Fotolia.pl
Zdrowie

Jak przetrwać kolejną chorobę dziecka?

Twój kilkulatek kaszle, kicha, jęczy, ucieka z łóżka i narzeka na nudę? Nic dziwnego, chorowanie nie jest fajne. Ale możesz sporo zrobić, by czas mijał choć trochę weselej.

Są maluszki, które chorują tak rzadko, że rodzicom trudno sobie nawet przypomnieć, kiedy zdarzyło się to po raz ostatni. Twoje dziecko do nich nie należy? No cóż, moje również nie. Nie martw się, to nic strasznego. Większość przedszkolaków zalicza jesienią i zimą co najmniej kilka infekcji.

Mamooo, źle się czuję

Zatkany nos, kaszel czy gorączka do przyjemności nie należą, nic więc dziwnego, że dziecko jęczy i kwęka. Uzbrój się w cierpliwość i… przypomnij sobie jak przy podobnych okazjach potrafią marudzić dorośli faceci. Prawda, że twój smyk i tak jest bardzo dzielny?
Oprócz tego:

  • Łagódź ból. Jeśli skarży się na ból uszu, gardła czy głowy, podaj mu leki przeciwgorączkowe (Paracetamol, Ibuprofen), które działają również przeciwbólowo. Składniki uśmierzające ból mają także krople do uszu (np. Antotalgin, Otinum) i rozpylacze do gardła (np. Orofar – można go stosować powyżej czwartego roku życia).
  • Likwiduj objawy. Oczyszczaj dziecku jak najczęściej nos (solą fizjologiczną lub preparatami wody morskiej, a gdy potrzeba, mocniejszymi kroplami do nosa), podawaj leki łagodzące kaszel lub wykrztuśne.
  • Nie rezygnuj z kąpieli. Trudno czuć się dobrze, gdy jest się spoconym i ma się włosy w strąkach. Uważaj jednak, by malca nie przeziębić. Myj dziecku zęby (gdy wróci do zdrowia powinno używać nowej szczoteczki). Częściej przebieraj je w czystą piżamkę i zmieniaj pościel.
  • Wietrz mieszkanie. Gdy w domu jest duszno, trudniej się oddycha, a w powietrzu roi się od zarazków. Na czas wietrzenia wydeleguj malca do innego pokoju i pozwól mu wrócić dopiero, gdy temperatura w obu pomieszczeniach się wyrówna.

Nie chcę leżeć w łóżku!

W pierwszej fazie infekcji malec zwykle jest bardzo osłabiony, więc na ogół nie trzeba siłą zapędzać go do łóżka. Gdy tylko poczuje się lepiej, nie utrzyma go w nim żadna siła. Ubierz go w miarę ciepło (byle nie za bardzo) i pozwól na spokojną zabawę. To lepsze niż pilnowanie, by nie wyskakiwał spod kołdry i nie biegał boso po mieszkaniu. Jeśli z jakichś względów musi leżeć, nawet gdy nie ma na to ochoty, możesz posłać mu kanapę w dużym pokoju, tam gdzie są inni domownicy, telewizor itd.
Poza tym:

  • Pozwól mu zabrać do łóżka zabawki. Niech urządzi tam przedszkole, parking albo nawet plac budowy.
  • Przydziel dziecku podopiecznego – np. chorego misia, który koniecznie, ale to koniecznie musi się porządnie wygrzać (oczywiście w towarzystwie i pod czułą opieką).
  • Połóż się do łóżka razem z malcem. I wspólnie poczytajcie książeczki albo pobawcie się w lądowanie kosmitów.

Tfu! To paskudne!

Większość leków dla dzieci ma przyjemny smak, jednak są i mniej smaczne specyfiki.
Gdy lek jest wyjątkowo niedobry:

  • Mów prawdę. Nie oszukuj, że syropek jest pyszny, jeśli nie jest.
  • Żartuj. Możesz powiedzieć: „A teraz wyjątkowo paskudne lekarstwo”, skrzywić się okropnie. Tak ułatwisz sobie zadanie.
  • Korzystaj z pompek do podawania leków (możesz zastąpić je jednorazową strzykawką). Pozwalają odmierzyć precyzyjnie dawkę i błyskawicznie podać ją dziecku.
  • Negocjuj. Czasem pomagają stare, dobre negocjacje („Potem dostaniesz cukierka”) albo odwrócenie uwagi. Możesz np. poprosić dziecko, by zatkało sobie palcami nos.
  • Demonstruj. Jeśli na przykład smyk boi się spryskiwania gardła albo sprayu do nosa, zaaplikuj preparat na jego dłoń albo pozwól, by podał lek lalce czy misiowi.
  • Staraj się, by wszystko odbyło się szybko i bez krzyku (przynajmniej twojego), jeśli musisz podać lek na siłę.

Zobacz też: Mam chore dziecko – niech świat się dostosuje!

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

wakacyjna apteczka
Fotolia
Czas wolny
Co spakować do wakacyjnej apteczki
Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.

Wakacyjna apteczka , i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha , ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje ?  Leki na gorączkę Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy .  Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny . Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru!  Leki na katar Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także l eki obkurczajace śluzówkę nosa , takie jak Nasivin, Otrivin. Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa. Leki na ból gardła Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło . Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar. Leki na chorobę lokomocyjną Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv,...

niemowlę, nosek
Panthermedia
Zdrowie
Czego nie lubi nosek dziecka? Tych błędów unikaj!
Nosek dziecka oczyszcza i ogrzewa powietrze, zanim dotrze ono w dół dróg oddechowych. Kiedy funkcjonuje dobrze, chroni przed zapaleniem oskrzeli czy płuc. Ale czasem nosek zaczyna szwankować – i to może być nasza wina.

Dlaczego dziecko dopada katar albo sapka?  Czasem przyczyną kłopotów są nasze błędy w pielęgnacji! Poznaj je – aby od dziś ich uniknać. Oczyszczanie noska patyczkami kosmetycznymi Śluzówka wyścielająca wnętrze nosa jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Podrażniona, zacznie puchnąć, utrudniając w ten sposób dziecku oddychanie. Tego nie rób! Nigdy nie wkładaj do noska dziecka patyczków kosmetycznych (dozwolone jest oczyszczanie noska tylko z zewnątrz np. wilgotnym rożkiem pieluszki tetrowej). Zdrowy nos oczyszcza się sam np. podczas leżenia dziecka na brzuszku. Podczas kataru oczyszczaj zatkany nos u niemowlaka za pomocą aspiratora albo ewentualnie gruszki z szeroką końcówką. Nie używaj tradycyjnych gruszek do nosa – można nimi podrażnić błonę śluzową w nosie. Przegrzewanie sypialni dziecka Przesuszona śluzówka produkuje więcej gęstej wydzieliny , która może utrudniać dziecku oddychanie i spływać do gardła, wywołując kaszel (zwłaszcza, gdy niemowlę leży płasko). Tego nie rób! Nie dopuszczaj, aby w sypialni dziecka było więcej niż 20–21°C. Często wietrz mieszkanie. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, rozwieś na kaloryferach i łóżeczku grube mokre ręczniki . Kiedy dziecko oddycha z trudnością możesz dwa razy dziennie płukać mu nosek izotoniczną wodą morską lub solą fizjologiczną. Zaleganie ze sprzątaniem (może prowadzić do alergii) Gdy w mieszkaniu zalega kurz, jego drobinki fruwają  i osiadają w nosie dziecka, podrażniając śluzówkę. Podobnie jest z innymi alergenami wziewnymi: drobinkami sierści, pleśni itd. Nadmiar alergenów w otoczeniu dziecka może prowadzić do powstania uczulenia. Tego nie rób! Regularnie sprzątaj, ale nie przesadź też w drugą stronę. Nadmierne stosowanie detergentów także prowadzi do alergii wziewnej. Zbyt długie stosowanie kropli obkurczających śluzówkę w...

chory przedszkolak, choroby wieku przedszkolnego
Fotolia
Zdrowie
5 najczęstszych chorób przedszkolaka
Przedszkolak ma prawo sporo chorować, nawet jeśli przed pójściem do przedszkola był okazem zdrowia. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą spotkać twoje dziecko.

Dziecko po raz pierwszy właśnie w przedszkolu na tak dużą skalę spotyka się z różnymi nieznanymi zarazkami. Torpedują one mały organizm i w ten sposób dochodzi do chorób. Ale to właśnie dzięki nim przedszkolak ma szansę wyrobić własną odporność. Oto kilka dolegliwości, które w pierwszym roku przedszkola przytrafiają się najczęściej. 1. Przeziębienie przedszkolaka Dziecko kicha i kaszle, ma kiepski humor, cieknie mu z nosa, boli je gardło, ale nie ma zbyt wysokiej temperatury (około 37-38C). Przeziębienia nie leczy się antybiotykiem, wystarczy dziecko zatrzymać na kilka dni w domu. Zlikwiduj katar . Udrożnij zatkany nos, bo przedłużający się katar może doprowadzić do poważniejszej choroby, np. zapalenia uszu czy oskrzeli. Użyj w tym celu kropli z soli fizjologicznej albo zrób dziecku inhalację z soli kuchennej (łyżka na 2 litry ciepłej wody). Nawilżaj. Pamiętaj, by powietrze w mieszkaniu nie było suche, a dziecko często piło (to rozrzedza wydzielinę, której w ten sposób łatwiej się pozbyć). Po konsultacji z lekarzem można też podać syrop na kaszel . 2. Grypa u przedszkolaka Gdy dziecko skarży się na bóle mięśni i stawów, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą. Dziecko podczas choroby, która trwa zazwyczaj 5-7 dni jest osłabione i osowiałe. Ma także wysoką gorączkę . Obniżaj temperaturę. Podawaj dziecku paracetamol lub ibuprofen. Taki lek pomoże też złagodzić bóle mięśni. Jeśli w ciągu 48 godzin, mimo podawania leków przeciwgorączkowych, wysoka temperatura nie ustępuje, koniecznie wezwij lekarza. Sprawdź też: leki na gorączkę Dawaj dużo pić. Zwłaszcza jeśli przedszkolak wymiotuje lub ma biegunkę (to częsty objaw grypy u dzieci). Możesz też podać płyn nawadniający (kupisz go bez recepty w aptece). Zadbaj o wypoczynek. Gorączka i bóle mięśni wyczerpują. Dlatego chory na grypę przedszkolak powinien dużo...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak