Borelioza u dzieci
AdobeStock
Zdrowie

Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie

Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować.

Spis treści:

Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza

Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi. Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie.

Objawy boreliozy u dzieci

Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze.

Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza, to:

 • nadmierne zmęczenie,
 • apatia,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni,
 • gorączka,
 • nadwrażliwość na światło i dźwięk,
 • niechęć do zabawy,
 • drażliwość,
 • brak koncentracji,
 • trudności w nauce,
 • problemy ze snem.

Wyróżnia się trzy stadia boreliozy:

 • Pierwsze stadium boreliozy – może wystąpić na skórze rumień wędrujący w miejscu ukłucia kleszcza.
 • Drugie stadium boreliozy – pojawiają się zmiany zapalne narządów wewnętrznych.
 • Trzecie stadium boreliozy – objawia się przewlekłą infekcją, która może trwać wiele lat, wyniszczając organizm.
Wiele osób uważa, że jeśli rumień się nie pojawił, to nie doszło do zarażenia boreliozą. Niestety nie jest to prawdą. Rumień wędrujący występuje w zaledwie 30-50 proc. przypadków, w których doszło do zarażenia (amerykańscy naukowcy mówią, że u dzieci pojawia się on tylko w ok. 10 proc. przypadków!). W pozostałych choroba podstępnie rozwija się przez lata, zmniejszając tym szanse na całkowite wyleczenie.

Diagnoza boreliozy u dziecka

Jeżeli obawiamy się, że dziecko może być zarażone boreliozą, należy wykonać mu badanie krwi. Bakterie, które są przenoszone przez owada podczas ugryzienia kleszcza, powodują wytwarzanie przez organizm przeciwciał (IgG, IgM). Można je wykryć po 4-6 tygodniach od ukąszenia. Wyniki wątpliwe i pozytywne są weryfikowane metodą Western-blot. Bezpośrednie wykrycie Borrelia burgdorferi jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom genetyki molekularnej.

Badanie w kierunku boreliozy można wykonać również tuż po kontakcie z kleszczem. Polega ono na sprawdzeniu, czy w organizmie znajduje się DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Badanie to nie jest refundowane, można wykonać je jedynie odpłatnie. Jego cena zależy od laboratorium, zazwyczaj waha się od 100 do 200 zł.

Leczenie boreliozy u dzieci

Podanie antybiotyku jest niezbędne w leczeniu boreliozy u dziecka. Lekarz zwykle przepisuje doksycyklinę lub amoksycylinę – w zależności od wieku i wagi małego pacjenta. Borelioza u dzieci jest chorobą wyleczalną pod warunkiem, że zostanie stosunkowo wcześnie wykryta. Im szybciej zacznie się podawać niezbędne leki, tym szanse na całkowite wyleczenie są większe.


Zobacz także:

Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?

Kleszcze
Fotolia
Zdrowie
Co ty wiesz o kleszczach? Quiz
Jak wyjąć kleszcza?
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

Pielęgnacja
Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz zdjęcia kleszcza i dowiedz się, dlaczego należy jak najszybciej go usunąć oraz jakie choroby może przenosić.

Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka. Z tego powodu bardzo łatwo można go nie zauważyć. Po powrocie ze spaceru należy uważnie obejrzeć całe ciało. Podpowiemy ci, czego szukać. Wyjaśniamy, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka. Spis treści: Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza? Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Istnieje niemal 900 gatunków kleszczy. Ludzi najczęściej atakuje kleszcz pospolity . To mały pajęczak, który ma różne stadia rozwojowe. Samice kleszczy mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce najwyżej 2,5 mm. Najmniejsza jest nimfa kleszcza , czyli forma przejściowa między dorosłym kleszczem a larwą. Jak zatem wygląda mały kleszcz? Ma ok. 1,5 mm. Gdy znajdzie się na ciele, można go nie zauważyć. Przypomina drobinkę brudu lub naprawdę mały pieprzyk. U większego kleszcza można zaobserwować jego budowę anatomiczną. Kleszcz ma cztery pary odnóży, nożycowate szczękoczułki z ząbkami (którymi wbija się w swojego żywiciela) i odwłok. Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Na początku jest to mały czarny lub brązowy punkt, który z czasem się powiększa. Kleszcz wypełnia odwłok wypijaną krwią. Im dłużej kleszcz tkwi wczepiony w skórę, tym odwłok jest większy. Na dołączonym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda kleszcz po 24 godzinach, gdy napije się krwi. Przypomina wtedy brodawkę. A jak wygląda kleszcz w skórze? Zobacz na zdjęciu: Czasem ugryzienia kleszcza można nie zauważyć. Jest to możliwe, bo kleszcze potrafią same odczepić się od skóry. Wtedy o tym, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz