ćwiczenia na skoliozę
Zdrowie

Ćwiczenia na skoliozę: rodzaje i metody terapeutyczne

Ćwiczenia na skoliozę są ważnym elementem leczenia wady i zapobieganiu jej pogłębiania się. Aby były skuteczne, muszą być indywidualnie dobrane do pacjenta.

Ćwiczenia na skoliozę, czyli na potocznie zwane boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wykonywać regularnie i często. Nie ma ćwiczeń uniwersalnych, dla każdego, gdyż każda skolioza u każdego jest nieco inna. Dlatego bardzo ważne jest, aby ćwiczenia dobrał fizjoterapeuta i nauczył poprawnego ich wykonywania. Dopiero wtedy można je robić samodzielnie w domu.

Skolioza jest wadą złożoną i nie polega jedynie na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nie sprawdzą się tu dawniej stosowane ćwiczenia symetryczne, czasami mogą wręcz zaszkodzić. Dlatego w tym materiale nie będziemy silić się na opisywanie konkretnych ćwiczeń – i tak nie można ich stosować bez konsultacji ze specjalistą. Podamy za to podstawowe informacje o rodzajach ćwiczeń, ich działaniu oraz o metodach terapeutycznych stosowanych w skoliozach.

Ćwiczenia na skoliozę – rodzaje

Ponieważ skrzywienie kręgosłupa jest wadą wielowymiarową i wpływającą np. na układ oddechowy, trzeba stosować różne rodzaje ćwiczeń, które pozwolą korygować wadę we wszystkich płaszczyznach i usprawnią działanie układów, które ponoszą uszczerbek w związku ze skoliozą.

Ćwiczenia rozciągające

Skrzywienie kręgosłupa sprawia, że po wewnętrznej stronie łuku mięśnie ulegają skróceniu, utrwalając wadę. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć ich elastyczność, co pomoże zmniejszać krzywiznę nieprawidłowych łuków i zapobiegać pogłębianiu się wady. Często rozciąga się też zginacze bioder, które pogłębiają lordozę lędźwiową oraz mięśnie piersiowe przy tzw. plecach okrągłych.

Ćwiczenia tego typu polegają m.in. na przyjmowaniu odpowiednich pozycji ułożeniowych oraz na wykonywaniu w nich odpowiednich ćwiczeń. Stosuje się też tzw. stretching postizometryczny, który polega na rozciąganiu mięśni po uprzednim ich statycznym napięciu.

Ćwiczenia derotujące kręgosłup

Ponieważ skolioza jest wadą powodującą rotację kręgosłupa (obracanie się), która może wywoływać tzw. garb żebrowy, ważne jest, aby przeciwdziałać tej rotacji. W zależności od skoliozy – czy jest jedno, dwu czy wielołukowa – stosuje się ćwiczenia, które obracają skrzywiony odcinek kręgosłupa w kierunku przeciwnym do rotacji wywołanej skoliozą.

Ćwiczenia oddechowe

Poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego, który zwłaszcza przy znacznym stopniu skoliozy, ulega upośledzeniu. Szczególną uwagę przykłada się do kierowania powietrza w obszary płuc po stronie wklęsłej łuku skrzywienia. Wzmacnia się też mięśnie oddechowe i trenuje prawidłową pracę przepony.

Ćwiczenia wzmacniające

Po stronie wypukłej nieprawidłowego łuku mięśnie przykręgosłupowe ulegają wydłużeniu i osłabieniu. Ich wzmocnienie sprzyja korygowaniu wady i zapobiega pogłębianiu się skrzywienia kręgosłupa. Bardzo często stosuje się też ćwiczenia wzmacniające pośladki i brzuch, które odpowiadają za utrzymywanie poprawnej postawy.

Celem wszystkich tych ćwiczeń jest też usprawnianie kręgosłupa: przywracanie prawidłowej ruchomości, zapobieganie zmianom w jego strukturze kostnej, stawowej i więzadłowej.

Ćwiczenia na skoliozę – metody terapeutyczne

Wśród licznych metod rehabilitacji, część została stworzona specjalnie do leczenia skolioz, a inne mogą być wykorzystywane do tego celu, choć powstały jako sposób na inne dolegliwości.

Metody leczenia skolioz, które mają wystarczające potwierdzenie naukowe:

  • Barcelona Scoliosis Physical Therapy, BSPTS (Hiszpania),
  • DoboMed (Polska),
  • Metoda Lyońska (Francja),
  • MedX (USA),
  • Schroth (Niemcy),
  • Scientific Exercises Approach to Scoliosis, SEAS (Włochy).

Terapia FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz jako jedna z 7 metod na całym świecie uzyskała rekomendację Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment – SOSORT. Bazuje ona na bardzo szczegółowym badaniu wady i jej skutków. Następnie dobiera się ćwiczenia, które ograniczają nieprawidłowości ze strony mięśni i powięzi. Po ich ograniczeniu następuje budowanie prawidłowych wzorców ruchowych, a na końcu się je wzmacnia i utrwala.

Metoda Schroth

Polega na korekcji skoliozy w trzech płaszczyznach oraz na zastosowaniu specjalnych ćwiczeń oddechowych, które noszą nazwę system ortopedyczno-oddechowy wg Lehnet-Schroth. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Wiele jest tu ćwiczeń asymetrycznych, które poprzez napięcie izometryczne korygują ustawienie kręgosłupa.

Metoda Dobomed

Powstała w Polsce i została stworzona przez prof. Krystynę Dobosiewicz. Metoda łączy trójwymiarową korekcję kręgosłupa z ćwiczeniami oddechowymi. Składa się z trzech etapów:

  • wstępnego: zabiegów kinezyterapii (ćwiczeń) i fizykoterapii,
  • właściwego: ćwiczenia korekcyjne trójpłaszczyznowe i oddechowe,
  • utrwalającego: ćwiczenia utrwalające osiągnięte efekty.

Ćwiczenia na skoliozę – metody wspomagające

Poddając leczeniu dziecko ze skoliozą, warto rozważyć także zastosowanie metod wspomagających, które nie uznaje się za stricte przeznaczone do leczenia skolioz, jednak dają one naprawdę dobre efekty w wyrównywaniu napięć mięśniowych i korekcji postawy oraz skrzywień kręgosłupa. Należą do nich:


Zobacz także:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Dobre krzesło na proste plecy - zapobieganie wadom postawy, skrzywieniu kręgosłupa
Materiały prasowe
Zdrowie
Krzesło na krzywe plecy
Wymyślił je tata dla swojej córki. Wyprodukowała polska firma. Teraz mogą na nim siedzieć dzieci w przedszkolu, szkole i w domu. Aby ich plecy były proste.

Gdy u Natalki, córki pana Roberta Garbaszewskiego, stwierdzono boczne skrzywienie kręgosłupa, jej tata usłyszał, że dziewczynka musi się jak najwięcej ruszać i... siedzieć na dobrym krześle. Szybko okazało się, że o taki mebel dla dziecka wcale nie jest łatwo, więc tata Natalki postanowił je stworzyć. Krzesło wyprodukowała firma Entelo przy udziale specjalistów m.in. w dziedzinie ortopedii i fizjoterapii. Mebel uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka oraz nazwę - Dobre krzesło.   W jaki sposób krzesło pomaga dbać o zdrowe plecy? Dobre krzesło wymusza u dziecka prawidłową pozycję podczas siedzenia (odpowiednie ustawienie kręgosłupa i bioder). Zmusza też mięśnie pleców do pracy, kiedy dziecko siedzi. Krzesło Entelo  jest sprzedawane w rozmiarach dopasowanych do wzrostu – od 80 do 188 cm - każdy (nie tylko dzieci) może dobrać rozmiar odpowiedni dla siebie.   Dlaczego warto zadbać o dobre meble dla dziecka? Choćby dlatego, że ponad 85 proc. polskich dzieci ma wady postawy.  Boczne skrzywienie kręgosłupa, okrągłe plecy to defekty, którym można z powodzeniem przeciwdziałać, jeśli zostaną w odpowiednim momencie zauważone i leczone. Dzięki  ćwiczeniom , aktywności fizycznej i dobrym nawykom (proste siedzenie podczas jedzenia, rysowania czy oglądania telewizji) można zapobiec pogłębianiu się problemu, a nawet sprawić, że kręgosłup się wyprostuje.   Jak można zapobiegać wadom postawy u dzieci? Przede wszystkim zapewniając maluchom odpowiednią porcję ruchu. Dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorem czy komputerem. W efekcie już w wieku 6–7 lat ujawniają się zaburzenia postawy ciała. Aktywny tryb życia może temu przeciwdziałać. Rodzice sami mogą zauważyć, że z postawą dziecka dzieje się coś niedobrego. Dr Mirosław Mrozkowiak z Akademii Zdrowych Pleców...

Gimnastyka artystyczna dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Kiedy zapisać córkę na gimnastykę artystyczną?
Twoja córka uwielbia tańczyć i jest sprawna fizycznie, więc chciałabyś posłać ją na gimnastykę? Przeczytaj!

Balet, taniec i akrobatyka w jednym. Tym właśnie jest gimnastyka artystyczna. Co dają dziecku takie zajęcia i w jakim wieku warto zacząć trenować? Podpowiadamy! Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę artystyczną? Gimnastyka artystyczna z racji tego, że jest tak wszechstronnie rozwijająca , ma wiele zalet. Uczy już od najmłodszych lat systematyczności, zorganizowania. Ćwiczenia doskonale wpływają też na trzymanie prawidłowej postawy ciała, koordynację ruchową, równowagę statyczną i dynamiczną. Dziecko rozwija się nie tylko tanecznie, lecz także doskonali słuch muzyczny. Przede wszystkim  jednak gimnastyka artystyczna to spora dawka ruchu, która daje ogrom frajdy, co zwłaszcza dla kilkulatków jest bardzo istotne. Zobacz też: Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna? Kto może (i powinien) trenować gimnastykę artystyczną? Sport ten przeznaczony jest wyłącznie dla dziewczynek (i kobiet). Chłopcy mogą natomiast uczęszczać na akrobatykę lub gimnastykę sportową. Teoretycznie gimnastykę artystyczną można uprawiać już od 3. roku życia , choć wiele szkół tanecznych prowadzi zajęcia dla dzieci od 5. roku życia. Ponieważ sport ten doskonale wpływa na naszą postawę, może pomagać w wyeliminowaniu niektórych wad postawy. Dlatego polecany jest nie tylko dla zdrowych dziewczynek, ale też dla tych, które borykają się np. z problemem płaskostopia. Zobacz też: Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Niestety niektóre wady postawy uniemożliwiają trenowanie gimnastyki artystycznej. Dzieci, które mają wklęsłe plecy (wadę odcinka lędźwiowego kręgosłupa) lub boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę lub asymetrię barków i łopatek), nie mogą uprawiać tego sportu. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci? Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej? Sport ten wykorzystuje różne formy ruchu. Są to ćwiczenia podobne jak...

gimnastyka korekcyjna dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci – wyjaśniamy
Twoje dziecko ma wadę postawy? Lekarz zalecił gimnastykę korekcyjną? Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć. Przeczytaj koniecznie!

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to ćwiczenia, których celem jest profilaktyka oraz leczenie wad postawy u najmłodszych. Polega na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy. Ważnym elementem tego rodzaju gimnastyki są ćwiczenia oddechowe. Przeczytaj także: Dlaczego ruch i gimnastyka są dzieciom niezbędne Kiedy jest potrzebna gimnastyka korekcyjna? Najczęściej gimnastykę korekcyjną prowadzi się w przypadku dzieci, u których ortopeda stwierdzi wady postawy , czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała. Należą do nich na przykład: koślawość lub szpotawość kolan albo/i stóp płaskostopie skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe klatka piersiowa "kurza" lub "szewska" choroba Scheuermanna   Czy niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty? Zdecydowanie tak! To on po postawieniu diagnozy przez ortopedę, powinien obejrzeć dziecko, ustalić (o ile to możliwe) przyczyny istniejącej wady postawy i zalecić ćwiczenia indywidualnie dopasowane do konkretnego dziecka. Bardzo często zaleca też uzupełniające ćwiczenia w domu i uczy dziecko oraz rodziców, jak je poprawnie wykonywać. I taka intensywna terapia gabinetowo-domowa daje najlepsze rezultaty. W gabinecie dziecko wykonuje trudniejsze ćwiczenia, a często także jest poddawane specjalistycznym zabiegom – terapeuta stosuje masaż, chwyty i ułożenia ciała zgodnie z metodami leczenia konkretnych wad. Czy zajęcia grupowe mają sens? Owszem, mają, ale wtedy, gdy gimnastyka korekcyjna ma na celu zapobieganie powstawaniu wad postawy lub wtedy, gdy odgrywają rolę uzupełniającą dla zajęć indywidualnych. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty da jedynie terapia indywidualna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj