choroba Scheuermanna
Adobe Stock
Zdrowie

Choroba Scheuermanna – co to jest, przyczyny, leczenie

Choroba Scheuermanna, zwana też kifozą młodzieńczą, dotyka chłopców i dziewczynki, a zacząć się może przed 10. rokiem życia. Choroba powoduje zniekształcenie kręgosłupa.

Choroba Scheuermanna najczęściej rozwija się u nastolatków w wieku 12-16 lat, choć zdarzają się przypadki początków choroby notowane przed 10. rokiem życia. Nieleczona kifoza młodzieńcza prowadzi do trwałych zniekształceń kręgów i kręgosłupa i może wiązać się z dokuczliwym bólem.

Choroba Scheuermanna:

Na czym polega choroba Scheuermanna

Jest to choroba należąca do tzw. martwic kości. Rozwija się w kręgach piersiowej części kręgosłupa i polega na obumieraniu tkanki chrzęstnej i kostnej. W wyniku choroby kręgi zmieniają kształt – stają się klinowate – niższe od strony brzusznej. To z kolei powoduje pogłębienie kifozy piersiowej, czyli naturalnego wygięcia odcinka kręgosłupa w tył, co wpływa na cała sylwetkę dziecka, a później osoby dorosłej.

Przebieg choroby Scheuermanna

Dzieli się ją na trzy etapy. Pierwszy etap to tzw. faza wczesna, w której pojawia się niewielkie pogłębienie kifozy piersiowej, a na zdjęciu RTG widać niewielkie zmiany w kształcie kręgów. Faza wczesna może być obserwowana u dzieci w wieku 9-10 lat.
W fazie drugiej, zwanej czynną, dziecko ma wyraźnie pogłębioną kifozę piersiową, pojawia się ból i zmęczenie. Na zdjęciu RTG widać klinowacenie kręgów, nieregularne brzegi kręgów oraz guzki Schmorla. Obraz taki obserwuje się u dzieci w wieku 11-18 lat.
W fazie trzeciej, późnej, przebudowa kręgów kończy się, prowadząc do trwałych zniekształceń kręgosłupa i sylwetki, dokuczliwego bólu oraz do zaburzenia napięcia mięśniowego.

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo i dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować. Najczęściej rozpoznanie choroby Scheuermanna jest możliwe dopiero wtedy, gdy zmiany są zaawansowane: kręgi uległy zniekształceniu i pojawiły się dolegliwości bólowe. Choroba trwa zwykle ok. trzech lat.

Przyczyny kifozy młodzieńczej

Jak dotąd nie udało się poznać przyczyn choroby. Istnieją jednak pewne podejrzenia, a należą do nich:

  • skłonności genetyczne (dziedziczone),
  • zaburzenia hormonalne,
  • zatory odcinające dopływ krwi do kręgów,
  • mikrourazy kręgów.


Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby zalicza się: niedobór witaminy A, schorzenia mięśni, zaburzenia hormonalne.

Choroba Scheuermanna – objawy

Najczęściej obserwuje się zmiany w kształcie kręgosłupa i pleców – może dość do pogłębienia naturalnych krzywizn lub do ich spłycenia – to zależy od umiejscowienia choroby. Często pojawia się też ból nasilający się po długim leżeniu, chodzeniu lub podczas aktywności fizycznej (np., podskoków, biegania). Dziecko może skarżyć się też na uczucie zmęczenia i ograniczoną ruchomość kręgosłupa.

Na zdjęciu rentgenowskim w pierwszym etapie choroby widać nieregularność kształtów górnych i dolnych krawędzi trzonów kręgowych, zwężone krążki międzykręgowe i niewielkie zmiany w kształcie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku piersiowym. Później kręgi zmieniają kształt na klinowaty i pojawiają się guzki Schmorla.

Leczenie choroby Scheuermanna

Najważniejsze jest wczesne uchwycenie choroby, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w kształcie kręgów, kręgosłupa i całej sylwetki. Leczenie polega najczęściej na zapobieganiu zniekształceniom (np. poprzez odpowiednie ćwiczenia i noszenie gorsetu ortopedycznego).

Czasami jednak niezbędna staje się operacja. Najczęściej wykonuje się ją u osób z zakończonym wzrostem, u których doszło do znacznego zniekształcenia kifozy piersiowej (powyżej 75 stopni), u dzieci z narastającą kifozą, u których wzrost nie został zakończony oraz wtedy, gdy ból jest bardzo dokuczliwy lub pojawiły się zaburzenia neurologiczne.

Leczenie operacyjne polega zmniejszeniu wygięcia kręgosłupa. Osiąga się to poprzez wstawienie prętów, przecięciu zgrubiałych więzadeł, usunięciu krążków międzykręgowych i wykonaniu przeszczepu kostnemu. Po zabiegu niezbędna jest rehabilitacja.

Zobacz także:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Endometrioza - objawy
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza objawy - są one bardzo często mylone z miesiączką
Masz bolesne miesiączki, ból krzyża i podczas stosunku? A może trudności z zajściem w ciążę? Nie bagatelizuj tych objawów – to może być endometrioza.

