zgrzytanie zębami przedszkolak
Fotolia
Zdrowie

Czy zgrzytanie zębami u dziecka jest niebezpieczne?

Zgrzytanie zębami u dziecka może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla uzębienia malucha. Zobacz jakie

Czy zgrzytanie zębami u dziecka jest niebezpieczne?

Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci może być objawem owsicy. Może stanowić również o wadach zgryzu, bądź towarzyszyć przy wyrastaniu zębów: mlecznych bądź stałych. Zgrzytanie zębami podczas snu dziecka może być objawem stresu wynikającego z nagromadzonych w ciągu dnia emocji. Zgrzytanie zębami u dzieci może być objawem choroby, ale również nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Choć dolegliwość nie jest uciążliwa nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.  

Zgrzytanie zębami powoduje:

  • znaczne osłabienie uzębienia
  • ścierania szkliwa nazębnego
  • kruszenia się zębów
  • bóle stawów żuchwowych.

Takich konsekwencji zgrzytania zębami u dziecka nie należy bagatelizować a poszukać przyczyn obserwując dziecko i skorzystać z rady specjalisty.

Polecamy:

Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film

ciężarna myje zęby
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie stomatologiczne w ciąży
Co wspólnego ma próchnica z ciążą? Bardzo wiele. Dlatego każda przyszła mama powinna jak najszybciej odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie zęby.

Po co wykonuje się to badanie?   Celem przeglądu stomatologicznego jest kontrola stanu uzębienia, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie – w razie potrzeby – planu leczenia. To bardzo ważne badanie i nie należy go bagatelizować, ponieważ niewyleczone zęby mogą mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Bakterie (doskonałą pożywką dla nich jest nawet kamień nazębny), które wywołują choćby próchnicę, przedostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą utrudniać dziecku prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze macicy .  Warto też wiedzieć, że problemy z zębami i dziąsłami mogą zacząć się już na początku ciąży, wraz z pojawieniem się mdłości i wymiotów. Mdłości utrudniają dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty powodują niszczenie szkliwa zębów i erozję. Na domiar złego zmiany hormonalne, które towarzyszą ciąży, powodują, że naczynia krwionośne rozszerzają się i stają się bardziej kruche niż dotychczas. Dlatego dziąsła, mocno ukrwione, są wrażliwe na uszkodzenia, a błony śluzowe łatwiej ulegają podrażnieniom, także przez czynniki zawarte w płytce nazębnej.   Na czym polega to badanie?  Badanie stomatologiczne w ciąży to przede wszystkim przegląd jamy ustnej przyszłej mamy i ustalenie – o ile to konieczne – planu kolejnych wizyt i leczenia zębów, ale także uświadomienie jej, jak bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej w okresie ciąży oraz wskazanie, jak to robić w tym newralgicznym czasie. Czy wiesz: Jak dbać o zęby w czasie ciąży?   Kiedy wykonuje się to badanie? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży odbyło się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6.–8. tydzień ciąży). Poza tym jednym z elementów...

zgrzytanie zębami u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Zgrzytanie zębami u dzieci – co oznacza, kiedy wymaga leczenia?
Zgrzytanie zębami u dzieci do 3. roku życia nie powinno budzić obaw. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić u specjalisty, czy jest to zgrzytanie normalne, fizjologiczne czy patologiczne, czyli szkodliwe. Przyczyną zgrzytania zębami mogą być owsiki, jak również wada zgryzu, stres dziecka, a nawet przesiadywanie przed telefonem czy tabletem.

Zgrzytanie zębami (bruksizm) dotyczy 20-50 proc. dzieci. Do około trzeciego roku życia nie powinno niepokoić, bo jest związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzoczaszki. Jeśli nie ustanie, gdy pokażą się pierwsze zęby stałe, należy skonsultować się z ortodontą, który znajdzie przyczynę nieprawidłowości, przygotuje plan leczenia i zabezpieczy zęby przed zniszczeniem. Spis treści: Zgrzytanie zębami u niemowląt i małych dzieci Zgrzytanie zębami w nocy Inne przyczyny zgrzytania zębami u dzieci Skutki bruksizmu u dzieci Jak leczyć zgrzytanie zębami Zgrzytanie zębami u niemowląt Zgrzytanie zębami u małych dzieci nie ma nic wspólnego z patologią. Małym dzieciom co pewien czas wyrasta kolejny ząb, zmienia się ustawienie żuchwy oraz zębów w stosunku do szczęki. Dziecko musi się do tego wszystkiego przyzwyczaić. Nowy układ w jamie ustnej może przyczynić się do wystąpienia zgrzytania zębami. U niemowląt przyczyną zgrzytania zębami może też być  niedojrzałość układu nerwowo-mięśniowego . Nowe zęby u niemowląt i małych dzieci mogą utrudniać płynne ruchy żuchwą. Zgrzytanie zębami dostosowuje łuki zębowe do siebie i na tym etapie rozwoju dziecka nie jest groźne. Zgrzytaniu we wczesnym dzieciństwie sprzyja też inna budowa zębów mlecznych. Mleczaki mają mniejsze guzki oraz płytsze bruzdy w trzonowcach, co powoduje mniejsze zazębienie u dziecka. Powierzchnie zębów, które się ze sobą stykają, są mniej lub bardziej płaskie, co ułatwia zgrzytanie. Zgrzytanie zębami w nocy Gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy, rodzice zwykle podejrzewają, że przyczyną są pasożyty, a dokładniej – owsiki. Dopiero gdy długi proces namierzenia winowajcy nie przyniesie efektu, idą do psychologa lub do dentysty. Specjaliści radzą, by z odwiedzaniem lekarzy poczekać do momentu, gdy pojawią się...

niemowlę, szczoteczka, ząbki
Panthermedia
Zdrowie
Stop próchnicy
Nawet całkiem małe brzdące mają czasem kompletnie zniszczone zęby. Na szczęście kłopotom można zapobiec. Przeczytaj, jak dbać o mleczne ząbki, by były zdrowe i nie sprawiały kłopotów.

Niektórzy sądzą, że o mleczaki nie warto dbać „bo i tak wypadną”. Błąd! Nawet jedna dziurka może spowodować lawinę konsekwencji. Próchnicę powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej „paliwa” (czyli cukru) mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im hulać, tym większych dokonują spustoszeń. Malec nie wygląda najlepiej, ma kłopoty z piciem zimnych i ciepłych napojów, poza tym zepsute zęby po prostu bolą. Dlatego: Uważaj na zarazki W jamie ustnej noworodka nie ma bakterii powodujących próchnicę. Zasiedlają ją stopniowo, m.in. poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później to zrobią, tym lepiej. Nie ułatwiaj im zadania: nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, której używa twoje dziecko, nie pij z tego samego kubeczka i nie całuj malucha w usta. Dbaj o higienę buziaka Niemowlęciu, które nie ma ząbków, po jedzeniu przecieraj dziąsła gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu (z których chętnie korzystają bakterie). Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt (bardzo wygodne są te, które można nałożyć na palec). Roczniakowi kup szczoteczkę z włosiem (wymieniaj ją co cztery –pięć tygodni). Myjąc mleczaki, usuwasz tworzącą się na nich płytkę nazębną (żółtawy nalot złożony z bakterii i resztek pokarmu), a to właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy. Przyzwyczaj do picia wody Niegazowana woda mineralna przepłukuje buzię, poza tym dzieci, które „od zawsze” ją piją, zdecydowanie rzadziej domagają się słodzonych napojów , gdy są starsze. Nie daj zasypiać przy butelce Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny i resztki mleka czy soczku oblepiają zęby, a bakterie tylko czekają na taką ucztę. Pamiętaj też, by nie karmić malca butelką...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak