
Wyniki badań przeprowadzone przez Fundację Wiewiórki Julii są alarmujące. Co trzecie dziecko nie ma własnej szczoteczki do zębów, około 30% przyznaje się, że nie myje zębów regularnie, a 10% dzieci wcale ich nie myje. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy, z każdym rokiem sytuacja będzie się pogarszać.
Zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia w Polsce 6-latkowie mają częściej próchnicę, niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni, czy RPA. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać w dzieciach nawyki higieny jamy ustnej i dbać od samego początku o zęby mleczne naszych dzieci. Zadbane zęby mleczne przekładają się na zdrowe zęby stałe, ponieważ wszelkie stany zapalne jamy ustnej toczące się w obrębie zębów mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych.
Jak dbać o zęby dziecka?
Już od okresu niemowlęcego rodzice powinni poważnie podejść do tematu pielęgnacji jamy ustnej dziecka i po każdym karmieniu przecierać dziąsełka jałowym gazikiem zwilżonym wodą lub rumiankiem, a gdy pojawi się pierwszy ząbek zakupić specjalną silikonową nakładkę na palec i czyścić pierwsze ząbki. Na rynku dostępne są pierwsze szczoteczki dla niemowląt połączone z gryzakiem, dzięki czemu maluch poprzez zabawę przyzwyczaja się do nawyku czyszczenia zębów.
Kiedy maluch zdobędzie sprawność manualną, około trzeciego roku życia, może już samodzielnie zacząć czyścić zęby, oczywiście pod okiem rodzica, ponieważ dziecko nie wie, jak prawidłowo manipulować szczoteczką i naszym obowiązkiem jest dawanie wskazówek. U małych dzieci (3-5 lat) zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem.
Dzieciom w wieku 6-9 lat należy zakupić już nieco większą szczoteczkę o innym kształcie i wyprofilowaniu główki, odpowiednim do czyszczeniu pierwszych zębów stałych.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Jeśli twój maluch jest oporny i niechętnie szczotkuje zęby należy zachęcić go do tego przez zabawę, wybór ciekawej szczoteczki z ulubioną postacią z bajki, grającej szczoteczki, czy szczoteczki z klepsydrą, która odmierza czas na szczotkowanie i jest ciekawą formą zabawy dla malucha.
Jaką szczoteczkę i pastę wybrać dla dziecka?
Bardzo ważne dla zębów dziecka jest używanie pasty z fluorem, oczywiście przeznaczonej dla dzieci. Badania pokazały, że prawidłowe szczotkowanie zębów fluorkowaną pastą dwa razy dziennie, przed ukończeniem 2 roku życia ma znaczący wpływ na zmniejszenie zachorowalności na chorobę próchnicową. Stosując pasty z fluorem należy nauczyć dzieci wypluwania i płukania buzi po każdym szczotkowaniu. Najlepszą szczoteczko dla dzieci jest szczoteczka z miękkim włosiem, którą warto też po umyci zębów umyć język, na którym gromadzą się bakterie.
Kiedy należy udać się do dentysty?
Pierwszą wizytę u dentysty powinniśmy odbyć, gdy dziecko skończyło 18 miesięcy, w celu oswojenia malucha z gabinetem dentystycznym i zdobycia praktycznych porad, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka.
Częstotliwość kolejnych wizyt kontrolnych uzależniona jest od ryzyka próchnicy, które ocenia się na podstawie dotychczasowej historii próchnicy, obecnym stanie uzębienia, wywiadzie rodzinnym, analizie diety oraz higieny jamy ustnej, a także towarzyszących schorzeniach ogólnych. U dzieci z niskim ryzykiem choroby próchnicowej wizyty kontrolne mogą odbywać się w odstępach 6 miesięcznych. W przypadku umiarkowanego i wysokiego ryzyka znacznie częściej, nawet co 2-3 miesiące - radzi stomatolog Paulina Wojas.
Jak dieta dziecka wpływa na zdrowie zębów?
To co je nasze dziecko przekłada się na stan jego zębów. Aby prawidłowo kształtować zgryz dziecka powinnyśmy dawać mu pokarmy twarde i zachęcać do żucia, pobudzając tym samym do wzrostu kości szczęk.
Produkty zawierające cukier powinny być spożywane podczas głównych posiłków, zakończonych jedzeniem pokarmów obojętnych dla zębów dziecka (ser, woda). Posiłki powinny być przyjmowane o stałych porach, co 4 godziny, co ogranicza ciągły kontakt jedzenia z powierzchnią zębów. Należy ostrożnie spożywać soki, szczególnie cytrusowe oraz wyeliminować wysokosłodzone napoje gazowane, które powodują erozję szkliwa.
W diecie dziecka powinno znaleźć się pełnowartościowe białko, którego brak w trakcie rozwoju tkanek zęba może powodować zniekształcenie zębów oraz zaburzyć prawidłowe ich wyrzynanie.
Zobacz także: Jak przez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów