dentysta, stomatolog
fotolia
Zdrowie

Koniec z bólem u dentysty - komputer zamiast strzykawki!

Dziecko boi się dentysty? Strzykawki idą w odstawkę! Dentyści coraz częściej znieczulają przy pomocy komputera.

Nikt chyba nie lubi zastrzyków, a zwłaszcza dzieci. Dzięki komputerowemu znieczulaniu możecie zapomnieć o bólu u stomatologa. Jest ono bezbolesne i lepiej tolerowane przez dzieci, a co najważniejsze - odbywa się bez udziału strzykawki!

Czy warto skorzystać z komputerowego znieczulenia dla dziecka?

Odpowiada: lek. dent. Małgorzata Rogala-Sionko z Niewada Clinic w Warszawie
Podanie znieczulenia w sposób komputerowy, sprawia, że wizyta u dentysty wzbudza w maluchu pozytywne skojarzenie, nawet jeśli leczenie może być inwazyjne i wymaga znieczulenia. . Tego typu znieczulenia zaleca się przede wszystkim dzieciom, które źle znoszą jakiekolwiek zastrzyki, szczepienia i badania z udziałem igieł oraz strzykawek. Bezbolesne, delikatne podanie znieczulenia Wand sprawia, że dziecko lepiej toleruje zabieg jest  spokojniejsze i nie obawia się kolejnego spotkania z dentystą. Odpowiednie znieczulenie spełnia więc nie tylko ważną rolę medyczną, jaką jest eliminacja bólu, ale także ważną funkcję psychologiczną i wychowawczą, oszczędzając najmłodszym stresu.

Co jeszcze warto wiedzieć o komputerowym znieczuleniu? Poznaj 4 powody, dla których warto zapewnić dziecku komputerowe znieczulenie.

Dziecko boi się bólu? Komputerowe znieczulenie nie boli

Podanie znieczulenia przy pomocy Wand faktycznie nie boli. Skąd taka różnica? To od szybkości podawania płynu zależy, czy dziecko poczuje ból. W przypadku Wand znieczulenie jest podawane łagodnie i bardzo powoli z tzw. prędkością fizjologiczną. Co prawda Wand ma niewielką igłę, ale to nie jest zastrzyk! Tutaj komputer, a nie ręka dentysty steruje tempem podania znieczulenia, dlatego właśnie delikatne wykonanie zabiegu jest możliwe. Płyn stopniowo rozchodzi się w tkance, dokładnie znieczulając miejsce wykonania zabiegu. Dziecko nie odczuwa nagłego wtłoczenia płynu, który rozpiera tkanki. Zabieg jest bezbolesny, łagodny dla dziecka, mniej stresujący i co najważniejsze – unikasz paniki, która często pojawia się przy zastrzykach.

Gdy dziecko nie lubi strzykawek ...

Wand to system bezstrzykawkowy. Zamiast tego mamy niewielki komputer zakończony aplikatorem, przypominającym długopis lub "magiczną różdżkę do usypiania ząbków", jak często dentyści tłumaczą to dzieciom. To właśnie w tym aplikatorze umieszczona jest niewielka, bardzo cienka igła, prawie niezauważalna dla dziecka. Brak widoku strzykawki, a także fakt, że urządzenie w niczym jej nie przypomina, sprawiają, że Wand nie wzbudza w dziecku negatywnych skojarzeń i nie wywołuje lęku.

Gdy dziecko boi się ukłucia igłą ...

Brak strzykawki nie oznacza jednak braku igły. Igła w końcówkach Wand jest bardzo cienka. Jest więc igła, ale dziecko jej nie poczuje. Kontakt igły z dziąsłem jest dla dziecka całkowicie bezbolesny. Jak to możliwe? Z igły cały czas sączą się krople płynu znieczulającego. Dlatego w momencie, kiedy dochodzi do kontaktu igły z powierzchnią dziąsła, jest ono natychmiast znieczulane. Podobnie jak kolejne warstwy przez, które przechodzi igła. To powala na jej bezbolesne wprowadzenie do tkanek dziecka.

Dziecko boi się odrętwienia?

Po komputerowym znieczuleniu dziecko nie odczuwa odrętwienia twarzy, języka i policzków.  Może swobodnie rozmawiać z dentystą i rodzicami. Możliwość rozmowy podczas zabiegu, brak uczucia zdrętwienia znacznie uspokaja dziecko. Zachowana zostaje także pełna sprawność mimiczna - dziecko może uśmiechać się i jeść po zabiegu. W ten sposób eliminujemy także ryzyko bolesnego samozagryzania po zabiegu.

Gabinety stosujące znieczulenie komputerowe można wyszukać poprzez stronę: http://www.lagodnie.pl/znajdz-gabinet/

Zobacz też: Jak przez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dianatal
Panthermedia
Poród naturalny
Jak pomóc dziecku przyjść na świat?
Większość porodów przebiega zupełnie naturalnie i bez komplikacji. Czasem jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. O tym, czy i kiedy powinno nastąpić, decyduje lekarz położnik w trakcie akcji porodowej. Dowiedz się, co może cię czekać

Metody instrumentalne w trakcie porodu Każdy poród niesie ze sobą ryzyko. Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje, że poród przebiegnie się w sposób przewidziany przez lekarza. Zdarza się, że akcja porodowa kończy się użyciem kleszczy lub próżniociągu. Przyszła mama nie powinna panikować – chociaż zachowanie spokoju w takim momencie to wyczyn iście ekstremalny. Wszystko co robi lekarz, ma na celu doprowadzenie do pomyślnego rozwiązania i zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej i maleństwu. Poród kleszczowy O użyciu kleszczy decyduje ryzyko zagrożenia zdrowia (a nawet życia) matki i dziecka wynikające z kontynuowania porodu siłami natury. W takiej sytuacji kobieta nie jest w stanie przygotować się do tego co ma się wydarzyć, nie ma szans na rozmowę z lekarzem i rozwianie swoich wątpliwości. Jest zdenerwowana – boi się o siebie i przede wszystkim, o dziecko – czy kleszcze nie zrobią mu krzywdy?  Tymczasem forma porodu nie ma większego znaczenia jeśli maleństwo urodzi się zdrowe. A czasami to kleszcze właśnie dają mu tę szansę. Wykorzystuje się je w drugim okresie porodu, kiedy główka dziecka wchodzi do kanału rodnego kobiety. Istnieje miejsce od którego nie ma już odwrotu, tzn. wyjęcie dziecka przez cesarskie cięcie jest niemożliwe. Jeśli na tym etapie pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka lekarz może zdecydować o użyciu kleszczy, dzięki którym ściąga dziecko w dół kanału rodnego. Kleszcze wyglądają jak dwie, duże, wygięte łyżki. Ich kształt dopasowany jest do kształtu główki noworodka oraz kanału rodnego kobiety. Za pomocą kleszczy lekarz bardzo delikatnie łapie główkę malca i ostrożnie wyciąga. Ściąganie główki musi odbywać się, gdy kobieta ma skurcze parte . Zazwyczaj jedynym śladem po porodzie kleszczowym są niegroźne otarcia, lekkie zasinienie lub odkształcenie na główce, które znika po kilku dniach....

Znieczulenie zewnątrzoponowe sprawdzi się, gdy boisz się bólu
RF
Poród naturalny
Znieczulenie zewnątrzoponowe
To rodzaj znieczulenia porodu, na które decyduje się coraz więcej przyszłych mam. Bo metoda ta jest skuteczna, względnie bezpieczna, łatwa do podania, pozwala brać udział w porodzie. Jeśli decydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe, sprawdź, co cię czeka.

O znieczulenie zewnątrzoponowe możesz poprosić, gdy wiesz, że nie wytrzymasz bólu (co może mieć wpływ na przebieg akcji porodowej). Lekarz zdecyduje o jego zastosowaniu, jeśli poród przebiega z wykorzystaniem kleszczy/próżnociągu, w przypadku ciąży mnogiej czy cesarskiego cięcia.     Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe? Po podaniu środka znieczulającego tracisz czucie, ale tylko w dolnej części ciała. Preparat paraliżuje nerwy, które przewodzą impulsy bólu z macicy i szyjki macicy, dzięki czemu nie będziesz czuć - wcale albo trochę - skurczów porodowych. Niestety, blokada ta dotyczy też nerwów nóg oraz pęcherza. Dlatego spodziewaj się chwilowego "paraliżu" jednych i utraty kontroli nad drugim (wprowadza się wtedy do pęcherza cewnik, który go opróżnia). Po znieczuleniu będziesz przytomna, co pozwoli ci przeżyć poród w pełni.       Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe? Cały zbieg trwa około pół godziny, a znieczulenie utrzymuje przez kilka godzin. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka między zewnętrzne opony rdzenia kręgowego (czyli w przestrzeń zewnątrzoponową). Preparat ten blokuje nerwy przewodzące ból.   Podłączenie kroplówki Jest potrzebne, by zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnienia krwi podczas podawania cewnika do podawania środka znieczulającego miejscowo. Odpowiednia pozycja Lekarz poprosi cię byś się położyła na lewym boku lub wyprostowała w pozycji siedzącej. Odkażenie i znieczulenie miejscowe Anestezjolog najpierw odkazi miejsce wkłucia, a po chwili delikatnie wprowadzi igłę między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Możesz wtedy poczuć niewielkie napięcie lub mrowienie. Zwykle jednak nie czuje się niczego. Wprowadzenie cewnika Lekarz przez igłę wprowadza elastyczny cewnik z dawką środka znieczulającego. Cewnik mocuje się plastrem...

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Pielęgnacja
Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!
W pierwszej połowie XX wieku na setkę dzieci w wieku 7 – 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe zęby. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że niewiele się zmieniło! To dlatego, że dzieci źle myją zęby (albo nie myją ich wcale) i za rzadko chodzą do dentysty.

Próchnica  nadal niszczy zęby naszych dzieci. Ma ją aż 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-nastolatków.   Dlaczego polskie dzieci mają dziury w zębach? Zły stan zębów dzieci z początków poprzedniego stulecia łatwiej zrozumieć. O higienę dbało się wówczas tak, jak się dało (zamiast pasty używano sproszkowanej kredy z mentolem, a nawet popiołu albo sproszkowanego węgla drzewnego),  a do dentysty szło się na ogół dopiero wówczas, gdy nie można już było wytrzymać z bólu i trzeba było wyrwać chory ząb. Dlaczego jednak dzieci nadal tracą zęby przez próchnicę, skoro sklepowe półki uginają się od szczoteczek i past do zębów, współczesne gabinety stomatologiczne są świetnie wyposażone, a leczenie nie przypomina już tortur? Wyjaśnienie tej zagadki jest proste. Dzieci wciąż mają kłopoty z zębami, bo:   Niewystarczająco dobrze i często je czyszczą. Niektóre nie myją ich wcale. Przeczytaj także: Co trzecie dziecko nie myje zębów!   Za rzadko chodzą do dentysty. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się co pół roku. Dzięki nim lekarz może dostrzec początki próchnicy na jej wczesnym etapie, gdy leczenie jest proste i bezbolesne. Wielu rodziców nadal uważa, że nie ma sensu leczyć mleczaków, bo i tak wypadną. To nieprawda! Sprawdź jak wygrać z próchnicą u dzieci     Nie zrażaj dziecka lękiem przed dentystą Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii prozdrowotnej "Lekcja Stomatologii" (organizowanej od lat przez fundację "Nadzieja dla Zdrowia oraz NZOZ Prim-Dent), wynika że:   46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u dentysty 52 proc. boi się tak bardzo, że unika dentysty. Czego konkretnie się boimy? Przede wszystkim bólu, narzędzi i  tego, że ktoś będzie majstrował w naszych ustach. Bywa, że mamy złe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj