizmie. Najczęściej objawia się po 10 roku życia i ma postać odbarwionych plamek na skórze, mogących się z czasem rozrastać na większym obszarze ciała. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, chociaż można ograniczać jej rozprzestrzenianie się. Wymaga maksymalnej ochrony skóry dziecka przed słońcem.

Bielactwo u dzieci najczęściej przybiera postać odbarwionych plam na skórze twarzy, dłoniach, kolanach, łokciach i narządach płciowych. Choroba nie boli, nie jest zaraźliwa, jednak może być ze względów estetycznych sporym obciążeniem psychicznym . Trudno także przewidzieć jej przebieg – białych plam może szybko przybywać, ale równie dobrze mogą się nie powiększać i nie powstaną kolejne. Bielactwo u dzieci: charakterystyka choroby objawy przyczyny diagnoza leczenie albinizm Na czym polega bielactwo u dzieci Bielactwo (z łac. vitiligo ) to choroba wynikająca z braku melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za barwę m.in. skóry, włosów oraz tęczówki oka. Im jest jej więcej, tym jest ich ciemniejszy odcień. Melanina jest produkowana przez melanocyty – komórki barwnikowe skóry. Kiedy w organizmie zaczyna ich brakować, dochodzi do bielactwa. Wyróżniamy bielactwo: nabyte (większość przypadków) i wrodzone (albinizm, występujący od urodzenia, bardzo rzadki). Początki bielactwa nabytego u dzieci objawiają się zazwyczaj po 10. roku życia albo i później. Częściej występuje ono u dziewczynek. Choroba objawia się w postaci odbarwionych, bladych plam. Jest kilka form bielactwa: ogniskowe – kilka jasnych miejsc na skórze, uogólnione – zmiany występują na większym obszarze skóry, symetryczne – skóra jest odbarwiona symetrycznie, często na palcach, nadgarstkach, dłoniach, w okolicy ust i oczu, co powoduje wrażenie odbicia lustrzanego zmian. Objawy bielactwa u dzieci Zmiany mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Najbardziej prawdopodobne jest, że powstaną na twarzy, rękach, w pachwinach, w okolicy łokci i kolan, a także wokół skóry naokoło otworów – oczu, pępka, w okolicy narządów płciowych. Choroba rozwija się stopniowo: najpierw skóra jest...

wysypka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Kiedy skóra dziecka jest chora: o tych chorobach musisz wiedzieć
Ropne strupki, pęcherzyki albo liszaje to symptomy skórnych infekcji bakteryjnych. Ale choroby skóry to nie tylko bakterie. Ważne, by prawidłowo je diagnozować i leczyć.

Choroby skóry u dzieci występują często. Na skórze każdego dziecka bytuje tysiące bakterii i wirusów . Dopóki dziecięcy organizm działa sprawnie, dopóty bakterie te mu nie grożą. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie, mała ranka albo np. oparzenie słoneczne, aby zarazki dostały się np. do mieszków włosowych albo gruczołów potowych. Stąd już tylko krok do choroby, która, choć objawia się na skórze, może mieć poważne skutki dla całego organizmu. Choroby skóry: Czyrak Brodawka Mięczak zakaźny Liszajec Paciorkowe zapalenie skóry Naczyniak Egzema AZS Łojotokowe zapalenie skóry Grzybica Choroby skóry głowy Czyrak Objawy Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka , która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna. Przyczyny Najczęstszą przyczyną czyraków jest gronkowiec złocisty – bakteria, której nosicielami jest stosunkowo wiele dzieci. Może osiąść nie tylko w gardle, ale też np. na skórze głowy na pośladkach, w zgięciach łokci, kolan czy w pachwinach. Leczenie Pojedynczy czyrak umiejscowiony np. na nodze czy pupie maluszka zwykle goi się sam, jeśli jednak jego średnica powiększy się do ok. 1 cm, to może oznaczać, że infekcja przybiera na sile. Wtedy bez lekarza się nie obejdzie. Do specjalisty trzeba też się zgłosić, jeśli czyraki powracają albo kiedy na skórze pojawia się ich więcej niż jeden – w takim przypadku mówimy o czyraczności, którą leczy się czasem nawet antybiotykiem podawanym doustnie. Jeśli czyraki pojawią się na twarzy albo w uchu, konieczne będzie najpewniej leczenie szpitalne, ze względu na to, że infekcja rozwija się bardzo blisko mózgu i istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych. Brodawki (kurzajki) Objawy Brodawki (często też nazywane kurzajkami) wyglądają jak twarde...

Łuszczyca
Zdrowie
Łuszczyca u dzieci: objawy, przyczyny, dieta, leczenie [ZDJĘCIA]
Łuszczyca u dzieci jest nieuleczalną chorobą skóry. Leczenie zmniejsza objawy w postaci czerwonych, przesuszonych plam na skórze np. dłoni czy głowy. Maści i kremy przepisane przez lekarza natłuszczają zmiany. Specjalista może zadecydować też o fototerapii.

Łuszczyca u dzieci wygląda podobnie, jak u dorosłych. Skóra dziecka zmagającego się z łuszczycą w miejscach dotkniętych chorobą przypomina łuski, jest przesuszona i mocno zaczerwieniona. Dzieci często krępują się odsłaniać choćby najmniejsze skrawki ciała, by nie pokazywać nieestetycznych czerwonych plam. Aby się ich pozbyć, najczęściej stosuje się maści. W przypadku dzieci zmagających się z łuszczycą konieczna jest wizyta u pediatry i dermatologa. Spis treści: 1. Po czym poznać łuszczycę? 2. Jakie są objawy łuszczycy u dzieci? 3. Jakie są przyczyny występowania łuszczycy u dzieci? 4. W jakim stopniu łuszczycę u dzieci można wyleczyć? 5. Dieta przy łuszczycy 6. Czy łuszczycą można się zarazić? 7. Zdjęcia łuszczycy na różnych częściach ciała ​Czym jest  łuszczyca? Łuszczyca jest chorobą skóry. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych , to znaczy, że do jej powstania przyczynia się źle funkcjonujący układ odpornościowy, który reagując w nieprawidłowy sposób, próbuje zwalczać sam siebie, doprowadzając tym samym do choroby. Łuszczyca u dzieci pojawia się zazwyczaj najwcześniej około 10.roku życia , choć warto zaznaczyć, że może także wystąpić później, nawet w dorosłym życiu.  Jakie są objawy łuszczycy u dzieci? Łuszczyca u dzieci daje charakterystyczne objawy w postaci czerwonych plam w różnych częściach ciała , np. na rękach, nogach, głowie, czyli w widocznych miejscach. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na: łokciach, dłoniach, stopach, kolanach, owłosionej skórze głowy. Łuszczyca u dzieci pojawia się także na twarzy i to właśnie w tym miejscu, występuje najwcześniej .  Jakie są przyczyny występowania łuszczycy u dzieci? Przyczyny występowania łuszczycy u dzieci  i u dorosłych nie są do końca znane. Według jednych teorii...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj