
Bielactwo nabyte to przewlekła choroba skóry, która dotyka 1-2% ludzi na całej Ziemi. Prowadzi do powstawania na ciele białych plam pozbawionych pigmentu. Do chodzi do tego, gdy w skórze wymierają melanocyty – komórki barwnikowe. U połowy chorych pierwsze objawy obserwuje się przed ukończeniem 21. roku życia.
Spis treści:
- Przyczyny bielactwa nabytego
- Przebieg choroby
- Typy i rodzaje bielactwa nabytego
- Jak się diagnozuje bielactwo nabyte?
- Leczenie zmian depigmentacyjnych
- Zalecenia dla chorych
Przyczyny bielactwa nabytego
Przyczyny tej choroby nie zostały jednoznacznie ustalone. Podejrzewa się, że może być ona dziedziczona, gdyż często występuje rodzinnie. Winowajcy szuka się także wśród zaburzeń autoimmunologicznych – organizm sam niszczy melanocyty. Jeszcze inną przyczyną być może są zaburzenia neurochemiczne czy wynikające z kontaktu organizmu z toksynami.
W powstawaniu odbarwionych plam na skórze pewną rolę może także odgrywać stres, silne przeżycia emocjonalne, np. wstrząs psychiczny oraz oparzenia słoneczne.
Plamy bielacze mogą pojawiać się u osób, które cierpią na:
- cukrzycę,
- chorobę Hashimoto,
- chorobę Addisona,
- toczeń rumieniowaty
- niedokrwistość złośliwą,
- łysienie plackowate,
- twardzinę,
- miastenię.
Zobacz także: Dzieci też chorują na Hashimoto! Na co uważać?
Przebieg choroby
Na początku na ciele pojawiają się małe nieliczne i jasne plamki wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Z upływem czasu plamek przybywa, aż zaczynają się ze sobą zlewać, tworząc duże odbarwione łaty na ciele. Najczęściej występują one na grzbietach dłoni i stóp, w pachach i pachwinach, na genitaliach, twarzy i szyi.
U części chorych na bielactwo nabyte dochodzi także do depigmentacji włosów (siwienie nabyte), 40% chorych ma bezobjawowe wady barwnikowe siatkówki, a 15% zaburzenia słuchu. U niektórych pojawia się także świąd skóry
Poniżej widać plamy bielacze zlokalizowane na dłoniach chorego;

Typy i rodzaje bielactwa nabytego
Wyróżnia się dwa typy choroby, które różnią się występowaniem plam na ciele oraz przebiegiem choroby:
Bielactwo uogólnione
Zwane jest też zwykłym lub mieszanym. Charakteryzuje się ono tym, że zmiany pojawiają się symetrycznie po obu stronach ciała, często na palcach, nadgarstkach, dłoniach, w okolicy ust i oczu. Często chory też siwieje. Z czasem zmiany obejmują coraz większą powierzchnię ciała i stają się bardzo widoczne. Jest to najczęstszy typ bielactwa nabytego.
Bielactwo segmentowe
Zwane też ograniczonym – zmiany występują tylko w na jednej partii ciała, np. na rękach albo twarzy. U połowy chorych także włosy tracą kolor. Choroba rozwija się około roku, a następnie zatrzymuje się.
Typy bielactwa nabytego
- Bielactwo uogólnione – bardzo częste, objawiające się depigmentacją wielu różnych części ciała
- Bielactwo ograniczone, skupione – nieliczne plamy powstają na jednej lub kilku częściach ciała.
- Bielactwo całkowite – brak pigmentu dotyczy całego lub niemal całego ciała.
Jak się diagnozuje bielactwo nabyte?
Podczas wizyty dermatolog ogląda zmiany skórne. Przeprowadza też szczegółowy wywiad z pacjentem. Konieczne może być wykonanie badania tarczycy (analiza hormonów tarczycowych wykonywana z krwi), gdyż u części chorych stwierdza się autoimmunologiczne choroby tego narządu.
Zobacz także: Objawy bielactwa wrodzonego
Leczenie zmian depigmentacyjnych
Jego celem jest przywrócenie pigmentu w skórze. Terapie dobiera się do wieku pacjenta, nasilenia zmian oraz obszarów ciała, na jakich wystąpiły plamy. Do najczęściej stosowanych zabiegów zalicza się:
- terapię farmakologiczną,
- stosowanie specjalnych kosmetyków,
- terapie PUVA (naświetlanie promieniowaniem UVA oraz uwrażliwienie skóry na ich działanie za pomocą doustnych leków),
- mikroprzeszczepy własnych melanocytów.
Zalecenia dla chorych
Osobom, u których stwierdzono bielactwo nabyte, zaleca się następujące działania, które należy wdrożyć w codzienne życie:
- stosowanie na co dzień filtrów UV,
- zakaz korzystania z solarium,
- zakaz wykonywania tatuaży,
- stosowanie kosmetyków maskujących zmiany: samoopalaczy, barwnego makijażu,
- ochrona skóry przed słońcem za pomocą ubrań.