Bardzo trudny do zniesienia ból brzucha i złe samopoczucie to częsta dolegliwość miesiączkujących kobiet. Ale nie zawsze ich powodem jest comiesięczne krwawienie. Mniej więcej u jednej na 10 kobiet jest to sygnał poważnej choroby - endometriozy. Zobacz, jakie ma objawy i nie lekceważ ich.  Co to jest endometrioza Endometrioza polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obręb i obecności w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jajniki, jajowody, drogi moczowe, jelita, pochwa. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki, torbiele i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek. Endometrioza - objawy Potworny ból, opisywany jako rwący, przeszywający, szarpiący, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, lędźwi, odbytu to wspólny mianownik dla bardzo wielu kobiet cierpiących na endometriozę. Do najczęstszych objawów mogących wskazywać na nią należą: bolesne i obfite miesiączki (w pierwszych dniach okresu zużywa się więcej niż 10 podpasek na dobę i trwa on powyżej 7 dni), plamienie i krwawienie między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę, odczuwanie bólu podczas kontaktów intymnych (dyspareunia), silny zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bolesne oddawanie moczu oraz stolca, ból brzucha w czasie owulacji, przewlekłe bóle w obrębie miednicy (trwające co...

choroba Perthesa
Adobe Stock
Zdrowie
Choroba Perthesa – objawy, przebieg, leczenie
Choroba Perthesa jest jałową martwicą główki kości udowej. Do jej rozwoju przyczynia się niedostateczne ukrwienie, które może być wynikiem np. urazu.

Choroba Perthesa występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo ważne jest wczesne jej wykrycie, które pozwala uniknąć trwałych zmian w obrębie stawu biodrowego. Zespół Perthesa: Objawy Przyczyny i przebieg choroby Leczenie i rehabilitacja Choroba Perthesa – objawy Początkowo dziecko może skarżyć się na ból, później zaczyna utykać. Jednak wiele dzieci nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych! Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i sposobu, w jaki cię porusza. Ból może być zlokalizowany w pachwinie, w kolanie lub tu i tu. Bardzo często boli tylko kolano , co potrafi zdezorientować lekarza i szukać źródła bólu w samym kol;anie, a tymczasem proces chorobowy rozwija się w biodrze. Kolejnym objawem jest ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym (ograniczenie zakresu wyprostu, odwodzenia i rotacji wewnętrznej uda). Często także pośladek po stronie chorej traci objętość wskutek osłabienia mięśni. W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia główki kości udowej z panewki i skrócenie się nogi. Przyczyny i przebieg choroby Perthesa u dzieci Choroba Perthesa należy do chorób nazywanych jałowymi martwicami kości . Dochodzi do nich w wyniku ograniczenia dopływu krwi do kości – w przypadku choroby Perthesa chodzi o główkę kości udowej. Najczęściej przyczyną jej niedokrwienia jest osobnicze słabe ukrwienie w wieku 4-8 lat, uraz lub powtarzające się mikrourazy (np. częste zeskakiwanie na twarde podłoże). Zobacz także: Jałowa martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna) Przebieg zespołu Perthesa W fazie początkowej , która trwa kilka tygodni, dochodzi do obrzęku tkanek miękkich otaczających staw. Czasami widoczne jest (w Rtg) oddalenie od siebie powierzchni stawowych i nieregularny kształt główki kości udowej. W fazie martwicy obserwuje się zagęszczenie tkanki kostnej...

bostonka objawy
arch. pryw.
Zdrowie
Jak rozpoznać bostonkę? Czy wysypka na twarzy dziecka i w jamie ustnej to objaw bostonki?
Wysypka będąca objawem bostonki może pojawić się nie tylko na ciele, ale również na twarzy, a nawet w jamie ustnej. Przedstawiamy autentyczne zdjęcia chorego dziecka, które pomogą rozpoznać chorobę bostońską. Opisujemy objawy bostonki i sposoby leczenia zmian na twarzy i w jamie ustnej towarzyszących tej wciąż jeszcze nieco tajemniczej chorobie.

Dawniej diagnozy bostonki (choroby bostońskiej) zdarzały się w Polsce raz, dwa razy w roku. Od kilku lat bostonka jest coraz powszechniejsza . Swą nazwę zawdzięcza miastu, w którym pierwszy raz zanotowano epidemię tej choroby – Bostonowi w Stanach Zjednoczonych.  Choroba bostońska nie jest groźna, jednak do przyjemnych nie należy. Gdy wysypka występuje w widocznych miejscach, jak np. na twarzy, trudno zapomnieć o niej nawet na chwilę.  Objawy bostonki u dzieci plus zdjęcia bostonki na twarzy  Bostonka najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, ale może dotknąć też dorosłych. Szczególnie narażone są na nią wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach i oczywiście rodzice chorego dziecka. Bostonka – objawy: gorączka – trwa maksymalnie kilka dni, nie przekracza 39 stopni, wysypka na twarzy – afty, a właściwie otwarte ranki, wrzody lub wypryski najsilniej atakują okolice ust dziecka, wysypka w jamie ustnej – pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej zmieniają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. To najbardziej dokuczliwy objaw bostonki , wysypka na dłoniach i stopach – dziecko wygląda, jakby miało czerwone skarpetki do kostek i czerwone, plamiaste rękawiczki, wysypka w pachwinach, między pośladkami, na udach – pojawia się rzadziej.   Bostonka na twarzy u dziecka – zdjęcie wysypki choroby bostońskiej na twarzy w pierwszych dniach choroby:   Leczenie bostonki: czy i jak można pozbyć się wysypki na twarzy? Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, które są odpowiedzialne też między innymi za zatrucia pokarmowe . Skoro choroba bostońska to wirusówka, jej leczenie jest więc jedynie objawowe. Jak leczyć bostonkę u dziecka:   Najważniejsze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj