
Kaszel jest odruchem, który pozwala na oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Sam w sobie nie jest schorzeniem, a jedynie objawem podrażnienia układu oddechowego. Może być wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną, stanem zapalnym (np. w astmie) czy dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych.
Jakiego rodzaju kaszel ma Twoje dziecko?
Wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje kaszlu:
- suchy – bez odkrztuszanej wydzieliny; tzw. nieproduktywny, który często pojawia się na początku infekcji;
- mokry – z odkrztuszaną wydzieliną tzw. produktywny, który najczęściej pojawia się po kilku dniach od zachorowania i służy oczyszczaniu dróg oddechowych.
Kaszel suchy może być męczący i uciążliwy, dlatego zasadne jest użycie leków przeciwkaszlowych. Natomiast kaszlu mokrego nie należy hamować, ponieważ służy on oczyszczaniu dróg oddechowych. Im głębiej struktury układu oddechowego, tym mniejsza jest skuteczność kaszlu a większe znaczenie
w usuwaniu wydzieliny ma transport śluzowo-rzęskowy1. Ponieważ skuteczność leków na kaszel mokry ocenia się zazwyczaj na podstawie ułatwienia odkrztuszania wydzieliny i wpływu na zmniejszenie obturacji dróg oddechowych, dodatkowe atuty mają preparaty o szerokim, wielokierunkowym działaniu na błonę śluzową (niektóre mukolityki). Zastosowanie takich preparatów może przynieść dodatkowe korzyści w postaci poprawy funkcji śluzówki, wspomagania procesów miejscowej odporności i nasilenia działania jednocześnie stosowanych leków.
Bromheksyna kaszel powstrzyma!
W badaniach wykazano także prawie dwukrotnie wyższą skuteczność antybiotykoterapii podczas połączenia antybiotyku z bromheksyną. U badanych pacjentów z zapaleniem płuc współczynnik całkowitych wyzdrowień w 7 dniu leczenia wyniósł 47% w grupie z terapią łączoną, podczas gdy w grupie pacjentów leczonych samym antybiotykiem – tylko 22%4.
Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka?
Właściwie dobrane leczenie kaszlu można wspomagać także domowymi metodami łagodzącymi jego objawy. Pomocne może być:
- picie dużej ilość płynów
- odpowiednia wilgotność powietrza (40-60%)
- ok 20 minutowa gorąca kąpiel
- 10-20 minutowe inhalacje
- maści rozgrzewające stosowane na klatkę piersiową przed snem
- podanie miodu, który łagodzi kaszel i nawilża podrażnioną śluzówkę gardła.
1Cees – Cess P van der Schans. Bronchial Mucus Transport. Resporatory Caer. September 2007 Vol 52 No 9