Wymiana szczoteczki do zębów po chorobie
AdobeStock
Zdrowie

Twoje dziecko było chore? Wymień mu szczoteczkę do zębów!

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać regularnie co 8-12 tygodni, ale w pewnych sytuacjach trzeba to robić częściej. Dlaczego to takie ważne?

Szczoteczka do zębów nadaje się do wyrzucenia i wymiany na nową już po ok. 2-3 miesiącach. Choć większość z nas to wie, nie każdy stosuje się do tej zasady. Co gorsza, niewiele osób ma świadomość tego, że w niektórych przypadkach nawet taka częstotliwość zmiany szczoteczki nie gwarantuje prawidłowej ochrony jamy ustnej. Najnowsze badanie udowadnia, że zawsze po przebyciu choroby należy pożegnać się ze starą szczoteczką, nawet jeśli używana była krócej niż przez 8 tygodni. Stomatolog Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk wyjaśnia, dlaczego jest to tak istotne.

Raport na temat higieny jamy ustnej u dzieci

Na zlecenie Medicover Stomatologia przeprowadzono we wrześniu ogólnopolskie badanie wśród rodziców dzieci w wieku od 0 do 12 lat. Spytano ich, czy zgadzają się z tym, że szczoteczkę do zębów należy wymienić zawsze po chorobie. Z raportu, jaki przygotowano na podstawie badania, wynika, że jedynie 62% respondentów zgadza się z tym stwierdzeniem. Tymczasem niestosowanie się do tej reguły może przyczynić się do powstania problemów w jamie ustnej.

Lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk przyznaje: „Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie zębów i dziąseł”. Ekspert dodaje też, że wiele osób nie stosuje się do tej zasady. „Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, 13 proc. rodziców wymienia swoją szczoteczkę co miesiąc, a 58 proc. co trzy miesiące. Aż 92 proc. badanych deklaruje, że głównym powodem jej wymiany jest zużycie” – stwierdza.

Zobacz też: Pasta do zębów dla dzieci. Jaką wybrać? 

Czy zużycie szczoteczki zawsze widać gołym okiem?

Zazwyczaj wydaje nam się, że szczoteczka jest zużyta, gdy widzimy to gołym okiem. To duży błąd. Okazuje się, że nawet gdy wygląda ona na niezniszczoną, w mikrouszkodzeniach włókien zbierają się szkodliwe bakterie. Płucząc szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich drobnoustrojów, które się na niej znajdują. To z kolei sprawia, że przy każdym kolejnym myciu bakterie ze szczoteczki trafiają z powrotem do naszej jamy ustnej. Dlatego nawet jeśli szczoteczka pozornie wygląda dobrze i nie jest zniszczona, to i tak należy wymienić ją po upływie 8-12 tygodni.

Jak prawidłowo czyścić zęby?

Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne. Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, mycie zębów powinno przebiegać w określony sposób. Jaki? Stomatolog Patryk Kononowicz wyjaśnia: „Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Ząb czyścimy ruchem obrotowym od strony dziąsła w kierunku zęba (wymiatanie) – taki sposób jest najbezpieczniejszy dla naszych dziąseł. Czyścimy powierzchnię każdego zęba. Po wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka. Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkukrotnie. Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych”.

Źródło: materiały prasowe Medicover Stomatologia

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

Szczoteczka elektryczna
mat. prasowe
Zakupy
Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
Jedynie jedna na dziesięć osób nie ma żadnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, a aż 80% Europejczyków cierpi na choroby dziąseł. Zdaniem dentystów, sytuacja ta jest m.in. wynikiem ignorowania znaków ostrzegawczych i traktowania powtarzającego się krwawienia dziąseł jako czegoś naturalnie związanego z codziennym szczotkowaniem.

Aby temu zaradzić, eksperci Oral-B stworzyli rewolucyjną technologię Gum Guard, która w połączeniu z najnowszą szczoteczką Genius w kolorze Orchid Purple, nie tylko kompleksowo zadba o zdrowie naszych dziąseł, ale także zamieni ich codzienną pielęgnację w prawdziwe domowe spa! Jako najczęstszy błąd popełniany przez pacjentów, dentyści wymieniają brak odpowiedniej techniki czyszczenia zębów.  Jak pokazują badania, szczotkujemy za krótko i nieprecyzyjnie.  Chociaż większość z nas, zapytana o długość mycia, odpowie, że myje przepisowe 2 minuty, dokładne analizy wskazują, że  średnio zajmuje nam to mniej niż 60 sekund ,  a ponadto 60% z nas nie szotkuje tylnych zębów lub poświęca im za mało uwagi. Podstawą dbania o zdrowie naszej jamy ustnej jest codzienna pielęgnacja. Systematyczne kontrole u dentysty nie pomogą, jeśli odpowiednio nie przyłożymy się do porannego i wieczornego szczotkowania. Niestety, w dalszym ciągu obserwując swoich pacjentów spotykam się z brakiem podstawowej edukacji w tym zakresie. Brakuje im dyscypliny, motywacji, a często też po prostu wiedzy na temat tego, jak odpowiednio szczotkować. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby myć zęby odpowiednio długo, bez stosowania zbyt dużego nacisku oraz w taki sposób, aby nie pomijać żadnych obszarów. Tymczasem pacjenci często traktują mycie zębów jako coś mechanicznego i robionego w pośpiechu, przez co nie tylko nie zachowują odpowiedniej higieny, ale również nie zauważają i ignorują symptomy wskazujące na poważne choroby, w tym zapalenie dziąseł –  mówi lek.dent., specjalista pariedontolog Agnieszka Peret . Przeciętnie odwiedzamy gabinety dentystyczne dwa razy do roku. Tymczasem na zdrowie naszych zębów i dziąseł pracujemy każdego dnia. Dlatego, wiedząc że choroby jamy ustnej mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości, powinniśmy...

Jordan, szczoteczki do zębów, szczoteczki dla dzieci
materiały prasowe
Zakupy
Jordan - Pokochaj swoje zęby!
O zęby naszych pociech należy dbać już od najmłodszych lat. Trzyetapowy system Jordan zapewnia optymalną opiekę stomatologiczną dla dzieci w każdym wieku, od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego aż do wyrżnięcia się zębów stałych.

Celem jest nauczyć dzieci prawidłowego mycia zębów przez zabawę i zapewnić, że ich zęby będą zdrowe przez całe życie. W programie Step-by-Step szczoteczka rozwija się wraz z dzieckiem, dopasowując się do wymagań wieku.   Step by Step 0-2 lat Mycie, Nauka, Gryzienie Doskonała higiena jamy ustnej od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Jordan 0-2 lat to idealny sposób na wyrobienie prawidłowych nawyków przy myciu zębów już u najmłodszych dzieci. Ergonomicznie ukształtowana rączka zapewnia doskonałą przyczepność dłoni zarówno rodziców, jak i dzieci. Co więcej, uchwyt spełnia także funkcję gryzaka podczas ząbkowania. Mała główka z bardzo miękkimi włóknami delikatnie czyści pierwsze ząbki, a równocześnie masuje dziąsła, łagodząc bolesny proces ząbkowania. • Bardzo krótka główka chroni przed skaleczeniami/podrażnieniami • Mała owalna główka z bardzo miękkimi włóknami • Niebieskie włókna wskazują zalecaną ilość pasty Step by Step 0-2 lat  Cena: 8,49 pln Włosie: bardzo miękkie   Step by Step 3-5 lat Mlecznobiałe zęby mleczne Szczoteczka Step by Step 3-5 lat została zaprojektowana specjalnie do czyszczenia zębów mlecznych, a jej okrągła główka i miękkie włosie ułatwiają czyszczenie powierzchni wokół zębów. Jest dostępna w 3 wersjach:   Z wbudowaną klepsydrą – rozwija u dzieci świadomość czasu i pomaga motywować dzieci (i rodziców) do odpowiednio długiego szczotkowania. Obrócenie klepsydry powoduje rozpoczęcie odliczania czasu do 2 minut. Z dekoracyjnym uchwytem do powieszenia na lustrze. Z osłonką podróżną. Owalna główka z wyjątkowo miękkim włosiem przeznaczona do czyszczenia zębów mlecznych, plus wskaźnik ilości pasty. Opcja z klepsydrą, dekoracyjnym uchwytem z przyssawką do zawieszenia na lustrze lub osłonką podróżną na wypadek noclegu poza domem lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj