
Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować.
Spis treści:
- Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza
- Objawy boreliozy u dzieci
- Diagnoza boreliozy u dziecka
- Leczenie boreliozy u dzieci
Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza
Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi. Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie.
Objawy boreliozy u dzieci
Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze.
Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza, to:
- nadmierne zmęczenie,
- apatia,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- gorączka,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- niechęć do zabawy,
- drażliwość,
- brak koncentracji,
- trudności w nauce,
- problemy ze snem.
Wyróżnia się trzy stadia boreliozy:
- Pierwsze stadium boreliozy – może wystąpić na skórze rumień wędrujący w miejscu ukłucia kleszcza.
- Drugie stadium boreliozy – pojawiają się zmiany zapalne narządów wewnętrznych.
- Trzecie stadium boreliozy – objawia się przewlekłą infekcją, która może trwać wiele lat, wyniszczając organizm.
Diagnoza boreliozy u dziecka
Jeżeli obawiamy się, że dziecko może być zarażone boreliozą, należy wykonać mu badanie krwi. Bakterie, które są przenoszone przez owada podczas ugryzienia kleszcza, powodują wytwarzanie przez organizm przeciwciał (IgG, IgM). Można je wykryć po 4-6 tygodniach od ukąszenia. Wyniki wątpliwe i pozytywne są weryfikowane metodą Western-blot. Bezpośrednie wykrycie Borrelia burgdorferi jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom genetyki molekularnej.
Badanie w kierunku boreliozy można wykonać również tuż po kontakcie z kleszczem. Polega ono na sprawdzeniu, czy w organizmie znajduje się DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Badanie to nie jest refundowane, można wykonać je jedynie odpłatnie. Jego cena zależy od laboratorium, zazwyczaj waha się od 100 do 200 zł.
Leczenie boreliozy u dzieci
Podanie antybiotyku jest niezbędne w leczeniu boreliozy u dziecka. Lekarz zwykle przepisuje doksycyklinę lub amoksycylinę – w zależności od wieku i wagi małego pacjenta. Borelioza u dzieci jest chorobą wyleczalną pod warunkiem, że zostanie stosunkowo wcześnie wykryta. Im szybciej zacznie się podawać niezbędne leki, tym szanse na całkowite wyleczenie są większe.
Zobacz także: